Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XII ČÍSLO 6/2013

V úvodní části přinášíme analýzu zásahu na rozsáhlý požár skladového objektu v bývalém areálu Svit ve Zlíně. Dále informujeme o závěrech konference Pyromeeting 2013 a seznamujeme také s možnostmi využití počítačového modelování požárů pro požárně technické expertizy. V bloku IZS představujeme HZS podniku Spolchemie a zabýváme se některými problémy souvisejícími se zpracováním traumatologických plánů poskytovatelů zdravotních služeb. Prezentace činnosti Panelu NNO při mimořádných událostech a výsledky spolupráce metodiků HZS ČR s pedagogy ZŠ tvoří náplň části časopisu věnovanou OCHRANĚ OBYVATELSTVA. V bloku KRIZOVÉ ŘÍZENÍ seznamujeme se závěry mezinárodní konference „Riziková budoucnost pro Evropu a ČR“ i s možnostmi využití informačních technologií při systémové podpoře obnovy území postiženého mimořádnou událostí. V časopisu dále najdete reportáž z letošních veletrhů PYROS/ISET a IDET, ohlédnutí za výstavou FIRECO 2013 nebo reportáž z předávání Zlatých záchranářských křížů. 

Dne 9. ledna 2013 došlo ve skladovém objektu v bývalém areálu Svit ve Zlíně k požáru, jehož likvidace trvala téměř tři dny. Podílelo se na ní celkem 54 profesionálních, dobrovolných a podnikových jednotek PO. V rámci mezikrajské pomoci byly jednotky HZS Zlínského kraje posíleny hasiči z Olomouckého i Moravskoslezského kraje a příslušníky Záchranného útvaru HZS ČR. Na místo zásahu byli také povoláni pracovníci chemické laboratoře HZS Moravskoslezského kraje z Frenštátu pod Radhoštěm.

Popis objektu

Skladový objekt byl součástí monobloku dalších objektů v jihozápadní části bývalého průmyslového areálu Svit. Objekt měl pět nadzemních podlaží tzv. Baťovy konstrukce (dále jen „původní objekt“), k jehož jižní fasádě byl přistavěn v 90. letech minulého století „nový objekt“, který má jedno podzemní a sedm nadzemních podlaží. Původní objekt měl půdorysné rozměry 85 m x 18,5 m. Jeho nosnou konstrukci tvořily železobetonové kruhové sloupy o průměru 500 mm, stropy byly železobetonové o tloušťce 100 mm s železobetonovými průvlaky šířky 250 mm a s žebry šířky 150 mm. Obvodové stěny byly zděné z pálených cihel. Nový objekt o půdorysných rozměrech 85 m x 23 m navazoval a byl komunikačně propojen s původním objektem. Byl realizován technologií zvedaných stropů. Nosnou konstrukci tvořily ocelové sloupy o průměru 377 mm vyplněné železobetonem a opatřené omítkou, stropní desky byly železobetonové o tloušťce 220 mm s krytím výztuže 25 mm. Železobetonové hlavice o tloušťce 100 mm byly pokryty 120 mm vrstvou vyrovnávacího betonu. Obvodové stěny byly zděné. Jednotlivá komunikačně propojená nadzemní podlaží obou spojených objektů tvořila plochu asi 3240 m2.

V 1. PP se nacházely šatny a pomocné provozy, 1. NP bylo využíváno jako příjem, expedice, sklad (výdejní místo) a fakturace, 2. NP sloužilo jako sklady a dílny servisního oddělení a ve zbývajících 3. až 7. NP byly sklady elektroniky. Jednotlivá nadzemní podlaží měla plochu přibližně 3 240 m2, v 1. PP využíval nájemce plochu asi 300 m2.

Z hlediska požární bezpečnosti staveb byly prostory pro skladování rozděleny na samostatné požární úseky. Prostory pro skladování byly v jednotlivých podlažích komunikačně propojeny.

Monoblok původního a nového objektu byl vybaven čtyřmi únikovými schodišti, která se nacházela u východního, západního, severního a jižního průčelí. Schodiště v severní, západní a východní části byla vnitřní a tvořila chráněnou únikovou cestu typu „B“ (dále jen „CHÚC“). Schodiště v jižním průčelí bylo venkovní ocelové.

Ve všech podlažích bylo instalováno zařízení elektrické požární signalizace s ústřednou, která byla napojena na bezpečnostní agenturu.
V době požáru byli přítomni tři zaměstnanci noční směny.

