Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 12/2018

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA si můžete přečíst nejen rozbor požáru průmyslové a skladovací haly v Hostivaři, ale také detailní analýzu vlivu dynamiky požáru v uzavřeném prostoru při určování kriminalistického ohniska. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se mimo jiné dozvíte, jak probíhalo cvičení na Ukrajině, kterého se zúčastnil český CBRN odřad v rámci projektu EU‑CHEM‑REACT 2018. V rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ vás seznámíme s dvěma taktickými cvičeními a instruktážně metodickými zaměstnáními, které se uskutečnily v jihočeské Bechyni. V INFORMACÍCH shrnujeme výsledky Ankety Dobrovolných hasičů roku 2018. Dále si připomeneme oslavy vzniku československé republiky v Praze. Prosincové číslo uzavírá článek o předávání pamětních medailí u příležitosti 100. výročí vzniku republiky. Celkem bylo vyznamenáno přes tři sta osob jak z řad příslušníků, tak zaměstnanců HZS ČR. Zároveň byly oceněny osobnosti z veřejného i soukromého sektoru, které se zasloužily o rozvoj HZS ČR. 

V důsledku nabytí účinnosti nového atomového zákona (zákon č. 263/2016 Sb.), pořízení a modernizace technických a věcných prostředků bylo nutné nastavit součinnost a prověřit účinnost nové techniky a prostředků HZS krajů, Záchranného útvaru HZS ČR (ZÚ HZS ČR), Armády ČR (AČR), Policie ČR (PČR) zařazených do Vnějšího havarijního plánu Jaderné elektrárny Temelín (VHP JE Temelín) pro řešení kontroly kontaminace radioaktivními látkami a dekontaminace obyvatelstva po nařízení evakuace velkého počtu obyvatel při simulované radiační havárii na JE Temelín. Státní ústav radiační ochrany (SÚRO) se ke cvičení připojil se svou detekcí radioaktivního jódu ve štítné žláze, která by se v reálné situaci prováděla po vykonání neodkladných ochranných opatření.

Za tímto účelem se v září 2018 uskutečnily dvě akce, které na sebe bezprostředně navazovaly a jejichž ústředním námětem bylo třídění a dekontaminace osob a techniky při evakuaci po radiační havárii na JE Temelín. Jednalo se o dvě akce na místech, která jsou ve VHP JE Temelín označená jako místa dekontaminace:

  • taktické cvičení Bechyně 2018 konané dne 4. září 2018, hlavním organizačním článkem cvičení byl HZS Jihočeského kraje (HZS JČK), místo dekontaminace na křižovatce U Sloupu na silnici II/603 mezi Veselím nad Lužnicí a Soběslaví, u odbočky na Jindřichův Hradec (místo dekontaminace U Sloupu),
  • instrukčně metodické zaměstnání (IMZ) Bechyně 2018 – konané dne 5. září 2018, hlavním organizačním článkem zaměstnání bylo MV­generální ředitelství HZS ČR, místo dekontaminace na letišti v Bechyni 15. ženijního pluku AČR (místo dekontaminace letiště Bechyně).

Námět taktického cvičení a instrukčně metodického zaměstnání
Na JE Temelín došlo k radiační havárii s únikem radioaktivních látek. Vládou byl vyhlášen „nouzový stav“ a byla zahájena ústřední koordinace záchranných a likvidačních prací. Po ukončení úniku byla nařízena evakuace více než 7 000 osob. Vzhledem k rozsahu evakua­ce bylo rozhodnuto o rozšíření kapacity dekontaminačních linek na místo dekontaminace U Sloupu a místo dekontaminace letiště Bechyně.

