Časopis 112 ROČNÍK XXII ČÍSLO 12/2023
Ve středu 17. května 2023 v 18.26 hodin byl ohlášen požár prodejního a servisního střediska firmy HECHT MOTORS v Tehovci. V areálu firmy byl cítit zápach po požáru a na kamerách vidět v jedné z uzavřených místností dým. V hale bylo uskladněné velké množství elektrolytických baterií a další zboží. Postupně byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu. Hasiči-lezci z HZS KHK získali stříbrnou medaili na prestižní mezinárodní soutěži záchranných týmů Grimpday, která se konala ve Francii. Zkušenosti z mezinárodní soutěže pak stály za myšlenkou uspořádat v obdobném duchu přípravu pro hasiče ze svého kraje. V prosinci ukončí předsednictví Radě Evropské unie Španělsko. Jeho prioritou byla správa řízení rizik katastrof, a to zejména s ohledem na posílení systémů řízení, snížení rizika a zvýšení odolnosti na národní i regionální úrovni. Již v roce 2003 vznikla u HZS ČR psychologická služba, hasiči si tak připomněli její dvacetileté výročí. Při této příležitosti byla uspořádána konference, kt
- OBSAH č. 12/2023 ROČNÍKU XXII
- Mezinárodní zkušenosti jako inspirace pro odbornou přípravu hasičů-lezců v Královéhradeckém kraji
- Role CDS pro podporu získávání dat pomocí dronů
- Kontejner nouzového přežití se soupravou k následnému použití
- Španělské předsednictví Radě Evropské unie
Hasičští lezci z Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje (HZS HKK) zaznamenali v mezinárodním měřítku velký úspěch, kdy zaútočili na nejvyšší příčky soutěže záchranných týmů z celého světa a odvezli zpět do České republiky (ČR) stříbrnou medaili. Soutěž pak byla inspirací pro uspořádání speciální odborné přípravy pro hasiče se specializací na záchranu z výšky a nad volnou hloubkou (VVH) z Královéhradeckého kraje.
Široké uplatnění mají v celém zásahovém spektru HZS ČR lezecké skupiny, které jsou nasazovány k provedení speciálních činností ve VVH. Jedná se zejména o situace, kdy zásah jednotek požární ochrany vyžaduje činnosti nad rámec běžně vycvičeného hasiče, přitom je nutné použít nadstandardní prostředky a vybavení pro zásah ve VVH.
Královéhradecký kraj je specifický svou geografickou polohou. V regionu tak najdete horské oblasti, síť turistických tras protínají lesnaté a kopcovité, pro techniku hůře přístupné terény. Skalní města jsou pak oblíbeným cílem nejen turistů, ale také sportovních lezců. Ať je potřeba je zachránit v přírodní lokalitě, nebo ve výškových či průmyslových objektech, lezecké skupiny jsou připravené vyjet na pomoc ze stanic v Hradci Králové, Velkém Poříčí, Trutnově, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou. HZS HKK navíc provozuje Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí, kde se pořádají specializační kurzy v oblasti práce ve VVH, součástí je také speciální polygon pro tyto činnosti.
A že jsou hasiči-lezci z HZS HKK na špičkové úrovni, to dokazují nejen při samotných zásazích, ale i při dalších aktivitách, které podnikají v rámci nebo i nad rámec odborné přípravy. V letošním roce se nejprve tým z HZS HKK zúčastnil prestižní mezinárodní soutěže záchranných týmů Grimpday ve Francii, zkušenosti ze soutěže pak přenesl i do odborné přípravy mezi další kolegy. Uskutečnil se historicky první celokrajský výcvik záchrany osob v průmyslových a přírodních terénech.
Úspěch na Grimpday 2023
Prestižní mezinárodní soutěž záchranných týmů Grimpday se konala ve Francii ve městě Marseille a jeho okolí koncem května letošního roku. Skupina hasičů, kteří standardně působí na Učilišti požární ochrany ve Velkém Poříčí, na stanici v Hradci Králové a v Trutnově, ukázala, že tvrdý trénink se vyplácí. Hasiči dokázali, že mají mezi světovou špičkou specializující se na záchranu osob pomocí lanové techniky své místo.
V náročné soutěži záchranných týmů, která prověřuje nejen technické dovednosti, ale je náročná i po fyzické a teoretické stránce, čekala na účastníky řada rafinovaných úkolů. Tým z HZS HKK si z Francie odvezl v celkovém hodnocení skvělé druhé místo. Lepší byl už jen profesionální tým Peak Rescue z USA, třetí se umístili hasiči ze švýcarské Ženevy.
Mezi disciplínami byly například různé scénáře záchrany osob na 85 m vysoké přehradní hrázi, v akvaduktu, v lokalitě bývalého hornického městečka posloužila pro jeden ze scénářů již nevyužívaná těžební věž, záchrana probíhala i v šikmém terénu suťoviště. Jedním z úkolů bylo také přemístit na určitou vzdálenost přes překážku 250kg sud s explozivním materiálem. Při tom bylo potřeba postupovat kontrolovaně a bylo nutné si spočítat možnosti zátěže.
„Úkolů bylo celkem 12, ale nejsilnějším zážitkem pro nás byla královská disciplína, která se odehrála v přístavu v Marseille. Všech 24 týmů závodilo najednou na 80 m vysokém portálovém jeřábu. Naším úkolem bylo vystoupat v co nejkratším čase nahoru, vytáhnout všechen materiál včetně nosítek, zajistit figurantku, spustit ji v nosítkách dolů a nakonec se musel dostat dolů i celý tým se vším materiálem. I když už jsme byli místy fyzicky na pokraji sil, povedlo se nám zvládnout tento úkol nejrychleji ze všech týmů,“ popisuje mjr. Tomáš Saifrt, jeden z členů týmu a zároveň vedoucí Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí.
Skupiny soutěžící na Grimpday jsou pětičlenné, dále má každý tým svého vlastního figuranta a pozorovatele (rozhodčího), který je přidělen k jednomu ze soupeřících týmů. Během čtyř závodních dnů absolvovali závodníci nejrůznější náročné a často velmi nápadité a pestré úkoly, pokaždé ale šlo o záchranu osob s využitím lanové techniky.
Soutěž znají hasiči z HZS HKK už zhruba 10 let, ovšem nejdříve se jejich účast jevila jako nemožná, natož pomyšlení na medailové pozice. V českých podmínkách se provádí záchrana systémem jednolanové techniky, ale na soutěži je vyžadována technika dvoulanová. Protože hasiči-lezci sledují trendy ve světě a sbírají nové zkušenosti, v loňském roce postavili nadějný tým, který se mohl soutěže zúčastnit. Loni brali hasiči na Grimpday páté místo, letos už to byly stupně vítězů se skvělým druhým místem.
Tým z HZS HKK závodil ve složení: hasiči-lezci Lukáš Němec, Tomáš Stehlík, Petr Urbanovský, Tomáš Saifrt a Lukáš Neklan (školitel a instruktor SINGING ROCK), Jana Vítová (figurant), Vojtěch Hrubý (rozhodčí).
Ze světa zpátky domů
Zkušenosti z mezinárodní soutěže pak stály za myšlenkou uspořádat v obdobném duchu přípravu pro hasiče z HZS HKK. V červnu 2023 se tak uskutečnil historicky první celokrajský několikadenní výcvik všech hasičů se specializací práce ve VVH podobného rozsahu. Dva dny, během kterých se intenzivně pracovalo na osmi stanovištích s náročnými modelovými situacemi, jedna velká stanová humanitární základna a bezmála stovka příslušníků napříč celým HZS HKK. Cvičilo se v lokalitách v Náchodě a v Adršpašsko-teplických skalách v okolí Teplic nad Metují.
Cílem bylo připravit modelové situace, které jsou sice náročné, ale odpovídají reálným scénářům a podmínkám, do kterých se mohou hasiči-lezci během zásahu dostat. „Připravili jsme celkem osm stanovišť v přírodních a průmyslových terénech, kde měl tým složený z hasičů-lezců a hasičů provést záchranu osob vždy pomocí lanové techniky. Navíc byl na každou disciplínu stanoven časový limit. Důležitou součástí byla vždy zpětná vazba, kterou dostal tým od pozorovatelů z řad našich instruktorů,“ popsal garant odborné přípravy kpt. Martin Špaček, který je zároveň hlavním krajským instruktorem pro práce ve VVH.
Připravené úkoly plnilo celkem devět hasičských týmů ze všech územních odborů HZS HKK (v každém týmu byli čtyři hasiči-lezci, dva hasiči a jeden příslušník jako figurant), na provedení dohlíželi rozhodčí z hlediska odborného využití lanové techniky, ale také z hlediska takticko-strategického řízení zásahu. Každý tým absolvoval denně čtyři fyzicky namáhavé disciplíny. Přitom mohli hasiči využívat jen předem připravené technické prostředky, často se pohybovali v nepřístupném terénu bez využití mobilní požární techniky.
Stanoviště v průmyslových terénech byla situována do objektu a okolí náchodské Tepny, další disciplíny plnily týmy kolem Teplic nad Metují a ve skalním městě na věži Járy Cimrmana, skalním masivu Společenské mrtvoly a pod rozhlednou Čáp. Detailní popis všech disciplín uvádíme níže v přehledu.
Důležitou součástí odborné přípravy bylo také vybudování humanitární základny, která sloužila jako zázemí pro téměř stovku všech účastníků a organizátorů odborné přípravy. O výstavbu a provoz zázemí se postarali příslušníci oddělení a pracovišť ochrany obyvatelstva a krizového řízení ředitelství a z jednotlivých územních odborů HZS HKK. Zároveň si tak vyzkoušeli, jak by podobná základna fungovala v případně rozsáhlé mimořádné události. Zázemí vyrostlo v areálu koupaliště v Teplicích nad Metují, vybavení bylo řešeno ve spolupráci se Skladovacím a opravárenským zařízením HZS ČR. Velké poděkování za spolupráci při zajištění základny patří městu Teplice nad Metují. O pitný režim pak bylo postaráno díky místnímu dodavateli Natura.
Průmyslové terény – Náchod, Tepna a okolí
Zřícené lešení
Stavební dělník se po zřícení stavebního lešení ocitl ve druhém patře objektu. Přístup byl možný pouze zvenku pomocí omezeného počtu dílů nastavovacího žebříku, k dispozici byl dále nahazovací set a prak. Úkolem bylo transportovat dělníka po ošetření z objektu v nosítkách.
Časový limit: 70 minut
Jímka
Dělník po pádu při údržbě podzemní jímky na vodu. Osoba nekomunikuje, pravděpodobně v bezvědomí. Na místě využívali hasiči i dýchací přístroje.
Časový limit: 60 minut
Světlík
Přímo v nejvyšším patře objektu Tepny v Náchodě je mladistvá osoba s podezřením na intoxikaci návykovými látkami. Chová se zmatečně a upadá do bezvědomí. Úkolem bylo transportovat osobu na střechu budovy, kde bude předána lékaři. Ztížený přístup, schodiště na střechu budovy se zřítilo.
Časový limit: 60 minut
Výtahová Šachta
Pád osoby do výtahové šachty, podezření na zlomení nohy, transport v nosítkách pouze v horizontální poloze do nejvyššího patra, kde je osoba předána lékaři. Přístup k místu byl pouze z nejvyššího podlaží.
Časový limit: 60 minut
Přírodní terény – Adršpašsko-teplické skály
Věž Járy Cimrmana
Oznamovatel si všiml mávajícího horolezce na vrcholu skalní věže. Horolezec oznámil jméno věže. Na vrcholu se nachází jeden horolezec, bez zranění, ale pravděpodobně v šoku. Druhý horolezec, který slaňoval z vrcholu, si špatně založil slaňovací pomůcku a spadl i s lanem do komína. Neodpovídá na volání a chrčí. Obě osoby je potřeba zachránit.
Časový limit: 75 minut
Skalní masiv Společenské mrtvoly
Oznamovatel našel batoh pod skálou, ze skalního komína se někdo ozývá. Zraněný si stěžuje na bolest v oblasti zad. Nikdo jiný se na místě nenachází, zraněný si nic nepamatuje – šel se projít a uklouzl.
Časový limit: 60 minut
Lesní požár pod rozhlednou Čáp
Úkolem bylo transportovat zraněného dobrovolného hasiče s podvrtnutým kotníkem. Celé družstvo se muselo přesunout na rozhlednu Čáp. Časový bonus byl udělen navíc za přesun materiálu k hašení (hadice B).
Časový limit: 60 minut
Paragliding
Pomocí aplikace Záchranka přišlo oznámení, že dva paraglidisté havarovali během přistání v lesním terénu v katastru obce Teplice nad Metují a zůstali v asi 25m výšce ve větvích stromů. Údajně bez zranění.
Časový limit: 60 minut
por. Mgr. Martina GÖTZOVÁ, MBA, HZS Královéhradeckého kraje, foto por. Bc. Michal FANTA, HZS Královéhradeckého kraje