Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVIII ČÍSLO 9/2019

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o dopravní nehodě na D1. Příslušníci zjišťování příčin vzniku požárů HZS ČR navštívili USA. Probíhá pátá série kontrol HAD 2019. Dočtete se o vývoji v oblasti pěnových koncentrátů u nás i ve světě. I letos pokračuje podpora Lesů ČR pro jednotky SDH obcí. Znáte historii a současnost profesionálních hasičů v Brně? V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o tvorbě typové činnosti STČ 16B/IZS. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ informujeme o současném cíli finského předsednictví v oblasti CO. Aktualizace Vnějšího havarijního plánu JE Temelín. Jaká je připravenost managementu SVO v zónách ohrožení? Od ledna 2019 IOO disponuje RTG kabinovým systémem. Co přinesla analýza rizik obcí v Královéhradeckém kraji? Zástupci IOO se zúčastnili radiačního cvičení v Německu. V rubrice INFORMACE si přečtete, že reprezentace HZS ČR v TFA přivezla z Číny 10 medailí. Český tým bodoval na Championships Fie Fit 2019. I Zlínský dvojboj zná vítěze. 

Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje (HZS JčK) je podle právních předpisů (zákon č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů) zpracovatelem Vnějšího havarijního plánu Jaderné elektrárny Temelín (VHP JE Temelín). Jde o dokument Jihočeského kraje pro strategickou úroveň řízení hejtmana ke koordinaci společného zásahu složek IZS při zvládání radiační havárie. Předmětem plánu jsou ochranná opatření, která slouží k omezení následků při havárii na jaderné elektrárně, a stanovuje základní činnosti a postupy pro jejich provedení.

Vznik dokumentů k řešení radiační mimořádné události
Provozovatel jaderného zařízení za účelem zajištění havarijní připravenosti, plánování ochranných opatření a omezování následku při radiační mimořádné události v elektrárně zpracovává vnitřní havarijní plán, jehož první schválení Státním úřadem pro jadernou bezpečnost je datováno ke dni 16. prosince 1999. Na vnitřní havarijní plán úzce navazuje Vnější havarijní plán JE Temelín, který byl poprvé zpracován Okresním úřadem České Budějovice a schválen přednostkou Okresního úřadu České Budějovice 26. června 2000. V červenci 2000 tak mohlo být zavezeno palivo pro první blok jaderné elektrárny (zkušební provoz byl zahájen v červnu 2002). V roce 2001 od účinnosti nových právních předpisů je zpracování VHP JE Temelín v kompetenci HZS JčK. V září 2001 HZS JčK předložil VHP JE Temelín do Bezpečnostní rady Jihočeského kraje k posouzení. Po projednání a zapracování připomínek byl plán v listopadu 2001 schválen hejtmanem kraje.

Průběžně se provádějí aktualizace, které reagují na změny v právních předpisech na státní i celosvětové úrovni, odrážejí závěry ze cvičení a zohledňují zahraniční poznatky a zkušenosti v oblasti řešení radiační havárie a radiační ochrany. Poslední rozsáhlá aktualizace byla schválena po projednání v Bezpečnostní radě Jihočeského kraje hejtmankou dne 19. března 2019. Vedle HZS JčK se na aktualizaci podílel Krajský úřad Jihočeského kraje (KÚ JčK), Krajské ředitelství policie JčK, Zdravotnická záchranná služba JčK, Armáda ČR (AČR), Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro JčK, Krajská hygienická stanice JčK, obce s rozšířenou působností (ORP) a další subjekty podílející se na přípravě a případném řešení radiační havárie. S ohledem na předmět aktualizace spolupracoval také Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) a provozovatel jaderného zařízení ČEZ, a.s. (ČEZ).

Aktualizace VHP JE Temelín 2017 až 2019
Aktualizace byla zaměřena na změny vyplývající z nového zákona č. 263/2016 Sb., atomový zákon, prováděcích právních předpisů a z revize č. 5 a 6 Vnitřního havarijního plánu JE Temelín. Dále byl VHP JE Temelín upraven v souvislosti s výběrem nových míst dekontaminace, na které navazují další opatření, jako je změna hlavních evakuačních tras, stanoviště pro uzavření zóny havarijního plánování apod.