Byly povolány síly a prostředky s přenosnými rámovými (portálovými) detektory gama záření (označované rovněž zkratkami detekční rámy, portálové detektory nebo jednoduše portály) pro kontrolu kontaminace osob a techniky, stanovišti dekontaminace osob (SDO) a stanovišti dekontaminace techniky (SDT), odřady HZS ČR k provedení kontroly kontaminace a nasazení systému osobní dozimetrie, technika a věcné prostředky pro dodávku vody, kontejnery nouzového přežití, technika potřebná pro evakuaci osob a transport zasahujících a dalších věcných prostředků potřebných pro zásah.

Po rozvinutí stanovišť dekontaminace osob a techniky přijíždějí evakuační autobusy a osobní vozidla z evakuovaných obcí. Na detekčních rámech jsou evakuované osoby (figuranti) roztříděny na kontaminované a nekontaminované osoby, označeny příslušným barevným páskem na zápěstí (zelený, červený), kontaminované osoby jsou zaevidovány a následně dekontaminovány a nakonec je provedena kontrola účinnosti dekontaminace.

Provedení cvičení
V rámci systému osobní dozimetrie obdrží všichni zasahující osobní dozimetr. Druh osobních ochranných prostředků závisí na tom, v jaké části místa dekontaminace se bude zasahující pohybovat. Místo dekontaminace bylo proto rozděleno na špinavou (červenou) a čistou (zelenou) část. Ve špinavé části jsou všichni zasahující vybaveni minimálně jednorázovým protichemickým ochranným oděvem typu 3 nebo 4 s filtračním dýchacím přístrojem bez nuceného přívodu vzduchu, opatřeným kombinovaným filtrem. Použijí se dvě vrstvy rukavic a pryžové holínky. Zasahující v čisté části jsou vybaveni zásahovým oděvem pro hasiče. Obsluha portálů, SDO, SDT a stanoviště dekontaminace zasahujících bude vybavena stanovenými osobními ochrannými prostředky bez ohledu na to, zda jsou ve špinavé nebo čisté části místa dekontaminace.

Osobní ochranné prostředky si zajistila každá složka sama. HZS Jihomoravského kraje vybavil osobními dozimetry AČR. HZS Kraje Vysočina vybavil dozimetry PČR, MV­ generální ředitelství HZS ČR a ZÚ HZS ČR. Odpočinek pro zasahující stanovuje velitel úseku a oznamuje tuto skutečnost veliteli zásahu. Doba nepřetržité práce v osobních ochranných prostředcích se stanovuje na základě intenzity práce a teploty okolí, nesmí však překročit dvě hodiny. Před opuštěním svého pracoviště na odpočinek projdou zasahující portálem pro kontrolu osob. Zasahující budou odpočívat ve stanu, který je součástí kontejneru nouzového přežití. Evakuované osoby (figuranti) budou po odchodu z portálů, popř. SDO odpočívat ve stanu určeném pro evakuované osoby (figuranty).

Účastníci a úkoly
Taktického cvičení a instrukčně metodického zaměstnání Bechyně 2018 se zúčastnily následující složky IZS s těmito úkoly:

  • MV­ generální ředitelství HZS ČR – koordinace nasazených sil a prostředků na místě dekontaminace, velení zásahu a složkám IZS, velení na úseku dozimetrické služby a úseku rozehry akcí,
  • HZS JČK – koordinace nasazených sil a prostředků na místě dekontaminace, zajištění služby osobní dozimetrie a kontroly kontaminace techniky, včetně označování osob a techniky a provádění evidence osob a techniky, zajištění regulace pohybu osob na místě dekontaminace, doplňování a týlového zabezpečení,
  • HZS Kraje Vysočina (HZS KVYS) a HZS Jihomoravského kraje (HZS JMK) – zajištění služby osobní dozimetrie a kontroly kontaminace osob, včetně označování osob a provádění evidence osob,
  • HZS hl. m. Prahy (HZS HMP) – zajištění dekontaminace techniky s následnou kontrolou kontaminace,
  • HZS Ústeckého kraje (HZS ÚK) – zajištění dekontaminace osob s následnou kontrolou kontaminace,
  • ZÚ HZS ČR – zajištění dekontaminace osob a techniky s následnou kontrolou kontaminace,
  • chemické laboratoře HZS ČR – zajištění plánu rozehry obou akcí určením osob a techniky, které jsou kontaminovány a které nikoli,
  • AČR – zajištění dekontaminace osob, dekontaminace raněných a techniky s následnou kontrolou kontaminace,
  • PČR – zajištění silničních uzávěr, jejich hlídkování a zajištění veřejného pořádku,
  • SÚRO – zajištění kontroly kontaminace štítné žlázy po dekontaminaci osob.

