Záchranný útvar HZS ČR  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jak jsme čelili více než měsíční výzvě spojené s odstraňováním následků povodní na území České republiky

Působení jednotek Záchranného útvaru HZS ČR (ZÚ) v Olomouckém a Moravskoslezském kraji trvalo v řádu desítek dnů. Konkrétně se jednalo o 42 dnů nepřetržitého provozu, ve kterém se prostřídalo 236 příslušníků a občanských zaměstnanců ze všech dislokací a na různých pracovních úrovních. Během těchto dní se síly a prostředky hasičů staly neocenitelnou oporou pro obyvatele obou nejvíce zasažených krajů, kteří čelili devastujícím následkům povodní. V těžkých podmínkách, kdy se srážky a stoupající hladiny řek staly ohrožujícími pro životy a zdraví osob, se jejich nasazení ukázalo jako klíčové. 

Jak zhodnotil v Časopisu 112 generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR, genpor. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., MBA: „Na celé organizaci, koordinaci a praktickém nasazení při záchranných a likvidačních pracích bylo jasně vidět, že jsme se z minulosti výrazně poučili a posunuli jsme se dál.“

A právě díky včasným predikcím Českého hydrometeorologického ústavu jsme dokázali i my předpřipravit veškerou logistiku a síly a prostředky ZÚ tak, abychom mohli od prvopočátku adekvátně reagovat na požadavky ze stran velitelů zásahu, krizových štábů či obcí s rozšířenou působností.

Na základě všech těchto skutečností byla již v pátek 13. září vyslána na Jesenicko posilová jednotka hasičů, která se o víkendu 14.-15. září zapojila s jednotkami HZS Olomouckého kraje aktivně nejprve do prací evakuačních a následně i do prací záchranných. Od těchto dní pak setrval odřad ZÚ na Olomoucku až do 25. října, do dne, kdy své působení na Olomoucku oficiálně ukončil. Součinnost s jednotkami HZS Moravskoslezského kraje evidujeme v téměř totožném období, kde prvotním zásahem bylo povolání víceúčelového stroje Huddig 1260c k vytvoření odtokové strouhy pro odvod vody z vylitého potoku Porubka, který zaplavil část obce Vřesina. Ojedinělým zásahem, který probíhal v součinnosti s Policií České republiky, pak bylo provádění prací spojených se zpevňováním protržené hráze na soutoku řek Odry a Opavy. Prostřednictvím ramene automobilového jeřábu AJ 80 byly pytle s pískem, tzv. bigbagy, opatřené iniciačním zdrojem, umísťovány do koryta řek, kde docházelo k jejich odpalování. Cílem umístění bigbagů bylo jak snížení průtoku vodního toku narušeným korytem řeky, tak zpevnění břehů původní hráze.

Hasiči vykonávali v zasažených oblastech široké spektrum činností a efektivně reagovali na aktuálně vzniklé situace. Díky předem stanoveným rotacím (střídání) se na nich během dne podílelo vždy bezmála 100 hasičů, mezi jejichž hlavní úkoly patřilo, ať už v prvotní, tak následně sekundární fázi vývoje povodní, zpravidla:

  1. Evakuace a záchranou obyvatel - Pokud se situace stala neudržitelnou, hasiči pomáhali v součinnosti s ostatními složkami IZS při evakuaci lidí z ohrožených oblastí, aby zajistili jejich bezpečnost.
  2. Nakládání a distribuce materiálu - Hasiči zajišťovali nakládku a následnou distribuci potřebného materiálu z centrálních zásob Hasičského záchranného sboru ČR a Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Tento materiál zahrnoval nejen stavební pomůcky a ochranné prostředky, ale i humanitární pomoc (HP) pro zasažené obyvatele. V prvotní fázi se jednalo zpravidla o nakládku a přepravu pytlů, plniček a protipovodňových stěn. Následně pak o  vysoušeče, teplomety, lehátka, spacáky či deky distribuované ze skladů ZÚ HZS ČR. Technikou ZÚ byla zajištěna i přeprava HP z potravinových bank v Praze a Ostravě.
  3. Zabezpečení obcí s rozšířenou působností – Pro podporu místní samosprávy při zajištění ohrožených míst jsme zabezpečili přepravu a instalaci cisteren s pitnou vodou, elektrocentrál do oblastí bez el. energie a sociálních zázemí, ve smyslu výstavby mobilních sprch a toalet.
  4. Odčerpávání vody – Pomoci velkokapacitních čerpadel byla odstraňována voda ze zatopených oblastí, přízemních domů, sklepů a dalších prostor.
  5. Opravy a údržba - Po odeznění povodně se hasiči podíleli na obnově narušené infrastruktury, zprůjezdňovali a zpevňovali komunikace, odstraňovali překážky z vodních toků a navracely je zpět do původních koryt řek. Naplaveniny odstraňovali jak z pozemních komunikací, tak veřejných prostor a podíleli se na dalších činnostech spojených s obnovením běžného chodu postižených obcí.
  6. Obnova zasažených území – V rámci bezpečnosti osob i zasahujících prováděli hasiči také odstraňování nebezpečných stavů u objektů, u kterých bylo statikem rozhodnuto o jejich stržení. Jednalo se o demolice staticky narušených budov, které strhávali za pomoci předurčené techniky, v některých případech v součinnosti se střelmistry.
  7. Prevence a poradenství – Po ukončení akutní fáze zásahu se hasiči zaměřili také na poradenství pro obyvatele, jak se vyrovnat se vzniklou mimořádnou událostí, jak v této situaci postupovat a jak se připravit na případné další povodně. Do týmu posttraumatické péče byla zahrnuta psycholožka ZÚ, která zaštiťovala poskytování psychosociální pomoci občanům
  8. Operační středisko a informační podpora – Pro rychlé a efektivní zvládání mimořádné události byla na operačním středisku ZÚ posílena jednotkám informační podpora, která byla k dispozici při dvanáctihodinovém střídání 24 hodin denně.  

