Časopis 112 ROČNÍK XVIII ČÍSLO 10/2019
V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru výrobní haly v Blansku. HZS ČR opět podpořil zakarpatské kolegy. Představíme HZS podniku BOSCH DIESEL Jihlava. V Ostravě se konala konference Požární ochrana 2019. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o modulu CZERT MUSAR a cvičení EU MODEX 2019 na Sicílii. Pražští potápěči obstáli na Mezinárodním mistrovství záchranářů a potápěčů. Elita kynologů se předvedla na mistrovství u Mimoně. V areálu ŠVZ středisku Brno se konalo zaměstnání ve vyprošťování s názvem „Rescue meeting Brno 2019“. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ informujeme o cvičení ZÓNA 2019. Představíme nová kontejnerová energocentra pro HZS ČR. Znáte bezpečnostní desatero pro obyvatele obcí ČR? Evropu i Amazonii letos postihly lesní požáry. Ve Vídni proběhla konference NCT Europe 2019. V rubrice INFORMACE si přečtete, že v Ústí nad Labem padly národní rekordy. V Plzni se konalo IX. mistrovství ČR v TFA. Nominace Ankety Dobrovolní hasiči na rok 2019.
- OBSAH č. 10/2019 ROČNÍKU XVIII
- Výstavba stanice v pražských Holešovicích zahájena
- Požár výrobní haly v Blansku
- HZS ČR opět podpořil zakarpatské kolegy
- Hasičský záchranný sbor podniku BOSCH DIESEL Jihlava
- V ostravské metropoli se konala konference Požární ochrana 2019
- Cvičení CZERT MUSAR
- Pražští potápěči obstáli v silné konkurenci
- Elita kynologů se předvedla u Mimoně
- Rescue meeting Brno 2019
- Cvičení ZÓNA 2019
- Nová kontejnerová energocentra pro HZS ČR
- Analýza civilní nouzové připravenosti státu v sedmi základních oblastech odolnosti NATO
- Bezpečnostní desatero pro obyvatele obcí České republiky
- Výtěžek z aukce pistole REPUBLIKA podpořil nadaci
- Aktuální mimořádné události řešené na úrovni EU Sezona lesních požárů 2019
- Hasiči z chemických laboratoří HZS ČR se zúčastnili mezinárodního CBRNe cvičení
V úterý 27. srpna 2019 ve 12.00 hodin se v areálu stávající stanice v pražských Holešovicích uskutečnilo slavnostní poklepání na základní kámen nové stanice v Argentinské ulici. Původní dřevěná budova na místě stojí od roku 1942 jako provizorium. První etapa stavby, tedy garáže a zázemí pro výjezdové hasiče, by měla stát do dvou let. Celková investice stavby se pohybuje kolem 353 milionů korun.
Poklepání základního kamene se zúčastnil ministr vnitra Jan Hamáček, generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba, primátor Prahy Zdeněk Hřib, ředitel HZS hl. m. Prahy brig. gen. Ing. Roman Hlinovský a další významní hosté. Součástí akce byla také prohlídka garáží z roku 1942.
Po dlouhých letech se tak pražští hasiči dočkají nové stanice na stávajícím pozemku současné základny, tedy na strategickém místě pro severní část Prahy. Součástí akce byla také krátká tisková konference.
Historie
V roce 1942 v období protektorátu Čechy a Morava bylo v Praze ve velmi krátké době (podle pamětníků přibližně za rok) vystavěno sedm dřevěných stanic provizorního typu k ochraně důležitých částí Prahy, zejména průmyslového odvětví. Rozhodnuto bylo také na základě předpokladu hrozících náletů spojeneckými letadly v průběhu druhé světové války. Tehdejší velitel hasičského sboru v Praze plk. Bruno Petersen, dříve požární ředitel města Düsseldorf, tak vydal důležité rozhodnutí, které se dá považovat za historicky první plošné pokrytí na území hlavního města. Celodřevěná montovaná stavba s plánovanou životností 10 let je složena z prefabrikovaných dílů, které v tehdejší době umožňovaly určitou variabilitu pro různé účely staveb. Stanice Holešovice je poslední dochovanou dočasnou stanicí z této doby.
Současnost
Zázemí stanice slouží pro výjezd dvou družstev a další techniky. Nachází se zde vodní skupina, pro kterou je zařazena speciální technika pro práci na vodě a zamrzlých hladinách, zejména technický automobil pro práci na vodě a speciální člun Florián s turbínovým pohonem a výkonem 260 HP.
Na stanici jsou dílny oddělení strojní a technické služby, které zajišťují opravu techniky v rámci celé Prahy, dílenský servis, sklad a pneuservis.
Hasební obvod
Stanice má na starosti území městských částí Prahy 7, 8 a část Prahy 9. V hasebním obvodu se nachází rozlehlá sídliště, výrobní zařízení, sklady, malé i velké provozy, kancelářské komplexy, zařízení pro bydlení a ubytování, nemocnice, školy a školky, nádraží, úřady, stadiony, jako je O2 arena, Tipsport nebo Generali arena, historické budovy, výstaviště, tržnice aj.
Z požárního hlediska je zajímavý například komplex tří kancelářských budov Lighthouse, kterému vévodí dvě na sebe přiléhající devatenáctipodlažní budovy o výšce 80 metrů, nebo rozsáhlý nemocniční komplex Bulovka, jehož součástí je rokokový zámeček Rokoska i soukromé Protonové centrum.
Z pohledu ochrany obyvatelstva je v hasebním obvodu protipovodňová ochrana Prahy na Vltavě a Rokytce. Naprostým unikátem je Zoologická zahrada hl. m. Prahy, kterou ročně navštíví více než milion návštěvníků.
mjr. Bc. Martin KAVKA, foto prap. Jan KOSTÍK a prap. Bc. Roman PŮTA, HZS hl. m. Prahy a archiv HZS hl. m. Prahy