Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XIX ČÍSLO 3/2020

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA informujeme o otevření nové stanice Milovice. Dočtete se o požáru komunálního odpadu ve spalovně v Liberci. Následuje historie HZS podniku Vítkovice. V Ostravě se konala konference - Ochrana obyvatelstva – zdravotní záchranářství 2020. V ČR bude sloužit nová technologie AML. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dočtete o cvičení kynologů HZS ČR v Krkonoších. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ přinášíme informace o realizované preventivně výchovné činnosti v roce 2019. Následně vás seznámíme s řešením dekontaminace na území Jihomoravského kraje v souvislosti s jaderným zářením. Skladovací a opravárenské zařízení HZS ČR vás seznámí s činností v uplynulém roce. Rovněž Výbor pro civilní nouzové plánování informuje, co přinesl rok 2019. V rubrice INFORMACE nabízíme anotace vysokoškolských prací. 

Preventivně výchovná činnost (PVČ) se v rámci HZS ČR realizuje v souladu s Pokynem generálního ředitele HZS ČR č. 6/2015, k realizaci preventivně výchovné činnosti u Hasičského záchranného sboru ČR, ve znění Pokynu generálního ředitele HZS ČR č. 46/2017. MV­-generální ředitelství HZS ČR a každý HZS kraje zpracovává pro daný kalendářní rok plán, který se v závěru roku vyhodnocuje a z podkladů se zpracovává Zpráva o činnosti HZS ČR v oblasti PVČ.

Realizaci PVČ koordinuje a metodicky řídí celostátní koordinátor a pracovní skupina PVČ MV­-generálního ředitelství HZS ČR. V území pak jednotliví koordinátoři HZS krajů a jejich pracovní skupiny.
Pro rok 2019 byly stanoveny tyto hlavní priority na úseku PVČ:

1) 
vzdělávání učitelů základních a středních škol k výuce tématiky ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí (OČMU) podle platných vzdělávacích dokumentů;

Vzdělávání učitelů bylo realizováno akreditovanými kurzy (účast 109 učitelů). Uspokojivou účast měli pouze HZS Plzeňského, Jihočeského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Z důvodu minimálního zájmu pedagogů se nepodařilo kurz naplnit u HZS Středočeského a Libereckého kraje a HZS Kraje Vysočina. Dalšími aktivitami byl akreditovaný vzdělávací program Příprava škol a školských zařízení na mimořádné události (organizován HZS hl. m. Prahy a HZS Pardubického kraje s účastí 33 osob), školení školních metodiků prevence (HZS Ústeckého kraje) nebo například projekt Mimořádné a krizové situace a jejich praktické zvládání (HZS Plzeňského kraje s účastí 271 učitelů). Celkově bylo některou z aktivit osloveno 964 učitelů při 31 akcích. Vzhledem k potřebě přípravy učitelů k výuce problematiky OČMU zůstává tato priorita i pro rok 2020.

Pro pedagogy mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol vyučujících bezpečnostní témata byl v roce 2019 v tištěné podobě vydán Modul J – ochrana obyvatelstva a krizové řízení pro pedagogické pracovníky. Materiál je určen ke zvládnutí teoretické oblasti problematiky OČMU, slouží k lepší orientaci v dané problematice, a tím napomáhá k lepšímu zapracování předmětného tématu do samotné výuky. Materiál je rovněž určen pro ředitele škol, management a další pedagogické pracovníky, kteří se podílejí nebo se budou podílet na zvládání MU či krizových situací ve školské praxi.

2) 
v součinnosti s Národním ústavem pro vzdělávání a Meziresortní expertní pracovní skupinou pro bezpečnostní témata pracovat na revizích rámcových vzdělávacích programů s cílem optimalizovat vzdělávací proces v oblasti bezpečnosti;

V roce 2019 probíhaly revize rámcových vzdělávacích programů pod vedením Národního ústavu pro vzdělávání. Na revizích spolupracovala pracovní skupina složená ze zástupců odborné pedagogické veřejnosti a zástupců dotčených ústředních správních úřadů, včetně zástupců Ministerstva vnitra a MV­-generálního ředitelství HZS ČR. Na základě opatření Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy však došlo s účinností od 1. ledna 2020 ke sloučení Národního institutu pro další vzdělávání a Národního ústavu pro vzdělávání. Současně byly tímto opatřením práce na revizích rámcových vzdělávacích programů do odvolání pozastaveny.

3) 
pokračovat v navazování spolupráce s provozovateli objektů zařazených do skupiny B v oblasti PVČ, ve vazbě na § 26 odst. 2 zákona o prevenci závažných havárií (zákon č. 224/2015 Sb., ve znění pozdějších předpisů);
Naplňování třetí priority probíhá u jednotlivých HZS krajů postupně a je zejména závislé na počtu těchto provozovatelů v kraji.

4) 
doplňovat a aktualizovat databázi PVČ materiálů a článků HZS krajů na intranetových stránkách MV­-generálního ředitelství HZS ČR.

