Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XXIII ČÍSLO 10/2024

Před příjezdem první jednotky k požáru ve Frenštátu pod Radhoštěm halu opustilo všech 33 zaměstnanců. Asi po půl hodině došlo k propadnutí střechy a následně k částečné destrukci obvodových stěn přístavků. Hasební voda byla dopravována dálkově z řeky Lubiny a vzdálené řeky Lomné. Zapojeno bylo 118 hasičů, požár zachvátil plochu 4 700 m2. Před třemi lety vypukl požár v Zařízení pro energetické využití odpadu v pražských Malešicích, do současné doby není uzavřený z hlediska soudního sporu zainteresovaných stran. Technický ústav požární ochrany vypracoval znalecký posudek a stanovil příčinu vzniku požáru. Pro posuzování a zkoušení parametrů hadic používaných v požární ochraně existuje v současnosti soubor evropských technických norem, respektive jejich národních verzí. V základu lze normy rozdělit na požadavkové a zkušební. V srpnu pokračovala sezona lesních požárů v jihovýchodní Evropě, která byla velmi náročná. Na pomoc s hašením vyslala Česká republika pozemní tým. 

Na krajské operační a informační středisko (KOPIS) Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) byl 11. března 2024 v 7.44 hodin  nahlášen požár průmyslové haly provozované společností FIDES Group, a. s., ve Frenštátě pod Radhoštěm, v okrese Nový Jičín. Událost byla ohlášena jako požár osvětlovacího tělesa v hale. Přibližně za 30 minut byl vyhlášen 3. stupeň požárního poplachu.

Popis objektu

Šlo o výrobní objekt využívaný k čištění plastových přepravek pro automobilový průmysl na dvou poloautomatických linkách. Hlavní část tvořila jednopodlažní hala (60 × 30 m) postavená v období první republiky jako vojenská jízdárna. Nosnou konstrukci haly tvořily železobetonové sloupy s vyzdívkami, v obvodových stěnách byly výplně otvorů pro okna, provedeny z dutých skleněných tvárnic. Střešní konstrukci tvořil systém ocelových příhradových vazníků, dřevěných krokví, dřevěného bednění a plechová krytina. Okolo hlavní haly byly postupně v 90. letech minulého století přistavěny z cihel a tvárnic na vzájemně propojené jednopodlažní budovy se sedlovými střechami krytými lepenkou, jejichž půdorysné rozměry v součtu činily asi 90 × 20 m. Na hlavní halu v severovýchodním rohu přímo navazoval jednopodlažní sklad plastových blistrů (16 × 16 m) z cihelného zdiva. Sklad blistrů byl původně navržen jako samostatný požární úsek se vstupem pouze z venku. Ve skutečnosti byl vstup z vnějšku nahrazen oknem, přístavba byla komunikačně propojena s objektem hlavní haly. Celý komplex budov tak tvořil jeden požární úsek. Bezprostředně u severní strany hlavní haly byl situován samostatně stojící otevřený ocelový přístřešek (30 × 16 m) se sendvičovými střešními panely. Uvnitř budov, pod ocelovým přístřeškem a okolo budov ze severní a východní strany byly v několika řadách na paletách skladovány plastové přepravky a blistry.

Průběh zásahu

KOPIS v 7.45 hodin vyslalo na místo jednotku požární ochrany (PO) HZS MSK ze stanice Kopřivnice s technikou CAS 20 a AZ 30 a dále jednotky sborů dobrovolných hasičů (SDH) obcí Frenštát pod Radhoštěm (JPO II) s CAS 20 a AP 27, Trojanovice (JPO III) s CAS 24 a Kunčice pod Ondřejníkem (JPO III) s CAS 24. Na základě požadavku řídícího důstojníka územního odboru (ŘD ÚO) byla skladba techniky doplněna v 7.48 hodin ještě o CAS 20 ze stanice Nový Jičín. Jednotka SDH Frenštát pod Radhoštěm navíc vyjela v 7.51 hodin ještě s CAS 32.

