Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XX ČÍSLO 3/2021

V březnovém čísle časopisu si můžete v úvodu přečíst o náročném zásahu při požáru štěpky v Rožmitálu pod Třemšínem. Co přináší novela zákona o Hasičském záchranném sboru České republiky, se dočtete v dalším příspěvku. Seznámíme vás s historií i činností hygienických stanic, které mají své nezastupitelné místo při řešení mimořádných událostí. Technický ústav požární ochrany zpracoval přehled certifikací za rok 2020. Generálního ředitelství Evropské komise pro civilní a humanitární pomoc řešilo začátkem roku 2021 mimořádné události, jako je migrační krize v Súdánu, zemětřesení v Indonésii a nedostatek potravin na Madagaskaru a v Zimbabwe. Školní a výcvikové zařízení v Brně přistoupilo k rozšíření distanční formy vzdělávání příslušníků HZS ČR a členů jednotek požární ochrany. Dočtete se, jaké jsou ohlasy na tuto formu vzdělávání. 

Informaci o obrovských plamenech a kouři vycházejícím ze zemědělského areálu „V Hoděmyšli“ v Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku přijala tísňová linka HZS Středočeského kraje ve středu 26. srpna 2020 asi dvacet minut po 14. hodině.

Iv. úsek, kde se požár rozšířil od skladu dřeva na halu s obilím přes průhledný polykarbonát zpod střechyIV. úsek, kde se požár rozšířil od skladu dřeva na halu s obilím přes průhledný polykarbonát zpod střechy

Operační důstojník k události vyslal profesionální hasiče ze stanice Příbram HZS Středočeského kraje (HZS SČK) a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Březnice a Rožmitál pod Třemšínem. Po příjezdu na místo velitel zásahu upřesnil, že kromě nahlášeného po-žáru hromady štěpky se v době příjezdu vlivem silného větru plameny rozšířily i na balíky slámy. Celková plocha požáru tak měla rozlo-hu fotbalového hřiště. Požár už také začal ohrožovat i přilehlé objekty, ve kterých byl ustájen skot, a také drůbežárnu.

Popis areálu
Celý areál zemědělského družstva se rozkládá na ploše zhruba 200 × 200 m. Skládá se z pěti jednotlivých objektů, každý z nich je rozdělen do několika částí. Objekty měly jednoduché dispoziční řešení. Kolem objektů vedla obslužná komunikace. Prostor na obou stranách této komunikace byl využíván k odstavení zemědělských strojů, rovněž zde byly zásobníky na zemědělské plodiny. Větší část areálu byla využívána k uskladnění obilí, sena a krmiv, na volné ploše pak dřevní štěpky. Ve zbývající části byl ustájen skot domácí – od telat po býky. V půdním prostoru severních kravínů byl chován bažant obecný. V komplexu zděných i ocelových hal sídlí dvě firmy. Jedna je zaměřená na kovovýrobu a druhá na rostlinnou a živočišnou výrobu.

Situace při příjezdu
Zasažený objekt se nacházel v okrajové části obce ve vzdálenosti přibližně 500 m od obytných domů. Příjezd byl možný z hlavní cesty po zpevněné komunikaci nebo okolo po nezpevněných komunikacích. Požárem byla zasažena plocha pro volné skladování dřevního odpadu pro následné zpracování a plocha pro skladování hotové dřevní štěpky. Tato byla rozložena na ploše přibližně 60 × 50 m a 30 × 10 m a mocnosti přes 4 metry. Následně se požár rozšířil na pláště sousedících budov (sklad obilí a kravíny). Zde se šířil slamní podestýlkou a přilehlou senáží v igelitových obalech. Dále se požár rozšířil na sklad slámy a hnoje o ploše 40 × 30 m.

Rozdělení místa zásahu
Místo zásahu bylo rozděleno na čtyři bojové úseky, protože kromě vlastního hašení se část jednotek soustředila na ochranu hospodářských budov s dobytkem a drůbeží, na které plameny už také částečně přeskočily a vlivem větru se rozšířily i do přilehlého pole.

