Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK VIII ČÍSLO 10/2009

V TOMTO ČÍSLE: ROZBOR zásahu jednotek PO na požár chladírenské haly ovoce a zeleniny v obci Ostrá na Nymbursku a POZNATKY z požárních kontrol v bývalých průmyslových, zemědělských nebo vojenských areálech. ZÁVĚRY konference Požární ochrana 2009, HODNOCENÍ srpnového cvičení složek IZS Trauma 2009 na dálnici D1. POZNATKY z využívání geografického informačního systému při práci s evidencí koncových prvků Jednotného systému varování a vyrozumění ČR, SEZNÁMENÍ se stacionárními hlásiči radiace. INFORMACE o opatřeních ke zvyšování bezpečnosti obyvatel Ústí nad Labem při případném úniku nebezpečných látek. INFORMACE o jednání Federace asociací hasičských důstojníků Evropské unie v Ostravě, POZNATKY z netradiční odborné přípravy jednotek SDH obcí, ZPRAVODAJSTVÍ z V. Mistrovství světa v požárním sportu, na kterém naše reprezentace poprvé v historii získala stříbrné medaile. SPECIÁLNÍ VLOŽENÁ PŘÍLOHA se věnuje problematice požární bezpečnosti současných garáží pro automobily.  

Místo cvičeníMísto cvičení
Ve čtvrtek 20. srpna 2009 se na dálničním přivaděči na exitu 190 v Brně-Starém Lískovci uskutečnilo cvičení vybraných složek integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje zejména k ověření funkčnosti systému traumatologické péče v kraji.

Základní námětová situace spočívala v dopravní nehodě dvou autobusů, několika osobních automobilů a motocyklu, při které bylo z celkového počtu 72 účastníků nehody 6 usmrceno, 12 těžce zraněno, 18 utrpělo středně těžká zranění, 18 osob mělo lehká poranění a 15 osob, ač fyzicky nezraněných, bylo v psychickém šoku.


Cvičení nařídil na základě doporučení Bezpečnostní rady kraje ze dne 6. ledna 2009 hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Michal Hašek, vzhledem ke změnám podmínek v poskytování traumatologické péče v kraji a ke změnám v Traumatologickém plánu, jehož reálnost bylo nutné prověřit. Cvičení se zúčastnily základní složky IZS Jihomoravského kraje, a dále Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice u sv. Anny, Úrazová nemocnice Brno, Vojenská nemocnice Brno a Nemocnice Milosrdných bratří.


Příprava cvičení
Vozy policie a záchranné službyVozy policie a záchranné služby
Před samotným cvičením se konalo několik porad všech subjektů, které byly zapojeny jako cvičící, ale i těch, které se na cvičení podílely jen organizátorsky. Na jedné z prvních porad, které se zúčastnily všechny základní složky IZS, byly podrobně probrány Soubory typových činností složek IZS při společném zásahu v souvislosti s hromadnou dopravní nehodou na dálnici, respektive na dálničním přivaděči.


Při přípravě cvičení sehrál velkou roli Krajský úřad Jihomoravského kraje a speciálně vytvořená skupina organizátorů, která zajišťovala vraky osobních automobilů a autobusů, figuranty, ale i rozhodčí pro vyhodnocení celého cvičení.


V samotný den cvičení byla uzávěra dálničního přivaděče zahájena v 07.00 hodin ráno. Na přípravu scénáře hromadné nehody, figurantů, místa pro pozorovatele a novináře jsme měli jen tři hodiny.


Jako první se začalo s instalací zadní části nehody ve směru jízdy od Prahy, kde se nacházely tři havarované osobní automobily a jeden motocykl. Poté hasiči ze stanice Brno-Lidická s využitím vyprošťovacího automobilu převrátili na bok vrak autobusu. K němu se pak neplánovaně přistavil ještě vrak osobního automobilu a další autobus, který zůstal na kolech. Po instalaci havarovaných vozidel přijel autobus Dopravního podniku města Brna, který na místo dopravil figuranty z Českého červeného kříže. Ti byli již namaskováni, a proto se začalo s jejich rozmisťováním do vraků. Umělá krev na závěr přípravné fáze cvičení naladila atmosféru reálné dopravní nehody.


Průběh cvičení
ObvazištěObvaziště
Cvičení vyhlásil hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Michal Hašek v 10.19 hodin oznámením hromadné dopravní nehody na tísňovou linku 112. Poté následoval standardní sled událostí jako při skutečné dopravní nehodě.


