Časopis 112 ROČNÍK XIX ČÍSLO 1/2020
V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA přinášíme informace o požáru v podzemních garážích v Brně-Žebětíně. Dále si přečtete o požáru v obci Tursko. Představujeme HZS podniku ČEPRO, Cerekvice nad Bystřicí. Jaké jsou požadavky na uskladnění a kompletování zboží a s tím související požární ochranu ve výtahových a karuselových skladovacích systémech. Co přinesla zkouška požáru autobusu na CNG? V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM informujeme o novém Cvičebním řádu jednotek PO. Dvě příslušnice HaZZ SR navštívily OPIS MV-GŘ HZS ČR. Seznámíme vás s průběhem taktického cvičení Potopa 2019 v Karlovarském kraji. Motorová řetězová pila se stala nezbytným pomocníkem hasičů. Čtyřem HZS krajů byla předány drony. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ přinášíme informace o tom, jak hasiči v Liberci školili asistenty prevence kriminality. V rubrice INFORMACE si přečtete o akci „Daruj život, aneb i hrdinové občas potřebují pomoci“. ČEPS udělil medaile za zásluhy i příslušníkům HZS ČR.
- OBSAH č. 1/2020 ROČNÍKU XIX
- Takový byl loňský rok 2019
- Požár osobních automobilů v podzemních garážích bytového domu
- Požár skladové haly použitých baterií
- Hasičský záchranný sbor podniku ČEPRO
- Požární ochrana ve výtahových a karuselových skladovacích systémech
- Zkouška požáru autobusu na stlačený zemní plyn
- Nový Cvičební řád jednotek požární ochrany
- Výměnná stáž operačních středisek
- Taktické cvičení Potopa 2019
- Zásahů s motorovými pilami přibývá
- Hasičská bezpilotní letadla
- Hasiči v Liberci školili asistenty prevence kriminality
- Daruj život aneb i hrdinové občas potřebují pomoci
- ČEPS udělil medaile za zásluhy také příslušníkům HZS ČR
V prostorách Míčovny Pražského hradu byly ve středu 4. prosince 2019 na slavnostním aktu předány medaile „Za zásluhy o bezpečnost přenosové soustavy“ příslušníkům HZS ČR.
Česká elektroenergetická přenosová soustava (ČEPS) uděluje medaile jako výraz ocenění dlouhodobě výborné spolupráce a uznání mimořádného přínosu pracovníků orgánů veřejné správy i samosprávy a příslušníků složek integrovaného záchranného systému (IZS) v oblasti zajištění bezpečnosti přenosové soustavy České republiky.
Spolupráce HZS ČR a ČEPS se odehrává v rovině ochrany kritické infrastruktury. Oba subjekty se společně podílí na tvorbě bezpečnostní strategie České republiky. Jedním z klíčových bodů spolupráce je společný postup při řešení mimořádné události typu „blackout“ a zajištění dodávky elektrické energie subjektům kritické infrastruktury. Tato vzájemná spolupráce výrazně zvyšuje úroveň ochrany obyvatelstva v České republice.
Zlatou medaili „Za zásluhy o bezpečnost přenosové soustavy“ si odnesl plk. Ing. David Vratislavský, který nyní působí jako ředitel Územního odboru Benešov HZS Středočeského kraje. Medaile je oceněním jeho intenzivní spolupráce s ČEPS, kdy byl ještě v pozici ředitele odboru IZS a služeb HZS hl. m. Prahy. Ke spolupráci s ČEPS řekl: „Velmi si uvědomuji strategický význam prvku kritické infrastruktury, jakým je ČEPS. Každým rokem HZS hl. m. Prahy provádí cvičení, které zvyšuje nejen připravenost jednotek požární ochrany ke zvládání mimořádných událostí, ale i zaměstnanců ČEPS. Cvičení se zaměřují na ‚srdce‘ ČEPS, což je dispečerské pracoviště, respektive objekt, ve kterém je situováno. Zároveň se také realizují lezecká cvičení na prvky přenosové soustavy. Závěry jsou vyhodnocovány společně s bezpečnostním ředitelem PhDr. Martinem Bílkem, Ph.D., který následnými opatřeními zvyšuje bezpečnostní standardy ČEPS. To vše je zvlášť důležité s ohledem na předcházení takového fenoménu, jakým by mohl být případný ‚blackout‘.“
Stříbrnou medailí byli oceněni plk. Ing. Milan Brabec, náměstek ředitele HZS Jihočeského kraje pro prevenci a CNP, plk. Ing. Roman Bílý, ředitel odboru operačního řízení MV-generálního ředitelství HZS ČR, a ppor. Radek Patočka, velitel čety stanice Strašnice HZS hl. m. Prahy.
Bronzová medaile byla udělena pprap. Zlatkovi Slivarichovi, technikovi stanice Strašnice HZS hl. m. Prahy.
„Spolupráce s ČEPS je dlouhodobě na vynikající úrovni a je pro nás klíčová především v přípravě na krizové stavy nebo situace typu ‚blackout‘,“ řekl bezprostředně po převzetí ocenění ředitel plk. Ing. Roman Bílý.
Intenzivní spolupráci mají nastavenou také jednotlivé HZS krajů. Plk. Ing. Milan Brabec k tomu dodal: „Ocenění si velmi vážím a považuji jej za ocenění spolupráce celého HZS Jihočeského kraje s provozovateli přenosové soustavy. Stabilita této soustavy, kterou garantuje ČEPS, je důležitá nejen z hlediska zásobování elektřinou, ale i z dalších hledisek, jako je třeba dodávka pitné vody. Proto má a bude mít ČEPS naši maximální podporu“.
pplk. Mgr. Nicole STUDENÁ, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv ČEPS