Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 12/2018
V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA si můžete přečíst nejen rozbor požáru průmyslové a skladovací haly v Hostivaři, ale také detailní analýzu vlivu dynamiky požáru v uzavřeném prostoru při určování kriminalistického ohniska. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se mimo jiné dozvíte, jak probíhalo cvičení na Ukrajině, kterého se zúčastnil český CBRN odřad v rámci projektu EU‑CHEM‑REACT 2018. V rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ vás seznámíme s dvěma taktickými cvičeními a instruktážně metodickými zaměstnáními, které se uskutečnily v jihočeské Bechyni. V INFORMACÍCH shrnujeme výsledky Ankety Dobrovolných hasičů roku 2018. Dále si připomeneme oslavy vzniku československé republiky v Praze. Prosincové číslo uzavírá článek o předávání pamětních medailí u příležitosti 100. výročí vzniku republiky. Celkem bylo vyznamenáno přes tři sta osob jak z řad příslušníků, tak zaměstnanců HZS ČR. Zároveň byly oceněny osobnosti z veřejného i soukromého sektoru, které se zasloužily o rozvoj HZS ČR.
- OBSAH č. 12/2018 ROČNÍKU XVII
- Statečnost je hasičům vlastní
- Požár skladovací haly v Hostivaři
- Hasiči využili bývalé závody v Bučovicích pro praktický výcvik
- Lesní požáry, celosvětový problém ze země, vzduchu i oběžné dráhy
- Vliv dynamiky požáru v uzavřeném prostoru při určování kriminalistického ohniska
- Slavnostní převzetí zodolněných cisternových automobilových stříkaček
- Český CBRN odřad se zúčastnil cvičení v rámci projektu EU CHEM REACT 2018
- Rozvojová spolupráce HZS ČR s Moldavskem
- Bechyně 2018
- Mimořádné události řešené na úrovni Evropské unie
- Pás a stezka zprostředkuje mezinárodní spolupráci
- Nejlepší dobrovolní hasiči
- Lotyšská delegace
- Oslavy vzniku republiky
- Nadace policistů a hasičů. Významné akce v roce 2018
- Pamětní medaile HZS ČR u příležitosti 100. výročí vzniku republiky
Celý rok jsme si na různých akcích připomínali vznik samostatného československého státu. Vrcholem oslav byla 27. října slavnostní přísaha vojáků, policistů a hasičů na Hradčanském náměstí v Praze. Následující den pak více než 1 700 vojáků Armády České republiky a téměř 300 příslušníků dalších složek IZS pochodovalo Evropskou třídou při velkolepé přehlídce.
V sobotu v 11.00 hodin se uskutečnil na Hradčanském náměstí slavnostní slib příslušníků Armády ČR, Policie ČR a Hasičského záchranného sboru ČR. Od ranních hodin se v blízkosti pražského hradu trousily hloučky návštěvníků, rodičů a známých, kteří si tuto výjimečnou akci nechtěli nechat ujít. Za účasti prezidenta republiky Miloše Zemana, ministra obrany Lubomíra Metnara, ministra vnitra Jana Hamáčka a dalších významných představitelů státní správy i bezpečnostních sborů složilo 900 vojáků, 240 policistů a 120 hasičů slavnostní přísahu. Na tribuně byl přítomen i generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba.
„Vítám ve službě nové policisty a hasiče. Dnes složili přísahu, děkuji jim, že jsou připraveni riskovat životy. Přeji mnoho úspěchů, a aby se vždy ve zdraví vrátili domů ke svým blízkým,“ popřál ministr vnitra Jan Hamáček, dále ocenil, že Hasičský záchranný sbor ČR se v historii výrazně proměnil, pracuje na sobě a těší se respektu obyvatel.
Mezi nastoupenými vojáky a policisty bylo 120 nových příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR, kteří za zvuků symfonické básně Vltava Bedřicha Smetany vyslechli slavnostní slib. Sváteční chvíli zakončila státní hymna a výstřely ze salvových kanónů z Petřínských sadů, které byly pro slavnostní příležitosti upraveny a jsou určeny výhradně k vypálení čestných salv.
Přehlídka složek IZS
Přehlídka začala přesně ve 14.00 hodin hlášením náčelníka generálního štábu armádního generála Ing. Aleše Opaty prezidentu republiky Miloši Zemanovi. Pro prezidenta byla přehlídka demonstrací připravenosti státu bránit své zájmy. „Vojáci, večer bude do Vladislavského sálu vnesen meč Milana Rastislava Štéfánika, prvního ministra obrany. Ponese ho veterán z Afghánistánu. Toto spojení překlenuje 100 let dějin země i armády. Armády, která chtěla bojovat, a nebylo jí to umožněno. Armády, která byla armádou satelitního státu, ale i armády svobodné společnosti, která plní závazky v boji proti největšímu nepříteli, kterým je mezinárodní terorismus,“ uvedl Miloš Zeman v úvodu. Poděkoval všem lidem, kteří se na přípravě přehlídky podíleli.
Před přítomnými, mezi nimiž byl i premiér Andrej Babiš, americký ministr obrany James Mattis, či slovenský premiér Peter Pellegrini, defilovalo několik kilometrů pochodujících a techniky. Z tribuny přihlížel i generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba a další významní představitelé HZS ČR.
V čele přehlídky byl velitel armádních pozemních sil, poté ho následovali vlajkonoši se státními vlajkami, dále historické prapory jednotek, které vznikly po roce 1918. Za armádní jednotky se zařadili policisté včetně těch jízdních, hasiči, celníci a pražští městští strážníci. Novinkou byla účast čestných stráží Slovenska, Francie, Spojených států amerických, Velké Británie a Itálie.
