Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVI ČÍSLO 1/2017

Rozhovor s generálním ředitelem HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslavem Rybou a tradiční bilanční tisková konference k uplynulému roku otevírá lednový časopis. V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o způsobech ochrany kulturních památek před požáry, a o uplatnění speciálního sprinklerového stabilního hasicího zařízení. Pokud volíte vhodný fotoaparát pro dokumentaci na místě požáru, zaujme vás další článek. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dočtete o konferenci IZS na téma „Technologie v integrovaném záchranném systému“. Rubrika OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ vás seznámí s konferencí Hazmat Protect 2016. Praktické poznatky z Jihomoravského kraje přinášíme k humanitární pomoci. Výchovně vzdělávacímu programu pro děti se věnuje odbor ochrany obyvatelstva a krizového řízení v Praze 4. Rubrika INFORMACE poskytuje zprávu z XXI. sněmu České asociace hasičských důstojníků. A Institut ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč získal Národní cenu kvality ČR. Lednový časopis obsahuje 2 přílohy. 

Jubileum je pro asociaci cenné, neboť na začátku své existence se setkávala s nedůvěrou, avšak na straně druhé byla v té době velmi aktuální potřeba mít subjekt, jenž by znamenal zásadní zlepšení v komunikaci s orgány státní správy.

Tímto subjektem se stala Asociace velitelů hasičských záchranných sborů podniků (dále jen „AVHZSP“ nebo „Asociace“), jež prezentovala skutečné seskupení hasičských záchranných sborů podniků a nejen jednoho z nich. Stala se tak mluvčím a zástupcem všech podnikových hasičů, neboť při těchto jednáních poskytovala aktuální informace o podnětech, potřebách a návrzích ze strany podnikových hasičů, a to ať již členů nebo nečlenů tohoto spolku.

Protože v té době žádný subjekt hájící zájmy podnikových hasičů neexistoval (všechny dřívější pokusy nebyly úspěšné), a nebyla úspěšná ani jednání o prosazování zájmů podnikových hasičů s vedením MV­‑generálního ředitelství HZS ČR, vznikla výše zmíněná AVHZSP, a to i přes prognózy řady pesimistů o možnosti jejího vzniku a následné existenci.

Důležité bylo, že hned od začátku stál v čele Asociace tým, který si vzal za své krédo odvést maximum kvalitní práce ve prospěch podnikových hasičů, a nikoliv se jen vézt na vlně aktuální popularity a poslání AVHZSP naplňovat jen slovy bez jakýchkoliv činů. Proto si také již v počátcích své existence Asociace vzala za své následující poslání a cíle:

  • studovat a analyzovat problematiku PO v průmyslových i neprůmyslových podnicích ve vztahu k činnosti jednotek HZS podniků a SDH podniků,
  • studovat a analyzovat pracovní a sociální podmínky zaměstnanců HZS podniků a členů SDH podniků a zpracovávat podklady pro jejich zlepšování,
  • podílet se na připomínkování a tvorbě právních předpisů vztahujících se k HZS podniků a SDH podniků,
  • hájit a prosazovat oprávněné zájmy HZS podniků a SDH podniků a jejich zaměstnanců s cílem dosažení jejich srovnatelnosti s HZS ČR,
  • napomáhat zvýšení vzdělanosti zaměstnanců HZS podniků a členů SDH podniků,
  • podporovat publikační činnost v oblasti požární ochrany, bezpečnosti průmyslu a bezpečnosti práce,
  • spolupracovat s tuzemskými, mezinárodními a zahraničními sdruženími shodného či obdobného charakteru, jako je AVHZSP,
  • rozšiřovat vědeckotechnické poznatky a praktické zkušenosti z oblasti požární ochrany a záchranářských služeb,
  • vytvářet ekonomickou základnu pro naplnění výše uvedených poslání, zejména formou členských příspěvků, sponzorských příspěvků, darů a vlastní činností.

1701-31b.jpg

Asociace se stala postupně během své existence respektovaným a váženým partnerem všem subjektům státní správy, ale i ostatním subjektům v rámci naší republiky.

I když má Asociace ve svém názvu uvedeny jen velitele sborů (což je pouze pragmatické řešení z hlediska délky názvu), jejími členy se mohou stát nejen velitelé a jejich zástupci kteréhokoliv HZS podniků a SDH podniků na území ČR, ale také ostatní zaměstnanci (členové) těchto HZS podniků a SDH podniků a též další fyzické osoby sympatizující s podnikovými hasiči, a to včetně jejich podpory.

