Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XI ČÍSLO 5/2012

V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme zásah na úmyslně založený požár obytného domu v Praze, přinášíme závěry 15. ročníku konference Červený kohout a seznamujeme s novými trendy v oblasti aktivní požární ochrany skladových prostor. V bloku IZS představujeme pracoviště Kriminalistického ústavu Praha, jehož služeb využívají hasiči zejména při zjišťování příčin vzniku požárů a informujeme o průběhu pracovní porady zástupců složek IZS. V části OCHRANA OBYVATELSTVA se zabýváme problematikou plnění úkolů ochrany obyvatelstva jednotkami SDH obcí a představujeme také vzdělávací program Výchova k bezpečí – ochrana osob za mimořádných okolností. Problematika stanovení limitů akutní toxicity nebezpečných látek a závěry z jednání představitelů civilní ochrany zemí Visegrádské čtyřky jsou hlavní náplní části věnované KRIZOVÉMU ŘÍZENÍ. V časopisu dále najdete např. informaci o konferenci Internet ve státní správě a samosprávě 2012 nebo reportáž z předání Zlatých záchranářských křížů za rok 2011.  

V Hluboké nad Vltavou se ve dnech 27. a 28. března 2012 uskutečnil jubilejní 15. ročník konference s mezinárodní účastí Červený kohout. Pod záštitou náměstka generálního ředitele HZS ČR brig. gen. Ing. Miloše Svobody a hejtmana Jihočeského kraje Mgr. Jiřího Zimoly akci uspořádal Dům techniky České Budějovice, spol. s r.o.

Po odborné stránce program konference zajistili plk. Ing. Milan Brabec z HZS Jihočeského kraje, Ing. Ladislav Karda a Ing. Jan Pavlík. Vybrané příspěvky Průběh konferencereagovaly na aktuální události v České republice i na Slovensku a informovaly o novinkách nebo praktických zkušenostech. Přišlo si je vyslechnout na 230 účastníků z obou republik, což je rekordní počet v dějinách konference.

Na úvod seznámil brig. gen. Ing. Miloš Svoboda se složitou finanční situací sboru ohrožující jeho plnohodnotnou funkčnost a s návrhy MV-generálního ředitelství HZS ČR na její řešení.

Dále se zabýval novou koncepcí požární prevence, která by měla být přínosem pro požární ochranu jako obor i pro veřejnost a prezentovat ČR na mezinárodní úrovni. Vzhledem k širokému záběru odborností je nutné zavést specializace některých oblastí, například pro požární zabezpečení tunelů, podzemních garáží nebo pro instalaci a údržbu stabilních hasicích zařízení. Projekty by se měly posuzovat s inženýrským přístupem a kontrolní činnost by měla být zaměřena zejména na nejrizikovější objekty. Efektivnější budou také formy vzdělávání, a to tak, aby příslušníci HZS ČR neztráceli čas v prezenčních kurzech, ale studovali samostatně po internetu a osobně vykonávali pouze závěrečné zkoušky.

Očekávají se změny v legislativě a v technických normách. K důležitým již schváleným dokumentům patří Meziresortní koncepce bezpečnostního výzkumu a vývoje, Strategický rámec udržitelného rozvoje ČR a Bezpečnostní strategie ČR - 2011. Při současné politické a ekonomické situaci ve státě panuje obava nejen z dalšího omezování činností k zajištění bezpečnosti, ale i z toho, zda budou v dostatečném rozsahu schváleny další rozpracované dokumenty (koncepce surovinové a energetické bezpečnosti, dokumenty ke kybernetické bezpečnosti).

