Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 11/2018
V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA jsme připravili rozbor požáru travního a lesního porostu podél trati vedoucí z Ústí nad Labem do Lovosic. Seznámíme vás s kurzy ke zvyšování připravenosti v Moravskoslezském kraji. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o Tunely 2018 na Semilsku konané dne 15. května 2018. Dále o poskytování první psychické pomoci u dopravních nehod hasiči, nebo jak dopadlo mistrovství ČR záchranných psů a psovodů složek IZS. V Rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ vás seznámíme s tématy probíranými na semináři s předními odborníky z oblasti bezpečnostní problematiky na téma Mimořádné události a hrozby terorismu v ČR. Přečtete si o konferenci Krizového řízení a řešení krizových situací konané ve dnech 13. a 14. září 2018. V INFORMACÍCH shrnujeme mezinárodní sympozium Future Forces Forum 2018 zaměřené na současné a budoucí potřeby ozbrojených a bezpečnostních sil a přehlídky nejnovějších produktů a technologií v obraně a bezpečnosti.
- OBSAH č. 11/2018 ROČNÍKU XVII
- Požár lesního a travního porostu podél železniční tratě
- Kurzy ke zvyšování připravenosti v Moravskoslezském kraji
- TUNELY 2018
- Hasiči u dopravních nehod často poskytují první psychickou pomoc
- Hasičští potápěči na mistrovství v Polsku
- Mistrovství České republiky záchranných psů a psovodů
- Noví mistři ve vyprošťování u dopravních nehod
- „Měkké cíle“ jako společensky významné objekty
- Ochrana prostorů s velkým množstvím osob
- Nový technický prostředek pro plnění úkolů ochrany obyvatelstva
- Systém detekce radiace
- Řešení bezpečnostních opatření
- Future Forces Forum 2018
- Teorie, zásahová praxe a krizový management
- Klasici znají mistry republiky
- Sportovec Ministerstva vnitra 2018
- Charitativní koncert Chantal Poullain
- České nebe – Svatováclavský koncert
V pátek 28. září 2018 se na Letní stadion ve Dvoře Králové nad Labem sjela družstva mužů a žen na Mistrovství České republiky v klasických disciplínách CTIF 2018. Nad akcí převzali záštitu hejtman Královéhradeckého kraje PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D., a generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba, předseda českého národního výboru CTIF.
Soutěžilo se podle soutěžního řádu pro mezinárodní hasičské soutěže v klasických disciplínách CTIF. V něm je přesně popsáno pořadí a provedení jednotlivých úkonů každého člena soutěžního týmu v disciplínách požární útok a štafeta. Tím nejpodstatnějším rozdílem od požárního sportu je tedy to, že jde v první řadě o preciznost provedení všech úkonů a až na druhém místě je rychlost.
Provedení disciplín
Při požárním útoku si devítičlenné družstvo na ochranný koberec připraví materiál - rozdělovač, hadice, proudnice, vazáky, tašku s hadicovými objímkami, savice, sací koš, klíče na spojky a vaky s lany, přičemž už jeho umístění má jasně daná pravidla. Po podání hlášení hlavnímu rozhodčímu (od této chvíle až do vyhodnocení pokusu nesmí soutěžící mluvit) družstvo po zaznění startovního povelu vyrazí k plnění útoku. Velitel družstva a spojka se odeberou k místu odložení rozdělovače a sledují průběh pokusu. Útočná skupina vytváří dopravní vedení z hadic B a C. Vodní a hadicová skupina se přesune ke čtyřem savicím, které v přesně daném pořadí spojí, naváží na ně savicové a ventilové lanko a připojí hotové sací vedení k přenosné motorové stříkačce. Pokus končí, když jsou provedeny všechny úkony a vedoucí hadicové skupiny vypne časomíru.
Ve štafetě CTIF soutěží osm členů. V kategorii mužů třetí závodník překoná šest metrů dlouhou a 60 cm vysokou kladinu, sedmý pak přeskočí jeden a půl metru vysokou bariéru a osmý projede či se proplazí rourou o průměru 70 až 80 cm, dlouhou osm metrů. Ostatní soutěžící běží „čisté“ úseky. V kategorii žen jsou na třetím a čtvrtém úseku kladiny a na osmém roura.
Hodnocení je zcela odlišné od požárního sportu. Každý tým obdrží 500 základních kladných bodů (k nimž se v kategorii B připočítají věkové body) a od tohoto základu se odečítají záporné body - tedy čas provedení obou disciplín a trestné body za chyby.
Mistři republiky v klasických disciplínách CTIF: Muži A (do 30 let): SDH Frýdek Muži B (nad 30 let): SDH Zibohlavy Ženy A (do 30 let): SDH Písková Lhota Ženy B (nad 30 let): SDH Nová Paka Muži B profi: HZS Královéhradeckého kraje Absolutní vítěz – ženy: SDH Písková Lhota Absolutní vítěz – muži: HZS Královéhradeckého kraje |
---|
Mistrovské klání
Ve Dvoře Králové nad Labem závodila tři družstva žen (Nová Paka, Velké Meziříčí, Písková Lhota) a šest družstev mužů (Frýdek, Chlumec nad Cidlinou, Michálkovice, Vlčnov M3, Zibohlavy, HZS Královéhradeckého kraje) a hosté z Polska - Krzeslavice (ženy) a Roczyny (muži).
Litovel liga CTIF
Součástí slavnostního vyhodnocení mistrovství bylo také vyhlášení celkových výsledků Litovel ligy CTIF 2018, série pěti závodů, které se postupně uskutečnily v Hradci Králové, Ostravě, Vlčnově, Praze a Velkém Meziříčí. Vítězi se v kategorii mužů stal tým HZS Královéhradeckého kraje a kategorii žen ovládlo družstvo SDH Velké Meziříčí.
Jaroslava ČEČRDLOVÁ, Ph.D., Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, foto Irena ŠPAČKOVÁ