Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XI ČÍSLO 12/2012

Kouzlu Vánoc je již tradičně přizpůsoben rozbor zásahové činnosti jednotek PO sestavený z tzv. kuriózních zásahů. Upozorňujeme na možná rizika provozu krbů na biopaliva a seznamujeme s poznatky a zkušenostmi ostravských hasičů ze zajišťování požární bezpečnosti festivalu Colours of Ostrava. V bloku IZS otiskujeme rozsáhlý materiál o zapojení HZS ČR do řešení problematiky výskytu otrav metylalkoholem v České republice a informaci o průběhu cvičení USAR týmů Ostrava 2012. V bloku OCHRANA OBYVATELSTVA analyzujeme cvičení složek IZS a orgánů KŘ Humanitární pomoc 2012 a přinášíme zkušenosti příslušníků HZS Jihomoravského kraje z organizování PVČ pro sluchově postižené děti. V bloku KRIZOVÉ ŘÍZENÍ uveřejňujeme nové poznatky z průběhu zdravotnických záchranných prací po havárii JE ve Fukušimě, seznamujeme se závěry 8. ročníku Pražské bezpečnostní konference a také workshopu pořádaného Univerzitou obrany v Brně, který byl zaměřen na zefektivnění systému vzdělávání bezpečnostního managementu.  

V uplynulých dvou letech se na trhu rozšířila nabídka moderní bytové dekorace - krb na biopalivo („biokrb“). Biokrby vyráběné různými výrobci jsou dodávány i mnoha internetovými obchody, kdy jde často o dovoz ze zahraničí. Jejich hlavními výhodami jsou možnost instalace do míst, kde nelze instalovat tradiční krb, provoz bez kouřovodu a menší finanční náročnost.

Biokrby mohou být vyráběny jako stolní, nástěnné, volně stojící, vestavné nebo zavěšené v prostoru. Reklamy uvádějí jednoduchou instalaci a dále již bezpečný a bezproblémový provoz. Jenže je vše tak bezproblémové a bezpečné, jak to vypadá na první pohled? Praxe ukazuje, že tento typ krbu lze většinou bezpečně provozovat za předpokladu, že uživatel dodrží návod k použití. Mimo nutnost větrat prostory, kde jsou biokrby užívány, vzhledem k spotřebě vzdušného O2 a vývoji CO2, se uživatel může setkat také s nebezpečím vzniku požáru.

Popálení při zapalování

Nový rok, nedělení odpoledne. Na Integrovaném bezpečnostním centru HZS Moravskoslezského kraje je na tísňové lince 112 přijat hovor o požáru v bytě, kde mělo dojít k popálení dvou osob při zapalování biokrbu. Na místo je vyslána jednotka PO, zdravotnická záchranná služba a Policie ČR. Na místo požáru vyjíždí také pracovník pro zjišťování příčin vzniku požáru, který zjišťuje, že zdravotnická záchranná služba ošetřuje dvě osoby, které není možné na místě vyslechnout. Požár údajně vznikl v obývacím pokoji u biokrbu, který byl zavěšen na zděné stěně. Prvotní ohledání obývacího pokoje neukazuje žádné známky požáru (zakouření nebo stopy po hoření vybavení bytu). U biokrbu byly jen střepy skla a několik bílých kamenů spadlých na podlahu. Při detailnějším pohledu na biokrb je patrná jen malá stopa po roztaveném plastu na horní hraně, kde byl podle vypálení umístěn kruhový předmět. Nezraněný uživatel bytu následně vypovídá, že k požáru mělo dojít v době, kdy jeho manželka přilévala do biokrbu palivo. Na dotaz, zda mají k dispozici návod k použití, odpověděl, že nikoliv1). Biokrb si objednali na internetu a byl jim doručen přepravní službou. Spolu s krbem si objednali šest kusů originálních plastových litrových lahví s palivem bioDECO2) pro krby a toto palivo použili pro provoz biokrbu. Internetový obchod, kde byl biokrb zakoupen, byl následně telefonicky kontaktován a operátorka na požádání návod k použití biokrbu zaslala elektronicky během patnácti minut. Po prostudování návodu bylo mimo jiné zjištěno, že je zde uvedeno: „Nikdy nedolívejte biopalivo, pokud v krbu stále hoří, hrozí riziko požáru. Je třeba počkat 15 minut na vychladnutí, aby nedošlo k popálení.“

Zraněnou uživatelku bytu, která chtěla doplnit palivo, bylo možné vyslechnout až po dvou týdnech, kdy se vrátila z nemocnice. Vypověděla, že biokrb zapálila, ale po několika minutách se jí zdálo, že nevidí plameny. Rozhodla se proto dolít do nádržek palivo zakoupené spolu s krbem. Poslední co si dále pamatovala, byla koule plamenů vyšlehnuvší z biokrbu.

