Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK VIII ČÍSLO 12/2009

Představujeme novou CAS 30/9000/540 – S3LP, která je společným dílem Tatra, a.s., Kopřivnice a THT, s.r.o., Polička. V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA odpovídáme, zda se teplovodní rozvody mohou stát zdrojem vzniku požáru. V části IZS je rozbor zásahu při zřícení objetu v Soukenické ulici v Praze, pod jehož sutinami zahynuli čtyři lidé. Dále informujeme o cvičení FOREST FIRES 2009 zaměřeném na zdolávání rozsáhlých lesních požárů konaném v září ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách. Zkušenosti z mezinárodního kurzu ochrany proti chemickým zbraním ve finském Kuopiu jsou jedním z témat bloku OCHRANA OBYVATELSTVA. V bloku KRIZOVÉ ŘÍZENÍ informujeme o mezinárodní konferenci Bezpečnost Evropské unie a České republiky v multipolárním světě na začátku druhé dekády 21. století a otiskujeme materiál k poskytování psychosociální pomoci při pandemii chřipky. V časopisu informujeme o prvním setkání prezidentů profesních komor požární ochrany zemí Visegrádské čtyřky a Ukrajiny. 

Hasič při rozbrušováníHasič při rozbrušováníPsovod se psemPsovod se psem

Dne 2. října 2009 ve 12.47 hodin bylo na telefonní centrum tísňového volání (TCTV 112) přijato hlášení o zřícení objektu v Soukenické ulici v Praze. Dále bylo oznámeno, že se pod sutinami nacházejí dvě osoby. Na místo události byla vyslána tři hasičská družstva včetně vyprošťovacího kontejneru Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Již během cesty k případu žádal velitel zásahu (VZ) od operačního a informačního střediska HZS hl. m. Prahy (OPIS), aby byla na místo vyslána kynologická skupina, záchranný tým určený pro vyhledávání v sutinách (USAR) s vyhledávací technikou a městský statik.


Objekt v Soukenické uliciObjekt v Soukenické uliciPopis objektu
Původně se jednalo se o čtyřpodlažní obytný dům v rekonstrukci, který se nacházel ve vnitrobloku. Objekt kolmo navazoval na činžovní dům situovaný do Soukenické ulice. Svislé konstrukce byly tvořeny nejen cihelným, ale i kamenným zdivem včetně základových pasů. V prvních dvou podlažích byly vodorovnými konstrukcemi valené klenby. Třetí podlaží bylo v průběhu rekonstrukce odstraněno a stropní konstrukce čtvrtého podlaží byla tvořena trapézovými plechy s betonovou deskou na ocelových nosnících.






