Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVIII ČÍSLO 5/2019

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o průběhu požáru sportovní haly trampolínového centra v Praze. O konferenci Červený kohout 2019. S poznatky s užíváním vyšetřovacího automobilu v rámci výkonu služby se podělilo TÚPO. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM představujeme nový polygon v Rychnově nad Kněžnou. Článek Záchrana osob z lanovky shrnuje poznatky z výcviku českých a polských hasičů. Problematika trhacích prací, od historie až po současnost. V rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ se seznámíte se vzdělávacím programem přípravy škol a školských zařízení na mimořádné události a krizové situace. V INFORMACÍCH se dočtete, kdo získal skleněnou hasičskou přilbu při slavnostním vyhlášení vítězů ankety Hasič roku 2018. Dále pak padly první rekordy na sportovním klání Jablonecké haly 2019. Oceněným blahopřejeme. Současně také přejeme novému řediteli HZS Pardubického kraje mnoho pracovních úspěchů v jeho nové pozici. 

Jarní odstávku lanovky na Sněžku využili ke společnému výcviku ve dnech 9. až 11. dubna 2019 čeští a polští hasiči. Stovka příslušníků si vyzkoušela, jak by probíhala záchrana osob z poškozené lanovky. Akce se uskutečnila díky společnému projektu přeshraniční spolupráce Bezpečné pohraničí.


Záchranu osob v obtížně přístupném zimním terénu nacvičovala stovka příslušníků českých a polských hasičských záchranných sborů, které jsou zapojeny do společného přeshraničního projektu Bezpečné pohraničí.

Výcvik záchrany osob z lanovky na nejvyšší českou horu probíhal na spodním úseku kabinkové lanovky z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Hasiči, kteří jsou speciálně proškoleni pro činnosti ve výšce a nad volnou hloubkou, obsadili postupně všechny podpěrové sloupy. Odtud se museli dostat až k obsazené kabince a pomocí lan spouštěli zachráněné osoby bezpečně zpět na zem.

Hasiči nacvičovali během středy na dvou stanovištích, a to na lanové dráze na Sněžku a dále také na čtyřsedačkové lanovce Zahrádky. Společný výcvik začal již v úterý, kdy se příslušníci věnovali teoretické přípravě.

Cvičení se zúčastnili z České republiky hasiči HZS Královéhradeckého kraje, HZS Pardubického kraje, HZS Libereckého kraje, HZS Olomouckého kraje a HZS Moravskoslezského kraje. Z Polska byli přizváni příslušníci KW PSP we Wrocławiu, KW PSP w Opolu a KW PSP w Katowicach.

V loňském roce na podzim zorganizoval HZS Královéhradeckého kraje první společný výcvik českých a polských hasičů stejného rozsahu. V prostorách skalního města Adršpašsko­ teplických skal cvičili příslušníci záchranu osob z obtížně přístupného skalního terénu (výšky a hloubky). V rámci projektu česko­ polské přeshraniční spolupráce pořádají hasičské záchranné sbory společné nejen praktické výcviky, ale zároveň tvoří metodiku společného zásahu ve výškách a nad volnou hloubkou za účasti českých i polských partnerů projektu. Výstupem těchto aktivit bude konference „Společný zásah při záchraně z výšek a hloubek“, která se uskuteční v září 2019 v Peci pod Sněžkou.

O projektu Bezpečné pohraničí
Bezpečné pohraničí je realizováno v rámci programu Interreg V­ A Česká republika – Polsko. Do projektu jsou zapojeny na české straně HZS Královéhradeckého kraje, HZS Libereckého kraje, HZS Pardubického kraje, HZS Olomouckého kraje a HZS Moravskoslezského kraje. Na polské straně v projektu spolupracují Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Wrocławiu a Katowicach. Cílem je zlepšit přeshraniční připravenost k provádění činností při řešení krizových situací. Rozpočet celého projektu Bezpečné pohraničí na roky 2016–2019 je 7,9 milionů eur.


por. Mgr. Martina GÖTZOVÁ, HZS Královéhradeckého kraje, foto archiv HZS Královéhradeckého kraje

Print  E-mail