Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XXI ČÍSLO 11/2022

V listopadovém čísle měsíčníku 112 vám představíme Kartoňáky – výchovně-vzdělávací projekt v oblasti požární prevence, ochrany obyvatelstva a integrovaného záchranného systému pro děti předškolního věku a pro malé školáky. Příslušníci HZS Jihočeského kraje vytvořili krátká sedmiminutová videa s tématikou požár domova, bezpečné koupání, bruslení, pouštění draka, linky tísňového volání, sirény, rozdělávání ohně v přírodě a pilotní seznamovací díl. V současné době vrcholí testování jednotlivých nástrojů, které byly vyvinuty v rámci projektu STAMINA a měly by sloužit především pro zvládnutí pandemické situace, jakou byla například pandemie covidu-19, nebo ještě nebezpečnější. Cvičení, jehož námětem bylo zachycení pacienta s velmi nakažlivou nebezpečnou nákazou, se uskutečnilo 21. června 2022 v Liberci. 

„Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje uvádí Kartoňáky!“ Tato věta projektu Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje (HZS JčK) zněla celý minulý rok stanicí v Českých Budějovicích. Nyní se ozývá spolu s dětským smíchem ve všech multimediálních učebnách HZS JčK.

Co nebo kdo jsou Kartoňáci? Jde o výchovně-vzdělávací projekt v oblasti požární prevence, ochrany obyvatelstva (OO) a integrovaného záchranného systému (IZS) pro děti předškolního věku a pro malé školáky. Skvěle zapadá do tematiky ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí, nejlépe do předmětu náš svět. Jedná se maximálně o sedmiminutová videa vždy na konkrétní téma – požár domova, bezpečné koupání, bruslení, pouštění draka, linky tísňového volání, sirény, rozdělávání ohně v přírodě a pilotní seznamovací díl. Proč právě Kartoňáci? Protože jsou vyrobeni z kartonu, respektive z kousků krabic, jako jsou kulisy, loutky a všechny rekvizity.



Příprava Kartoňáků
V době distanční výuky, zavírání školských zařízení a zastavení exkurzí si na stanicích HZS JčK hasiči řekli, že je zapotřebí začít dělat preventivně výchovnou činnost jinak než dosud. A tak vznikli Kartoňáci. Příprava projektu nebyla vůbec snadná – vymyslet konkrétní témata, napsat scénáře pro jednotlivé díly, nakreslit kulisy ke každému dílu samostatně, vyrobit loutky, vymyslet vhodné a vtipné efekty, zvuky, sestříhat všechny díly, a to vše svépomocí. 
Každým dílem Kartoňáků provází dvě děti – Anička a Jenda. Anička už chodí do školy, je inteligentní, všechno ví a zná. Její mladší bratr Jenda navštěvuje ještě mateřskou školu a je ten, co se na všechno ptá a občas také zlobí. Postavičky z kartonu, jak známo, nemluví. Tudíž příslušníci HZS JčK zkoušeli namluvit Aničku a Jendu svými hlasy, ale nebylo to ono. Počáteční potíže, kdy se jim nepodařilo z hlasů čtyřicátníků udělat hlasy dětské, překonali a oslovili studenty třeboňského gymnázia Filipa Mráčka a Emu Lívanskou. Namlouvání jim šlo opravdu skvěle – holt ani hasiči nezvládnou všechno. 
Hotové scénáře nastudovali, případně si je ještě upravili k obrazu svému. Točilo se v domácím prostředí. O vtipné chvíle nebyla nouze – různé přeřeky a snaha je opravit, výbuchy smíchu, točení a létání s loutkami. Dále bylo zapotřebí vyrobit kulisy k jednotlivým dílům – každá je jiná, originální, aby zapadla do daného tématu – kulisu si nejdříve předkreslili a poté barevně vyladili. Stejně tak i oblékali Aničku a Jendu. Každý díl hasiči točili jednotlivě – od zkoušky až po ostrou verzi. Jediný, kdo mohl Kartoňáky připomínkovat, byl ředitel HZS JčK plk. Ing. Lubomír Bureš, protože tento projekt byl jeho nápad. Tvorba Kartoňáků zabrala zhruba devět měsíců a podíleli se na ní jak příslušníci z oddělení ochrany obyvatelstva, stavební prevence, tak dokumentarista HZS JčK. Zatím se podařilo dokončit osm dílů Kartoňáků. Již jsou připravena témata na druhou sérii (osm nových dílů), kterou příslušníci HZS JčK hodlají realizovat hned, jakmile to neodkladné služební povinnosti umožní. 

Propagace Kartoňáků
Od ledna letošního roku se HZS JčK začal intenzivně věnovat propagaci Kartoňáků. Jeho cílem bylo dostat Kartoňáky do všech mateřských škol a na první stupně základních škol v JčK. Materiál posílali spolu s průvodním dopisem ředitelům škol a mateřských škol přes odbory školství obcí s rozšířenou působností či přímo na školy. Kartoňáci jsou k dispozici na youtubovém kanále HZS JčK a na webových stránkách https://www.hzscr.cz/clanek/hasici-predstavuji-svoje-kartonaky.aspx. Bez médií by to samozřejmě nešlo – článek o Kartoňácích vyšel v Českobudějovickém deníku, Jindřichohradeckých listech a v novinách Právo. Dále jihočeští hasiči poskytli rozhovor Českému rozhlasu a Rádiu Blaník. Ovšem největší mediální zájem byl o dětské protagonisty. Ti hodnotí spolupráci s hasiči velmi pozitivně a těší se na druhou řadu Kartoňáků, které se podařilo distribuovat i do centra rehabilitace pro zdravotně postižené děti Arpidy a do soukromých školek a škol v JčK.


Během distribuce Kartoňáků do škol vyvstal další požadavek, s nímž hasiči nepočítali. Oslovila je Mateřská škola, základní škola a střední škola pro sluchově postižené v Českých Budějovicích, která chtěla Kartoňáky využít jako výchovný materiál pro své žáky. Zhotovili tedy všechny díly nejen s mluveným hlasem, ale i s textem pro čtení.
Příslušníci HZS JčK doufají, že videa Kartoňáků jsou nadčasová. Snad se jim podařilo vytvořit preventivní nástroj, který bude mít pro dnešní děti význam třeba i na celý život, že si rady z videí zapamatují a vybaví si je třeba i ve vážných životních situacích. Svědčí o tom i kladné ohlasy pedagogů, kteří výchovný materiál v hodinách opakovaně používají. Ten, kdo bude Kartoňáky poslouchat opravdu pozorně, může zaslechnout nejenom štěkání, ale i ťapání tlapiček pejska Bertíka, který provází Aničku a Jendu skoro ve všech dílech.
HZS JčK si plně uvědomuje aktuálnost i důležitost preventivně výchovné činnosti v oblasti OO a požární ochrany. Dlouhodobě proto vyvíjí řadu aktivit, které zaměřením přímo působí na obyvatelstvo nebo podporují jeho přípravu na mimořádné události či krizové situace. Jednou z takových aktivit je právě projekt Kartoňáci.
Dlouhodobě je prioritou HZS JčK zlepšování přípravy a výuky obyvatelstva JčK v oblasti OO, požární ochrany a IZS. Zázemí a vybavení multimediálních učeben a hasičských koutků HZS JčK práci příslušníků výrazně zefektivňují a napomáhají k dosažení vytyčeného cíle, jímž je vytváření a rozvíjení podmínek pro účinnou ochranu života a zdraví občanů a majetku před mimořádnými událostmi a pro poskytování pomoci v případě jejich vzniku. 


kpt. Mgr. Kamila MRÁČKOVÁ, HZS Jihočeského kraje, foto archiv HZS Jihočeského kraje

Print  E-mail