Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK VIII ČÍSLO 5/2009

V TOMTO ČÍSLE: Popisujeme ZÁSAH na požár tří bytů v Karlových Varech, zabýváme se situací SPRINKLEROVÉ OCHRANY v rámci ČR. Představujeme nový LETIŠTNÍ POŽÁRNÍ AUTOMOBIL, přinášíme závěry KONFERENCE Červený kohout, seznamujeme s PROJEKTEM výchova dětí v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Připomínáme páté výročí vzniku prvního CALL CENTRA 112 v ČR, informujeme o průběhu MODERNIZACE leteckého parku u Letecké služby Policie ČR. Seznamujeme se ZMĚNAMI ve způsobu prověřování tuzemského systému varování a vyrozumění, s průběhem SETKÁNÍ generálních ředitelů civilní ochrany zemí EU. Představujeme PROJEKT výuky první pomoci realizovaný v kraji Vysočina a přinášíme také informace o aktuálních trendech využívání INFORMAČNÍCH a KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ ve veřejné správě. Přibližujeme HISTORII OLYMPIÁD CTIF. Součástí časopisu je PŘÍLOHA zaměřená na problematiku nouzového osvětlení objektů. 

plk. Ing. Miloš Svobodaplk. Ing. Miloš Svoboda

Ve dnech 31. března a 1. dubna 2009 se již podvanácté konala konference požární ochrany s mezinárodní účastí Červený kohout, tentokrát v Parkhotelu v Hluboké nad Vltavou. Pod záštitou náměstka generálního ředitele HZS ČR plk. Ing. Miloše Svobody ji uspořádal Dům techniky České Budějovice, spol. s r.o., ve spolupráci s firmami Požární uzávěry, s.r.o., FK servis, Tusan, s.r.o., a HZS Jihočeského kraje.

Jednání zahájil plk. Ing. Miloš Svoboda, který zdůraznil význam konference jako setkání odborníků a zástupců firem, produkujících technická zařízení související s požární ochranou (PO) nebo vybavení pro činnost hasičů. Mohou společně konzultovat vývoj výroby a ovlivnit tak zkvalitňování práce hasičů, odborníků v oblasti PO a zvyšování celkové bezpečnosti a ochrany obyvatelstva.

Ředitel HZS Jihočeského kraje plk. Ing. Lubomír Bureš si ve svém projevu „vypůjčil“ z knihy Daniela Kováře tragický příběh z historie o rozsáhlém požáru města České Budějovice v červenci 1641, kdy červený kohout zničil více než polovinu domů. Hořely šindele na střechách, oheň se rozšířil na pozdně gotický chrám a ve věži se roztavily zvony. Událost nakonec vedla ke zřízení hasičského sboru a zavedení přísných protipožárních předpisů, z nichž většina platí dodnes.

Požární bezpečnost staveb

Hlavním tématem, kterému se lektoři věnovali byla požární bezpečnost staveb. Ředitel odboru prevence MV-generálního ředitelství HZS ČR plk. Ing. Rudolf Kaiser popsal dosavadní zkušenosti s užíváním vyhlášky č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb. Byl proveden rozbor vyhlášky a postupně budou zapracovány změny do norem kodexu ČSN 73 08. Byla spuštěna informační kampaň pro širokou veřejnost a soustavně probíhají také šestihodinové odborné semináře o tom, kdy a jak uplatnit postup podle této vyhlášky, a to při umístění stavby (územní řízení), při navrhování stavby (stavební řízení), při změně stavby a při užívání stavby. Odpovědi na nejčastěji kladené otázky lze najít na www.hzscr.cz.
Na instalaci a účinnost sprinklerové požární ochrany objektů se ve svém příspěvku zaměřil Ing. Pavel Rybář z České asociace pojišťoven. Zdůraznil její ekologický přínos, při správné údržbě trvalou funkčnost a zejména snížení požárního rizika – ochranu osob a snížení škod způsobených požárem. Zmínil se také o výhodách mlhové sprinklerové ochrany, např. v podzemních garážích.

