HZS Jihomoravského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Obsah dokumentace pro povolení stavby kategorie II. a III.  – části Souhrnná technická zpráva z pohledu ochrany obyvatelstva (pomůcka pro projektanty platná od 1. 7. 2024)

Obsah dokumentace staveb stanovuje vyhláška MMR č. 131/2024 Sb., o dokumentaci staveb k provedení § 158 odst. 5 a § 166 odst. 4 zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon. 

 

Výše uvedená vyhláška stanovuje rozpracování způsobu zajištění ochrany obyvatelstva v části B.9 Souhrnné technické zprávy – blíže viz:

  • Příloha č. 1 Obsah dokumentace pro povolení stavby
  • Příloha č. 2 Obsah dokumentace pro povolení stavby vodního díla včetně souvisejících technologických objektů
  • Příloha č. 3 Obsah dokumentace pro povolení stavby sítí technické infrastruktury včetně souvisejících technologických objektů
  • Příloha č. 4 Obsah dokumentace pro povolení stavby v případě souboru staveb
  • Příloha č. 8 Obsah dokumentace pro provádění stavby, nejde-li o stavbu rodinného domu nebo stavbu pro rodinnou rekreaci

Část B.9 Souhrnné technické zprávy: Ochrana obyvatelstva

Kapitola B.9 Souhrnné technické zprávy obsahuje informace o způsobu zajištění ochrany obyvatelstva a je nezbytná pro vydání sdělení ochrany obyvatelstva, které je podkladem za oblast ochrany obyvatelstva pro koordinované závazné stanovisko dotčeného orgánu na úseku požární ochrany a ochrany obyvatelstva.

Konkrétně v ní musí být uvedeny informace k následujícím oblastem:

Splnění základních požadavků z hlediska plnění úkolů ochrany obyvatelstva

a) způsob zajištění varování a informování obyvatelstva před hrozící nebo nastalou mimořádnou událostí,

b) způsob zajištění ukrytí obyvatelstva,

c) způsob zajištění ochrany před nebezpečnými účinky nebezpečných látek u staveb v zónách havarijního plánování,

d) způsob zajištění ochrany před povodněmi,

e) způsob zajištění soběstačnosti stavby pro případ výpadku elektrické energie u staveb občanského vybavení,

f) způsob zajištění ochrany stávajících staveb civilní ochrany v území dotčeném stavbou nebo staveništěm, jejich výčet, umístění a popis možného dotčení jejich funkce a provozuschopnosti,

g) řešení ochrany obyvatelstva z hlediska osob s omezenou schopností pohybu nebo orientace (platí pro dokumentaci podle přílohy č. 8 vyhlášky č. 131/2024 Sb.).

  1. Varování a informování obyvatelstva

Pokud je na stavbě umístěn koncový prvek jednotného systému varování a vyrozumění (dále jen „JSVV“), tj. rotační nebo elektronická siréna, je potřeba v dokumentaci upřesnit, zda bude do jeho funkčnosti jakýmkoliv způsobem zasahováno. Pokud do jeho funkčnosti nebude nijak zasaženo, postačí prosté sdělení této skutečnosti.

V případě, že bude do jeho funkce zasaženo nebo bude jeho funkce po celou dobu stavby přerušena, je potřeba zabezpečit způsob nahrazení funkčnosti prvku JSVV. Siréna může být dočasně umístěna na jinou stavbu nebo její provoz dočasně přerušen, avšak pouze se souhlasem HZS JHM (viz § 23 odst. 2 písm. c) a § 25 odst. 2 písm. e) zákona č. 239/2000 Sb., o IZS). Je nutné kontaktovat příslušníka odd. komunikačních a informačních systémů HZS Jihomoravského kraje zde.

Mapa umístění koncových prvků JSVV je součástí příslušných Územně analytických podkladů (ÚAP), případně dostupná v „Mapovém klientu pro krizové řízení“.

Možnosti textu v kapitole B.9:

  • V dotčené stavbě se nenachází koncový prvek JSVV. 
  • V dotčené stavbě se nachází koncový prvek JSVV, jeho funkčnost bude zachována po celou dobu stavby a nebude s ním manipulováno.
  • V dotčené stavbě se nachází koncový prvek JSVV a během stavby s ním bude manipulováno. Způsob manipulace s prvkem JSVV bude nahlášen na HZS Jihomoravského kraje a obci, ve které se stavba nachází.

  1. Ukrytí obyvatelstva

Popsat způsob zajištění ukrytí obyvatelstva v dotčeném objektu (stavbě).

Stavebník/projektant posoudí, zda jsou v objektu prostory, které by v případě potřeby mohly sloužit jako improvizovaný úkryt (dále jen „IÚ“) dle ustanovení §22 odst. 1 vyhlášky č. 380/2002 Sb., k přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva. Pokud jsou prostory vhodné ke zbudování IÚ v objektu, stavebník/projektant by měl, dle metodických příruček Sebeochrana obyvatelstva ukrytím, zpracovat popis úkrytu a jeho zbudování.

