Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK VIII ČÍSLO 11/2009

SLAVNOSTNÍ odhalení pomníku policistům a hasičům, kteří zahynuli při výkonu svého povolání. Pomník je umístěn v areálu Muzea Policie ČR v Praze. ROZBOR zásahu jednotek PO na požár provozní a skladové haly na druhotné zpracování starých pneumatik v obci Tušimice na Chomutovsku. ZÁVĚRY odborné konference požární ochrany Mosty, PŘEDSTAVENÍ nové učebny požární prevence v SOŠ PO a VOŠ PO ve Frýdku-Místku a ANALÝZA tlakových lahví dostupných na českém trhu. SEZNÁMENÍ s průběhem odborné konference Bezpečná Evropa, která se uskutečnila v září v Hradci Králové. V rámci konference byl představen projekt Národního centra pro krizovou připravenost a výcvik složek IZS, na jehož základě se začne s výstavbou budoucí Akademie HZS ČR. ZAMYŠLENÍ nad stavem v oblasti limitních koncentrací nebezpečných látek v ochraně obyvatelstva. PŘÍLOHA časopisu je věnována slavnostnímu předání medailí a plaket HZS ČR, udělených u příležitosti státního svátku – Dne vzniku samostatného československého státu. 

Dne 6. září 2009 byl v 09.08 hodin na krajské operační a informační středisko HZS Ústeckého kraje (KOPIS) nahlášen požár provozní a skladové haly na druhotné zpracování starých pneumatik v obci Tušimice, okres Chomutov. Škoda vzniklá požárem byla stanovena na 30 milionů korun. Na zásahu se podílelo šest jednotek PO a celkem 31 hasičů.


Požár drtících mlýnůPožár drtících mlýnůPopis objektu
Jedná se o objekt provozní haly a technologického zařízení na druhotné zpracování starých pneumatik v Tušimicích. Celá stavba je provedena jako trojlodní hala nepravidelného půdorysu. Střední loď slouží jako expedice a ve východní lodi je vybudováno zázemí, kanceláře a inspekční pokoje.


Skladová a provozní hala: původně samostatně stojící objekt byl po přestavbě upraven na rozměry 30 m x 15,5 m (výška 6,5 m) a obestavěn dvěmi novými loděmi. Obvodový plášť tvoří z vnějšku profilový trapézový plech, z vnitřku plastová fólie se skelným pletivem. Mezivrstvu tvoří tepelná izolace z minerální vlny. Střešní plášť se skládá z kovových I nosníků a trapézového plechu. Podlaha je z betonového potěru. Ze severozápadní strany plynule navazuje přístřešek sloužící jako mezisklad gumových polotovarů a přípravna na zásobování mlecích strojů v hale, v tomto prostoru se nachází vstupní dveře do haly. Další vstup do haly tvoří sekční vrata v jihovýchodní stěně. Prostor celé haly zaplňuje strojní a dopravníková technologie na zpracování použitých pneumatik.
 

Stručný popis výrobního procesu: ve venkovním manipulačním prostoru dochází k prvotnímu očištění a rozřezání pneumatik. Skladování a nakládání na pásový dopravník probíhá pod přístřeškem na severozápadní straně haly. Po pásovém dopravníku je polotovar dopravován do dvou drticích mlýnů typového označení ELDAN MPR200T (rok výroby 2008). Za výstupy z těchto strojů dochází na soustavě pásových přepravníků k oddělení gumového granulátu od kovového odpadu (ocelová výplň pneumatik) a chemlonového prachu a vlákna. Gumový granulát je plněn do velkoobjemových vaků. Kovový odpad je lisován do válcových puků, chemlonový prach a vlákno jsou odsávány ventilátory a filtry a shromažďovány v pytlích.


Průběh zásahu
Po ohlášení požáru na KOPIS vyhlásil operační důstojník v 09.09 hodin poplach pro jednotku HZS podniku (HZSP) ČEZ, a.s., Elektrárny Tušimice. Dále byl v 09.10 hodin vyhlášen poplach pro jednotku HZS Ústeckého kraje stanice Klášterec nad Ohří, jednotku SDH obce Kadaň a HZSP Severočeské doly, a.s., Tušimice DNT (jednotka DNT). V průběhu zásahu byly postupně na místo povolány další jednotky, jednotka SDH obce Klášterec nad Ohří a jednotka HZS Ústeckého kraje ze stanice Chomutov.
 

V 09.11 hodin se na místo požáru dostavila jako první jednotka HZSP ČEZ, a.s., Elektrárny Tušimice s požární technikou CAS 25 a CAS 32. Evakuace zaměstnanců proběhla samovolně, ještě před příjezdem jednotky. Přesto velitel jednotky požadoval od směnového mistra zjištění početního stavu zaměstnanců a potvrzení, že jsou všichni mimo budovu. Jednotka PO začala provádět průzkum s jedním zavodněným proudem C 52 od CAS 32. Druhým proudem od CAS 25 byl prováděn hasební zásah na severozápadní straně budovy přes přístřešek vzduchové filtrace. V 09.20 hodin se na místo události dostavila jednotka SDH obce Kadaň s technikou CAS 24 a jednotka HZSP Severočeské doly s požární technikou CAS 40 a CAS 32.