V případě tohoto požáru došlo k porušení návodu k použití, kdy nebyla dodržena předepsaná doba patnácti minut „na vychladnutí“ a při dolévání biopaliva došlo k jeho okamžitému vzplanutí. Dále bylo zjištěno, že biokrb obsahoval bezpečnostní prvek umožňující zhašení/regulaci plamene (víčko hořáku), který také nebyl uživatelkou použit.

Zjištěné poznatky

Na základě konkrétní zkušenosti s tímto neobvyklým požárem bylo zahájeno zjišťování informací o biokrbech a požárech s nimi spojených.
Bylo zjištěno, že v České republice není certifikace této „dekorace“ povinná. Nejsou tak dány konstrukční standardy (normy), které by měly stanovit bezpečnostní minima. Jen někteří renomovaní zahraniční výrobci mají krby certifikovány (v rámci ČR byla zjištěna jediná společnost provádějící certifikaci - TÜV SÜD Group). Dále pak byl u některých krbů renomovaných výrobců uváděn odkaz na certifikaci v zahraničí (např. Švédsko, certifikační organizace SITAC).

Návody k použití

Kvalita návodů (z hlediska bezpečnosti) je velmi různorodá, od velmi strohých s uvedením bezpečnostních zásad jen v bodech, po obsáhlé, které obsahují podrobný popis, jak biokrb instalovat/používat. Jsou dány pokyny k instalaci (od textových po schéma s popisem), jak plnit biokrb palivem, jak zapalovat/zhášet, jaké palivo lze použít (jen originální palivo - bioetanol) nebo jak doplňovat palivo. Poslední bod, doplňování paliva, se jeví z hlediska možnosti vzniku požáru jako nejvíce rizikový. Návody k použití biokrbů se shodují v tom, že je možné palivo doplňovat pouze u zhašeného, vychladlého biokrbu. Některé návody dále uvádějí časový interval 15 až 20 minut od uhasnutí plamene, kdy je možné palivo doplnit.

Nezodpovězenou otázkou ale bylo, jak běžný uživatel pozná, zda je biokrb dostatečně vychladlý, a zda má teplota povrchu hořáku vliv na vznícení bioetanolu (hovorově biolíh). Pro prověření iniciace bioetanolu byla provedena praktická zkouška. Nejdříve bylo vyzkoušeno jeho vznícení na horkém povrchu. Bylo zjištěno, že ani při teplotě povrchu 358 °C nedošlo ke vznícení bioetanolu (teplota vznícení uváděná v literatuře3) je 365 - 404 °C). Následně bylo zjištěno, že při uhasínání hořícího bioetanolu klesá teplota v zóně hoření, plamen zbarvený žlutě se zmenšuje (hoří jen na části povrchu) a přechází do modrého zbarvení, které bylo okem prakticky nepozorovatelné. Tato situace byla vyhodnocena jako nejnebezpečnější, protože při jakémkoliv dolití bioetanolu v době, kdy ještě probíhalo hoření, byť i jen minimální, došlo k okamžitému a prudkému vzplanutí plamene. Hořelo pak nejen v nádobě, kde byl bioetanol zapálen, ale došlo také ke vznícení výparů nad nádobou s palivem! Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem lze konstatovat, že časový interval udávaný v návodech slouží především k zajištění skutečnosti, že v biokrbu již neprobíhá plamenné hoření.

Technická kvalita

Rozhodující je použitý materiál, konstrukční řešení a vybavení biokrbu bezpečnostními prvky. V případě použitého materiálu se můžeme setkat od hliníkového plechu přes slitiny kovů až po kvalitní ocel (odráží se v ceně). Konstrukční řešení se týká například kvality zavěšení (možný přenos tepla do závěsných bodů). Mezi bezpečnostní prvky u biokrbů se kromě použitého materiálu a konstrukce dále počítají regulovatelný hořák (umožňující bezpečné zhašení biokrbu) a ochranné sklo (odráží se v ceně).

Používané palivo

Návody uvádějí, že je povoleno použití pouze originálního paliva pro biokrby – bioetanolu (kapalina, gel) určeného pro spalování v biokrbech. Jenže ani zde není situace jednotná. Biopalivo určené pro provoz v biokrbech je vyráběno a dodáváno různými výrobci, kdy složení tohoto paliva zásadně ovlivňuje kvalitu hoření (emise, barva plamene, produkce sazí). Kvalitní bioetanol pro biokrby obsahuje přibližně 96 % etanolu. Hoří bez prskání, žlutým plamenem bez produkce sazí. Pro samotné palivo nebyla zjištěna povinnost výrobce/prodejce prokazovat kvalitu/složení – prodejci krbů většinou doporučují nakoupit jimi prodávané palivo pro biokrby, kdy může být dodáno i palivo vyráběné v zahraničí. U zahraničních paliv pak bylo v případě požáru v Ostravě zjištěno, že dodané palivo bylo vyrobeno v Polsku.

Balení o objemu 1 l bylo na náš trh dodáno s obalem označeným pouze v polském jazyce s výstražným symbolem a textovým označením „wysoce łatwopalny“ (vysoce hořlavý).