Průběh zásahu

Bezprostředně po příjezdu první jednotky PO na místo zásahu ve 12.53 hodin byl VZ informován o tom, že se pod sutinami nacházejí čtyři osoby. Průzkumem bylo dále zjištěno, že rozměr prostoru navršení suti činil 8 m x 20 m a mocnost vrstvy trosek v nejvyšším místě byla téměř čtyři metry. Dále byla zaměstnancem firmy provádějící rekonstrukci označena místa, kde se měly pohřešované osoby nacházet. S ohledem na bezpečnost zasahujících byli určeni pozorovatelé, kteří měli za úkol sledovat objekt a při jakémkoli nežádoucím pohybu konstrukcí vydat akustický signál přikazující okamžité opuštění objektu. Následně byly zahájeny práce vedoucí ke stabilizaci konstrukcí v blízkosti označených míst, kde bylo zahájeno odkrývání suti. Byl vydán zákaz pohybu po sutinách a zasahující, kteří se střídali po deseti minutách usilovné práce na dvou úsecích, byli evidováni při vstupu do objektu osobou určenou VZ. Určení pozorovatelé byli také často střídáni z důvodu náročného soustředění. Po příjezdu vedení HZS hl. m. Prahy byl ustanoven štáb VZ a vzhledem k charakteru prováděných prací byla též povolána jednotka Hlavní báňské záchranné stanice Praha (HBZS). Tato pak spolupracovala při zajištění konstrukcí a dalších činnostech. Operační skupina MV-generálního ředitelství HZS ČR, která úzce spolupracovala se štábem VZ, navrhla využít sací bagr na odstraňování sypkých částí sutin. Následně OPIS zajistil dva sací bagry, které byly v dalších hodinách postupně nasazeny. Městský statik, který provedl rekognoskaci objektu, zhodnotil provádění záchranných prací jako vysoce rizikové, přičemž konstatoval, že objekty v těsné blízkosti nejsou, vzhledem ke statické nezávislosti, ohroženy. Preventivně byly zastaveny veškeré stavební práce v blízkém okolí objektu z důvodu eliminace nežádoucích vibrací majících vliv na nestabilní konstrukce. Homogenní struktura sutin z cihelného zdiva neumožňovala nasazení štěrbinové vyhledávací kamery. Kvůli riziku vyplývajícího z nestabilních konstrukcí nad pracovní plochou také nebylo možné vstupovat na sutiny a použít seizmické sondy echolokátoru Delsar. Pro monitoring pohybu konstrukcí byly ve vytipovaných místech instalovány sádrové pásky a samonivelační křížový laser. Pozorovatel vně objektu byl vybaven kromě klasické píšťalky i megafonem. S příjezdem kynologické skupiny byly zastaveny veškeré práce z důvodu odvětrání prostor a v momentě, kdy došlo k usazení prachových částic, byli nasazeni psi. Tato činnost se během zásahu několikrát opakovala a výsledkem bylo, až na malé odchylky, označení míst, která se téměř shodovala s předchozím označením od zaměstnanců firmy provádějící rekonstrukci.


Na základě rozhodnutí městského statika byla povolána odborná firma, která provedla stabilizaci čelní obvodové zdi. Tato konstrukce vlivem ztráty vazeb na vodorovné konstrukce vykazovala známky vychýlení od normálu. V momentě, kdy jeden z pozorovatelů upozornil na posun konstrukce, došlo k zastavení prací a pohyb nebezpečných převisů byl měřen laserovým měřičem vzdálenosti. S ubývajícím množstvím suti začalo docházet k pohybu volně ložených mnohatunových částí vertikálních konstrukcí. Dále byly použity na jištění konstrukcí jeřábnické pasy a vázací kurty. V odpoledních hodinách, kdy došlo ke zhoršení světelných podmínek, byla v prostorách ústupových cest instalována chemická světla pro snadný únik zasahujících z objektu. Na místo zásahu byl povolán psycholog HZS hl. m. Prahy k případnému poskytnutí posttraumatické péče. Přítomnost psychologa se osvědčila v momentě, kdy se na místo případu dostavily osoby blízké pohřešovaným. Dále probíhalo odstraňování sutin nejen sacími bagry, ale též ručně nebo pomocí ženijního nářadí. V 19.18 hodin byly zastaveny práce v důsledku pohybu konstrukcí a pro lepší orientaci byly nasazeny osvětlovací balóny. Po vyhodnocení situace pokračovaly práce pouze na jednom ze dvou úseků. Ve 23.03 hodin byly po dohodě se statikem opět zastaveny veškeré práce. Bylo nutné nejdříve odstranit konstrukční prvky hrozící pádem z vyšších podlaží. K tomuto záměru byl povolán speciální věžový jeřáb Liebherr MK 100 umožňující vyložení ramene až na vzdálenost 52 m. Po příjezdu jeřábu pracovali, až do ranních hodin v koši zavěšeném na háku, vždy dva lezci USAR týmu s řezacími agregáty. Vzhledem k tomu, že obsluha jeřábu neviděla zasahující, musel být určen koordinátor s radiostanicí. Druhý den (tj. 3. října 2009) pokračovaly práce se stejným nasazením. Po odstranění nebezpečných trosek v podobě ocelových nosníků, dřevěných trámů, plechů a uvolněného zdiva pokračovaly práce na sedmi úsecích. Byl nasazen třetí sací bagr, nakladač Bobcat a dva pásové dopravníky. Vzdálenost ramene jeřábu z ulice činila 44 m a při tomto vyložení byla možnost zdvihat břemeno o hmotnosti až 2200 kg. Proto byl jako další možnost transportu sutin z prostoru zásahu použit kontejner vyzvedávaný jeřábem. První pohřešovaná osoba byla nalezena ve 21.57 hodin a další ve 22.06 hodin. Lékař záchranné služby konstatoval, že osoby jsou bez známek života. Odstraňování sutin pokračovalo s nezměněnou intenzitou díky častému střídání zasahujících. V 01.56 hodin byla nalezena třetí, ve 04.20 hodin pak čtvrtá osoba. Dle konstatování lékaře taktéž bez známek života. Následně provedla kynologická skupina poslední překrytí prostoru pomocí psů s negativním výsledkem. Zásah, trvající bezmála 45 hodin, byl ukončen v neděli 4. října v ranních hodinách.
 