I. úsek:
vytvoření proudu C a následně ještě dva oscilační monitory s úkoly – chlazení pláště skladu č. 1 a č. 3, hašení uvnitř skladu č. 1 s využitím termokamery, hašení jihovýchodní části hromady štěpky a hašení senáže na nádvoří zemědělského družstva (ZD),
II. úsek:
vytvoření proudu C s úkoly – hašení podestýlky v budově kravína č. 2 a obrana severní části budovy, zajištění lepšího komfortu pro dobytek – jeho přemístění do východní části budovy (přirozené větrání), hašení podestýlky v budově odchovny mladého dobytka č. 4 (přirozené větrání) a provádění hasebních prací s pomocí termokamery v podkroví budovy č. 4, kde se nalézali bažanti (odvětrání), hašení pole s kukuřicí a travnatého porostu v okolí,
III. úsek:  
v první fázi vytvoření proudu C s úkoly – hašení polí s kukuřicí, jetelem a přilehlé louky se stromy, travnatého prostoru v okolí, hnojiště č. 7 (staré balíky slámy), později nasazen čelní nakladač (obsluha členem jednotky SDH Březnice za použití IDP) a v budově odchovny mladého dobytka č. 5 podestýlku (odvětrání). Ve druhé fázi přemístění CAS na severozápadní část budovy č. 5 a následné hašení severovýchodní a severní části štěpky pomocí proudu C a přenosné lafety, později pomocí AP 27 a hasicím monitorem Ambasador,
IV. úsek:
vytvoření proudu C a následně ještě dvou oscilačních monitorů s úkoly – hašení pláště budovy č. 1, hromady štěpky na západní straně budovy č. 1, hašení dřeva u pláště budovy, ochrana pracovních strojů, hašení štěpky z jižní části, později nasazen čelní nakladač (obsluha zaměstnancem ZD) na rozebírání hro¬mady dřeva a štěpky za stálého hašení.

Druhá fáze zásahu
S přibývajícím časem intenzita požáru neustále narůstala, proto velitel požádal o posily především s velkoobjemovými cisternami. Zároveň nechal vyhlásit 2. stupeň požárního poplachu, který po chvilce zvedl na třetí. S operačním střediskem pak řešil i možnost nasazení vrtulníku s bambi vakem. To se kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám ukázalo jako nemožné, navíc by jeho nasazení v tak silném větru, který měl v nárazech okolo 70 km/h, nebylo účinné.

Do Rožmitálu pod Třemšínem se sjížděly na pomoc profesionální i dobrovolné jednotky PO nejen ze Středočeského kraje, ale také z krajů Plzeňského a Jihočeského. V 16.40 hodin byl dokonce vyhlášen nejvyšší, tzn. zvláštní stupeň požárního poplachu. Kromě dostatku hasební vody, která byla kyvadlově dovážena z čerpacího stanoviště u rybníku poblíž rožmitálského autobusového nádraží, kde se plnilo až pět cisteren najednou, bylo potřeba zajistit i zásobu náhradních lahví k dýchacím přístrojům. Proto byly povolány protiplynové automobily ze stanic HZS SČK v Příbrami a Benešově. Regenerace tlakových lahví probíhala na stanicích HZS SČK v Příbrami a Dobříši.

Přivolán byl i technik rozvodných závodů, který z bezpečnostních důvodů celý areál odpojil od přívodu elektrického proudu. Tímto opatřením vznikla potřeba vyřešit doplňování pitné vody pro ustájený skot. Z preventivních důvodů velitel zásahu požádal také o příjezd zdravotnické záchranné služby (ZZS) s dostatkem kyslíku, protože celý zásah probíhal v náročných klimatických podmínkách s velkým zakouřením.