Průběh zásahu

Průběh zásahuPrůběh zásahu
V 01.16 hodin obdrželo krajské operační středisko HZS Zlínského kraje oznámení o požáru v objektu bývalého průmyslového areálu Svit ve Zlíně. Na místo události byla vyslána jednotka HZS Zlínského kraje ze stanice Zlín, která byla posílena o jednotku SDH městské části Zlín-Prštné. Poplach byl také vyhlášen pro jednotku SDH obce Fryšták. Podle prvotních informací se v objektu měly nacházet tři osoby. Po příjezdu prvních jednotek PO na místo události bylo průzkumem zjištěno zakouření ve 2. NP objektu a následně požár v 1. NP. Podle informací pracovníků skladu, kteří již byli v péči ZZS, byla ve skladových prostorech uskladněna především elektronika. Vstup do objektu byl vzhledem ke konstrukci a zabezpečení vrat komplikovaný (sendvičový profil vrat). Rozbrušovací pilou a hydraulickým vyprošťovacím zařízením byl proveden násilný vstup do objektu a po otevření prvních vrat došlo k silnému vývinu hustého černého kouře bez známek plamenného hoření. Požár ve vnitřní části objektu se za vývinu intenzivního kouře rychle šířil, avšak nebylo možné určit, které prostory jsou přesně zasaženy a v jakém rozsahu. Zasahující jednotky PO rozvinuly dopravní vedení 1B od CAS a od rozdělovače pronikly dvěma proudy C 52 v dýchacích přístrojích do objektu skladu. Vzhledem k neustálému silnému vývinu kouře byla opět násilně otevřena druhá vrata z vnější strany budovy. Vrata nebylo možné otevřít z vnitřní části budovy z důvodu silného zakouření a vysoké teploty. Pro zasahující hasiče byl překážkou také uskladněný materiál určený k expedici. Zásobování vodou bylo zajištěno z nadzemního hydrantu nacházejícího se v blízkosti budovy. Vydatnost zdroje byla pro plnění CAS a pro hasební zásah v této fázi zásahu dostačující. Průzkumem bylo dále vyhledáno celkem pět funkčních nadzemních hydrantů pro další možné doplňování CAS. Současně s hašením byl neustále prováděn průzkum termokamerou a hledání ohniska požáru. I přes maximální nasazení všech sil a prostředků se stále nedařilo požár lokalizovat. Velitel zásahu (VZ) proto povolal na místo události další síly a prostředky a byl vyhlášen 2. stupeň poplachu. Jednotkám PO se nedařilo proniknout k ohnisku požáru z důvodu členitosti objektu, bránících drátěných konstrukcí uvnitř skladu, velkého množství skladované elektroniky, nulové viditelnosti a vysoké teploty. Průběžně byl prováděn průzkum termokamerou, z budovy neustále vycházel černý hustý kouř a teplota uvnitř objektu se pohybovala okolo 600 °C. Vzhledem k vysoké teplotě došlo také ke snížení únosnosti stavebních konstrukcí. Z důvodu bezpečnosti rozhodl VZ o stažení zasahujících jednotek PO z budovy a ukončení hasebních prací uvnitř budovy. Požární zásah pokračoval z vnější části budovy, místo zásahu bylo rozděleno na dva bojové úseky a byl vyhlášen 3. stupeň poplachu.
Hašení požáru však bylo komplikováno ohrožením zasahujících hasičů možným zřícením budovy a také tím, že požár byl v prostoru, kam nebylo možné dopravit hasební látku. Dále VZ rozhodl o průzkumu ze střechy přilehlého energobloku budovy ve 2. NP, kde bylo zjištěno, že je požárem zasaženo již 2. NP přibližně v polovině budovy. Do hašení požáru byla přes okenní otvory zapojena také výšková technika AZ 30. Zásobování vodou bylo zajišťováno z hydrantové sítě v areálu Svitu a u řeky Dřevnice bylo zřízeno další čerpací a plnicí stanoviště. Kyvadlově tak byla voda dodávána CAS na místo zásahu. VZ si po poradě s veliteli úseků vyžádal povolání dalších jednotek PO s velkoobjemovými CAS a další výškovou techniku. Vývin kouře a vysoké teploty uvnitř zasažených prostor požárem neumožňovaly provést průzkum a vést aktivní hasební činnost uvnitř budovy, což potvrdil na místo zásahu povolaný statik. Vzhledem k silnému vývinu a šíření kouře z hořícího objektu nad některé městské části byla vyhlášena výstraha pro obyvatelstvo Zlína. Bylo prováděno střídání zasahujících hasičů a byl ustanoven štáb VZ. Vzhledem k velké pravděpodobnosti zřícení části původního objektu byla nařízena evakuace osob z přilehlých budov. Mobilní monitoring zplodin hoření zajišťovala Chemická laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm a Zdravotní ústav Ostrava, který prováděl dlouhodobé měření množství dioxinů na ulici Tyršova a Jižní svahy. Na hašení byly nasazeny přenosné monitory a lafetové proudy z AZ 30 a AP 42. Hašení požáru z vnější části budovy bylo však málo účinné, protože v jednotlivých podlažích budovy bylo uskladněno velké množství elektroniky. Na místa požáru uvnitř podlaží tak nebylo možné dopravit dostatečné množství hasební látky a v 09.24 hodin byl vyhlášen nejvyšší - zvláštní stupeň požárního poplachu. VZ si na místo zásahu vyžádal velkoobjemové čerpadlo Somati HZS Moravskoslezského kraje pro zjednodušení dálkové dopravy vody z řeky Dřevnice. Vzhledem k intenzitě požáru byly v dopoledních hodinách na místo zásahu povolány další jednotky PO, které se zapojily do hasebních prací. Hašení nadále probíhalo s nezmenšenou intenzitou a postupně docházelo ke zlepšení situace na místě zásahu a bylo možné uvažovat o ohlášení lokalizace požáru. VZ nechal tento stav prověřit průzkumnými skupinami, které potvrdily, že budova je pod kontrolou a požár se podařilo lokalizovat. Požárem byla zasažena asi 1/3 objektu a 2/3 se podařilo uchránit.