Tabulka 1 Propustnost portálů

Akce

Doba cvičení

Spotřeba vody

Portály proměřeno celkem/kontam.*

Propustnost portálů osoby**

Propustnost portálů technika**

osoby

technika

nekontam.

kontam.

nekontam.

kontam.

TC U Sloupu

3 h

12 m3

127/29

180/11

120 os/h
2 os/min

36 os/hod
0,6 os/min

120 ks/hod
2 ks/min

54 ks/hod
0,9 ks/min

IMZ letiště

3,75 h

28 m3

592/119

133/73

138 os/h
2,3 os/min

42 os/h
0,7 os/min

nezaznam.

nezaznam.

*   Celkový počet osob a techniky, které byly proměřeny na portálech pro kontrolu kontaminace osob (HZS JMK, HZS KVYS) nebo techniky (HZS JČK) za dobu taktického cvičení (TC) nebo IMZ s uvedením počtu kontaminovaných osob, resp. techniky (133/73 = 133 ks technicky celkem, z toho 73 kusů bylo kontaminováno).
**  Propustnost portálů pro kontrolu kontaminace osob a techniky (počet odbavených nekontaminovaných nebo kontaminovaných osob a počet odbavené nekontaminované nebo kontaminované techniky za jednotku času) za běžných podmínek.

Tabulka 2 Počet dekontaminovaných osob za dobu cvičení

Akce

SDO-3*

SDO AČR**

SDT***

A

B

osoby

ranění

HZS ČR

AČR

TC U Sloupu

29

-

-

-

11

-

IMZ letiště

40

29

48

2

31

42

*   Počet osob dekontaminovaných za dobu TC na stanovišti dekontaminace osob SDO-3. HZS ÚK působil na místě dekontaminace U Sloupu, ZÚ HZS ČR na místě dekontaminace letiště. Navíc na místě dekontaminace letiště byla použita dvě SDO-3: A (vlevo ve směru postupu) a B (vpravo ve směru postupu).
**  Počet osob dekontaminovaných za dobu cvičení na stanovišti dekontaminace osob SDO AČR na zařízení určeném pro osoby a raněné.
*** Počet kusů techniky dekontaminované na SDT ZÚ HZS ČR, resp. HZS HMP a AČR.


Technika a statistické údaje
Obou akcí se zúčastnilo dohromady 175 cvičících, 75 rozhodčích, pozorovatelů a hostů a 150 figurantů. Na místo dekontaminace byla povolána tato technika:

  • 2x portálové detektory gama záření pro kontrolu kontaminace osob (HZS JMK, HZS KVYS),
  • 1x portálový detektor gama záření pro kontrolu kontaminace techniky (HZS JČK),
  • 5x stanoviště dekontaminace osob (2x ZÚ HZS ČR, 1x HZS ÚK, 2x AČR),
  • 3x stanoviště dekontaminace techniky (HZS HMP, ZÚ HZS ČR, AČR),
  • 4x CAS (HZS JČK) a další technika a věcné prostředky pro dodávku vody,
  • 3x autobus (2x PČR,1x HZS JČK) pro evakuaci a dopravu osob (figurantů),
  • 4x kontejner nouzového přežití (HZS JČK, HZS JMK, HZS KVYS, HZS HMP),
  • 25x nákladní a osobní vozidla pro kontrolu kontaminace techniky a případné dekontaminace, kterou poskytl zejména HZS JČK, AČR a ZÚ HZS ČR,
  • odřady HZS ČR k provedení kontroly kontaminace, skupina rozehry a nasazení systému osobní dozimetrie – notebooky se SW SEOD, osobní dozimetry, radiometry,
  • další technika nutná pro transport zasahujících a věcných prostředků potřebných pro zásah,
  • věcné prostředky, které jsou součástí dekontaminačních zařízení, portálů, kontejnerů nouzového přežití, komunikační prostředky a další prostředky potřebné pro zásah.