Bylo vytvořeno přívodní vedení od nadzemního hydrantu k CAS 40 a dále rozvinuto dopravní vedení jeden B 75 rozdělovač a dva útočné proudy C 52. Od CAS 24 bylo prováděno ochlazování budovy v proluce oddělující budovu expedice. V 09.23 hodin se na místo události dostavila jednotka HZS Ústeckého kraje stanice Klášterec nad Ohří s požární technikou CAS 15 a CAS 32. Velitel jednotky ze stanice Klášterec nad Ohří rozhodl o provedení průzkumu v dýchacích přístrojích. Od CAS 32 bylo vytvořeno dopravní vedení B 75 rozdělovač a jeden útočný proud C 52 do prostoru haly přes dvoje garážová vrata na jihovýchodní straně objektu a nasazení přetlakové ventilace. V 09.25 hodin převzal velitel jednotky ze stanice Klášterec nad Ohří po dohodě s velitelem jednotky HZSP stanice Elektrárny Tušimice velení na místě zásahu. V 09.35 hodin se na místo události dostavila jednotka SDH Klášterec nad Ohří s technikou CAS 24, CAS 32 a AP 20. Jednotky DNT s CAS 32, CAS 40 a jednotku SDH Klášterec nad Ohří s CAS 32 určil velitel zásahu (VZ) ke kyvadlové dopravě vody. Jednotka SDH Klášterec nad Ohří dostala od VZ za úkol vytvořit v dýchacích přístrojích dva útočné proudy C 52 od CAS 32 jednotky stanice Klášterec nad Ohří také do prostoru haly přes dvoje garážová vrata. PP 20 byla ustavena přibližně v polovině haly na jihozápadní straně a měla za úkol ochlazování střechy, přívodní vedení bylo od CAS 32 stanice Klášterec nad Ohří. V této době byl na místě zásahu dostatek sil a prostředků. VZ z důvodu větší přehlednosti a optimálního nasazení sil a prostředků rozdělil místo požáru na dva úseky. Úsek č. 1 byl zřízen z jihovýchodní strany vstupem přes garážová vrata a jeho úkolem byla likvidace požáru pásového dopravníku a násypky gumové drtě. Úsek č. 2 byl zřízen na severozápadní straně objektu a jeho úkolem byla likvidace požáru drtičů pneumatik a dalšího technologického zařízení. V úseku č. 1 byly nasazeny celkem tři proudy C 52, v úseku č. 2 tři proudy C 52 a jeden proud B 75.


Lokalizace a likvidace požáru
Nasazenými proudy postupně došlo ke snížení intenzity hoření a požár byl v 11.00 hodin lokalizován. Nadále bylo prováděno hašení všech zbylých ohnisek požáru, např. izolace a prachu z drcení pneumatik mezi střechou a stropem. Dále probíhalo vyhledávání a likvidace skrytých ohnisek v sendvičové stěně objektu. Tato činnost probíhala až do 15.00 hodin, kdy bylo rozhodnuto některé jednotky PO odeslat zpět na základny. Celý den 6. září 2009 až do druhého dne do 06.47 hodin, kdy byla hlášena likvidace požáru, probíhaly dohašovací práce, a to jednotkami SDH Kadaň, SDH Klášterec nad Ohří a HZS Ústeckého kraje stanice Klášterec nad Ohří. V 07.00 hodin bylo místo zásahu písemně předáno zástupci provozovatele k dalšímu střežení vlastními silami.


Místo požáru bylo ještě v průběhu celého 7. září 2009 monitorováno a byly prováděny dohašovací práce. Celkem bylo při zásahu použito 95 000 litrů vody a 50 litrů pěnidla.


Následky požáru

  • zničena kompletní technologie drticích mlýnů,
  • zničena vzduchotechnika,
  • zničena elektroinstalace,
  • poškozeny elektrické rozvaděče,
  • poškozen střešní plášť.
     

Příčina vzniku požáru
Příčina vzniku požáru je doposud v šetření. Na expertizní činnosti v souvislosti se zjišťováním příčiny vzniku požáru se podílí Technický ústav požární ochrany Praha. V souvislosti s dosud známými údaji lze předpokládat, že jednou z nejpravděpodobnějších možných příčin vzniku požáru je technická závada.


Specifika zásahu


Negativa:

  • zásah probíhal v silně zakouřeném objektu,
  • omezený nástupní prostor pro zasahující požární techniku,
  • velké množství hořlavého materiálu uskladněného v objektu i mimo něj.

 

Pozitiva:

  • přes náročnost hasebního zásahu nedošlo k žádnému zranění,
  • akceschopnost jednotek SDH,
  • dobrá spolupráce s pracovníky firmy.



nprap. Bc. František MOULIS
, HZS Ústeckého kraje, foto archiv HZS Ústeckého kraje 

 

 

Print  E-mail