Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XV ČÍSLO 8/2016

V první části POŽÁRNÍ OCHRANA seznamujeme s požárním zabezpečením státního zámku Hradec nad Moravicí. Dočtete se o budoucnosti stabilních hasicích zařízení na oxid uhličitý. V bloku IZS přinášíme článek o dohodě o vzájemné pomoci mezi Hasičským záchranným sborem ČR a Svazem chemického průmyslu ČR. Následují články o taktickém cvičení, jehož námětem byla záchrana osob z výletní lodi, a o cvičení v Azurijské republice, kterou zasáhl hurikán. Z oblasti OCHRANY OBYVATELSTVA s poznatky a zkušenostmi z proběhlých a připravovaných mezinárodních výcviků specialistů v oblasti ochrany před účinky chemických zbraní seznamuje Institut ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč. V INFORMACÍCH Z DOMOVA zachycujeme zážitky z léčebně ozdravného pobytu těžce tělesně postižených a dětí u moře v péči Nadace policistů a hasičů. A co obnáší příprava a samotné uskutečnění mistrovství Hasičského záchranného sboru ČR ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel se dočtete v rozhovoru s velitelem soutěže. 

Význam a princip soupravy

Do roku 2013 nebyla u jednotek HZS krajů individuální dekontaminace zabezpečena. Nebylo tak respektováno pravidlo, že pro maximální snížení následků kontaminace je daleko důležitější provést dekontaminaci improvizovanými, méně účinnými prostředky, ale co nejdříve po kontaminaci. Proto byly shrnuty současné poznatky o zabezpečení individuální dekontaminace ve vyspělých zemích, vytipovány dostupné postupy a prostředky využitelné v podmínkách HZS ČR a ověřena jejich účinnost při dekontaminaci vybraných bojových chemických a jiných nebezpečných chemických látek. Dále bylo provedeno porovnání prostředků z hlediska uživatelských vlastností, nebezpečnosti odpadů a způsobu nakládání s nimi, ekonomické náročnosti a jiných aspektů. Přitom se zjistilo, že všechny testované komerční prostředky se vyznačují určitou nevýhodou, ať již je to nízká dekontaminační účinnost, krátká doba expirace, potřeba vody na oplach, toxicita odpadů, ale především ve většině případů vysoká cena.

Závěry testování vyústily ve vlastní návrh improvizované soupravy, jejímž principem je otírání kontaminovaných povrchů tampony namočenými v ethanolu. Stírání kontaminovaného povrchu ethanolem je všeobecně známým postupem individuální dekontaminace. Jedná se o klasický fyzikální princip, jehož využití pro účely individuální dekontaminace je známo a doporučováno již dlouhou dobu (Franke. S. aj. Lehrbuch der Militärchemie. Band 2. Berlin: Deutscher Militärverlag, 1969). Kromě toho přední odborníci v oblasti dekontaminace doporučili HZS ČR používat tento postup k zabezpečení individuální dekontaminace v zimních podmínkách.

 


Určení a popis soupravy

 

K aplikaci uvedeného principu u jednotek HZS krajů byl navržen Prostředek pro individuální dekontaminaci hasiče (INDEHA). Je určen k dekontaminaci kontaminovaných částí povrchu těla, prostředků individuální ochrany a věcných prostředků bezprostředně po kontaminaci svépomocí nebo vzájemnou pomocí.

 

Souprava je balena v plastové dóze objemu 250 ml (obr. 1), která obsahuje plastovou kapací lahvičku s ethanolem, plastový kelímek s pevným hydroxidem sodným a gázové kompresy (přířezy). Prostředek je koncipován pro dekontaminaci plochy 9 dm2.

 

Na základě požadavku MV-generálního ředitelství HZS ČR byly jednotky HZS krajů vybaveny prostředky INDEHA, které v množství stovek souprav byly zkompletovány silami chemických laboratoří HZS krajů. Kalkulované náklady na jednu soupravu činily 29 Kč.

 


Postup dekontaminace

 

Po otevření dózy se obě víčka položí na podložku a na ně se umístí veškerý obsah soupravy. Suchým gázovým přířezem, který se uchopí za protilehlé rohy, se odsají případné větší kapky kontaminantu (obr. 2). Další gázový přířez se ovlhčí 15 až 20 kapkami ethanolu a důkladně se jím otírá kontaminovaný povrch. Otírání se opakuje ještě dalšími až pěti ovlhčenými přířezy (podle velikosti kontaminované plochy). Posledními dvěma až třemi ovlhčenými tampony se důkladně očistí rukavice. Nakládání s toxickými odpady je řešeno tak, že všechny použité přířezy se odhazují do plastové dózy. Po ukončení dekontaminace se k nim nasype hydroxid sodný z kelímku. Pokud je k dispozici voda, zalije se obsah dózy asi do třetiny vodou. Silně alkalické alkoholicko­‑vodné prostředí vytváří podmínky pro rozklad kontaminantů včetně bojových chemických látek. Dóza se uzavře oběma víčky a odevzdá se k likvidaci příslušné chemické laboratoři.

 

Prostředek INDEHA a postup dekontaminace byly ověřeny při dekontaminaci vzorků velikosti 30 × 30 cm, kontaminovaných somanem, látkou VX, sulfidickým yperitem, o­‑kresolem a akrylonitrilem. Výsledky ukázaly dostatečnou dekontaminační účinnost postupu na všechny testované kontaminanty.

 


Závěr

 

K odstranění absence prostředku individuální ochrany, která významně snižovala připravenost hasičských jednotek na zásahy s únikem nebo zneužitím bojových chemických a jiných nebezpečných látek, přistoupil HZS ČR k plošnému vybavení hasičů improvizovanou soupravou nazvanou „Prostředek pro individuální dekontaminaci hasiče (INDEHA)“. Soupravou je realizován postup dekontaminace založený na otírání kontaminovaných povrchů tampony namočenými v ethanolu.

 

K rozhodujícím přednostem prostředku INDEHA patří vysoká dekontaminační účinnost na bojové chemické látky a jiné nebezpečné chemické látky srovnatelná s účinností komerčních prostředků nebo vyšší, možnost dekontaminace těžko přístupných míst a nezávislost na poloze kontaminované plochy, nezávislost na zdroji vody pro oplach dekontaminované plochy a s tím související možnost dekontaminace za velmi nízkých teplot pod 0 °C. Na rozdíl od komerčních prostředků umožňuje bezpečné shromažďování použitých kontaminovaných tamponů v dóze, která se po dekontaminaci hermeticky uzavře, čímž je eliminován negativní vliv toxických odpadů na okolí a současně zajištěna možnost transportu odpadů k likvidaci. Z ekonomického hlediska jsou hlavními výhodami nízká cena soupravy a neomezená doba expirace, vyžadující pouze případné doplnění ethanolu.


Ing. Tomáš ČAPOUN, CSc.,
Institut ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč,
foto archiv autora
 


12. 9. 2016 redakce@grh.izscr.cz

Print  E-mail