Na základě výsledků průzkumu v 11.50 hodin VZ ohlásil lokalizaci požáru. V době lokalizace zasahovalo na místě zásahu asi 130 hasičů ze 43 jednotek PO. Na místě bylo ponecháno nezbytně nutné množství jednotek PO pro zajištění hasebního zásahu a pro zajištění dálkové dopravy vody. V městské části Zlín-Prštné byly naměřeny koncentrace amoniaku (3 ppm) při kterých by velmi citlivé osoby při společném působení pevných částic v kouři mohly cítit mírné podráždění sliznic. Stále tak platilo opatření VZ z ranních hodin, aby obyvatelé města co nejméně větrali a omezili pohyb venku. V ostatních částech města byly tyto hodnoty pod hranicí měřitelnosti.

Vzhledem ke vzdálenosti a předpokladu, že v zásahu se bude pokračovat v průběhu celé noci, a že stále hrozilo zřícení části budovy, byly na místo zásahu povolány síly a prostředky ZÚ HZS ČR k odklízení trosek budovy.

V jednotlivých podlažích byla pouze lokální ohniska s výjimkou prostoru 4. NP původního objektu. V tomto prostoru stále hořelo a nebylo možné provést účinné hašení, neboť proudy vody nedostříkly do požadovaných prostor. Hašení bylo prováděno neustále s použitím výškové techniky a všichni hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích. Stará část budovy byla v kritickém stavu a hrozilo její zřícení v kterémkoliv okamžiku. Statik ve spolupráci s pracovníky zjišťování příčin vzniku požáru a VZ zásahu kontroloval rozsah poškození nosných konstrukcí a upřesnil další omezení pro pohyb osob a umístění zasahující techniky. Průzkumem bylo zjištěno, že lokální ohniska ve 4. NP by bylo možné likvidovat probouráním se požární stěnou. Byly vybourány dva otvory ve zdi na rozhraní nové a staré části budovy ve 4. NP o velikosti 60 cm x 60 cm a vytvořeny tři útočné proudy na hašení lokálních ohnisek. Po nasazení těchto proudů bylo zjevné, že hašení začalo být účinné a došlo ke zlepšení situace, což umožnilo opět zredukovat počet zasahujících sil a prostředků. Byla provedena závěrečná měření úniku plynů v celém prostoru původního objektu a přilehlém okolí s negativním výsledkem. Se stejným výsledkem dopadlo také měření možného úniku ionizačního záření na místě události a přilehlém okolí z důvodu poškození většího množství kouřových ionizačních hlásičů systému EPS. Termokamerami bylo monitorováno nežádoucí hoření a vývin zplodin požáru. Dne 11. ledna 2013 v čase 9.52 hodin VZ nahlásil likvidaci požáru.