IV. úsek z návětrné strany, požár se rozšířil od štěpky na sklad dřevaIV. úsek z návětrné strany, požár se rozšířil od štěpky na sklad dřeva

Zásahu se zúčastnilo celkem 258 hasičů (11 hasičů využilo ,,kyslíkové občerstvení,, pro lepší regeneraci, z toho dva poté pokračovali doma). Při předpokládané náročnosti a délce zásahu bylo také důležité vybudování týlového zabezpečení. Prostory pro regeneraci a stravování hasičů poskytl majitel firmy KovoSýkora, s.r.o. O pitný režim a stravu hasičů se postarali starosta Rožmitálu pod Třemšínem a majitel firmy MV AGRO, s.r.o.

Kolem 20. hodiny byl zřízen štáb velitele zásahu a současně bylo rozhodnuto o nasazení velkokapacitního čerpadla HSF, které je schopné dálkovým vedením dopravit do hasicího monitoru Ambasador 4 000 litrů/min. Tato technika dorazila po 22. hodině a její nasazení trvalo více než dvě hodiny zejména z důvodu velké vzdálenosti od vodního zdroje a prodloužení dopravního vedení protažením propustí pod silnicí I/19. Dopravní vedení bylo dlouhé téměř dva kilometry. Zároveň byla povolána speciální technika ze Záchranného útvaru HZS ČR – rypadlo CAT 336F, UDS Tatra 815-7 a velkokapacitní pětinápravová cisternová stříkačka Titan CV 40 – T 815-7 10 × 10.1 s nádrží na 21 000 litrů vody. Díky nasazení této techniky a také slábnoucímu větru se podařilo požár dostat pod kontrolu a po třetí hodině ranní jej lokalizovat.

Závěrečná fáze
V nočních i ranních hodinách docházelo ke střídání zasahujících jednotek, protože některé na místě pracovaly téměř nepřetržitě dvanáct hodin. V půl šesté byl požární poplach snížen na 3. stupeň a došlo k redukci sil a prostředků. O hodinu později byla ukončena činnost velkokapacitního čerpadla HSF a monitoru Ambasador, jelikož jejich nasazení už nebylo potřeba. V dopoledních hodinách na místě zůstalo ještě asi dvacet jednotek, které dále rozebíraly uskladněnou štěpku za pomoci těžké techniky a vyhledávaly a dohašovaly skrytá ohniska. Tyto práce zabraly ještě téměř celý následující den. Místo zásahu bylo předáno majiteli 29. srpna ve 14.00 hodin s nařízeným dohledem.

Negativa zásahu

  • velmi silný vítr nárazově až 70 km/h – rozloha požáru,
  • velmi silné zakouření okolí místa zásahu,
  • velké množství naskladněné dřevní štěpky,
  • nemožnost přemístění dobytka,
  • potřeba řízení dopravy na křižovatce přes silnici I. třídy Policií ČR,
  • časově náročná instalace hadicového vedení pod silnici I. třídy v úseku 2 km s nemožností zastavení provozu.


Pozitiva zásahu

  • včasné vyhlášení vyššího stupně požárního poplachu,
  • dostatek hasičů s dýchacími přístroji a jejich profesionalita,
  • přítomnost zaměstnanců a majitele kovovýroby s místní znalostí,
  • zajištění zázemí pro zasahující a ošetřované,
  • zajištění ochranných nápojů a stravy majitelem a starostou obce,
  • včasné povolání ZZS s větším množstvím kyslíku,
  • v blízkosti velké čerpací stanoviště s možností plnění až pěti CAS současně.


Závěr
Za příčinu vzniku požáru bylo stanoveno biologické samovznícení dřevěné štěpky. Škoda, kterou požár způsobil, byla vyčíslena na
10 milionů Kč, protože oheň zasáhl a poničil také okolní budovy a v nich uskladněné obilí. •


mjr. Bc. Pavel MAŇAS, HZS Středočeského kraje, foto archiv HZS Středočeského kraje

Print  E-mail