Záchranný útvar HZS ČR  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Výskyt ptačí chřipky subtypu H5N1 ve velkochovu drůbeže u Chocně na Pardubicku si vyžádal povolání techniky jednotek Záchranného útvaru HZS ČR

2. 2. 2024 (JU) Na řešení situace spojené s výskytem ptačí chřipky ve velkochovu drůbeže u Kosořína se od 31. ledna 2024 podílí společně s jednotkami HZS Pardubického kraje a Krajskou veterinární správou SVS pro Pardubický kraj i síly a prostředky (SaP) Záchranného útvaru HZS ČR (ZÚ HZS ČR) z dislokace Hlučín a Jihlava. 

 

Ve středu 31. ledna 2024 byly v odpoledních hodinách započaty jednotkami ZÚ přípravné práce, které spočívali především ve vybudování dekontaminačních stanovišť a týlového prostoru neboli zázemí pro štáb, hasiče a další osoby podílející se na řešení mimořádné události. Od 1. února pak byla započata obsluha a provoz stanovišť pro dekontaminaci osob a techniky. Dekontaminační očistou prochází veškeré osoby podílející se na likvidačních pracích a vynášení uhynulé drůbeže, a také technika, která se pohybuje v místě mimořadné události a bude zabezpečovat následný odvoz kadáverů. 

"Nařízeno je zlikvidovat chov drůbeže ve všech deseti halách v Kosoříně. Jedná se o 69 100 kusů slepic a kohoutů. Haly budou postupně zaplynovány smrtícím plynem oxidem uhličitým. Poté si sama firma provede likvidaci uhynulé drůbeže," uvedla por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje.


Za záchranný útvar je na tyto činnosti nasazeno 15 příslušníků s 9 kusy techniky, z nichž stěžejní technikou jsou kontejnery dekontaminace osob (KDO), techniky (KDT) a odpadní jímka (KOJ). 
V uplynulých letech zasahovaly jednotky ZÚ HZS ČR u těchto typů zásahů napříč celou republikou, přičemž největším a zároveň nejdéle trvajícím zásahem byla likvidace ohniska ptačí chřipky v Brodu nad Tichou na Tachovsku. 

VIDEO HZS Pardubického kraje: Ptačí chřipka Kosořín 1-2-2024 (youtube.com)

vytisknout  e-mailem