Sací bagrSací bagrSpecifika zásahu

Negativa
nemožnost nasazení těžké techniky ve vnitrobloku – malý vjezdový portál,
místo pro oddech zasahujících bylo na ulici odděleno od vnějšího prostoru pouze bezpečnostní páskou. Tímto byl u veřejnosti po záběrech v médiích vyvolán pocit, že zasahující jen odpočívají,
u některých velitelů byla zaznamenána tendence k manuální aktivitě – tedy k odklízení trosek, přičemž jejich úloha spočívala v řídicí činnosti,
počáteční přemíra aktivity vedla k samostatným činnostem, které nebyly v souladu s nařízením VZ.

Pozitiva
spolupráce složek IZS a dalších subjektů,
vysoká míra efektivity vyplývající z nasazení sacích bagrů a speciálního jeřábu (snížení prašnosti, urychlení prací),
týlové zabezpečení vytvořené Městskou policií Praha 1,
pružnost reakce OPIS hl. m. Prahy a OPIS MV-generálního ředitelství HZS ČR,
činnost Magistrátu hl. m. Prahy a zejména městského statika,
zhodnocení zkušeností ze zahraničních misí, včetně aplikace metodiky INSARAG,
odhodlání s jakým přes veškerá nebezpečí pracovali zasahující až do posledních chvil.


Odstraňování trámovíOdstraňování trámovíNasazení v rámci IZS
Celkem bylo postupně nasazeno 198 hasičů (9 jednotek HZS hl. m. Prahy, jednotka HZSP České dráhy, a.s., jednotka HBZS Praha, a.s.).
Další složky:
MV-generální ředitelství HZS ČR,
Policie České republiky,
Zdravotnická záchranná služba,
Kynologická skupina Městské policie a SZBK ČR a SDH Hejnice,
Magistrát hl. m. Prahy a městský statik,
Městská část Praha 1 a Městská Policie MČ Praha 1.
Další subjekty:
Hanyš, a.s. – věžový jeřáb Liebherr MK 100,
Metrostav, a.s., a TBS Plus, s.r.o. – pažení a materiál,
Sezako, s.r.o., Hutira, s.r.o., Patok, a.s. – sací bagry.


Rozbrušování armaturyRozbrušování armaturyZávěr
Závěrem lze konstatovat, že zásah tohoto rozsahu opět prověřil akceschopnost složek IZS. I výše zmíněná negativa jsou motivačním faktorem pro další rozvoj odbornosti a připravenosti čelit podobným mimořádným událostem. Není vyloučeno, že se v budoucnu nebudeme s obdobnými událostmi setkávat častěji. Zejména na území hlavního města či v historických zástavbách větších měst. Množství transportované suti bylo odhadováno na 500 m3. Na tomto místě je třeba zmínit statické působení vrstvy suti, které mohlo činit až 5 tun na m2. Opomenout nelze ani dynamický účinek fragmentů konstrukcí v momentě destrukce. Proto je obdivuhodné nasazení zasahujících, kteří do posledních chvil tvrdě pracovali a doufali, že přeci jen existuje špetka naděje na záchranu lidských životů. Nezbývá než doufat, že obdobné zásahy nebudou časté a pokud ano, tak alespoň se šťastnějším koncem. Poděkování patří všem, kteří se na tomto komplikovaném zásahu podíleli.


npor. Ing. David VRATISLAVSKÝ,
foto prap. Roman PŮTA,
prap. Leoš KUČERA,
HZS hl. m. Prahy

 

Print  E-mail