Jako první se na místo dostavila v 7.54 hodin místní jednotka SDH. Halu opustilo před příjezdem jednotky všech 33 zaměstnanců a podle jejich vyjádření hořelo v prostoru příjmu špinavých přepravek pod střechou. Velitel zásahu (VZ) rozhodl o vytvoření dopravního vedení s rozdělovačem a jednoho útočného proudu C s termokamerou dovnitř haly severními vraty. V 7.58 hodin se na místo dostavila jednotka HZS MSK ze stanice Kopřivnice. Velitel čety převzal velení zásahu. Rozhodl posílit již nasazenou průzkumnou skupinu o druhý útočný proud C. Byly uzavřeny přívody plynu a elektrické energie. V 8.00 hodin se na místo dostavily všechny jednotky PO vyslané v prvním sledu. VZ rozhodl o přesunu techniky AZ 30 společně s jednou jednotkou SDH na jižní stranu objektu s cílem vniknout do objektu jiným vstupem a nasadit další útočný proud. Prostory haly se velice rychle plnily kouřem, neutrální rovina klesla pod 1 m. Průzkumné skupiny uvnitř zaznamenaly pád stohovaných přepravek a silné sálavé teplo. VZ rozhodl o stažení obou průzkumných skupin ven z objektu. Vně haly u stěny byly nalezeny klece s celkem 31 ks desetikilových propan-butanových lahví, které byly okamžitě vyneseny mimo ohrožený prostor. VZ v 8.05 hodin vyhlásil 2. stupeň požárního poplachu.

V 8.15 hodin se na místo zásahu dostavil ŘD ÚO. V době jeho příjezdu došlo k propadnutí střechy v místech příjmu zboží, tedy přístavků. ŘD ÚO okamžitě převzal velení zásahu, vyhlásil 3. stupeň požárního poplachu a dále povolal na místo AZ 30, protiplynový automobil ze stanice Nový Jičín a CAS 30 ze stanice Bílovec. Místo zásahu bylo rozděleno na dva úseky – úsek č. 1 sever a úsek č. 2 jih. Dostavili se velitelé stanic z územních odborů, kteří převzali velení na jednotlivých úsecích. Jednotky prováděly požární obranu se snahou zamezit šíření požáru na hlavní halu, ocelový přístřešek a sklad blistrů. Došlo k částečné destrukci obvodových stěn přístavků. Pro nedostatek hasební vody musely být některé proudy střídavě zastavovány. Hydrantová síť v okolí objektu neměla dostatečný průtok a tlak. Hasební voda byla k požáru dopravována dálkově hadicemi asi 250 m z řeky Lubiny a také kyvadlově z nedalekého areálu firmy Vitesco Technologies Czech Republic, s. r. o., později ze dvou kilometrů vzdálené řeky Lomné.

Kouř se šířil směrem k centru města. VZ požádal starostu města o vyrozumění obyvatel rozhlasem, aby omezili větrání a pohyb ve městě. Monitoring kvality ovzduší zajistila chemická laboratoř HZS MSK Frenštát pod Radhoštěm.

Odlétající kusy hořícího plastu dopadaly na střechy okolních budov a způsobovaly nová lokální ohniska požáru. Na jejich hašení se nasadil jeden vysokotlaký proud a jeden proud D. V nedalekých ohrožených skladových objektech byly zaparkovány osobní automobily, uložena maziva a střelivo.

V 8.56 hodin se na místo zásahu dostavil krajský ŘD, který po seznámení se situací převzal velení zásahu. Na místo bylo povoláno mobilní operační středisko, drony pro monitorování požářiště a do zálohy také kombinovaný hasicí automobil. Byl vytvořen úsek č. 3 na severovýchodním rohu objektu. Zásah byl z důvodu bezpečnosti veden na všech úsecích pouze z vnějšku. V nejvíce exponovaný okamžik byly celkem nasazeny tři proudy z výškové techniky, jeden oscilační monitor B 75, dvě štítové proudnice C, čtrnáct proudů C, jeden vysokotlaký proud a jeden proud D. Celkový výkon vodních proudů činil 7 500 l/min. Ke zvýšení hasebního účinku bylo na úseku č. 3 použito 400 l pěnidla ve formě smáčedla. Zapojeno bylo 118 hasičů. Vysoká dynamika požáru, charakter uloženého materiálu a stavebně technické řešení objektu měly za následek, že i přes enormní osobní nasazení zasahujících hasičů požár zachvátil plochu 4 700 m2. V 11.49 hodin byla vyhlášena lokalizace požáru.