Proč je dřevo požárně spolehlivý materiál vysvětlil prof. Ing. Anton Osvald, CSc. z Technické univerzity Zvolen. Ve své přednášce se věnoval vlastnostem dřeva a popsal některé zajímavé experimenty hoření dřevěných stavebních prvků.

Doc. Ing. Václav Kupilík, CSc. se zabýval hodnocením aplikace hořlavé povrchové krytiny na střešních pláštích a poukázal na chyby, které se vyskytují, případně jak by se z požárního hlediska daly řešit. Zvláště odolnost plochých střech může být oslabena jejím nesprávným provedením, například když hořlavá fólie na střeše zasahuje do požárně nebezpečného prostoru oken sousedního objektu. Důležité je také celkové zatížení ploché střechy. V souvislosti se zvyšujícím se množstvím srážek se zpřísnila norma zatížení střech z důvodu případné větší vrstvy sněhu. V současném stavebnictví se uplatňují stále nové technologie a materiály, které nabízejí řadu možností k budování kvalitních a bezpečných plochých střech.

Bez povšimnutí nezůstaly ani kabelové rozvody. Z hlediska požární bezpečnosti staveb se na ně zaměřil ve svém vystoupení Ing. Petr Bebčák, Ph.D. z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava. Řekl, že výrobci přicházejí se stále odolnějšími typy kabelů, protože volně vedené vodiče a kabely jsou vystaveny účinkům požáru. Po některých se oheň určitou dobu pouze šíří, zůstávají funkční (odlišují se oranžovým pláštěm) a snahou je, aby se tento interval stále prodlužoval, a to alespoň na dobu evakuace objektu. Tyto kabely v případě vzniku požáru napájejí elektrickou energií požárně bezpečnostní zařízení ze sítě pro případ, že by selhalo nebo se zpozdilo spuštění náhradního zdroje (dieselagregátu). Náročnější požadavky klade nová vyhláška v souvislosti s požární bezpečností staveb také na kabelové přepážky, kabelové ucpávky, kabelové trasy, atd.

S poznatky z rozsáhlé požární zkoušky našich a polských odborníků účastníky konference seznámil prof. Ing. František Wald, CSc. z ČVUT Praha. Pro účely zkoušky byla vybudována v Mokrsku stavba, kde byly použity určité konstrukční prvky, různé materiály a jejich kombinace a zároveň byly provedeny výpočty, jaká bude jejich reakce v případě požáru. Přípravy trvaly několik týdnů a nakonec byl experimentální požár založen. Po jeho uhašení vědci srovnávali svoje výpočty a předpoklady se skutečnými následky požáru.

Obsahem příspěvku Ing. Stanislava Tomana z Projektové kanceláře ÚT a VZT byl komplikovaný přístup k projekčním návrhům požárního větrání, zejména chráněných únikových cest. Je totiž nutné sladit naše české normy (41 norem) s normami Evropské unie a výstupem z modelování, kdy projektující musí navíc vybrat ze stovek typů modelování pro daný objekt ten nejvhodnější. Přirozený způsob požárního větrání využívá principu vztlaku horkých plynů, které vznikají při požáru a vytvářejí komínový efekt. Nucený způsob je založen na principu vytváření podtlaku v prostoru zasaženém požárem (ventilátory, zařízení pro odvod kouře a tepla v atriích a halách).