Přehlídce předcházely dva roky příprav a více než měsíc tvrdého nácviku, teprve pak mohly v pražských Dejvicích vyjet dvě stovky vozidel a napochodovat dva tisíce účastníků. Naposledy se podobná akce odehrála před deseti lety. Vybraní příslušníci HZS ČR již několik týdnů nacvičovali například v Brně či ve Zbirohu pochodová cvičení. Po Evropské třídě pochodovalo celkem 108 příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR. Šlo o výjezdové hasiče ze všech HZS krajů, mezi kterými byli například hasiči-lezci, potápěči, pyrotechnici nebo chemici. Každý z příslušníků musí být všestranně zaměřen. Rozsah jejich zásahů je velmi široký – od požárů přes dopravní nehody, úniky nebezpečných chemických látek až po technickou a technologickou pomoc. Řady profesionálních hasičů doplnilo 15 praporečníků ze Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Profesionální a dobrovolní hasiči jsou nedílnou součástí jednoho systému a denně se potkávají u zásahů. Přihlížející mohli vidět ukázku techniky, kterou běžně používají při práci, například velitelské automobily Škoda Yeti a Ford Ranger, dopravní automobil Ford Transit, cisternovou automobilovou stříkačku Mercedes Benz, Volvo, Tatra Terrno se čtyřkolkou na přívěsu, Scania s dekontaminačním přívěsem, Tatra Terrno s pevným plavidlem na přívěsu, Scania s nafukovacím plavidlem na přívěsu, automobilový žebřík Iveco Magirus, vyprošťovací automobil Tatra a Scania. Speciální technika jako jsou nákladní automobil s hydraulickou rukou Tatra, sklápěcí nákladní automobil Tatra, sací bagr Man, požární kontejnerový nosič Tatra s ISO kontejnerem a nákladní automobily Man s pásovým rypadlem Cat, víceúčelovým strojem Huddig, obojživelným pásovým transportérem a s vyprošťovacím tankem na návěsech.
Poslední pochodová četa v zásahových oděvech byla složena z 36 příslušníků Záchranného útvaru HZS ČR (ZÚ), který působí v Hlučíně, Jihlavě a Zbirohu. Záchranné roty ZÚ řeší především mimořádné události velkého rozsahu, živelní pohromy, přírodní kalamity, rozsáhlé požáry a technické zásahy s nutností využití speciální techniky, kterou disponuje. Mezi nejznámější poslední zásahy patřilo vloni vytažení Trojské lávky v Praze nebo vyproštění lodě Albis v Drážďanech v roce 2016. Vojáci představili například obojživelná kolová bojová vozidla pěchoty Pandur II či modernizované tanky T-72M4 CZ, policisté na přehlídku vyslali čtyřkolky Gladiátor X8 a nechyběla ani technika Útvaru rychlého nasazení.
Gripeny v oblacích
Oproti původním plánům výrazně zeštíhlila letecká část přehlídky, a to vzhledem k počasí. Původně armáda počítala s průletem deseti formací. Nad hlavami návštěvníků přeletěla jen dvě stíhací letadla Gripen, které návštěvníci kvůli špatnému počasí nemohli vidět. V průběhu přehlídky diváci viděli vrtulníky W-3 A Sokol, MI 24 a Bell 412 včetně tří slovenských UH-60 Blackhawk. Definitivní tečku za přehlídkou učinil průlet tří bojových vrtulníků, které na obloze vytvořily trikoloru v národních barvách. Vojenská přehlídka se uskutečnila teprve podruhé v moderní historii České republiky.
Letenská pláň
Součástí oslav byla také přehlídka techniky Armády ČR a složek IZS na pražské Letenské plání. Od pátku 26. října do neděle 28. října byla k vidění technika od historie až po současnost. Z historických kousků si hosté mohli prohlédnout ruční zápřahovou stříkačku z roku 1897, dřevěný hasičský žebřík, motorizované zápřahové stříkačky z muzejní Expozice požární ochrany HZS ČR ve Zbirohu nebo automobilovou stříkačku Praga z roku 1918, které vlastní jednotky sborů dobrovolných hasičů z celé ČR a mnoho jiných rarit. Moderní technikou se pochlubil například HZS Karlovarského kraje, který předvedl automobilový žebřík Iveco Magirus s dosahem 40 m, HZS Libereckého kraje představil pásové vozidlo Hagglinds, HZS hl. m. Prahy vystavil kontejner nouzového přežití. Za zmínku stojí i nová zodolněná cisternová automobilová stříkačka Titan Záchranného útvaru HZS ČR.
V třídenním doprovodném programu měly složky IZS připravené dynamické ukázky spolupráce při dopravní nehodě. HZS hl. m. Praha, Policie ČR a Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy předvedla komentovanou ukázku zásahu při vyproštění zraněných osob z havarovaného vozidla. Diváci kromě ukázky reálného zásahu, který byl živě přenášen na velkoplošné obrazovce, měli možnost slyšet, jak fungují tísňové linky od přijetí prvotní informace od ohlašovatele a jakým způsobem operátoři odesílají složky IZS k události.
Mimo statické a dynamické ukázky bylo možné navštívit náborové a propagační stánky, které byly umístěné v tzv. klidové zóně. Návštěvníci měli možnost pohovořit si s profesionály a získat cenné rady a informace i různé propagační předměty všech složek. Dětem ochotně hasiči oblékali zásahové obleky, ve kterých si mohly připadat jako opravdoví hasiči a na památku se v nich vyfotit. Starší děti se zúčastňovaly krátkého kvízu týkajícího se znalostí požární bezpečnosti a ochrany obyvatelstva v rámci preventivně výchovné činnosti. Za splnění kvízu získaly odměnu, která charakterizovala příslušný sbor.
Ing. Ivana BOŠKOVÁ, Lenka NOVÁKOVÁ, foto autorky