18 profesionálních hasičů absolvovalo v předvelikonočním tzv. pašijovém týdnu kurz první psychické pomoci
Obecně se jedná o jeden z povinných kurzů Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR), který hasiči absolvují v případě, že se chtějí stát členy týmu posttraumatické péče. Tyto týmy působí v rámci hasičského sboru již řadu let a účinně pomáhají ve zvládání zátěžových situací nejen civilistům, ale i svým kolegům hasičům. V současné době disponuje HZS ČR více než 300 členy zařazenými do týmu posttraumatické péče.
Přestože poměrnou část kurzu první psychické pomoci tvoří zpravidla vždy řešení praxí ověřených modelových situací, nedílnou součástí je pak také část teoretická. V této oblasti tak nechybělo školení např. na téma stres, jeho identifikace, či probace ani poskytování první psychické pomoci a její následná aplikace ve formě praktického výcviku ve skupinách. Primárním cílem tohoto kurzu pak bylo především získání povědomí o chování osob v zátěžových situacích, rozpoznat jej a vyhodnotit, jak lidem postiženým mimořádnou událostí co nejefektivněji pomoci. Hasiči, kteří úspěšně splní podmínky kurzu, obdrží na závěr krom materiálů také certifikát o jeho absolvování.
Kurzem, o rozsahu více než 20 hodin, „nováčky“ v oboru na místě provázeli zkušení psychologové HZS ČR. Za Záchranný útvar HZS ČR se na lektorské a organizační činnosti podílela Mgr. Andrea Špačková, za HZS Moravskoslezského kraje PhDr. Dagmar Fišerová a za HZS Olomouckého kraje pan Mgr. David Dohnal. Účastníci kurzu pak měli svá zastoupení z řad příslušníků Záchranného útvaru HZS ČR, společně s kolegy z HZS Moravskoslezského a Olomouckého kraje.