Na základě údajů, které ukazuje tabulka 2, byly stanovena propustnost SDO-3 na 30 osob za hodinu za předpokladu, že jsou v provozu oba koridory (muži/ženy) a proud osob stanovištěm je nepřetržitý a bezproblémový. To znamená, že provoz nebyl ovlivněn např. poruchou, panikou osob nebo dekontaminací malých dětí ani seniorů. V těchto případech je třeba počítat s významným snížením propustnosti zařízení.
Propustnost SDT HZS ČR byla stanovena na 6 až 8 vozidel za hodinu v závislosti na velikosti vozidla za předpokladu, že proud vozidel projíždějících stanovištěm je nepřetržitý. Instalací druhého portálu pro kontrolu kontaminace techniky za SDT a doplněním vybavení o čtvrtou záchytnou vanu se propustnost zvýší min. dvojnásobně, tj. na 15 vozidel za hodinu.

Spojení
Spojení na místě dekontaminace U Sloupu bylo navazováno na taktické úrovni v místě dekontaminace (MD), na operační úrovni s OPIS HZS JČK. Pro účely cvičení nebylo spojení na strategické úrovni realizováno. Spojení na místě dekontaminace Bechyně bylo navazováno pouze na taktické úrovni v MD.

Mezi členy štábu velitele zásahu (veliteli sektorů), veliteli úseků byly používány ruční radiostanice s analogovým spojením. Radiostanice si pro účely akcí zajistila každá zúčastněná složka. SÚRO byl vybaven radiostanicemi MV­ generálního ředitelství HZS ČR. Spojení v místě nasazení jednotek požární ochrany bylo organizováno na kmitočtech „N“, „I“, „S“, PČR byla na kmitočtu „I“, SÚRO na kmitočtu „N“. Konkrétní určení kanálů a jednotlivých sektorů bylo součástí plánu spojení.

Cíle taktického cvičení a instrukčně metodického zaměstnání byly splněny
Taktické cvičení U Sloupu proběhlo za plného silničního provozu.

Z hlediska organizace, velení a koordinace se úspěšně procvičil způsob velení a koordinace sil a prostředků na MD prostřednictvím velitele zásahu s pomocníkem na místě dekontaminace U Sloupu a štábu velitele zásahu na místě dekontaminace Bechyně, zjistila se náročnost administrativních úkonů na MD a ověřila se dostatečnost plánovaného personálního zabezpečení.

Podařilo se prověřit logistické zajištění a týlové zabezpečení MD, zjistit prostorové uspořádání jednotlivých pracovišť, jejich propojení a návaznost, prověřit spolupráci mezi jednotlivými složkami IZS a zabezpečit MD vodou.

Poprvé byly na cvičení použity přenosné portálové detektory gama záření, které umožňují velice rychle a spolehlivě třídit osoby a techniku na kontaminované a nekontaminované radioaktivními látkami. Detekční portály tak výrazným způsobem zvyšují efektivitu všech činností v MD, zejména na dekontaminačních stanovištích, protože těmito zařízeními procházejí jen osoby a technika, které jsou skutečně kontaminované. V současné době HZS ČR disponuje třemi soupravami portálů, ale do konce letošního roku budou výrobcem (NUVIA, a.s.) předány HZS krajů v zóně havarijního plánování tři kontejnery, které budou obsahovat každý šest souprav s možností postavit celkem 36 portálů pro kontrolu kontaminace osob a techniky. Propustnost portálů je zanesena v tabulce 1.

