Elearning projekt STOPY
E-learningový výukový program pro identifikaci stop šíření požáru znatelných na karoseriích dopravních prostředků.
Úvod
Technický ústav požární ochrany řeší od roku 2017 výzkumný projekt VI20172019065 „Studium stop šíření požáru a hořlavosti konstrukčních dílů dopravních prostředků pro účely HZS ČR“. Hlavním cílem projektu je zmapování a definování jednotlivých charakterů stop šíření požáru znatelných na povrchu karoserií dopravních prostředků v souvislosti s umístěním a intenzitou iniciačního zdroje tepelného působení (požáru). Příspěvek se zabývá způsobem výuky těchto poznatků a postupů v rámci ohledání požárem zasaženého vozidla. Posluchači budou seznámeni se strukturou výukového programu a jeho hlavními přínosy.
- Struktura výukového programu:
Metodika je rozdělena tak, aby posluchač:
- prvotně pochopil mechanismus vznik stop,
- následně jednotlivé druhy stop pojmenovány a rozděleny podle směru tepelného namáhání,
- dále je popsán charakter stop, tedy jednotlivé indikátory, které pozorovatele navedou na zjištění směru šíření požáru, který dané stopy vytvořil.
- 4. kapitola se zabývá vnímáním stop vzniku požáru na jednotlivých plochách vozidla v kontextu s celkovou dynamikou požáru.
- následující kapitola mluví o správném způsobu dokumentace vozidla ve vztahu ke stopám šíření požáru a je zde uveden příklad ohledání vozidla, kde je demonstrováno správné kladení otázek a postup ohledání.
Metodika končí seznamem použité literatury a přílohou.
Metodika je tedy rozdělena celkem do čtyř kapitol. Každá kapitola bude vysílána jeden den, délka bude 20 – 30 min. Celý výukový program je tedy koncipován na čtyři dny. První tři kapitoly budou čistě výukové, kde bude posluchač seznámen s mechanismem vzniku stop, dále s jednotlivými charaktery (indikátory), podle kterých může poznat směr šíření požáru na dané pozorované ploše karoserie (viz obr. č. 1).
Součástí prvních tří výukových kapitol bude vnímání stop v kontextu s celkovou situací na místě požáru a s celkovou dynamikou požáru. Dále bude řešena otázka postupu ohledání a fotodokumentace vozidla za účelem vytyčení a zužování oblasti kriminalistického ohniska vzniku požáru.
Poslední čtvrtá kapitola bude zaměřena na ukotvení získaných poznatků z teorie v rámci řešení praktických případů požárů dopravních prostředků. Úspěšné absolvování bude stvrzeno certifikátem, posluchač si bude moci stáhnout návod k fotodokumentaci vozidla a charakter hlavních indikátorů.
Úvod Kapitola 1
Kapitola 2 Kapitola 3
Kapitola 4
Závěr
Uplatnění metodiky bude v oblasti zjišťování příčin vzniku požárů osobních automobilů i objektů, kde lze uvažovat o vzniku požáru v prostoru vozidla zaparkovaného v jeho blízkosti, nebo vně. Uživateli této metody budou vyšetřovatelé požárů HZS ČR, Příslušníci Policie ČR, kteří se touto problematikou zabývají a soudní znalci.
Použitá literatura
[1] SANŽA ŠAFRÁNEK, O., Stopy šíření požáru na karosériích a konstrukčních dílech dopravních prostředků – Diplomová práce, Praha 2015.
[2] SUCHÝ, O. a kol., Výzkum efektivnosti vybraných hasiv – Chování lithiových baterií a hořlavých kovů za zvýšených teplot, v podmínkách požáru a způsoby jejich hašení – Závěrečná výzkumná zpráva s výsledky řešení v r. 2011 - 2015, Praha 2016.
[3] SUCHÝ, O. a kol., Studium stop šíření požáru a hořlavosti konstrukčních dílů dopravních prostředků pro účely HZS ČR – Dílčí výzkumná zpráva s výsledky řešení v r. 2017, Praha 2018.
[4] KARL, J. a kol., Studium stop šíření požáru a hořlavosti konstrukčních dílů dopravních prostředků pro účely HZS ČR – Dílčí výzkumná zpráva s výsledky řešení v r. 2017-18, Praha 2019.
Filip Gargulák 08.04.2020