Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 10/2018
V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA nabízíme rozpracování teoretických a praktických poznatků zabývajících se elektrobusy. V tomto článku se dočtete i o požáru takového vozidla na Přerovsku. Přinášíme informace o konferenci Požární ochrany 2018. Představíme vám nominované jednotky SDH obcí a SDH do Ankety Dobrovolní hasiči roku 2018. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM jsme připravili článek ze zajímavého odborného semináře na téma Požární bezpečnost tunelových staveb. Zjistíte, jaké je být hasičem v CERN. V Rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ vás HZS Libereckého kraje seznámí, jak přistupovat k nebezpečným objektům, které nejsou zařazeny do kategorie A ani B podle zákona o prevenci závažných havárií. Jako další mimořádnou událost ze zahraničí vám nabídneme například pád Morandiho mostu. V INFORMACÍCH vám představíme nového ředitele TÚPO. V rubrice SPORTU naleznete výsledky například z XIV. mistrovství světa mužů v požárním sportu a V. mistrovství světa žen v požárním sportu.
- OBSAH č. 10/2018 ROČNÍKU XVII
- Výbuchy v laboratořích aneb zrádný isopropylalkohol
- Požáry elektrobusů
- Konference o požární ochraně. Jaká je její budoucnost?
- Nominovaní do Ankety Dobrovolní hasiči roku 2018
- Podpora od Lesů České republiky pro jednotky sborů dobrovolných hasičů
- Hasičem v CERN. Výhra v loterii?
- O bezpečnosti v českých tunelech
- Identifikace a evidence podlimitních zdrojů rizika v Libereckém kraji
- Institut ochrany obyvatelstva v oblasti mezinárodní ochrany před CBRN
- Mimořádné události v zahraničí
- 10. výročí vzniku spolku Veterán Policie České republiky
- HZS ČR podpořil zakarpatské kolegy
- Nový ředitel Technického ústavu požární ochrany
- Hasiči vlastníma očima
- Ozdravný pobyt v Kašperských Horách
- Léčebně ozdravný pobyt těžce tělesně postižených bývalých policistů a hasičů
- Čeští hasiči jsou mistry světa v požárním sportu
- World Firefighters Games 2018
- Zbirožské hasičské tatrování
V rámci dlouholeté spolupráce Kraje Vysočina se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny navštívil toto území v červenci i generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba. S ředitelem HZS Kraje Vysočina plk. Mgr. Jiřím Němcem, DiS., se připojil k delegaci Krajského úřadu Kraje Vysočina a Krajského sdružení hasičů Kraje Vysočina, vedeného starostou Janem Slámečkou.
Generální ředitel HZS ČR byl přivítán v Užhorodu generálem Mykolou Oleksandrovyčem Čečotkinem, ředitelem Státní služby Ukrajiny pro mimořádné situace, s nímž rámcově jednal o zájmu ukrajinské strany na uzavření memoranda o vzájemné spolupráci při řešení mimořádných událostí. Cílem cesty bylo předání věcné pomoci zakarpatským hasičům.
Delegace za doprovodu Romana Hudaka, velitele Státní služby Ukrajiny pro mimořádné situace v Zakarpatské oblasti Ukrajiny (obdoba našeho ředitele HZS kraje), navštívila vybrané stanice. Zástupci Krajského úřadu Kraje Vysočina předali zakarpatským hasičům na stanicích v Seredném, Iršavě a Viškovu plovoucí čerpadla Ph Poseidon (k dispozici tak již mají celkem devět těchto čerpadel).
Na stanicích v Tjačivu, Rachivu a Jasinji předal genmjr. Ing. Drahoslav Ryba třicet přileb Gallet F1. Přilby byly pořízeny z finančních prostředků, které za tímto účelem obdrželo MV generální ředitelství HZS ČR od Ministerstva vnitra v rámci programu Bezpečnostní rozvojové spolupráce.
Moderní přilby zakarpatské kolegy opravdu zaujaly, a to dokonce natolik, že na stanici v Tjačivu s nimi ihned vyrazili k zásahu, k němuž byli povoláni.
Delegace se seznámila s prací a vybavením na stanici. Rovněž kolegové všem představili činnost a vybavení pracovníků Záchranné horské služby. Následovala prezentace náročného zásahu, který byl realizován v červnu, kdy museli za složitých klimatických podmínek evakuovat dětský tábor. Na hřebenech hor nečekaně napadlo zhruba 10 cm sněhu.
Nelze zastírat, že většina techniky zakarpatských kolegů nesnese srovnání nejen s technikou HZS ČR, ale bohužel ani s našimi sbory dobrovolných hasičů; totéž platí i pro pracovní podmínky na stanicích. To však nic nemění na jejich hrdosti a profesionalitě, s níž práci vykonávají.
Závěrem nezbývá než doufat, že se HZS ČR podaří i v budoucnu najít cestu, jak zakarpatské kolegy podpořit a opět alespoň trochu přispět ke zlepšení jejich vybavení. Ostatně území, v němž konají službu, bylo dvacet let součástí Československa.
plk. Mgr. Martin KUČERA, foto Michal BRANDEJS, MV-generální ředitelství HZS ČR