 
Krajské operační a informační středisko HZS Jihomoravského kraje (KOPIS HZS JmK) toto tísňové volání předalo dalším složkám IZS a současně vyhlásilo požární poplach čtyřem jednotkám HZS Jihomoravského kraje, a to ze stanic Brno-Starý Lískovec s CAS 24, Rosice s RZA 1 a CAS 15, Brno-BVV s CAS 20 a Brno-Lidická s VEA, RZA-2, TA-S a CAS-24. Na místo také KOPIS HZS JmK povolalo velitelské vozidlo pro potřeby zřízení štábu velitele zásahu.

 



 

VyprošťováníVyprošťování
 Jako první na místo události přijela jednotka ze stanice Brno-Starý Lískovec. Před příjezdem se na místě již nacházelo jedno vozidlo záchranné služby a vozidlo Policie ČR. Velitel jednotky provedl prvotní průzkum, upřesnil místo zásahu a informoval operačního důstojníka o velkém počtu těžce raněných a zaklíněných osob ve vracích osobních automobilů a v převráceném autobusu.


Po příjezdu velitele stanice Brno-východ, který převzal velení zásahu, bylo místo zásahu rozděleno na tři úseky. První úsek tvořila nehoda dvou autobusů a jednoho havarovaného osobního automobilu. Na tento úsek byla nasazena jednotka ze stanice Brno-Lidická a řízením záchranných prací byl pověřen velitel čety z této stanice. Jako druhý úsek byla stanovena nehoda v přední části dálničního sjezdu, kde se nacházely tři havarované automobily a jeden motocykl. Na tomto úseku řídil záchranné práce velitel čety ze stanice Brno-BVV. Třetím úsekem byl prostor pro poskytování zdravotní péče, kterému velel MUDr. Rostislav Verner, který byl na místo povolán ze ZZS JmK na základě spuštění traumatologického plánu Jihomoravského kraje. Na žádost velitele zásahu povolal operační důstojník HZS JmK na místo události vrtulník BELL 412 z Letecké základny Policie ČR v Brně-Tuřanech s leteckými záchranáři s vyprošťovacím bateriovým zařízením na palubě.


 
Jednotka ze stanice Brno-Starý Lískovec byla nasazena na stavbu zdravotnických stanů a následně pak k transportu zraněných osob na obvaziště.


 
Vzhledem k tomu, že šlo o zásah složek IZS u mimořádné události s velkým počtem raněných a obětí a také z důvodu nedostatečného počtu zdravotnického personálu při vysokém počtu obětí, bylo nutné stanovit prioritu transportu obětí na stanoviště třídění raněných v prostoru pro poskytnutí zdravotní péče. Pro určení priority transportu obětí byla využita metoda třídění obětí START. Pro potřeby třídění byli nasazeni hasiči s vyšším zdravotnickým vzděláním, tzv. paramedici, kteří slouží na stanici Brno-Lidická a Brno-BVV. Jednotky HZS Jihomoravského kraje tuto metodu několikrát vyzkoušely při cvičení. Způsob označování podle priority transportu a ošetření plastovými cedulkami zavěšenými na zraněných se však neosvědčil, proto byl při tomto cvičení poprvé vyzkoušen způsob značení pomocí tzv. diskotékových pásků na ruku. Tyto pásky byly vyrobeny na zakázku a splňovaly jak barevné rozlišení, tak i značení grafickými značkami. Náklady na výrobu pásků nebyly vysoké a jejich funkčnost se při cvičení osvědčila. 


 
Do transportu zraněných osob na obvaziště byly zapojeny všechny složky IZS. Na danou situaci na místě zásahu zareagovala Policie ČR. Zajistila místo události a postarala se tak o bezpečnost všech záchranářů na frekventované komunikaci. Aktivně se také zapojila do poskytování první pomoci a do transportu zraněných na obvaziště a pak i do vozidel určených pro transport do zdravotnických zařízení.


 
Vyprošťování osob bylo ukončeno v 11.20 hodin. Velkou roli při cvičení sehrála ZZS Jihomoravského kraje, která zajistila, že v 11.28 hodin byla poskytnuta lékařská péče všem zraněným na místě. Poslední lehce zraněný byl z místa události transportován ve 12.32 hodin.


Poznatky ze cvičení
Cvičení bylo extrémně náročné z hlediska nasazení sil a prostředků složek IZS ve vztahu k samotnému charakteru události, počtu zraněných a mrtvých osob, organizaci místa zásahu, koordinaci záchranných prací, koordinaci transportu raněných osob do zdravotnických zařízení a ostatních opatření mimo místa zásahu.


Činnost jednotlivých zúčastněných složek IZS, dodržení taktických zásad pro postup při události tohoto charakteru, i plnění úkolů zadaných velitelem zásahu a jeho štábem byla všemi rozhodčími i samotným hejtmanem kraje hodnocena jako velmi profesionální.

 
kpt. Ing. Milan TLAMKA,
HZS Jihomoravského kraje,
foto archiv HZS Jihomoravského kraje
 

Print  E-mail