Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK IX ČÍSLO 5/2010

V části věnované POŽÁRNÍ OCHRANĚ analyzujeme zásah na požár transformovny v areálu rozvodny Výškov v Ústeckém kraji, který způsobil škodu ve výši 30 milionů korun. Dále seznamujeme se způsoby praktických zkoušek hasicích schopností přenosných hasicích přístrojů prováděných v Technickém ústavu požární ochrany v Praze a informujeme o výsledcích konference Červený kohout věnované požární bezpečnosti staveb. V části OCHRANA OBYVATELSTVA seznamujeme s poznatky a zkušenostmi HZS Jihomoravského kraje v oblasti informování obyvatelstva při přípravě na mimořádné události. V části KRIZOVÉ ŘÍZENÍ přinášíme studii možností vzniku závažných havárií ve Středočeském kraji. V časopisu dále najdete např. zpravodajství z předávání Zlatých záchranářský křížů za výjimečné záchranářské činy, nebo představení České hasičské sportovní federace. Vložená PŘÍLOHA je věnována problematice úmrtí osob při požárech. 

V pořadí již třináctý ročník konference Červený kohout se za účasti 130 odborníků a pozvaných hostů z Česka, Slovenska a Maďarska konal 30. a 31. března 2010 v areálu Parkhotelu v Hluboké nad Vltavou. Pořadatelem této tradiční akce byl Dům techniky České Budějovice, s.r.o., ve spolupráci s Profesní komorou požární ochrany ČR.

Úvodní slovo konference patřilo generálnímu řediteli HZS ČR genmjr. Ing. Miroslavu ŠtěpánoviÚvodní slovo konference patřilo generálnímu řediteli HZS ČR genmjr. Ing. Miroslavu Štěpánovi

Úvodní slovo patřilo generálnímu ředitelu HZS ČR genmjr. Ing. Miroslavu Štěpánovi: „Tato konference je zaměřena na prevenci požární ochrany, která není tak na očích jako její represivní část, kterou můžeme takřka každodenně vidět v televizi, zatímco pracovníky prevence málokdy. Myslím si ale, že výsledky, jež jsou dosahovány právě na úseku prevence, jsou viditelné například v oblasti snižování potenciálních škod. Hodnoty, které se zachrání v etapě přípravy a realizace stavby předurčují, jaká eventuální škoda vznikne, pokud dojde k nějakému následku. Tato konference je zaměřena do oblasti požární ochrany, ale určitě se bude obsahově prolínat i s ochranou obyvatelstva. Stavby budeme muset posuzovat i z jiných úhlů pohledu než jenom z hlediska požární bezpečnosti. Na bezpečnost staveb se v současné době musíme dívat v širších souvislostech, protože škála rizik, která mohou nastat, je poměrně veliká. Proto je potřeba stavby projektovat a dimenzovat tak, abychom byli co nejlépe připraveni i na jiné následky než jen na požár,“ uvedl.

Účastníky konference také pozdravil prezident Hasičského a záchranného sboru Slovenské republiky (dále jen HaZS) plk. JUDr. Alexander Nejedlý a informoval je o preventivních projektech, které se na Slovensku v současné době realizují. HaZS nyní prochází velkou reformou. V minulém roce se například podařilo změnit několik zákonů, které se týkají také požární prevence. Ještě před zavedením eura se podařilo získat 1,5 miliardy Sk na novou požární techniku a zahájit rekonstrukce všech požárních stanic na Slovensku.

Slavnostního zahájení konference Červený kohout se zúčastnil také senátor a starosta Hluboké nad Vltavou Ing. Tomáš Jirsa, který ve svém projevu vyzdvihl činnost celého HZS ČR a především pak SDH obcí: „Jako senátor mám ve svém volebním obvodu 120 měst a obcí. Jejich starostům říkám, podporujte své hasiče, protože kromě jejich hlavního poslání, jsou dobrovolní hasiči v mnoha obcích často jedinou fungující organizací, která lidi stmeluje.“

Pod Hlubokou nad Vltavou spadá sedm obcí, které mají zřízeny jednotky SDH. „V tomto roce jsme dostavěli jednu požární zbrojnici, na podzim dokončíme druhou a v Bavorovicích zahajujeme výstavbu nové za 6,5 milionu korun,“ dodal Ing. Tomáš Jirsa.

Samotnou konferenci pak zahájil náměstek generálního ředitele HZS ČR brig. gen. Ing. Miloš Svoboda, pod jehož záštitou se konala.

Odborný program
Celkem patnáct odborných přednášek a několik firemních prezentací, které během dvou konferenčních dnů zazněly, byly rozděleny do několika bloků. Většina příspěvků se týkala požární ochrany a bezpečnosti staveb, a to jak po stránce přípravy a realizace, tak i legislativní. Další přednášky se teoreticky i prakticky zabývaly problematikou vzniku a zjišťování příčin vzniku požárů.