Toto je v rozporu s pravidly pro balení, označování, uvádění na trh a používání chemických látek nebo látek obsažených ve směsích, které upravuje zákon č. 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů (chemický zákon). V § 3 odst. 1 chemického zákona je zakotvena povinnost: „Dodavatel, který uvádí na trh nebezpečnou směs, je povinen při klasifikaci, balení a označování směsi postupovat podle tohoto zákona nebo podle příslušných ustanovení přímo použitelného předpisu Evropské unie o klasifikaci, označování a balení látek a směsí“. Způsob a rozsah označování obalů je pak stanoven v § 12 a je zde jednoznačně uvedeno, že dodavatel, který uvádí na trh nebezpečnou směs, zajistí, aby její označení na obalu splňovalo požadavky stanovené prováděcím právním předpisem a aby na obalu nebezpečné směsi byly jasně, čitelně a nesmazatelně v českém jazyce uvedeny mimo jiné tyto údaje: výstražné symboly, standardní věty označující specifickou rizikovost směsi (tzv. R-věty) a standardní pokyny pro bezpečné zacházení se směsí (tzv. S-věty).

Vlastnosti bioetanolu uváděné v bezpečnostních listech se odkazují na etanol3), lehce vznětlivou bezbarvou kapalinu, která se velmi rychle odpařuje a páry tvoří se vzduchem výbušnou směs. Teplota vznícení 365 až 404 °C, teplota tání -114,6 °C, teplota varu 78 °C, teplota vzplanutí 13 až 21 °C, hustota 789,3 kg.m-3, meze výbušnosti 3,6 až 19 % obj.

Experimentální měření

Laserovým teploměrem (Voltcraft IR-380, teplotní rozsah od -50 do +800 °C, přesnost ±2 %) bylo provedeno měření teplot závěsného biokrbu (BIO-03) bez ochranného skla o rozměrech 74 x 60 x 24 cm s těmito výsledky:
teploty na okraji nádobky s palivem v době hoření přibližně 280 až 290 °C,
ve 29. minutě došlo k dohořívání paliva v biokrbu a při teplotě přibližně 160 °C již nebyl vizuálně patrný plamen.

Údaje ze statistiky

K 1. červnu 2012 jsou na území České republiky registrovány tři závažné požáry související s provozováním biokrbů, u nichž došlo k usmrcení dvou osob a sedm dalších bylo zraněno. Níže jsou uvedeny základní informace o těchto požárech:
Praha, listopad 2011 - bytový dům, biokrb umístěný v nebytovém prostoru. Jedna usmrcená a tři zraněné osoby. Příčinou vzniku požáru byla s největší pravděpodobností nedbalost nebo nepozornost při manipulaci s hořlavou kapalinou.
Ostrava, leden 2012 - bytový dům, biokrb instalován na stěně obývacího pokoje. Dvě zraněné osoby (jedna vážně v obličeji). Příčinou vzniku požáru bylo nedodržení návodu výrobce při doplňování biopaliva.
Karlovy Vary, leden 2012 - penzion, biokrb instalován v obývacím pokoji bytové jednotky. Jedna usmrcená a dvě zraněné osoby. Příčinou vzniku požáru bylo nedodržení návodu výrobce při doplňování biopaliva.

Závěr

Na základě výše uvedených zjištěných skutečností lze konstatovat, že provoz biokrbu skrývá reálná nebezpečí ohrožení materiálních hodnot a zdraví jejich uživatelů. Scházející legislativa pro tyto krby umožňuje prodej a provozování zařízení, které nemají bezpečnostní prvky a nejsou dány standardy pro specifikování rizik uváděných v návodech.

nprap. Ing. Martin NANEK, HZS Moravskoslezského kraje, foto archiv autora, grafy a experimentální měření kpt. Bc. Radek KISLINGER, MV-generální ředitelství HZS ČR

----------------------------------------

1) Skutečnost, zda byl návod dodán nebo nikoliv, se nepodařilo u tohoto požáru jednoznačně ověřit.
2) Výrobek firmy KRATKI.PL MAREK BAL, UL.GOMBROWICZA 4, JEDLIŃSK 26-660, Polsko, www.kratki.com. Palivo bioDECO bylo podrobeno praktické zkoušce, kdy bylo zjištěno, že hoří žlutým plamenem, jak bylo deklarováno, teplota plamene přibližně 340 °C při hoření na pánvi v krychlovém prostoru (strana 43 cm) s otevřenou přední stěnou. Při teplotě přibližně 160 °C, kdy již nebyl patrný plamen, bylo provedeno dolití biopaliva - došlo k okamžitému prudkému odpaření a vznícení!
3) Dipl.-Chem. Dr. rer. nat. Hans-Dieter Steinleitner, Tabellenbuch brennbarer und gefährlicher Stoffe, Staatsverlag 1980. Český překlad a zpracování Vlastimil Novotný a Eduard Benda, Tabulky hořlavých a nebezpečných látek, 1. vydání 1980.

Print  E-mail