Požární ochrana kulturního dědictví

Konference se zabývala také požární ochranou kulturních památek, která vyžaduje citlivý přístup při instalaci současných zabezpečovacích systémů v historických objektech. Problematika má i jiná specifika, která je nutné řešit společně s odborníky různých oborů. MV-generální ředitelství HZS ČR navázalo v této oblasti spolupráci s Národním památkovým ústavem, Ministerstvem kultury a vlastníky památek. V roce 2012 se připravují seminář a konference na zámku Blatná a zámku Sychrov a také kurz pro památkáře a hasiče na zámku Kozel, v klášteře Plasy a v areálu HZS ČR ve Zbirohu. Spojení požární ochrany a národní kulturní památky je složité. I přes moderní metody v oblasti požární ochrany je nesnadné ji aplikovat v historickém objektu. Nenahraditelnou ztrátu kulturního dědictví mohou způsobit plameny, teplo, kouř a saze, ale i hasební práce a voda. Proto se památkáři v některých objektech dohodli s hasiči, aby asistovali při prohlídkách, ale také při opravách a rekonstrukcích. Požární hlídky slouží i v noci. Pro požární zásah bývá v památkových objektech většinou nedostatek vody, obtížně přístupové cesty i nástupní plochy pro požární techniku. V prostorech Státního hradu a zámku Český Krumlov, jehož areál je rozsáhlý a členitý, se uskutečňují pravidelná taktická a prověřovací cvičení. Jednotky PO prověřují například těsnost a funkčnost požárního vodovodu, který ústí v potoce Polečnice. Aby mobiliář zbytečně neutrpěl, jeho evakuace se nenacvičovala, ale byli prozkoušeni zaměstnanci, jak by při evakuaci postupovali a v nekompromisních zkouškách obstáli.

Účinné zdolávání požáru

Jiný příspěvek seznámil se zkušenostmi jednotek PO s využíváním dokumentace zdolávání požárů. Hasiči mohou mít při zásahu problémy s orientací v budovách, pokud v objektu chybí „operativní karta“, což je přehledná dokumentace zdolávání požáru (DZP) v konkrétních prostorách. Původně právní předpis nařizoval zpracování rozsáhlého textu i s grafickými přílohami (plánek objektu s vyznačenými přístupovými cestami, zdroji požární vody, hlavními uzávěry elektrické energie a plynu, umístěním klíčů apod.) Současná DZP má usnadnit a urychlit zásah, proto vyžaduje stručné a jasné zpracování. Existuje již také v elektronické podobě prostřednictvím geografického informačního systému, a protože objekty se dynamicky mění, musí být v zájmu majitele a provozovatele průběžně aktualizována. Od ústředny elektrické požární signalizace připojené k pultu centralizované ochrany HZS kraje může přijít impulz, který iniciuje zobrazení DZP v grafické nadstavbě. Ta je k dispozici operačnímu důstojníkovi, aby ji vytiskl a předal výjezdové jednotce. Existuje také koncept pro elektronický přenos DZP k veliteli zásahu do velitelského automobilu na místo zásahu.

Zjišťování příčin vzniku požárů

K významným složkám HZS ČR patří Technický ústav požární ochrany, který se zabývá expertizní činností z hlediska zjišťování příčin vzniku požárů. Zkušenosti z praxe se uplatňují ve výzkumu a rozvoji požární vědy. Nové poznatky slouží k zavádění opatření ke zmírnění rizika ohrožení osob a snížení škod způsobených požáry na majetku a životním prostředí. Některé konkrétní případy demonstruje aktualizovaná stálá expozice zjišťování příčin vzniku požárů, umístěná v Expozici požární ochrany HZS ČR ve Zbirohu.

Konference poukázala na další nebezpečí, s nimiž se požární experti setkávají a konzultují na mezinárodních fórech. Velmi často dochází například k požárům motorových vozidel, kdy příčinou bývá závada na elektroinstalaci, ale také na přívodu pohonné látky, nejčastěji motorové nafty. Spalováním vznikají saze, které se zachycují na filtru pevných částic. Aby nedošlo ke vznícení, filtr je nutné při vyšší koncentraci nahromaděných sazí nechat vyčistit nebo vyměnit.

Velmi nebezpečné mohou být takzvané „létající lampiony štěstí“. Měly by být vyrobeny z nehořlavého rýžového papíru, ale na trhu je mnoho druhů a odborníci z Technického ústavu požární ochrany zjišťovali, zda jeden z lampionů mohl zapálit plochou střechu konkrétní skladové haly. Při pokusu se svíčka ve větru naklonila a z lampionu se po několika vteřinách stala ohnivá koule, která při dopadu na plochu simulovanou střechou prohořela. Při pouštění této módní atrakce se doporučuje mimořádná opatrnost.