Požární ochrana a bezpečnost staveb
O nedostatcích při návrhu, montáži a provozu požárních uzávěrů hovořil Ing. Pavel Šebesta z firmy Somati, s.r.o. „Nedostatky správné funkce požárních uzávěrů jako požárně bezpečnostních zařízení bránících šíření požáru ve stavebním objektu mohou vzniknout ve všech etapách přípravy a provozu stavby. To znamená v době projektové přípravy, přípravy realizace stavby při zadání stavby a výběru dodavatelů, realizace stavby, provozu stavby,“ řekl úvodem. Každá etapa má svá specifika a generuje specifické druhy nedostatků, které mají různý vliv na užívání objektu a které jsou v různé míře odstranitelné. „V procesu projektové přípravy vznikají nedostatky, které mohou mít významný dopad zejména na provoz objektu. Tyto nedostatky jsou generovány například neznalostí nebo nerespektováním požadavků investora, neznalostí technických možností jednotlivých typů konstrukcí, nedostatečnou koordinací jednotlivých profesí…“ uvedl dále Šebesta.

V konferenčním sále bylo 130 odborníků a pozvaných hostůV konferenčním sále bylo 130 odborníků a pozvaných hostů

O problematice ochrany před bleskem a přepětím staveb z pohledu soudního znalce referoval Ing. Jiří Kutáč ze společnosti Dehn + Söhne GmbH + Co.KG. Ve své přednášce se nejprve věnoval analýze škod a jejich objasnění v důsledku úderu blesku. „Není-li na objektu instalován hromosvod, je v kterémkoli místě možný úder blesku do objektu a vznik požáru. Další příčinou vzniku požáru může být např. chybně navržená jímací soustava. Není-li vytvořen dostatečný ochranný prostor pro chráněné zařízení dle ČSN EN 62305-3, čl. 5.2, je možný úder blesku do ochranného prostoru jímací soustavy – poškození zařízení, nebo vznik požáru. Dále, není-li splněna podmínka pro dostatečnou vzdálenost dle ČSN EN 62305-3, čl. 6.3, je možný přeskok blesku na vnitřní instalace – poškození zařízení, nebo vznik požáru,“ upozornil Ing. Kutáč. Příčinou požáru může být také nevhodný výběr materiálů, které nejsou určeny pro instalaci hromosvodu. Dále se zmínil o koncepci návrhu ochranných opatření na stavbách, jejíž základem je hromosvod. V části věnované vyhledávání rizik na stavbách s fotovoltaickými systémy upozornil na vyhlášku o technických požadavcích na stavby č. 268/2009 Sb., na jejímž základě se musí provést výpočet řízeného rizika dle ČSN EN 62305 – 2 pro určité druhy staveb. Projektanti při navrhování fotovoltaických systémů a revizní technici musejí vzít v úvahu rizika nejen na průmyslových objektech, ale také na budovách občanské výstavby při úderu blesku, hašení požáru, povodni.

Modelování a rozbory požárů
Internetových publikací o matematickém modelování požáru existuje celá řada, ovšem ve většině případů jde o cizojazyčné publikace, jejichž autoři disponují rozmanitým laboratorním zařízením, které je vhodným, ne-li nezbytným pomocníkem matematického modelování požáru. Z tohoto důvodu si Ing. Zdeňka Pezdová z MV-generálního ředitelství HZS ČR ve svém příspěvku kladla za cíl zjednodušeně popsat postup při simulování skutečného požáru pomocí vybraného počítačového modelu. „Za tímto účelem byl vybrán ‚reálný požár‘ cvičného kontejneru, který je vybaven tak, aby znázorňoval prostor běžné kuchyně. Požár byl simulován s využitím jednoho z předních představitelů deterministických modelů – Fire Dynamics Simulator. Jde o volně stažitelný program přístupný spolu na stránkách http://www.bfrl.nist.gov/,“ informovala Ing. Pezdová.

Rozboru požárů s úmrtím osob se věnoval plk. Ing. Jiří Pokorný, Ph.D., z HZS Moravskoslezského kraje. Na základě určení rizikových prostor a cílové skupiny obyvatelstva je rozveden systém opatření, který může vést ke snížení počtu mrtvých při požárech. „Preventivní opatření vedoucí ke snížení počtu usmrcených osob při požárech je možné členit do dvou kategorií, a to opatření technického nebo osvětového charakteru. Podkladem pro zpracování návrhu preventivních opatření je provedení detailní analýzy usmrcených osob konkrétního území a preventivní opatření na základě provedeného rozboru usměrnit,“ uvedl plk. Ing. Pokorný.

