HZS Moravskoslezského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Povodně 2024

Ve středu, 11.9.2024, vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu na extrémní srážky. Tato výstraha byla vydána pro celou Českou republiku, vyjma Karlovarského a Ústeckého kraje. V Moravskoslezském kraji měla být situace nejdramatičtější v oblasti Jeseníků. V souvislosti s touto výstrahou rozhodl Hasičský záchranný sbor ČŘ (HZS ČR) od páteční 19. hodiny plošně posílit stavy na operačních a informačních střediscích. Od pátku 13.9. byly zaznamenány první události spojené s vydatnými srážkami, jednalo se především o odstraňování stromů a větví, dobrovolné jednotky soustřeďovaly svou činnost na plnění pytlů s pískem. 

 

V noci na sobotu, 14.9.2024, došlo k rapidnímu nárůstu událostí, v městské části Antošovice v Ostravě, konkrétně u hráze, bylo zřízeno stanoviště pro vysokokapacitního čerpání vody. V souvislosti s hrozbou zaplavení obydlí začaly první preventivní evakuace obyvatel. Sobotní den byl především ve znamení ochrany objektů před zaplavením, transportů pytlů s pískem a odstraňování stromů. V jednu chvíli bylo nasazeno až 200 jednotek požární ochrany (JPO). V sobotu došlo rovněž ke svolání Krizového štábu kraje a vyhlášení stavu nebezpečí.

V noci na neděli, 15.9.2024, došlo k dalšímu nárůstu událostí, hasiči apelovali na občany, aby dbali pokynů bezpečnostních složek, především pak těch, týkajících se evakuace. Vzhledem k vývoji situace na řece Odře v Antošovicích, muselo být zrušeno čerpací stanoviště a hasiči započali s evakuací obyvatel. Ta probíhala nejčastěji za pomocí člunů, do akce byl povolán i WASAR tým, jenž je speciálně školen pro tyto typy mimořádných událostí. Disponuje nejen speciální technikou, jakou např. čluny a skútry, ale jejich jednotliví členové procházejí speciálním výcvikem pro záchranu osob z vodní hladiny. Tento tým je rovněž certifikován pro mezinárodní operace. Evakuace tzv. „mokrou cestou“ probíhala nejen v Antošovicích, ale také v Opavě. Vzhledem k nerespektování některých obyvatel, kteří odmítli včasnou evakuaci museli být do akce povolány vrtulníky Letecké služby Policie ČR a Armády ČR. Zasahovaly především na Bruntálsku a Opavsku, kde zůstala většina obcí díky velké vodě odříznuta. Síly hasičů při evakuaci a záchraně osob přijel posílit i speciální odřad pro záchranu osob z vodní hladiny z Karlovarského kraje. V ostravské Nové Vsi a v Hlučíně, byly instalovány protipovodňové zábrany „No floods“, které poskytla Správa státních hmotných rezerv.

Pondělí, 16.9.2024, v brzkých ranních hodinách, vlivem defektů na hrázi v Nové Vsi v Ostravě, došlo k zaplavení městské části Přívoz a začala zde hromadná záchrana osob. Hasiči tak během dne za pomocí plovoucích plavidel a vrtulníku zachránili téměř 600 osob, 191 osob odmítlo svá obydlí opustit. Během dne došlo, na soutoku řeky Odry a Opavy v Ostravě, k protržení hráze. Hasiči se snažili protržené místo zaplnit a zastavit tak vytékání vody mimo hráz, využit byl k tomu nejen automobilový jeřáb Záchranného útvaru HZS ČR (ZÚ HZS ČR), ale také vrtulník. Do prostoru hráze byly umisťovány pytle s pískem obsahující iniciační zdroj umístěný na nosném laně pytle, jejich odpalování zajistil pyrotechnik PČR. Naopak na Opavsku došlo k poklesu vody a hasiči začali pracovat především na zprovoznění kritické infrastruktury. Z důvodu zaplavení domovů Slunovrat v Ostravě-Přívoze a Iris v Ostravě-Mariánských horách bylo rozhodnuto o jejich evakuaci, která byla naplánována na úterý 17.9.2024.

