Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 8/2018
V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru lesního porostu u obce Kájov. Přinášíme poznatky k vyšetřování příčin vzniku požárů v rámci návštěvy dánského vyšetřovatele požárů. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM věnujeme pozornost rozsáhlé pátrací a záchranné misi po uvězněných chlapcích v jeskyni v Thajsku. Dále rozebíráme zkušenosti ze cvičení v Karlovarském kraji při železniční nehodě s hromadným postižením osob. V Rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ jsme připravili článek pojednávající o obměně jodové profylaxe v zónách havarijního plánování jaderných elektráren. V INFORMACÍCH vás seznámíme s programem a činnostmi Nadace policistů a hasičů v roce 2017. Ze sportovních událostí měsíce srpna stojí za zmínku Mistrovství České republiky profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu v Liberci.
- OBSAH č. 8/2018 ROČNÍKU XVII
- Požár lesního porostu u obce Kájov na Českokrumlovsku
- Dánský vyšetřovatel požárů v České republice
- Výcvik vyšetřovatelů požárů v Albánii
- Speciální požární automobil zasahoval v Lozornu
- Čeští hasiči pomáhali se záchranou chlapců v Thajsku
- „Koridor“, když to běžnými cestami nejde
- Obsluha motorových pil
- Zasedání česko polské mezivládní komise
- Setkání SaR specialistů v Ostravě
- Obměna jodové profylaxe v zónách havarijního plánování jaderných elektráren
- Bezpečí pro budoucí Evropu
- Sportovní hry seniorů
- Štáb HZS Plzeňského kraje využívá IKIS.NET Žurnál KŠ
- Liberec hostí Mistrovství ČR v požárním sportu 2018
- Osmý ročník volby nejkrásnější hasičské tatrovky je za dveřmi
- Bohatý program nadace v roce 2017
Ve středu 30. května 2018 proběhl na Stadionu mládeže DDM hl. m. Prahy v pražských Dejvicích devátý ročník Sportovních her seniorů České republiky 2018, kterých se mohli zúčastnit všichni senioři se zájmem o tradiční i netradiční pohybové aktivity.
Akci pořádal spolek Buď Fit Seniore, z.s., ve spolupráci s Českou asociací Sport pro všechny, z.s. (ČASPV). Spolek založil David Huf, bývalý mistr světa a Evropy ve sportovním aerobiku, který je hlavním organizátorem akce. „Cílem Sportovních her seniorů je nabídnout generaci 60+ příjemné a důstojné prostředí, kde je možné si v přátelské atmosféře zasoutěžit v již tradičních i nových pohybových disciplínách, sdílet své zkušenosti, získat informace o volnočasových aktivitách, pobavit se v partě svých známých a potkat známé osobnosti,“ dodal David Huf.
Hry jsou zaměřené převážně na tzv. pohybově neelitní seniory, kteří se rádi hýbou a jsou aktivní hlavně na duchu, ale nejsou registrovanými sportovci a nezúčastňují se pravidelných veteránských vrcholových sportovních soutěží. Tyto hry jsou určené pro většinovou skupinu ve čtyřech věkových kategoriích 60 let a výše a zúčastnili se jich sportovci nejen z Prahy, ale i z dalších měst České republiky. V letošním ročníku se do jednotlivých disciplín aktivně zapojilo na 380 seniorů, kteří soutěžili ve čtyřech věkových kategoriích v následujících soutěžních disciplínách: nordic walkingu, biatlonu, slalomu, skoku do dálky a pétanque. Účastníci si mohli vyzkoušet i netradiční sporty jako woodball či czebumbal. Jako novinka byl představen ve spolupráci s Fotbalovou asociací České republiky turnaj fotbalu v chůzi zakončený exhibičním zápasem fotbalových internacionálů proti členům České asociace Sportu pro všechny. Čestný výkop provedla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová, která společně s místostarosty městské části Praha 4 převzala záštitu nad celou akcí, kterou přišly podpořit i takové sportovní legendy, jako jsou Barbora Špotáková, Imrich Bugár či David Jarolím.
MV-generální ředitelství HZS ČR mělo na akci stánek, kde se příslušníci HZS ČR v rámci preventivně výchovné činnosti snažili oslovovat seniory, kteří se aktivně a ochotně zapojovali do připravených aktivit. Senioři měli i letos možnost si ze svého mobilního telefonu vyzkoušet ostré volání na tísňovou linku 112 a nahlásit fiktivní mimořádnou událost, což mnozí z nich činili poprvé v životě. Dále vyplňovali vědomostní testy s tématikou ochrany obyvatelstva či probírali dopravní situace na magnetické tabuli, chování při dopravní nehodě, průjezdnost a uhýbání vozidlům IZS a diskutovali o všem, co je na práci hasičů zajímá či co je samotné trápí z hlediska jejich bezpečnosti. Nakonec i pro ně byla nachystána sportovní disciplína, ve které si mohli vyzkoušet stříkání džberovkou na maketu hořícího domečku, což se setkávalo s velkým úspěchem.
Letos poprvé se hry konají ve spolupráci s ČASPV, a to nejen v Praze, ale také v dalších 15 městech a krajích České republiky v období od května do listopadu 2018, otevírá se tím tedy další možnost pro zacílení preventivně výchovné činnosti na tuto věkovou skupinu obyvatel.
kpt. Mgr. Pavel SAVARA, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto autor