Tím je zaručena demokraticky možnost účasti kteréhokoliv podnikového hasiče a dalších osob na všech aktivitách směřujících ke zlepšení postavení podnikových hasičských sborů.

Díky působení AVHZSP byla řada právních předpisů korigována ve prospěch našich hasičů, vytvořením funkce krajských pověřenců AVHZSP a osobními kontakty s krajskými řediteli se zlepšila komunikace a spolupráce na úrovni krajů. Rovněž na celorepublikové úrovni v oblasti sportovních aktivit vzrostla účast našich sportovců na mistrovstvích republiky v různých disciplínách a rozšířila se spoluúčast na pořádání sportovních soutěží Velká cena v požárním sportu ČR a TFA. Významným přínosem jsou i pravidelná jarní instrukčně metodická zaměstnání pořádaná ve spolupráci s MV-generálním ředitelstvím HZS ČR a dále podzimní semináře PO v Ostravici, na něž navazují hodnotící konference AVHZSP. Došlo ke zlepšení stability HZS podniků a SDH podniků, kde již nedochází k bezdůvodnému a ničím nepodloženému rušení podnikových hasičských sborů. Pokud dojde k nějakému rušení sboru, je tomu v zásadě jen na základě změny výrobních a technologických procesů, které přecházejí na režimy nehořlavých výrobních procesů. Případně dochází ke zmenšování velikosti sborů s ohledem na instalace moderních a rozsáhlejších zabezpečovacích systémů a instalace stabilních hasicích zařízení. Dochází už také ke zvětšování podnikových hasičských sborů, což souvisí s rozšířením výroby v daném podniku. Všechny tyto procesy jsou pečlivě zkoumány a sledovány včetně případných konzultací s AVHZSP, aby byly co nejvíce efektivní. HZS krajů rovněž uzavírají s vybranými HZS podniků různé formy spolupráce a tak se tyto sbory podílejí na eliminaci a likvidaci mimořádných událostí i mimo svůj hasební obvod. Snažíme se, aby pak při komunikaci se zástupci informačních médií byl vyzdvižen i význam spolupráce s HZS podniků.

Asociace je aktivní i na mezinárodním poli, a to nejen účastí svého zástupce v Českém národním výboru CTIF, ale též účastí na zahraničních setkáních a konferencích, kde je prezentována i práce podnikových hasičů ČR.

Veškeré tyto aktivity jsou pak prezentovány na webových stránkách Asociace (www.avhzsp.cz), které se snažíme postupně naplňovat tak, aby byly pro podnikové hasiče, ale i ostatní zájemce co nejzajímavější a poskytovaly jim i informace a sdělení, jež napomáhají jejich úspěšné práci. Svou pozitivní roli sehrává i skutečnost, že zástupce AVHZSP má každý týden ve čtvrtek tzv. „úřední den“ v sídle Asociace v Blanické ulici 13 v Praze 2. Mohou se na něj obrátit a obracejí se všichni zájemci, kteří potřebují prokonzultovat nejrůznější záležitosti v oblasti podnikových hasičů a případně pomoci při řešení různých událostí.

Toto vše však neznamená, že můžeme být spokojeni a tak říkajíc „odpočívat na vavřínech“. Práce ve prospěch podnikových hasičů je nekonečná, a tak stále čekáme na zahájení prací na novém zákoně o PO, kde chceme být přímými účastníky, stále hledáme cesty ke zlepšení sociálních benefitů podnikových hasičů, rovněž tak využití různých nadačních fondů pro podnikové sbory a další zvýšení stability HZS podniků a SDH podniků. To vše je motivací pro naši práci do budoucna.

Rádi proto uvítáme v našich řadách další zájemce o spolupráci na těchto činnostech a aktivitách, jejichž naplňování přispěje k dalšímu vylepšení pozic HZS podniků i SDH podniků.

Patnáct let v životě mladého člověka je první životní předěl, dostal občanský průkaz a udělal první krok do života dospělých. U spolku, jako je naše Asociace, to znamená hlavně potvrzení její dlouhodobé aktivní činnosti a práce ve prospěch podnikových hasičů.
 

Ing. Oldřich LUKŠ,
prezident Asociace velitelů HZS podniků, foto archiv AVHZSP

 


redakce@grh.izscr.cz

Print  E-mail