Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 2/2018

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA vám poskytneme rozbor požáru dřevěného kostela Božího těla v Třinci. Přinášíme článek o mezinárodní spolupráci na úseku zjišťování příčin vzniku požáru. Dále máme rozhovor s vyšetřovateli požáru. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dočtete o spolupráci psychologické služby HZS ČR se zahraničními subjekty. Seznámíme vás s pilotním dopravně-bezpečnostním projektem „Dožij se dvaceti“. Rubrika OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ přináší informace o projektu „Slon Hugo“ pro MŠ a třídy prvního stupně ZŠ. Přečtete si článek o spolupráci HZS Olomouckého kraje se statutárním městem Olomouc na projektu vzdělávání osob se specifickými potřebami v oblasti ochrany obyvatelstva a integrovaného záchranného systému, který nese název „BOSPi“. V informacích se dozvíte o bilancování roku 2017 v Institutu ochrany obyvatelstva. Příloha časopisu je věnována tématu „Chřipka ptáků“. 

„Hugo byl asi nejmenší slon na světě. Proto jezdil s cirkusem.“ Takto začíná pohádka O malém velkém slonovi, jejímž autorem je tiskový mluvčí HZS Ústeckého kraje por. Ing. Lukáš Marvan. Tento příběh se spolu s grafickým ztvárněním stal základem projektu „hasičský slon Hugo“. Oslovili jsme známou ústeckou výtvarnici Mgr. Lenku Procházkovou, která vytvořila postavu slona Huga a grafické podklady pro další vzdělávací materiály. Z návrhů jsme vybrali slona, který působí vesele a pozitivně, je vybarven světle modrou barvou, oblečen do zásahového oděvu, má přilbu a na konci chobotu proudnici.

Cílovou skupinu projektu tvoří nejmenší děti, navštěvující mateřské školy a třídy prvního stupně základních škol. Jsou tedy ve věku, kdy se začíná s výchovou dětí v problematice požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Odpovídajícím způsobem se je snažíme ovlivňovat, především vyloučit jejich rizikové chování. Nyní máme novou možnost oslovit je prostřednictvím „hasičského slona Huga“ - hračky, která nám při práci pomáhá. Z obrázků, které Mgr. Lenka Procházková nakreslila, bylo vytvořeno nejen hasičské pexeso a omalovánky, které seznamují děti zábavnou formou s vhodným a nevhodným chováním a rozdává se na různých akcích. Obrázky se také staly podkladem pro první sadu našeho výukového materiálu – plastových destiček, které využíváme při prezentaci. Nejmenší děti rády skládají puzzle se slonem Hugem, větším dětem pak nad obrázky s různými situacemi vysvětlujeme vhodné a nevhodné chování. Celý projekt ovšem nesměřuje pouze ke vzdělávání dětí. Výstupem projektu je také „hasičský slon“ ve formě hračky - maňáska, který je využíván v rámci posttraumatické péče při zásazích, kdy jsou účastníky malé děti. Ulehčuje zasahujícím hasičům komunikaci s dětmi, pomáhá zvládat velmi stresové situace.

S uvedením Huga do života nám pomohly samy děti. Počátkem roku 2017 jsme vyhlásili výtvarnou soutěž „Slon Hugo pomáhá hasičům…“ pro děti z mateřských škol. Prostřednictvím odboru školství Krajského úřadu Ústeckého kraje jsme oslovili všechny mateřské školy v Ústeckém kraji. Spolu s propozicemi soutěže jsme dětem poslali i pohádku „O malém velkém slonovi“. Po jejím přečtení a diskuzi o práci hasičů kreslily svoji představu slona Huga i to, jak pomáhá hasičům při jejich práci. Do soutěže se aktivně zapojilo 62 mateřských škol a celkem jsme obdrželi 461 výkresů. Počátkem dubna 2017 proběhlo vyhodnocení nejlepších prací na úrovni jednotlivých územních odborů. Děti, které se umístily na prvních třech místech, postoupily do krajského kola. Odměny byly nejen pro vítěze, ale také pro všechny zúčastněné mateřské školy, které dostaly výukový materiál pro práci s dětmi. Vyhodnocení krajského kola proběhlo v ústecké zoologické zahradě, kam byla pozvána široká veřejnost. Osobní pozvánku obdržely děti s rodinami, které se umístily v okresních kolech. Pro ně byl připraven zvláštní program, včetně fotografování s živými slony.

Na jednotlivých stanovištích jsme dětem hravým a interaktivním způsobem vysvětlovali, jak hasiči pracují, jaké vybavení k práci používají, a za pomoci obrázků jsme je učili správnému chování. V práci a vybavení hasičů jsme hledali přirovnání se zvířecím světem. Dětem jsme například ukazovali oděvy, které používají hasiči při práci a které je chrání před ohněm a jinými negativními vlivy. Kůže slona či hrocha, nebo krunýř želvy je příkladem ochranných prvků v přírodě. Hydraulické vyprošťovací zařízení jsme dětem připodobnili k zobáku papouška, kterým si rozlouskne i velmi tvrdé ořechy. Cisternu s vodou jsme přirovnali k dvouhrbému velbloudovi, chobot slona zase funguje jako hadice. Na dětském hřišti byla postavena „opičí dráha“, kde si děti mohly vyzkoušet lana a další lezecké vybavení.

Vyvrcholením celodenní akce bylo divadelní představení na motivy pohádky „O malém velkém slonovi“, které zrealizovalo teplické Divadlo V pytli. Příběh vyprávěl o putování slona Huga až z daleké Srí Lanky do Ústí nad Labem, a proč vlastně už nechtěl pracovat u cirkusu. Do představení se aktivně zapojily i děti, které pomohly Hugovi bojovat s požárem s předem připravenými plamínky a kapičkami. Celé představení bylo velmi kontaktní a interaktivní. Na konci pohádky Hugo poprosil ředitele Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje plk. Ing. Romana Vyskočila, zda by mohl pracovat pro hasiče. Děti se za něj sice sborem přimlouvaly, nebylo to však pro Huga vůbec jednoduché. Musel splnit několik úkolů, protože práce hasičů je náročná a nemůže tam pracovat každý. Děti mu s plněním úkolů pomohly. Hugo pak složil slib a stal se hasičem. Jeho prvním velkým úkolem byla pomoc při vyhlášení vítězů celé výtvarné soutěže. Spolu s ředitelem plk. Ing. Romanem Vyskočilem a Mgr. Lenkou Procházkovou, která Huga vytvořila, předal vítězům spoustu krásných cen, včetně maňáska slona Huga. Od té doby se podílí na realizaci větších, preventivně výchovných akcích, jako například Litoměřické slavnosti, kde prováděl děti po hasičské stanici.

Výtvarná soutěž a velká preventivně výchovná akce v zoologické zahradě se uskutečnily za finančního přispění Ústeckého kraje. Ústecký kraj se dlouhodobě významně podílí na podpoře výchovy a vzdělávání v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Finančně nám pomáhá každoročně zajistit soutěž Mladý záchranář pro děti druhého stupně základních škol, dále také spolufinancuje tvorbu a nákup vzdělávacího a výchovného materiálu, který je na akcích rozdáván veřejnosti.


por. Ing. Iva KARAFIÁTOVÁ, kpt. Ing. Pavel VAŠÍČEK, HZS Ústeckého kraje, foto archiv HZS Ústeckého kraje

Print  E-mail