Úvodní jednání k aktualizaci VHP JE Temelín se konalo začátkem roku 2017, které organizoval ČEZ s dotčenými zástupci HZS krajů za účelem vzájemného informování o dopadu nových právních přepisů především atomového zákona a vyhlášky č. 359/2016 Sb., o podrobnostech k zajištění zvládání radiační mimořádné události a dalších krocích při aktualizaci souvisejících dokumentů. Byly předány informace o přípravě nového Vnitřního havarijního plánu JE Temelín, obměně tablet jodové profylaxe, nové terminologii, postupu zpracování „Základních informací pro obyvatelstvo“ atd.

Další jednání v lednu 2018 inicioval HZS JčK s ČEZ z důvodu zachování provázanosti Vnějšího havarijního plánu JE Temelín a Vnitřního havarijního plánu JE Temelín, který nabyl účinnosti 28. prosince 2017. Jednání se konalo za účasti zástupců zabývajících se problematikou havarijního a krizového plánování, kde HZS JčK podal informace o předpokládaném průběhu aktualizace VHP JE Temelín.

Změny vyplývající z nového atomového zákona ve vztahu k ochranným opatřením obyvatelstva, které byly zapracovány do plánů konkrétních činností VHP JE Temelín, se týkají především:

  • odezvy na radiační mimořádnou událost, kdy je již vyhláškou přímo stanovené vyrozumění příslušných orgánů prostřednictvím územně příslušného operačního střediska HZS kraje, a proto nemusí být tento postup řešen dohodou mezi ČEZ a HZS ČR,
  • povinnosti provozovatele jaderného zařízení navrhovat hejtmanovi zavedení neodkladného ochranného opatření evakuace,
  • povinnosti HZS kraje, hejtmana a obecních úřadů ORP neprodleně informovat obyvatelstvo při radiační nehodě, resp. při radiační nehodě spojené s podezřením na možný únik radioaktivních látek a při radiač­ní havárii,
  • distribuce a obměny tablet jodové profylaxe.

Téma k řešení a následnému zapracování do VHP JE Temelín
Od začátku roku 2017 se konala dílčí koordinační jednání podle projednávané problematiky za účasti věcně příslušných územních správních úřadů a zástupců dalších dotčených subjektů. V průběhu aktualizace jednotliví zpracovatelé dílčích částí otevřeli oblasti, které nebyly v rámci jejich rezortů doposud řešeny nebo byly řešeny pouze okrajově. Řešení opatření při radiační havárii jednoznačně vyžaduje zapojení ústředních správních úřadů a ministerstev a nelze zůstávat pouze v mezích působnosti kraje. Zpracovatel VHP JE Temelín z důvodu zajištění jednotnosti řešení napříč rezorty a propojení krajské a ústřední úrovně shrnul vybrané závěry a naformuloval otázky týkající se činností obsažených zejména v „Plánu monitorování“, „Pohotovostním plánu veterinárních opatření“, „Plánu regulace distribuce a požívání potravin, krmiv a vody“. Některé dotčené oblasti se vztahují k ochranným opatřením, která přechází z neodkladných opatření ochrany obyvatelstva v následná, zejména regulace distribuce potravin. V konečné fázi diskutované oblasti nejsou předmětem vnějších havarijních plánů jaderných elektráren, ale jsou obsahem Typového plánu – radiační havárie a Národního radiačního havarijního plánu, který je v současné době zpracováván. Gestorem zpracování obou plánů je SÚJB.

Uvedené oblasti jsou aktuálně řešeny v rámci pracovní skupiny pro sjednocování vnějších havarijních plánů jaderných elektráren, která se problematikou zabývá. Skupina je organizována MV­-generálním ředitelstvím HZS ČR, pravidelně se jí účastní zástupci HZS JčK, HZS Kraje Vysočina a HZS Jihomoravského kraje, podle projednávaných témat jsou přizýváni další účastníci (dotčené KÚ, ČEZ, SÚJB a další ústřední správní úřady). Cílem skupiny je sjednocovat postupy při přípravě na řešení radiační havárie se zapojením ústřední úrovně.

Témata k řešení a následnému zapracování do VHP JE Temelín jsou např.:

  • odpovědnost ohledně navrhování opatření k regulaci užívání potravin, krmiv a vody ihned po vzniku radiač­ní havarie, tj. ještě před výsledky monitorování,
  • předávání výsledků z monitorování radiační situace (jakou formou, jakou cestou, „standardizované formuláře“ pro předání výsledků),
  • problematika kontaminace domácích zvířat v zájmových chovech ve vztahu k nim samým a k chovatelům,
  • způsob likvidace kadáverů, vydávání návrhů na opatření ve vztahu k péči o zvířata apod.,
  • postup při likvidaci použitých kontaminovaných oděvů, předmětů atd., ponechaných v evakuovaných obcích, na nástupních místech v evakuovaných obcích a na místech dekontaminace,
  • postup při neprodleném informování.