Možnosti textu v kapitole B. 9:

  • Ukrytí obyvatelstva v dotčeném objektu bude zajištěno využitím přirozených ochranných vlastností stavby.
  • Stavebník posoudil vhodnost připravované stavby pro využití k ochraně obyvatelstva a vyhodnotil stavbu jako nevhodnou pro vybudování IÚ.
  • Stavebník posoudil vhodnost připravované stavby pro využití k ochraně obyvatelstva a vyhodnotil stavbu jako vhodnou pro vybudování IÚ → DÁLE ROZPRACUJE PROJEKTANT.
  1. Ochrana před nebezpečnými účinky nebezpečných látek

Pokud se stavba nachází v zóně havarijního plánování (ZHP) dle zákona č. 224/2015 Sb., resp. dle zákona č. 263/2016, musí být tato skutečnost uvedena v projektové dokumentaci. Doporučujeme uvádět i skutečnost, že se stavba nachází v zóně ohrožení tzv. podlimitních objektů (objekty nezařazené dle zákon č. 224/2015 Sb.)

Mapa zón havarijního plánování a zón ohrožení je dostupná v příslušných ÚAP nebo v GIS portále Krajského úřadu JMK zde, v případě ZHP JE Dukovany jsou informace dostupné zde.

Možnosti textu v kapitole B.9:

  • Stavba se nenachází v zóně havarijního plánování (ani v zóně ohrožení).
  • Stavba se nachází v zóně havarijního plánování (v zóně ohrožení) ohrožujícího objektu → STAVEBNÍK/PROJEKTANT DOPLNÍ NÁZEV OHROŽUJÍCÍHO OBJEKTU.

  1. Ochrana před povodněmi

Pokud se stavba nachází v záplavovém území přirozené povodně v rozsahu Q100, musí být uvedena tato skutečnost v projektové dokumentaci.

Mapa záplavových území přirozené povodně Q100 je dostupná v příslušných ÚAP, případně v GIS portále Krajského úřadu JMK zde.

Možnosti textu v kapitole B.9:

  • Stavba se nenachází v záplavovém území žádného vodního toku.
  • Stavba se nachází v záplavovém území vodního toku → STAVEBNÍK/PROJEKTANT DOPLNÍ NÁZEV TOKU.

  1. Soběstačnost stavby pro případ výpadku elektrické energie u staveb občanského vybavení

U staveb občanského vybavení (stavby pro veřejnou správu, školská, kulturní, sociální, zdravotnická zařízení apod.) se v projektové dokumentaci uvádí způsob zajištění soběstačnosti stavby v případě výpadku v dodávkách elektrické energie. Nejedná se o zajištění provozu požárně bezpečnostního zařízení, ale o zajištění provozu příslušné stavby.

Možnosti textu v kapitole B.9:

  • Stavba nemá žádný náhradní zdroj elektrické energie
  • Stavba náhradní zdroj elektrické energie → DÁLE ROZPRACUJE STAVEBNÍK/PROJEKTANT (konkrétně jaký zdroj, jaký má výkon, kde je uložen, doba zpohotovení, obsluha…)

  1. Ochrana stávajících staveb civilní ochrany

Pro tyto účely se stavbou civilní ochrany míní zejména stálý úkryt. Pokud se ve stavbě nebo na pozemcích stavby nachází stálý úkryt civilní ochrany, je nezbytné na tuto skutečnost upozornit a následně stanovit, zda bude stavebními pracemi do úkrytu zasahováno a jakým způsobem. O úmyslu zasahovat do funkčnosti a celistvosti stálého úkrytu na pozemcích stavby musí být informován HZS Jihomoravského kraje zde.  

Mapa stálých úkrytů je dostupná příslušných ÚAP, případně v „Mapovém klientu pro krizové řízení“.

Možnosti textu v kapitole B.9:

  • Ve stavbě nebo na pozemcích stavby se nenachází stálý úkryt.
  • Ve stavbě nebo na pozemcích stavby se nachází stálý úkryt → STAVEBNÍK/ PROJEKTANT DOPLNÍ jejich výčet a umístění. V rámci stavby nedojde k narušení funkčnosti a celistvosti stálého úkrytu, včetně jeho nouzových výlezů a nasávacích míst.
  • Ve stavbě nebo na pozemcích stavby se nachází stálý úkryt → STAVEBNÍK/ PROJEKTANT DOPLNÍ jejich výčet a umístění. V rámci stavby může dojít k narušení jeho funkčnosti a celistvosti → STAVEBNÍK/ PROJEKTANT DOPLNÍ (popis možného dotčení jejich funkce a provozuschopnosti). O této skutečnosti byl informován příslušník oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS Jihomoravského kraje.

  1. Řešení ochrany obyvatelstva z hlediska osob s omezenou schopností pohybu nebo orientace

Platí pro dokumentaci pro provádění stavby, nejde-li o stavbu rodinného domu nebo stavbu pro rodinnou rekreaci podle přílohy č. 8 vyhlášky č. 131/2024 Sb.

Možnosti textu v kapitole B.9:

  • Stavebník/projektant posoudil, že se ve stavbě nepředpokládá pohyb nebo pobyt osob s omezenou schopností pohybu nebo orientace.
  • Stavebník/projektant posoudil, že se ve stavbě předpokládá pohyb nebo pobyt osob s omezenou schopností pohybu nebo orientace → STAVEBNÍK/PROJEKTANT DOPLNÍ ZAJIŠTĚNÍ OCHRANY OBYVATELSTVA TĚCHTO OSOB (bezbariérový přístup, technické zařízení pro varování osob se sluchovým postižením atp.).

vytisknout  e-mailem