Dnes je den požární bezpečnosti. Máte svůj domov zajištěn proti požáru?
Pátek, 13. listopadu 2020 – Pátek třináctého je pro hasiče Dnem požární bezpečnosti. Letos jsme se zaměřili na význam tzv. požárně bezpečnostních zařízení a přinášíme několik zásad správného chování při vzniku požáru v domácnosti.
V obytných prostorech vzniklo v loňském roce v Jihomoravském kraji přibližně 14% z celkového počtu 1590 požárů. Dva lidé při nich zemřeli a na padesát se jich zranilo. Doporučujeme tyto informace nepodcenit a např. vybavení domácnosti hlásičem požáru bereme za dnes již samozřejmé minimum.
Jak si zabezpečit svůj dům / byt proti požáru?
V domácnostech, jako jsou rodinné domy nebo byty, platí povinnost vybavit prostory autonomním hlásičem požáru v objektech postavených či rekonstruovaných po 1. červenci 2008. V ostatních případech je to dobrovolné, ale z našeho pohledu velmi užitečné. Jak ukazuje statistika, požáry v domácnostech mají mnohdy tragické následky.
Jak se tedy zachovat v případě požáru v domácnosti?
1. Nejdříve chraňte své životy, teprve potom až majetek.
2. Pokud to situace a rozsah požáru dovolí, snažte se o prvotní hasební zásah – hasicím přístrojem, vodou, hasicím sprejem apod. Oheň vám však nesmí zatarasit únikovou cestu!
3. Při pohybu v zakouřeném prostoru si dávejte pozor, abyste se nenadýchali toxických zplodin hoření, držte se při zemi a dýchací cesty (ústa i nos) si chraňte navlhčenou rouškou (stačí i kapesník).
4. Pokud je požár většího rozsahu, neztrácejte čas a zachraňte se únikem z objektu.
Samozřejmostí by mělo být ohlášení každého požáru na naši tísňovou linku 150 nebo 112.
Další podrobnosti naleznete v našem článku, kde Vám „chytré blondýnky“ v rámci projektu Vaše cest k bezpečí poradí nejen o požární bezpečnosti.
Závěrem doporučujeme si udělat test, jak jste Vy a Vaše domácnost připraveni na případný požár.
Jaroslav Mikoška - tiskový mluvčí HZS JmK