Odpoledne se dostavili pracovníci odboru životního prostředí Frenštátu pod Radhoštěm, kteří společně s městskou policií, zástupci rybářů a pracovníky Povodí Odry, s. p., monitorovali vodní tok Lubiny, kam byla zaústěna kanalizace z areálu. Nebyl zaznamenán úhyn vodních živočichů ani rostlin. Odebrané vzorky vody neprokázaly přítomnost škodlivých látek v řece.

Na místo zásahu se dostavili statutární zástupci provozovatele a majitele objektu. Z důvodu velmi masivního poškození nosných konstrukcí byl na místo povolán statik a Záchranný útvar HZS ČR z Hlučína (ZÚ HZS ČR) s pásovým rypadlem. Bylo přistoupeno k odstraňování zborcených ocelových střešních vazníků, staticky nestabilních stěn, rozbíjení hromad hořícího plastu a dohašování ohnisek. Práce rypadlem probíhaly od 12.30 hodin až do doby likvidace požáru, přerušovány byly vždy v průběhu noci, a to z důvodu bezpečnosti. Hasební práce však probíhaly kontinuálně po celou dobu zásahu. Průběžné střídání zasahujících jednotek PO bylo nastaveno ve 12hodinových cyklech. Ve 22.00 hodin byl stupeň požárního poplachu snížen na 2. stupeň a počet úseků redukován na dva. V úterý 12. března 2024 v 15.30 hodin došlo k další redukci jednotek a snížení stupně požárního poplachu na 1. stupeň. Na místě trvale zůstávala také hlídka Policie ČR.

Ve středu 13. března 2024 od ranních hodin probíhalo společné ohledání požářiště ze strany vyšetřovatelů požárů územního odboru, ředitelství HZS MSK a MV-generálního ředitelství HZS ČR, dále příslušníků Služby kriminální policie a vyšetřování Nový Jičín a odboru kriminalistické techniky a expertizy Frýdek-Místek. Byla rovněž zahájena kontrola po požáru. Po dokončení demolice nestabilních obvodových stěn objektu byla v 17.05 hodin vyhlášena likvidace požáru. Místo zásahu bylo protokolárně předáno majiteli a zásah byl ukončen.

Specifika zásahu

Pozitiva

  • nedošlo ke zranění zaměstnanců ani zasahujících hasičů,
  • rychlé soustředění a akceschopnost povolaných jednotek PO,
  • efektivní spolupráce všech složek IZS,
  • blízkost vydatného vodního zdroje v nedaleké firmě,
  • nasazení techniky ZÚ HZS ČR,
  • využití dronů pro monitoring požářiště,
  • výborná spolupráce se samosprávou, orgány životního prostředí, majitelem i uživatelem objektu,
  • ukázněnost médií.

Negativa

  • extrémně rychlý rozvoj požáru,
  • nedostatečná vydatnost místní hydrantové sítě,
  • přítomnost toxického a dráždivého kouře v místě zásahu,
  • vítr vanoucí směrem k centru města,
  • velice omezené nástupní plochy pro techniku z důvodu nevhodného skladování palet s přepravkami okolo objektu,
  • nedodržení stanovených podmínek požární bezpečnosti stavby,
  • narušení statiky a nebezpečí destrukce objektu,
  • charakter, množství a způsob skladování materiálu uvnitř objektu.

Příčina vzniku požáru a výše škody

Příčina vzniku a konečná výše škody jsou stále v šetření. Předběžná výše škody byla stanovena asi na 220 mil. Kč, výše uchráněných hodnot činila 82,5 mil. Kč.

plk. Ing. Jiří NĚMČÍK, MBA, mjr. Ing. Jan NĚMEČEK, HZS Moravskoslezského kraje, foto archiv HZS Moravskoslezského kraje

Print  E-mail