Ve spojitosti s likvidací následků povodní bylo na území celé České republiky, primárně však na území Moravskoslezského a Olomouckého kraje, nasazeno bezmála 200 kusů různých druhů techniky, a to jak vlastní, tak zapůjčené. Byť se zprvu jednalo o požadavky primárně na automobily evakuační a přepravní, v následujících dnech se spektrum požadované techniky značně rozšířilo.

Nasazené technice dominovaly:

  1. Nákladní a přepravní technika – Na evakuaci a záchranu osob, stejně jako na práce vyprošťovací byly nasazeny automobily s hydraulickou rukou, automobilové nosiče kontejnerů a nákladní automobily. Dodávku pitné vody do zasažených oblastí zabezpečovaly cisterny na pitnou vodu, odstraňování nánosů bahna a usazenin z obydlí pak sací bagr.
  2. Plavidla - Mezi zvláštními stroji, které se objevily u záchrany osob v nejvíce zasažených oblastech byly bezesporu obojživelné pásové transportéry, které dokáží přepravit velké množství osob a materiálu i v nestandartním terénu a přes vysokou hladinu vody.
  3. Vyprošťovací technika a jeřáby - Nezastupitelnou roli v terénu, kde bylo klasické vybavení bezmocné nahradily automobilové jeřáby, vyprošťovací automobily a vyprošťovací tanky. Tyto byly nasazeny primárně na odstraňování stržených lávek a mostních konstrukci z vodních zdrojů a komunikací.
  4. Zemní stroje – Na odklízení nánosů naplavenin a úpravě terénu se značnou mírou podílelo 11 kolových strojů jako kolové a smykem řízené nakladače, manipulátory, univerzální či víceúčelové stroje.  Nechyběla však technika pásová, která se dokáže pohybovat jak po nerovném, tak i po nezpevněném terénu. Za zmínku tak stojí jak nakladače, tak i v nezastupitelné roli rypadla.
  5. Dálková doprava vody – Na velkokapacitní odčerpávání vody byly po jejím opadnutí nasazeny dvě mobilní čerpací stanice s označením MČS 1500 a MČS 590. Instalovány byly do místních částí obcí Ostrava – Nová Ves a Bohumín.
  6. Ostatní technika a prostředky - Při povodních, které zasáhly naše území, hrála ostatní technika nezastupitelnou roli v efektivním zvládání situace. Elektrocentrály zajistily stabilní a spolehlivý zdroj elektřiny na místech, kde došlo k výpadkům, tankovací kontejnery byly klíčové pro zabezpečení dostatečného zásobování vozidel IZS palivem, přívěsy a návěsy sloužily k přepravě dalšího materiálu, který usnadňoval logistiku a urychlil a posílil celkovou efektivitu při zvládání této mimořádné události.

Nejen práce hasičů, ale i ostatních složek IZS, byla během povodní fyzicky náročná a psychicky vyčerpávající. V jejich týmovém duchu a profesionalitě se však ani na malou chvíli nevytratilo odhodlání pomáhat tam, kde to bylo nejvíce zapotřebí. Děkujeme…

Odkazy do noveho okna

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled

Povodně 2024

Povodně 2024 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem