Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XX ČÍSLO 7/2021

V červencovém čísle přinášíme rozhovor s náměstkem generálního ředitele HZS ČR pro integrovaný záchranný systém a operační řízení brig. gen. Ing. Františkem Zadinou. Následuje rozbor požáru elektrokoloběžky. Začátkem června se uskutečnilo cvičení jednotek požární ochrany v Karlovarském kraji nazvané DUBINA 2021, a co bylo jeho náplní? Přinášíme vám informaci o otevření nové stanice HZS Libereckého kraje v Doksech. Společensky významným problémem ve 20. století začaly být havárie v chemickém průmyslu, kdy se bouřlivě rozvíjel. Území Pardubického kraje a zejména krajské město jsou tradiční chemickou základnou České republiky. O vnějších havarijních plánech právě v tomto kraji se dočtete následně. Seznámíme vás s průběhem a cílem semináře na téma – Připravenost školy na řešení mimořádných událostí a krizových stavů. 

V neděli 7. března 2021 ve 03.25 hodin byl na tísňovou linku 112 oznámen požár bytové jednotky v Liberci, Ruprechtické ulici. Prvotní informace předané jednotkám požární ochrany z operačního a informačního střediska HZS Libereckého kraje (KOPIS HZS LK) byly, že jde o požár bytové jednotky ve druhém nadzemním podlaží čtyřpodlažního činžovního domu. V bytě se pravděpodobně nacházejí dvě osoby a nemohou se dostat ven.

Na místo události byly vyslány jednotky požární ochrany (PO) podle požárního poplachového plánu pro danou lokalitu: HZS LK stanice Liberec (dvě CAS 20, AZ 42, CAS 20 se speciálním hasicím zařízením CCS Cobra, VEA), jednotky SDH Liberec – Růžodol I (CAS 15), Liberec – Vratislavice nad Nisou (CAS 16), Liberec – Krásná Studánka (CAS 15) a Stráž nad Nisou (CAS 20).

Při jízdě k místu události informoval operační důstojník jednotky PO o tom, že dvě osoby jsou vykloněny z okna a mávají bílým šátkem. Jako první se na místo zásahu dostavila jednotka PO ze stanice Liberec za necelých šest minut od vyhlášení poplachu. Hlídkami Policie ČR bylo před jejím příjezdem zajištěno potřebné místo pro požární techniku a upřesněn byt, ve kterém docházelo k požáru. Šlo o čtyřpodlažní neoklasicistní čtyřpodlažní dům bez výtahu s točitým schodištěm uvnitř z konce 19. století v zástavbě bytových domů v městské části Staré Město.

Popis zásahu
Prvotním průzkumem zasahujících hasičů bylo zjištěno, že požár se nachází za zavřenými dveřmi bytu. Lidé v okně veliteli zásahu sdělili, že jsou v zadním pokoji zasažené bytové jednotky, nemají žádná zranění a nehrozí jim bezprostřední ohrožení. Co na chodbě jejich bytu hoří, neví.

Velitel zásahu proto rozhodl o ustavení výškové techniky určené k záchraně osob a o nasazení jednoho vysokotlakého útočného proudu vnitřní zásahovou cestou s cílem lokalizovat požár. Vzhledem k nebezpečí z prodlení byl proveden násilný vstup přes uzamčené vchodové dveře bytu. Následně bylo zjištěno, že požárem je zasažena předsíň s vybavením a v ní stojící elektrokoloběžka. Díky rychlé likvidaci požáru byly dvě osoby ze zasaženého bytu vyvedeny zasahujícími hasiči za pomoci vyváděcích masek po schodišti. Z preventivních důvodů byly posléze předány ke kontrole posádce Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. K zasažení ostatních bytových jednotek požárem díky rychlému zásahu hasičů nedošlo. Ve spolupráci s Policií ČR byla provedena evakuace šesti osob z ostatních bytových jednotek nad místem požáru. Evakuovaní se však mohli po odvětrání přetlakovou ventilací a kontrole místa události jednotkami PO vrátit do svých domovů. Povolané jednotky SDH obcí byly po celou dobu zásahu určeny velitelem zásahu jako záloha na místě zásahu a její členové připraveni v dýchacích přístrojích pro možné střídání nasazených hasičů v místě požáru.

Specifika zásahu
Pozitiva

  • prvotní vyslání dostatečného počtu sil
  • a prostředků,
  • velmi dobrá spolupráce s Policií ČR,
  • komunikace s osobami z bytu zasaženým
  • požárem,
  • rychlá lokalizace a likvidace požáru.


Negativa

  • nedostatečné informace o hořícím materiálu,
  • uzamčený byt.
  • Příčina vzniku požáru


Na základě informací získaných od uživatelů požárem zasaženého bytu bylo zjištěno, že spali a vzbudila je rána z prostoru vstupní chodby. Šli okamžitě prověřit, co se stalo, a zjistili, že před vstupními dveřmi do bytu hoří pod oknem uskladněný materiál. Pokusili se vlastními silami požár hasit vodou. Vzhledem k intenzivnímu rozvoji požáru byl jejich pokus neúčinný. V průběhu hašení se oba uživatelé bytu intoxikovali zplodinami hoření. Umístění ohniska požáru neumožnilo bezpečné opuštění bytové jednotky, a proto se přesunuli do dětského pokoje, kde vyčkali záchrany. Statickým ohledáním požářiště bylo zjištěno, že se v prostoru kriminalistického ohniska požáru nacházela elektrokoloběžka, kde jeden svazek baterií nesl výraznější známky tepelné degradace. Baterie se nacházely na zemi mimo elektrokoloběžku. Před požárem byly baterie integrovány napevno do „těla“ elektrokoloběžky a dobíjení se provádělo napojením do elektrické sítě pomocí dvoužilového pohyblivého přívodu. Při ohledání byl nabíjecí kabel připojen do elektrokoloběžky a elektrické zásuvky umístěny v chodbě. Tepelnými účinky požáru došlo k poškození plastového krytu baterií a při manipulaci zasahujících hasičů s elektrokoloběžkou se baterie oddělily od jejího „těla“. Uživatel bytu uvedl, že ji zakoupil jako „bazarovou“ v září 2020 a neznal typ ani výrobce. Minimálně po dobu dvou měsíců elektrokoloběžku nepoužíval a byla uložena ve sklepě bytového domu. V době vzniku požáru byla nabíjena, a to poprvé po uvedených asi dvou měsících. Na základě zjištěných skutečností určil vyšetřovatel požárů jako příčinu vniku požáru technickou závadu – nepředpokládanou změnu provozních parametrů při nabíjení elektrokoloběžky. Škoda způsobená požárem byla vyčíslena na 150 000 Kč a uchráněné hodnoty byly stanoveny na 850 000 Kč. ?

nprap. Jiří PITLÍK, kpt. Ing. Tomáš ERBAN, HZS Libereckého kraje, foto archiv HZS Libereckého kraje

Print  E-mail