Na taktickém cvičení a instrukčně metodickém zaměstnání se podařilo vyzkoušet portály pro třídění kontaminovaných osob a techniky, prověřit účinnost a kapacitu portálů, srovnat efektivitu portálů a tradičních dozimetrických prostředků pro kontrolu kontaminace a prověřit systém vedení evidence kontaminovaných osob a techniky.

Dále se podařilo prověřit propustnost a kapacitní možnosti SDO a SDT, kontrolu účinnosti dekontaminace a možnosti zařízení pro stanovení vnitřní kontaminace osob s využitím měřicích přístrojů na kontrolu kontaminace štítné žlázy (SÚRO), prověřit systém označování kontaminované techniky, kontaminovaných osob a jejich osobních věcí. Zároveň byl prověřen systém osobní dozimetrie pro zasahující síly, který sleduje obdržené dávky prostřednictvím osobních dozimetrů a speciálního softwaru.

Výstupy a opatření
V následujícím přehledu jsou uvedeny zásadní výstupy a opatření z taktického cvičení a instrukčně metodického zaměstnání Bechyně 2018, které by se měly promítnout do dokumentace (VHP JE, vnitřních předpisů, pokynu generálního ředitele HZS ČR, metodických listů a znalostí) s uvedením termínu a zodpovědnosti realizace. Dále jsou uvedena poučení pro následující cvičení a návrhy na doplnění věcnými prostředky.
Připomínky a nedostatky uvedené rozhodčími byly rozděleny do dvou skupin. První skupinou jsou individuál­ní nedostatky nebo pochybení, které byly zaznamenány, ale stanou se předmětem odborné přípravy. Druhou skupinou jsou nedostatky systémové, které zahrnují nové poznatky, náměty na zlepšení vybavení nebo pracovního postupu a úpravu nebo zpracování uvedené dokumentace. Těchto námětů – poučení, výstupů a opatření – bylo zaznamenáno celkem pro taktické cvičení a instrukčně metodické zaměstnání více než dvě desítky, z nichž uvádíme pro ilustraci ty nejdůležitější:

  • zabezpečit personálně všechny úseky tak, aby bylo umožněno střídání každého příslušníka po dvou hodinách práce. Každý úsek bude mít dvě směny a každá směna bude mít dvě formace,
  • zřídit systém velení po linii velitel zásahu – velitelé sektorů – velitelé úseků pro MD s více než pěti úseky,
  • označit jednotlivá stanoviště MD, trasu techniky a směr pohybu osob a čistou a špinavou část vytyčovacími prostředky, lépe logisticky uspořádat úseky a vzdálenosti mezi jednotlivými úseky optimalizovat,
  • inovovat postupy činností na detekčních rámech pro kontrolu kontaminace osob a techniky a doplnit vybavení podle vzoru HZS JMK a s ohledem na nově pořízené portály,
  • detekční rám na kontrolu kontaminace techniky instalovat nejen na začátku procesu, ale rovněž po absolvování dekontaminace techniky, čímž se výrazně zvýší efektivita kontroly a dekontaminace techniky,
  • inovovat postupy dekontaminace osob a techniky na MD s ohledem na získané poznatky a nové portály,
  • pořídit filtrační jednotku pro úpravu užitkové vody tak, aby byla tato voda použitelná pro dekontaminaci a bylo vyloučeno ucpávání trysek,
  • zřídit na MD pohotovostní sklad jako součást úseku týlového zabezpečení se zásobou věcných prostředků, např. osobních ochranných prostředků, náhradního oblečení, riban, holínek, občerstvení apod. a využít pohotovostní zásoby Správy státních hmotných rezerv,
  • začlenit kontrolu kontaminace štítné žlázy do VHP JE s uvedením místa působení kontroly a určením cílové kapacity – množství přístrojů a počet a umístění pracovišť a podmínky působení,
  • SDT AČR mají velkou spotřebu vody. Armádní systém je řešen pro polní podmínky a neřeší jímání odpadní vody. Dalším nedostatkem je vysoký průjezdní profil linky (SDT AČR) znemožňující dekontaminovat osobní automobily,
  • SDO AČR lze rozdělit na zařízení s jímáním odpadní vody a zařízení, která nejsou vybavena systémem pro jímání odpadní vody. Do VHP JE musí být zařazena pouze SDO AČR, která dokážou odpadní vodu jímat.