Od 1. ledna 2019 přešly intranetové stránky HZS ČR na nový redakční systém. Čtvrtou prioritou bylo vytvoření nové struktury záložky Preventivně výchovná činnost, následné vložení materiálů z původního redakčního systému a průběžné doplňování a aktualizace. Nově byla tato databáze rozšířena o záložky:

  • zahraniční materiály – zde jsou vloženy brožury, letáky nebo odkazy na zahraniční webové stránky zabývající se PVČ,
  • magnetické sady – podklady pro tisk vzdělávacích materiálů na magnetický podklad,
  • kurz Vedení exkurzí na stanici – zde jsou uloženy veškeré podklady a výstupy k tomuto kurzu,
  • provozovatelé B objektů – podklady pro tisk různých letáků, plakátů a brožur k této problematice.

V roce 2019 byla provedena kontrola obsahu webových stránek HZS ČR, záložky Ochrana obyvatelstva/výchova a vzdělávání obyvatelstva. Mírně byla upravena struktura záložek a aktualizovány některé texty, aby odpovídaly dnešním trendům na stručnost a jednoduchost podání informace.

Další aktivity PVČ
Základním pilířem celé přípravy obyvatelstva v roce 2019 zůstalo pro HZS ČR vzdělávání dětí, žáků a studentů a této činnosti byl věnován odpovídající prostor a pozornost. Příslušníci navštívili 361 tříd mateřských škol a ostatních předškolních zařízení s 16 022 dětmi. Na základních a středních školách příslušníci podporovali výuku problematiky OČMU svými programy, besedami a přednáškami. V rámci 3 432 tříd se podařilo oslovit 121 439 žáků a studentů.

Trvale byly ve velké oblibě exkurze na stanicích, kde se návštěvníci prakticky seznámili s konkrétní činností HZS ČR. V rámci exkurze, vedle představení požární techniky, výzbroje a výstroje, také získali důležité informace o požární prevenci a sebeochraně při MU. V roce 2019 se těchto exkurzí účastnilo odhadem 110 800 osob. Převážnou většinu návštěvníků tvořili děti, žáci a studenti s pedagogickým dozorem, nově ale také senioři, skupiny mladých hasičů a členové sborů dobrovolných hasičů obcí.

Z realizovaných programů, projektů a dalších aktivit v roce 2019 vybíráme:

  • v rámci programu Hasík CZ bylo proškoleno 42 tříd mateřských, 2 474 tříd základních a 29 tříd středních škol, což bylo 2 545 tříd s celkem 59 226 dětmi, žáky a studenty. To je za dobu 23letého trvání tohoto vzdělávacího programu, po roce 2018, druhý nejlepší výsledek v počtu navštívených tříd;
  • Hasiči pro školy - předány k využití výukové interaktivní prezentace, pracovní listy a metodická příručka pro pedagoga pro 7. ročník základní školy; projekt byl prezentován na řadě akcí pro školy, pedagogy i odbornou veřejnost; na webových stránkách www.hasiciproskoly.cz, kde jsou umís­tě­ny všechny vytvořené materiály ke stažení zdarma, bylo ke konci roku 2019 zaznamenáno více než 8 000 stažení všech druhů materiálů;
  • Vaše cesty k bezpečí aneb chytré blondýnky radí – vytvořeny nové tématické listy pro 11 MU, nový informační balíček k narušení dodávek pitné vody;
  • videoprojekt pro podporu výuky OČMU - vydáno osm nových videoklipů, youtubový kanál v roce 2019 zaznamenal 268 563 zhlédnutí a získal 694 stálých odběratelů videí;
  • zorganizovalo se 92 pohybově­ vědomostních, vědomostních, literárních či výtvarných soutěží, kterých se zúčastnilo 16 408 soutěžících;
  • uskutečnilo se 255 vzdělávacích aktivit pro osoby v produktivním věku, kterých se zúčastnilo 43 431 osob;
  • uskutečnilo se 140 aktivit, kterých se zúčastnilo 6 542 seniorů a 53 aktivit, kterých se zúčastnilo 2 072 zdravotně postižených osob;
  • proběhlo kromě velkého množství menších akcí (do 50 účastníků) celkem 444 velkých jednorázových akcí, kterých se zúčastnilo okolo 335 tisíc osob. I přes velký počet zúčastněných osob se tyto akce neřadí svým charakterem k typickým vzdělávacím aktivitám, chápeme je jako doplňkovou formu PVČ a prezentaci HZS ČR;
  • médiím bylo poskytnuto 336 vzdělávacích příspěvků prostřednictvím rozhlasu, 270 příspěvků prostřednictvím televize a 980 příspěvků prostřednictvím 333 tištěných médií. Avšak přesný dosah takto poskytovaných informací bohužel nelze vyčíslit. V současné době existuje velké množství internetových médií zaměřených na konkrétní cílové skupiny a řada regionálních médií, která mají nastaveno automatické přebírání článků nebo nahrávek z webových stránek HZS ČR. Díky tomu se velmi zvýšil počet médií, která PVČ témata přebírají, bohužel za cenu absence zpětné vazby.

Jak je z uvedených údajů zřejmé, zájem společnosti, a to u všech cílových skupin obyvatelstva, o otázky bezpečnosti je stále vysoký. Vzhledem k personálním kapacitám realizátorů PVČ proto provádění této činnosti vyžaduje obětavou práci a vysoké osobní nasazení.

Více informací, ale i další zajímavá témata naleznete na intranetu HZS ČR v záložce prevence a CNP/ochrana obyvatelstva.


kpt. Mgr. Martina TALICHOVÁ, MV­-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv autorky
 

Print  E-mail