VIDEO: Jak hasiči cvičí v klecovém polygonu s umělým kouřem?
Polygon z drátěných kójí s umělým kouřem. To je jedno z výcvikových míst, kde se odehrává pravidelná odborná příprava hasičů ze všech jednotek stanic Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Nachází se na stanici HZS v Jablonci nad Nisou a koncem ledna tam cvičili hasiči ze stanic územního odboru Liberec.
Jak takový výcvik probíhá? Cvičící jsou nejprve prokazatelně poučeni o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Hasiči se kompletně ustrojí do zásahového oděvu, včetně izolačního dýchacího přístroje, který si ještě před zahájením výcviku sami zkontrolují. V první fázi výcviku se hasiči potřebují dostat do vysoké tepové frekvence – ve cvičné věži na stanici opakovaně vystupují po schodišti a rovněž využívají posilovací přístroje v tělocvičně.
Následně se hasiči přemístí do prostor zakouřeného klecového polygonu, kde v kompletní výstroji a s dýchacím přístrojem na zádech prolézají úzkými prostory a zdolávají překážky ve spolupráci s hasičem ve skupině. To vše za ztížených světelných a akustických podmínek – výcvik probíhá potmě se záblesky blikajících světel, v místnosti je pouštěn hluk z reproduktorů. Cvičící mají za cíl absolvovat celou trasu trojpodlažního polygonu plného překážek, jako jsou lana, zúžené profily a víceúrovňové průlezy a dostat se až na jeho konec, tam se nachází napodobení bytového jádra, kde mají hasiči za úkol vypnout elektřinu, plyn a vodu. Cesta k cvičnému modelu bytu a zpět je velmi náročná, v některých místech je pro další pokračování v cestě dokonce nutné sundat dýchací přístroj ze zad, překonat úzký průlez a pokračovat.
Po absolvování všech úkolů a celé trasy je hasičům ve „velíně“ polygonu obsluhou zařízení výpočtem vyhodnocena spotřeba vzduchu a celkový čas potřebný ke zdolání celé trasy. Cílem této odborné přípravy je simulace skutečného zásahu, výcvik musí hasiči provádět pravidelně, jednou za tři měsíce.
Autor: por. Jaroslava Benešová
Foto, video: por. Jaroslava Benešová, HZS LK
V některých místech jsou průlezy polygonem velmi náročné
Opakované výstupy na cvičnou věž, aby se cvičící dostali do vysoké tepové frekvence