HZS Plzeňského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Výcvik JSDHO s přenosnou požární motorovou stříkačkou Tohatsu VE1500

 

V pátek dne 12.4.2024 od 16:00 proběhlo v areálu pískovny Beňovy u Klatov seznámení a výcvik JSDHO s přenosnou požární motorovou stříkačkou Tohatsu VE1500.
Celá akce byla zaměřena na předání důležitých informací a zaškolení JSDHO PLK při používání nově zakoupených přenosných stříkaček.
Cvičení proběhlo za slunného počasí v hojném počtu 30 jednotek (25 jednotek z ÚO Klatovy + 5 jednotek z ostatních ÚO) s celkovým počtem 159 členů.
Školení zaštítili příslušníci z CHS Klatovy, kteří připravili program o těchto třech bodech:
📌Podrobný popis takticko-technických specifikací PS Tohatsu VE1500 dle návodu k obsluze s praktickou ukázkou odkrytování, kontroly oleje, provedení zazimování, mazání otočných vřetenových uzávěrů, ruční startování, dobíjení a dalších informací včetně předání důležitých a cenných zkušeností získaných používáním PS Tohatsu nejen při lesním požáru v národním parku České Švýcarsko.
📌Praktický výcvik vytvoření dopravního vedení do přečerpávací nádrže s důležitou podmínkou zajištění neustálého chlazení čerpadla PS Tohatsu pomocí zredukování průtoku vody na dopravním vedení pomocí rozdělovače, který zajistí potřebné zvýšení tlaku (1 Bar) na chlazení čerpadla.
Při této fázi výcviku byl předveden způsob použití plovoucího sacího koše, který byl prodáván společně s PS Tohatsu VE1500.
📌Vytvoření dálkové dopravy vody ze stroje do přečerpávacích nádrží s následným fiktivním hašením. Na místě bylo připraveno pět nádrží, z toho 4 nádrže pro požární sport (káď o objemu 1000 l) a jedna samonosná velkokapacitný nádrž na vodu o objemu 15 000 l. Jednotky byly rozmístěny vždy po dvou PS Tohatsu ke každé nádrži a společnými silami se museli postarat o dodávku vody z místní zatopené pískovny až k poslední přenosné stříkačce, která prováděla fiktivní hašení pomocí jednoho C a B proudu s neustálým odběrem vody bez výpadku dodávky hasební látky.
Samostatnou problematikou bylo překonání měkké hrany samonosné velkoobjemové nádrže. Jako pomůcky pro překonání měkké hrany savicemi a hadicemi byly použity palety, žebřík a vazáky na hadice. Po celou dobu se jednotky mezi sebou dorozumívaly pomocí přenosných analogových stanic nebo pomocí signálů pro dodávku vody. Po ustálení dodávky vody po dobu 20 minut bylo cvičení ukončeno.
Na závěr byly zodpovězeny dotazy a v 19:00 se jednotky rozjely ke svým domovům.
(autor: kolektiv CHS Klatovy)

vytisknout  e-mailem