Začíná topná sezóna
Od 6.října 2021 do 6.října 2022 v Plzeňském kraji došlo k 116 požárům od spalinových cest (komínů). Ve 46 případech nebyla od majitelů, uživatelů nebo provozovatelů spalinových cest předložena zpráva o provedeném čištění a kontrole spalinové cesty, což bylo v rozporu se zákonem o požární ochraně. HZS Plzeňského kraje tato porušení řešil v přestupkovém řízení. Fyzické osobě, která provozuje spalinovou cestu v rozporu se zákonem o požární ochraně, může HZS Plzeňského kraje uložit pokutu až do výše 10 000 Kč.
Jak často kontrolovat a čistit komín?
Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu: je 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva. Jednou za rok je nutno nechat provést kontrolu oprávněnou osobou – kominíkem.
Zákon umožňuje uživateli provést některé úkony kontroly sám.
Co může uživatel sám kontrolovat:
- Stav topidla a kouřovodu – zda nejsou propálené, není popraskané zdivo a vydrolené spáry
- Zda se v blízkosti topidla a kouřovodu nenachází hořlavé předměty
- Zda je přívodní elektroinstalace ke kotli nepoškozená
- Stav komínových dvířek a jejich uzávěrů
Pokud dojde k požáru komínového tělesa:
Odstraňte z dosahu sálavého tepla všechny hořlavé předměty.
Zavolejte linku 150 nebo 112.
Nepokoušejte se hasit komín vodou. Vysoká teplota v komíně spolu s rychlým vývinem páry může způsobit popraskání, či destrukci komínu. K hašení je možno použít písek, který je vhazován buď dvířky k vymetání komínu, nebo přímo ze střechy tělesem kouřovodu.
K ověření oprávněnosti osoby, která Vám přijde udělat revizi spalinových cest, slouží aplikace MV – generálního ředitelství HZS ČR, kterou najdete na adrese:
http://aplikace.hzscr.cz/revizni-technik-spalinovych-cest/
kpt. Mgr. Petr Poncar
tiskový mluvčí
HZS Plzeňského kraje