Činnost krizového štábu

Krizový štáb (KŠ) ORP Zlín zahájil svou činnost 9. ledna 2013 v 06.30 hodin, jeho činnost byla ukončena následující den v 08.00 hodin. V době nejintenzivnějšího nasazení (od 06.30 hodin do 18.00 hodin dne 9. 1. 2013) bylo do činnosti zapojeno celkem 34 osob. HZS Zlínského kraje byl v prvních hodinách činnosti zastoupen krajským řídícím důstojníkem, který zajišťoval koordinaci mezi KOPIS HZS kraje a štábem velitele zásahu. K zajištění spojení mezi KOPIS a štábem VZ byly využity standardní spojové prostředky, především mobilní telefony a digitální RDST a dále byla využita aplikace „Žurnál“ SW IKIS k zaznamenávání řešených požadavků a přehledu činností jak v KŠ, tak následně také na místě zásahu ve štábu VZ. Došlo tak k online propojení, které umožňovalo velmi rychle reagovat na potřeby vzniklé při likvidaci požáru. Hlavní činnost spočívala v zajištění varování a vyrozumění obyvatelstva města Zlína, průběžném zpracování zpráv o situaci a výsledcích monitoringu stavu ovzduší a jejich zveřejňování na internetových stránkách města a v médiích, průběžném zajišťování stravy a ochranných nápojů pro zasahující složky IZS, zřízení kontaktního místa pro styk s veřejností a její informování, zabezpečení a předání stavební dokumentace zasaženého objektu a preventivním přemístění 343 dětí a 62 zaměstnanců z jeslí a mateřských škol z oblastí zasažených kouřem.

Příčina vzniku požáru

Souběžně s činností na místě události probíhaly také první předběžné výslechy zúčastněných osob, svědků, zasahujících hasičů, vyhodnocování záznamů z EPS a EZS a další zajištěné dokumentace. V rámci vyšetřování pak bylo postupně uskutečněno společně s orgány činnými v trestním řízení dalších 16 výslechů svědků včetně výslechu na místě události.

Pro zajištění expertizní činnosti na místě požáru byla v 10.30 hodin vyžádána výjezdová skupina Technického ústavu požární ochrany Praha (TÚPO), která se na místo události dostavila v 14.31 hodin a ihned zahájila činnost.

Následně bylo provedeno podrobné ohledání místa události, a to za přítomnosti určených pracovníků zjišťování příčin vzniku požáru, znalců TÚPO a s využitím všech dostupných technických prostředků (fotodokumentace, videodokumentace, SPHERON). K ohledání místa události byl také použit služební pes pro vyhledávání přítomnosti akcelerantů hoření na místě požáru. Konkrétní ohledání jednotlivých prostorů objektu bylo značně komplikováno destrukcí nosných konstrukcí a neustále probíhajícími hasebními pracemi.

Na základě postupně zjištěných informací a několikanásobného ohledání místa události byl stanoven předpokládaný prostor vzniku požáru a prověřovány dvě možné příčiny vzniku požáru – závada na elektroinstalaci a nedbalost neznámého pachatele. Po ukončení vyšetřování byla příčinou vzniku požáru, který způsobil škodu za 450 milionů korun, stanovena technická závada na zářivkovém svítidle.

Specifika zásahu

Pozitiva
vysoké nasazení zasahujících hasičů,
spolupráce s Policie ČR a Městské policie Zlín při uzavření místa zásahu a evakuaci osob,
spolupráce s KŠ ORP Zlín,
spolupráce se statikem v průběhu zásahu,
dostatečné a blízké zdroje vody,
dobrá dostupnost budovy pro příjezd požární techniky a dostatečné příjezdové komunikace,
nasazení objemového čerpadla a kalových čerpadel pro dálkovou dopravu vody,
aktivní přístup všech členů KŠ ORP Zlín po dobu řešení mimořádné události.

Negativa
vysoká intenzita sálavého tepla a tím narušení konstrukcí a obvodového pláště,
neuzavřené požární uzávěry v požárně dělících konstrukcích,
velmi obtížná lokalizace místa hoření v důsledku velkého zakouření,
vícepodlažní budova s velkým množstvím uskladněného zboží, které bránilo vstupu a hašení z vnějšku budovy,
vnitřní dispoziční řešení s plotovými konstrukcemi v 1. NP,
problémové vnikání do budovy (mříže, železná sendvičová vrata),
inverzní charakter počasí,
vysoký vývin škodlivých zplodin hoření, nízký vývin plamenného hoření.

plk. Ing. Zdeněk OTRUSINA, nprap. Ing. Pavel KOŇAŘÍK, foto archiv HZS Zlínského kraje
 

Print  E-mail