Součástí aktualizace VHP JE Temelín byl výběr nových míst dekontaminace. V souvislosti s pořízením nové techniky pro provádění dekontaminace a pro rychlejší průběh dozimetrické kontroly byla realizována revize míst dekontaminace. V posledních třech letech tak proběhl výběr, rekognoskace a v jednom případě i praktické ověření nového místa dekontaminace. HZS JčK určilo devět míst dekontaminace, která splňují požadavky pro činnost sil a prostředků HZS ČR a AČR na jednom místě společně, ale i nezávisle na sobě. Rekognoskaci provedl HZS JčK a následně AČR. Jedna z příloh VHP JE Temelín slouží HZS JčK jako podpora pro rozhodování, která místa dekontaminace při radiační havárii na základě vývoje situace optimálně zvolit. V příloze VHP JE Temelín jsou uvedeny charakteristiky jednotlivých míst a informace potřebné k rozhodnutí pro výběr konkrétních míst.

HZS JčK spolu s HZS Kraje Vysočina, HZS Jihomoravského kraje, MV-­ generálním ředitelstvím HZS ČR a Institutem ochrany obyvatelstva hledá optimální řešení k provedení dozimetrické kontroly a dekontaminace v případě radiační mimořádné události na pravidelných společných jednáních. V září 2018 proběhlo cvičení „Bechyně 2018“ zaměřené na praktické ověření jednoho z nových míst dekontaminace „U Sloupu“ – v okolí čerpací stanice mezi Soběslaví a Veselím nad Lužnicí u odbočky na Jindřichův Hradec v režii HZS ČR. Druhý den cvičení byl zaměřen na součinnost HZS ČR s AČR a provoz vysokokapacitního místa dekontaminace v areálu 15. ženijního pluku AČR v Bechyni. Závěry a poznatky ze cvičení byly promítnuty do VHP JE Temelín a průběžně budou zapracovány do interní dokumentace HZS ČR a AČR.

S ohledem na nová místa dekontaminace byly určeny hlavní evakuační trasy, které vedou z nebezpečné oblasti k místům dekontaminace po silnicích s profilem, který umožňuje projetí autobusu o parametrech - šířka 2,55 m, výška 4 m, délka 15 m a hmotnost 26 t. Evakuačním trasám byly rovněž přizpůsobeny stanoviště hlídek Policie ČR a uzávěry Správy a údržby silnic JčK. Od místa dekontaminace do přijímacího střediska budou trasy voleny operativně. Na základě uvedených změn HZS JčK revidoval GIS­ vrstvy a mapové podklady, které jsou uvedeny v přílohách VHP JE Temelín.

Závěr
Navzdory aktivní dvouleté aktualizaci VHP JE Temelín stále zůstávají dílčí oblasti, které je nutné dořešit. Vzhledem k náročnosti řešení jednotlivých oblastí, vztahu a dopadům na ústřední úroveň budou změny zapracovány v rámci dalších průběžných aktualizací, a to i s ohledem na aktivitu a výsledky skupiny pro sjednocování vnějších havarijních plánů JE. Oblasti, které zůstaly v řešení, nemají dopad na principy při řešení radiační havárie a budou zapracovány v rámci dalších průběžných aktualizací.

Změny provedené v rámci aktualizace VHP JE Temelín byly promítnuty do „Základních informací pro případ radiač­ní havárie pro roky 2020 a 2021“, které zpracovává provozovatel jaderného zařízení ČEZ a jsou průběžně zapracovány do prováděcí dokumentace složek IZS a obcí. Opatření a činnosti plánované ve vnějším havarijním plánu jsou pravidelně prověřovány cvičením. Poslední vícestupňové cvičení bylo realizováno ve dnech 10. až 12. června 2019 s názvem ZÓNA 2019. V rámci přípravy a provedení cvičení se již vycházelo z aktualizovaného VHP JE Temelín. Cvičící si tak prakticky ověřili postupy vyplývající z platných právních předpisů a vybrané praktické činnosti.


kpt. Mgr. Lenka NOVOTNÁ, plk. Mgr. Štěpán KAVAN, Ph.D., HZS Jihočeského kraje, foto plk. Mgr. Štěpán KAVAN, Ph.D.

Print  E-mail