Hodnocení jednotlivých úseků
Úseky štábu velitele zásahu, regulace a organizace, kontroly kontaminace štítné žlázy, dozimetrické služby, kontroly kontaminace techniky (portály) a dekontaminace osob HZS ČR byly hodnoceny rozhodčími známkou výborně.

Úseky týlového zabezpečení a nasazení sil a prostředků, kontroly kontaminace osob (portály) a dekontaminace osob HZS ČR byly rozhodčími hodnoceny známkou velmi dobře.

Úseky dekontaminace techniky HZS ČR a AČR a dekontaminace osob AČR byly rozhodčími hodnoceny známkou dobře.

Závěr
V únoru roku 2019 se sejde pracovní skupina zřízená k aktualizaci VHP JE, jejímž úkolem bude zavést poznatky, poučení a opatření z taktického cvičení a instrukčně metodického zaměstnání Bechyně 2018 do systému s realizací do konce roku 2019.

Taktické cvičení a instrukčně metodické zaměstnání Bechyně 2018 byly úspěšné, protože byly splněny stanovené cíle a stanovena opatření na zlepšení systému. Zásadním úspěchem taktického cvičení a instrukčně metodického zaměstnání je fakt, že se podařilo získat podklady pro zavedení opatření, která pomohou:

  • zlepšit současný stav organizace na MD a součinnost složek IZS,
  • zlepšit systém týlového zabezpečení na MD,
  • zjednodušit a zvýšit efektivitu třídění na portálech a dekontaminace osob a techniky,
  • doplnit vybavení potřebnou technikou a věcnými prostředky,
  • zapracovat poznatky do příslušné dokumentace, zejména vytvořit nový pokyn generálního ředitele HZS ČR o předurčenosti jednotek požární ochrany pro dekontaminaci v zóně havarijního plánování jaderných elektráren, vytvořit nový metodický list Bojového řádu jednotek požární ochrany „Činnost na místě dekontaminace při třídění a dekontaminaci osob a techniky při evakuaci po radiační havárii na jaderné elektrárně“ a zapracovat zásadní systémové poznatky do VHP JE.

Závěrem je nutné zdůraznit, že všechna stanoviště dekontaminace osob, stanoviště dekontaminace techniky a přenosné rámové portálové detektory gama záření jsou ve vlastnictví Správy státních hmotných rezerv a HZS krajů plní ochranitelskou úlohu těchto zařízení.

Podobný ucelený systém umožňující provádění ochrany obyvatelstva, které žije a pracuje v zóně havarijního plánování, není ve světě obvyklý.

Obdobné cvičení, tentokrát v zóně havarijního plánování Jaderné elektrárny Dukovany, se uskuteční na podzim 2020. Hlavními organizátory cvičení budou HZS Jihomoravského kraje a HZS Kraje Vysočina.


pplk. Ing. Jiří MATĚJKA, MV­-generální ředitelství HZS ČR, plk. RNDr. Helena MAJZLÍKOVÁ, HZS Jihočeského kraje, por. Ing. Pavel KLEIN, HZS Jihočeského kraje, foto Ing. Ivana BOŠKOVÁ

Print  E-mail