Úterý, 17.9.2024, na Bruntálsko byla pomoci vrtulníku transportována humanitární pomoc. Ve Starém Bohumíně, jenž byl také zaplaven, nebyla nutná evakuace, voda zde začala klesat. Začal probíhat monitoring lokalit s lagunami, u kterých byl předpoklad, že neodtečou samy a bude je nutné odčerpat. První takto vytipovanou lokalitou se stala Nová Ves v Ostravě a již v úterý ve večerních hodinách zde došlo ke zprovoznění vysokokapacitního čerpadla, probíhalo rovněž čerpání v Elektrárně a Teplárně v Ostravě-Třebovicích.

Ve středu, 18.9.2024, hasiči postupně odstraňovali stromy, keře, porosty, ale především čerpali vodu. V ostravské Nové Vsi bylo posíleno vysokokapacitní čerpání vody, instalováno bylo čerpadlo Záchranného útvaru HZS ČR a také prototyp čerpadla SIGMA, které zde přivezlo HZS Ústeckého kraje. V jednu chvíli bylo odčerpáváno
150 m3 vody za minutu.

Do oblasti Bruntálska byl vyslán odřad HZS Jihomoravského kraje, který zde pomocí plovoucích a kalových čerpadel, odčerpával vodu. Vysokokapacitní čerpání bylo nasazeno rovněž v Bohumíně-Šunychlu a Bohumíně-Nové Vsi, zde se o čerpáni staral odřad HZS Královehradeckého kraje. Vysokokapacitní čerpadla byla nasazena také na D1, konkrétně v MÚK Slovenská a MÚK Starý Bohumín.

V dalších dnech docházelo, jak ke snižování počtu událostí, tak také ke snižování nasazených JPO. Operační činnost hasičů tak přecházela ze záchranných prací do prací likvidačních.  Bylo vytvořeno pět skupin, sestavených z HZS osmi krajů (HZS Královehradeckého, Pardubického, Jihočeského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Zlínského a kraje Vysočina), každá skupina byla vybavena nákladním automobilem s kontejnerem a nakladačem, jejich úkolem byly především práce spojené s odklízením trosek. Hasiči také vytvářeli i provizorní volební místnosti.

HZS MSK si uvědomoval mimořádnou zátěž a dopad na občany zasažených přírodní katastrofou. V rámci celého kraje byla systémově nastavena a ze strany HZS MSK koordinována psychosociální pomoc. Tu koordinovala vedoucí psychologického pracoviště HZS MSK mjr. PhDr. Dagmar Fišerová

Pro oblast Bruntálska, Krnovska a Opavska, Ostravska a Bohumínska byl ustanoven, pro každou oblast, sektorový koordinátor psychosociální pomoci. Jeho hlavním úkolem bylo, s týmem interventů, poskytování psychosociální pomoci a dále zajišťování, aby se do všech obcí v daném regionu dostaly informace o možnostech psychosociální pomoci. Interventi poskytující psychosociální pomoc byli nejen z řad HZS MSK, ale také Policie ČR a Zdravotnické záchranné služby. V jednotlivých týmech byli zařazeni i interventi z organizace Krizové centrum Ostrava. Psychosociální pomoc se poskytovala na vyžádání i v dalších zasažených oblastech. Sektorový koordinátor s týmem interventů byl určen i pro Ostravsko a Bohumínsko tak, aby byla pomoc dostupná a zajištěna všem potřebným občanům.

Do pomoci byly zapojeny také nestátní neziskové organizace, které v rámci kraje dlouhodobě spolupracují se složkami IZS, a které působily přímo v postižených místech a oblastech. Zajišťovaly především humanitární pomoc jednotlivým obcím a byly také schopny v menší míře poskytovat i psychosociální pomoc. Konkrétně se jednalo o organizace Český červený kříž, Diecézní charita ostravsko-opavská, ADRA Česká republika a Člověk v tísní.

vytisknout  e-mailem