Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 12/2018
V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA si můžete přečíst nejen rozbor požáru průmyslové a skladovací haly v Hostivaři, ale také detailní analýzu vlivu dynamiky požáru v uzavřeném prostoru při určování kriminalistického ohniska. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se mimo jiné dozvíte, jak probíhalo cvičení na Ukrajině, kterého se zúčastnil český CBRN odřad v rámci projektu EU‑CHEM‑REACT 2018. V rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ vás seznámíme s dvěma taktickými cvičeními a instruktážně metodickými zaměstnáními, které se uskutečnily v jihočeské Bechyni. V INFORMACÍCH shrnujeme výsledky Ankety Dobrovolných hasičů roku 2018. Dále si připomeneme oslavy vzniku československé republiky v Praze. Prosincové číslo uzavírá článek o předávání pamětních medailí u příležitosti 100. výročí vzniku republiky. Celkem bylo vyznamenáno přes tři sta osob jak z řad příslušníků, tak zaměstnanců HZS ČR. Zároveň byly oceněny osobnosti z veřejného i soukromého sektoru, které se zasloužily o rozvoj HZS ČR.
- OBSAH č. 12/2018 ROČNÍKU XVII
- Statečnost je hasičům vlastní
- Požár skladovací haly v Hostivaři
- Hasiči využili bývalé závody v Bučovicích pro praktický výcvik
- Lesní požáry, celosvětový problém ze země, vzduchu i oběžné dráhy
- Vliv dynamiky požáru v uzavřeném prostoru při určování kriminalistického ohniska
- Slavnostní převzetí zodolněných cisternových automobilových stříkaček
- Český CBRN odřad se zúčastnil cvičení v rámci projektu EU CHEM REACT 2018
- Rozvojová spolupráce HZS ČR s Moldavskem
- Bechyně 2018
- Mimořádné události řešené na úrovni Evropské unie
- Pás a stezka zprostředkuje mezinárodní spolupráci
- Nejlepší dobrovolní hasiči
- Lotyšská delegace
- Oslavy vzniku republiky
- Nadace policistů a hasičů. Významné akce v roce 2018
- Pamětní medaile HZS ČR u příležitosti 100. výročí vzniku republiky
V kinosále Národního archivu v Praze 4 na Chodovci se ve čtvrtek 8. listopadu 2018 uskutečnilo slavnostní předávání pamětních medailí HZS ČR. Vyznamenány byly osoby jak z řad příslušníků, tak zaměstnanců HZS ČR. Zároveň byly oceněny osobnosti z veřejného i soukromého sektoru, které se zasloužily o rozvoj HZS ČR.
„Lide československý! Tvůj odvěký sen se stal skutkem. Stát československý vstoupil dnešního dne v řadu samostatných, svobodných, kulturních států světa.“ – Těmito slovy začíná proklamace, kterou večer 28. října 1918 Národní výbor doprovodil první zákon o zřízení samostatného československého státu. Tento rok si připomínáme stoleté výročí jeho vzniku. Generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba se rozhodl k tomuto jubileu udělit unikátní vyznamenání – pamětní medaile HZS ČR. Ocenění si převzali nejen zástupci státní správy, spolupracujících organizací a samosprávy, ale i představitelé Policie České republiky a Armády České republiky. Namátkou předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Mgr. Radek Vondráček, předseda vlády České republiky Ing. Andrej Babiš, první místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček, náčelník Generálního štábu Armády České republiky arm. gen. Ing. Aleš Opata nebo předseda Správy státních hmotných rezerv Ing. Pavel Švagr, CSc.
„Přijměte tyto medaile jako naše poděkování za vaši práci ve prospěch HZS ČR a hlavně občanů této země. Vy všichni máte velkou zásluhu na tom, že integrovaný záchranný systém České republiky funguje na vysoké úrovni. Chtěl bych vám poděkovat nejen za tuto práci, ale i za podporu, kterou hasičům věnujete. Jsem plně přesvědčen, že vám dnešní ocenění právem náleží. Věřím, že HZS ČR zachováte nadále přízeň,“ uvedl v projevu generální ředitel HZS ČR.
Hasičská historie
Ačkoli Národní výbor vyhlásil samostatný československý stát v roce 1918, ve všech velkých českých městech již působily placené sbory hasičů. První profesionální sbor byl založen v březnu roku 1853 v Praze, následně pak také v Brně, Českých Budějovicích, Plzni a dalších městech. Novodobá historie českých hasičů se začala psát 1. ledna 2001, kdy nabyla účinnosti nová právní úprava, která znamenala zásadní změnu v postavení, působnosti a organizaci HZS ČR. Dosavadní okresní uspořádání nahradilo krajské. Také díky tomu má Česká republika velmi dobře nastavený systém, který prověřila řada velkých mimořádných událostí, ať už to byly povodně, orkány nebo sucho. Všechny tyto události se daří dobře zvládat s minimálními ztrátami na životech a hasiči jsou schopni poskytovat profesionální, koordinovanou, rychlou a účinnou pomoc.
Jubilejní medaile Jde o vyznamenání, které nechalo MV generální ředitelství HZS ČR speciálně vytvořit k příležitosti oslav vzniku Československé republiky. Stužka pamětní medaile je v barvách trikolory a medaile samotná je ve zlaté barvě. Na čelní straně je vyobrazený český dvouocasý lev a část Československa včetně části Slovenska. Na zadní straně je znak HZS ČR. |
---|
Správně nastavené procesy
Přestože nejsme velká země, máme integrovaný záchranný systém, který je nastavený tak kvalitně, že se od nás stále učí mnoho našich kolegů ze zahraničí. To, že si umíme poradit v řadě situací, dokazují mimo jiné zásahy za našimi hranicemi. Dokázal to například USAR tým (Urban Search and Rescue – vyhledávání a záchrana v obydlených oblastech) naposledy při zásazích v Nepálu. Dokazují to experti, které jsme vyslali do míst neštěstí, jako bylo ničivé zemětřesení v Japonsku nebo uvíznutí skupiny chlapců v jeskyni v Thajsku. Jsou to experti pořádající pod hlavičkou mezinárodní organizace pro zákaz chemických zbraní kurzy ochrany před účinky chemických zbraní, které v minulosti proběhly například v Paraguayi nebo Ugandě. Ukázal to také specializovaný Záchranný útvar HZS ČR například při vyproštění lodi Albis v Drážďanech. V současnosti je HZS ČR plně profesionální sbor, ve kterém působí 10 000 příslušníků s více než 120 000 zásahy ročně.
„Život měříme příliš jednostranně – podle jeho délky a ne podle jeho velikosti. Myslíme víc na to, jak život prodloužit, než na to, jak ho opravdu naplnit. Mnoho lidí se bojí smrti, ale nedělají si nic z toho, že sami a mnoho jiných žijí jen položivotem, bez obsahu, bez lásky, bez radosti,“ uzavřela celou akci citátem prvního československého prezidenta prof. PhDr. Tomáše Garrigue Masaryka tisková mluvčí HZS ČR kpt. Mgr. Nicole Zaoralová. Ta slavnostní předávání také moderovala a všem přítomným připomněla, aby se snažili žít tak, aby byli „hrdým příkladem pro budoucí generace“.
David HARTMANN, DiS., kpt. Mgr. Nicole ZAORALOVÁ, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto David HARTMANN, DiS., Hynek MOJŽÍŠ, Ministerstvo vnitra