Záchranný útvar HZS ČR  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Síly a prostředky Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky (ZÚ HZS ČR) se po dobu 20 dnů podílely na lokalizaci a likvidaci požáru lesního porostu v Národním parku České Švýcarsko

18. 8. 2022 (JU) Během zásahu v NP České Švýcarsko se na místě mimořádné události vystřídalo denně okolo 50 hasičů a 20 kusů techniky ze všech tří dislokací Záchranného útvaru HZS ČR. Šlo tak o další ze zásahů, do kterého se postupně zapojilo více než 135 našich příslušníků. 

 

Příslušníci a speciální technika ze všech tří dislokací ZÚ HZS ČR (Hlučín, Zbiroh, Jihlava) byla povolána v pondělí 25. 7. 2022 jako součást odřadu pro hašení lesních požárů k mimořádné události do Ústeckého kraje, obce Hřenska.

První část jednotky dorazila s technikou záchranného útvaru do NP České Švýcarsko v pondělí v podvečer. Konkrétně se jednalo o dvojici velkoobjemových cisteren s objemem nádrže 21 000 litrů - CV 40 z Hlučína a Jihlavy a cisternovou zodolněnou stříkačku CZS 40 ze Zbirohu. Zodolněné cisterny CZS 40 a CZS 15 se následně díky odolnosti proti sálavému teplu využívaly převážně při průzkumech, neboť se díky svým vlastnostem dokázaly dostat až téměř k samotným ohniskům vznikajících požárů, aniž by ohrozily bezpeční zasahujících hasičů. Termovize a výborná manévrovatelnost těchto typů vozidel umožnila zasahujícím hasičům pohyb a provádění monitoringu ve velmi náročných podmínkách, a to i za snížené viditelnosti.

WhatsApp Image 2022-08-01 at 16.41.08 (2).jpegPo příjezdu do Hřenska byla požadovaná technika obratem nasazena společně s technikou a členy JSDH Děčín – Staré Město na úsek pro ochranu vodárny a vrtů v sektoru Hřensko – Mezní Louka, a tuto činnost vykonávala až do brzkých ranních hodin, kdy byla jednotka záchranného útvaru navýšena o posilovou jednotku z dislokací Zbiroh a Jihlava. Průzkum a ochrana vodárny byla v průběhu večera i noci prováděna pomocí lafetových proudů. Nasazení sil a prostředků se v průběhu následujících dní navyšovalo dle aktuálního počtu a rozsahu ohnisek požáru na jednotlivých úsecích. Místo zásahu bylo rozděleno na 4 sektory a úseky, přičemž síly a prostředky ZÚ HZS ČR byly nasazeny ve všech těchto sektorech.

Mapa.jpgSektor 1 s jednotlivými úseky zastřešoval obci Hřensko za hotelem Praha, Březový a Gabrielinu stezku na Pravčickou Bránu. Činnosti našich příslušníků v tomto sektoru obnášely především zabezpečování požární obrany a chlazení objektu a vrtů výše zmíněné vodárny nad Hřenskem. V noci byly prioritně nasazeny cisternové zodolněné stříkačky, které díky termovizím prováděly každý večer monitoring podél cesty mezi Hřenskem a Mezní Loukou a v případě zpozorování rozhořívajících se ohnisek prováděly hasební práce. K odstraňování překážek a zajištění bezpečného průjezdu hasičské techniky po místních komunikacích a tvorby proluk bránících šíření požáru byl od příjezdu na místo mimořádné události (MU) prakticky denně využíván víceúčelový stroj Huddig 1260c s možností dálkového ovládání a čtyřkolka, která byla schopna dopravovat hasiče i materiál do odlehlých a těžce přístupných oblastí. Druhý úsek v prvním sektoru vytyčoval prostor Pravčické brány a Sokolího hnízda, kde naše jednotka zajistila prostřednictvím 2 hadicových automobilů HA 20 výstavbu 4 kilometry dlouhého hadicového vedení a následně zaštiťovala obsluhu 4 čerpadel Tohatsu pro dálkovou dopravu vody. 

V sektoru 2 se síly a prostředky záchranného útvaru rozprostřely do dvou úseků, do kterých plošně spadala Malá Pravčická Brána, Krahujčí Důl, Konvalinkový důl, Dolní Pěnkaví, Divoká Soutěska a Hluboký Důl. Dominantními činnostmi v těchto úsecích byla dodávka vody na proudy pro jednotky Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje (HZS KHK) a tvorba dopravního vedení k rozdělovači a technice na území Německa. Jednotky v těchto úsecích prováděly mimo jiné požární dozor lesní technice Harvestor, která vytvářela proluky lesního porostu pro snadný průjezd hasičské techniky.

B33049B2-AB70-4024-85A7-EBB99C5E6FB7.jpegÚseky v sektoru 3 byly vymezeny pro oblast Malé Mlýnské cesty, vrchu Kobylka, Zámeček, Vysokou Lípu, Zadní Jetřichovice a obec Meznou a Mezní Louku. Stěžejní speciální technikou v těchto úsecích byly cisternové zodolněné stříkačky CZS 15 Triton a CZS 40 Titan včetně velkoobjemových cisteren CV 40 a vyprošťovací automobil VYA 30. Vykonávanými činnostmi na těchto úsecích bylo především obdobně jako ve výše zmiňovaných sektorech zabezpečení kyvadlové dopravy vody na proudy, hašení nově vznikajících ohnisek požáru, plnění samonosných nádrží s vodou určených k plnění bambi vaků a zajišťování hasební vody ostatním jednotkám. Vzhledem k prognózám dlouhodobého zásahu byl pro zajištění dostatečné zásoby pohonných hmot pro nepřetržitý chod čerpadel a hasičských cisteren na místě mimořádné události vyžádán i tankovací kontejner s označením KTA – CN – 10 KN-D, který je určen k přepravě a výdeji pohonných hmot.

Síly a prostředky jednotek ZÚ se vzhledem k délce trvajícího zásahu adekvátně navyšovaly. V rámci zabezpečení nepřetržitého – 24 hodinového pracovního režimu byla jednotka ZÚ průběžně doplněna o další příslušníky. Na místě působily vždy dvě skupiny, které se střídaly v pravidelných osmihodinových intervalech. Celkem byly vytvořeny 3 takovéto skupiny, přičemž každá z nich působila na místě mimořádné události po dobu 4 dnů a dva dny trávila v místě svých dislokací. Chod agregátů a monitoring na přidělených úsecích v daných sektorech byl zastřešen na místě hasiči, střídající se v rotacích co 8 hodin.

vytisknout  e-mailem