Stále aktuální problematikou se opět ukázala požární prevence v rozsáhlých průmyslových a skladových areálech. Ing. Pavel Nejtek z HZS Pardubického kraje popsal průběh kontrol v několika areálech patřících do kategorie se zvýšeným požárním nebezpečím, přesto s nepřehledným systémem nebo téměř žádným systémem. Nacházejí se v nich často nebezpečné látky, tlakové lahve, rozvody plynu, k nimž po pracovní době není hasičům k dispozici plánek s vyznačeným hlavním uzávěrem. Oplocený areál má několik vchodů s nepřesným označením názvů ulic v adrese, firmy se v něm mění tak rychle, že vrátní nemají aktuální informace, orientační tabulky chybí nebo jsou již neplatné, požární řád nedostatečný a požární hlídky nepřipravené. Nepřesnosti obsahovala také dokumentace zdolávání požárů. Proto hasiči pracují na vytváření vlastní dokumentace s vyznačenými příjezdovými komunikacemi, nástupními plochami, umístěním nebezpečných látek, zdrojem vody, atd. Dokumentaci je nutné soustavně aktualizovat.

Legislativní úpravy v požární ochraně

S vývojem požárních předpisů v českých zemích od Řádu k hašení ohně, jednoho z patentů Marie Terezie z roku 1751, a Řádu proti ohni pro města a městyse, patentu Josefa II. z roku 1785, až po zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, seznámil přítomné plk. Ing. Ladislav Karda, náměstek ředitele pro úsek prevence a CNP HZS Jihočeského kraje. Srovnával, jakými způsoby lidé v dějinách hasičství chránili své životy a majetek před ohněm, který dobře sloužil, ale vždy byl zlým pánem.

Mgr. Pavol Komár z Prezidia Hasičského a záchranného sboru Slovenské republiky informoval o připravované novele „zákona č. 314/2001 Z.z., o ochrane pred požiarmi, v znení neskorších predpisov“, která nabude účinnosti 1. června 2009. Zdůvodnil právní úpravu tím, že některé povinnosti již pozbyly na aktuálnosti a vývoj společnosti si vyžádal nová nařízení týkající se bytů a bytových domů, ale také například lesních pozemků (reakce na rozsáhlé opakované požáry v Tatrách).

Prezident Profesní komory PO František Kregl podal účastníkům konference ucelený přehled vzorů dokladů, nutných ke kolaudačnímu řízení a prokazování provozuschopnosti požárně bezpečnostních zařízení v průběhu užívání objektů.

Zemní plyn jako alternativní zdroj energie v dopravě

Další zajímavou problematikou konference byla podpora zemního plynu (CNG) jako vhodné pohonné hmoty pro vozidla splňující současné ekologické požadavky. Spaliny CNG mají mnohem méně emisí (oxidu siřičitého a oxidu uhelnatého) než pohonné hmoty z ropy, ale CNG je také ekonomičtější a strategičtější. Plánuje se masivní výstavba plnících stanic, a to nejen pro osobní automobily, ale také autobusy a nákladní automobily, jejichž motor je méně hlučný než motory na dosavadní pohon. Kvalitní CNG, který je na rozdíl od propan-butanu lehčí než vzduch, má mít v těchto plnících stanicích oktanové číslo 128 až 130.

V rámci Programu obnovy vozidel veřejné autobusové dopravy (veřejná linková doprava a MHD) dojde k postupnému zavedení autobusů pouze na CNG.
Akci doprovázela také výstava historické techniky, kde jihočeští dobrovolní hasiči předvedli vlastnoručně opravenou požární automobilovou stříkačku na podvozku Praga RN z roku 1951. Součástí doprovodného programu byl také experiment se zařízením elektrické požární signalizace, které během několika vteřin informuje kontaktní osobu prostřednictvím mobilního telefonu, že v daném objektu došlo k požáru.

Konference se zúčastnilo na 130 odborníků, což je zatím nejvyšší počet za dvanáct let jejího každoročního pořádání. Odborníci z oblasti požární ochrany projevují stále větší zájem o nové informace a konzultování aktuální problematiky z očí do očí. Vždy po roce na dalším setkání si ověřují, kam se vývoj v požární ochraně posunul.

Mgr. Zuzana CIKHARTOVÁ, foto autorka
 

Print  E-mail