S poznatky z požárů skládek tuhého komunálního odpadu na území Jihočeského kraje seznámil účastníky konference plk. Ing. Martin Sviták z HZS Jihočeského kraje. Požáry skládek tuhého komunálního odpadu na území Jihočeského kraje tvoří pouze zlomek (přibližně 1,5 %) z celkového počtu požárů. Vzniklá škoda při těchto požárech a uchráněná hodnota jsou nulové. Těmto údajům ale neodpovídá náročnost požárního zásahu. Délka zásahu ve většině případů přesáhne dvě hodiny a asi v jedné sedmině celkového počtu požárů skládek tuhého komunálního odpadu přesáhne dobu osmi hodin. Na tuto časovou náročnost navazuje i náročnost potřeby nasazení velkého počtu sil a prostředků jednotek požární ochrany. Náklady spojené s nasazením jednotek požární ochrany se nesledují jako vzniklá škoda, ale je nutné při hodnocení těchto zásahů k nim přihlížet. Další těžko vyčíslitelnou skutečností je vliv požárů skládek tuhého komunálního odpadu na životní prostředí. Z hlediska ochrany ovzduší a vlivu zplodin hoření na životní prostředí jde často o mimořádné události velkého rozsahu. Je nutné zvolit nejvhodnější postup k posouzení vlivu na stav ovzduší a možnou kontaminaci podzemních vod vodou vytékající ze skládky a v návaznosti na zjištěné hodnoty provést během hasebních prací patřičná opatření k omezení těchto vlivů na životní prostředí a okolní obyvatelstvo.

Pro své vystoupení na konferenci Červený kohout si prof. Ing. Karol Balog, Ph.D., z TU Bratislava – Ústavu bezpečnostního a enviromentálního inženýrství připravil přednášku na téma Aplikácia požiarnotechnických charakteristík materiálov v praxi. Mimo jiné řekl: „Existencia reálneho nebezpečenstva výbuchov a požiarov priemyselných prachov si vyžaduje dôsledné poznanie fyzikálno-chemických a požiarno-technických vlastností. Zvláštne nebezpečenstvo predstavuje výskyt usadeného priemyselného prachu, ktorý za určitých okolností môže vytvárať výbušnú zmes alebo šíriť požiar bezplameňovým horením a v niektorých prípadoch i plameňovým spôsobom. Požiarno-technické vlastnosti priemyselných prachov sa môžu využívať na kvalitatívne porovnávanie horľavosti a výbušnosti rôznych pracho-vzdušných zmesí, na navrhovanie preventívnych opatrení a tiež na prognózovanie následkov požiarov a výbuchov. Stanovenie uvedených charakteristík matematickým modelovaním nie je zatiaľ exaktné a preto najspoľahlivejšie výsledky sa dosahujú experimentálne.“

Problematikou hodnocení rizika v průmyslových zónách se ve svém příspěvku zabýval doc. Dr. Ing. Michail Šenovský z Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TU Ostrava. Upozornil v něm na problematiku komplexního hodnocení celé průmyslové zóny z pohledu požární ochrany. Dále se věnoval podlimitním haváriím s nebezpečnými látkami a problematice metod analýzy rizika. V závěru pak poukázal na konkrétní výsledek bezpečnostního výzkumu, kdy vznikla sada kontrolních seznamů pro hodnocení rizik průmyslové zóny.

Zvýšení efektivity provozování veřejných vodovodních sítí bylo tématem přednášky doc. Ing. Šárky Kročové, Ph.D., z téže fakulty. Zaměřila se v něm na velmi širokou problematiku zajištění požárního zabezpečení měst a obcí. „S jistotou lze konstatovat, že celkové řešení se nesmí odkládat až do doby vzniku problémů. Je vhodné, pokud k tomu majitelé nebo provozovatelé vodovodů nemají vlastní specialisty, aby přenechali odborná řešení odborníkům schopným posuzovat vodohospodářskou problematiku, ale i současně znalých metod krizového řízení a jejich předcházení,“ doporučila Ing. Kročová.

S činností odborné skupiny prevence, výchovy obyvatelstva a propagace České asociace hasičských důstojníků (dále jen ČAHD) seznámil přítomné její vedoucí Ing. Břetislav Janošek: „Konkrétní činnosti odborné skupiny prevence, výchovy obyvatelstva a propagace na sebe bezprostředně navazují a prolínají se. Z vybraných realizovaných projektů je to například výchova dětí v oblasti požární ochrany – na úseku preventivně výchovné činnosti se podílíme také na přípravě lektorů, kteří působí v této oblasti.“

Doprovodný program konference Červený kohout tvořily především odborné přednášky zástupců společností Somati, s.r.o., Dehn + Söhne GmbH + Co.KG, FK servis, s.r.o., Promat, s.r.o., a Grena, a.s. Společnost Denios, s.r.o., představila svoji novinku – požárně odolný sklad hořlavých látek.
Ocenění Červený kohout s certifikátem za významnou pomoc při přípravě a průběhu konference obdrželi doc. Dr. Ing. Michail Šenovský a Ivana Nohová. V závěru konference organizační výbor vyhodnotil jako nejkvalitnější a nejpřínosnější příspěvek přednášku Ing. Jiřího Kutáče.

Luboš CHOTT,

foto autor

 

Print  E-mail