Požární ochrana v obcích

Obce mají postavení samosprávných institucí a zároveň jsou právnickými osobami. Proto se pro nové starosty po volbách pořádají semináře o jejich právech a povinnostech a většinu informací dostávají obce i v písemné podobě, aby je poskytly osobám, které budou za konkrétní činnost zodpovídat. Například, aby objekty byly podle předpisu vybaveny hasicími přístroji, které budou dostupné, únikové cesty aby zůstaly průchozí a dveře k nim odemknuty, spalování hořlavých látek bylo pod kontrolou, odpovědné osoby se staraly o zdroje požární vody (funkční hydranty, určená nejbližší místa pro zřízení čerpací stanice u přírodních vodních zdrojů).

Pojišťovnictví

Dříve měly pojišťovny zásadní vliv na požární prevenci a bezpečnost, protože jejich postavení bylo dominantní při schvalování a zkoušení požárně bezpečnostních zařízení. Dnes je zkušebnictví a certifikace třetí nezávislou právnickou osobou, vliv na bezpečnost je omezený, navíc přibyly hrozby jako terorismus, vandalismus a přírodní katastrofy. Globalizace odbourala národní a specifické přístupy, převažují sjednocující požadavky dané evropskými normami. Pojišťovnictví v ČR je garantováno zázemím v zahraničí u silných finančních skupin. Je založeno na nových podmínkách s novými profesemi, jako jsou risk manažeři, kteří posuzují velikost rizika. Současné tvrdé konkurenční podnikatelské prostředí vytváří podmínky pro žhářství a pojišťovací podvody. Zvláště v menších firmách bývá větší nepořádek a nedostatečná požární ochrana. Při posuzování rizik nerozhodují doklady, ale reálný stav pojišťovaných objektů, především předepsaná detekce požáru a funkční hydranty nebo jiný zdroj požární vody. Jako vysoce rizikové se hodnotí zejména sklady a obchodní úseky s plochou větší než 2000 m2, vysokoregálové sklady, výškové budovy vyšší než 45 m, ubytovny a tržnice vietnamského typu i kamenné vietnamské obchody. Slevy a přirážky na pojistném, návrhy na opatření a podobně jsou nástroje ke snižování míry rizika, které současná praxe umožňuje minimálně.

Doprovodný program

Součástí konference bylo představení a ukázka činnosti prototypu zásahového robota ze Strojíren Třinec. Je určen pro využití v krizových situacích v nebezpečném prostředí, např. ve výrobních halách a letištích. Lze jím hasit oheň proudem vody s možností dálkového řízení tvaru proudu vody, přemísťovat předměty obecných tvarů jako válec nebo koule, například tlakové lahve z místa požáru do bezpečí. Je vybaven systémem ochlazování vlastního povrchu vodní mlhou. Manipulační otočné rameno s nosností maximálně 380 kilogramů je osazeno víceúčelovým efektorem se třemi nastavitelnými chapadly a integrovanou hasicí proudnicí. Všechna média jsou vedena uvnitř ramene, aby byla chráněna před vnějšími nepříznivými vlivy. Stroj o hmotnosti 4500 kilogramů rozpoznává terén prostřednictvím kamerového systému a je ovládán dálkově.

Nová technická a projektová řešení, nové materiály, odolné konstrukce, ochranné nátěry a pomůcky i jiné výrobky nebo služby z oblasti požární ochrany představily v rámci konference zástupci dalších firem působících v České republice.

Za zásluhy v oblasti rozvoje požární ochrany získali skleněnou sošku červeného kohouta plk. Dr. Ing. Zdeněk Hanuška z MV-generálního ředitelství HZS ČR a Ing. Pavel Rybář, konzultant v oboru požární ochrany. Za nejzajímavější a nejlépe zpracovaný příspěvek na konferenci byla označena přednáška Ing. Petra Boháče ze společnosti Požární bezpečnost staveb, s.r.o., na téma Praktické zkušenosti s aplikací nových technických norem v oblasti elektrické požární signalizace.

Obsah patnáctého jubilejního ročníku Červeného kohouta byl mimořádně pestrý, přednášky se dotýkaly širokého spektra činností souvisejících s požární ochranou. Informoval o novinkách a současných trendech, ale ohlédl se i do historie z hlediska vývoje požární techniky, prevence, legislativy i záchranného systému. Bezesporu přispěl k výměně zkušeností a obohatil odbornou diskuzi v oboru.

Mgr. Zuzana CIKHARTOVÁ, foto archiv HZS Jihočeského kraje a autorka
 

Print  E-mail