Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK X ČÍSLO 9/2011

Připomínáme 10. výročí leteckých teroristických útoků na USA, při likvidaci jejichž následků položilo své životy téměř 350 hasičů. V části POŽÁRNÍ OCHRANA přinášíme analýzu zásahu na požár pryže a plastů v Boru u Skutče, při jehož hašení byla poprvé úspěšně využita metoda smáčení hořícího materiálu ve vodní lázni a seznamujeme se systémem odborné přípravy vyšetřovatelů příčin vzniku požárů. Nová typová činnost složek IZS při společném zásahu – Chřipka ptáků a hodnocení taktického cvičení s námětem záchrany osob po zřícení střechy sportovní haly tvoří hlavní náplň části IZS.V blocích OCHRANA OBYVATELSTVA a KRIZOVÉ ŘÍZENÍ otiskujeme případovou studii k 10. výročí závažné chemické havárie v Toulouse, hodnocení cvičení „Zóna 2010“ a také bilanci letošního vzdělávání starostů obcí v oblasti krizového řízení. Pro příznivce POŽÁRNÍHO SPORTU je připraveno komplexní zpravodajství z Mistrovství ČR profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu, které se uskutečnilo v srpnu v Ostravě. 

Čas od času zaměstnává chovatele, úřady, záchraná­ře i média. Naposledy se objevila v roce 2007 na Par­du­bicku, Břeclavsku a na dalších místech České republiky. Někde zanechala několik uhynulých labutí, jinde klátila celé velkochovy drůbeže nebo krůt. Několik osob nakažlivému viru, obvykle ve spojitosti s nějakou další zdravotní komplikací, v minulosti i podlehlo. Řeč je o aviární infuenze - ptačí chřipce.

Průběh zásahuPrůběh zásahu
Nyní se o ní nemluví, je od ní chvilku pokoj. Bylo by ale naivní si myslet, že se už neobjeví. Je nemožné jí úplně předejít, lze s ní ale bojovat. K tomu má přispět i nová, právě dokončená, typová činnost složek IZS při společném zásahu. Obsahuje jak postup pro sběr jednotlivého volně uhynulého ptáka, tak i činnost složek IZS v ohnisku nákazy při likvidaci nakaženého chovu.

Chřipka ptáků je v pořadí jedenáctou typovou činností. Její členění má obvyklou, již zažitou, strukturu. Jednotlivé zúčastněné složky IZS postupují v souladu s příslušnými zpracovanými listy. V příloze společného listu je uveden rozsah provádění dezinfekce, standardní dezinfekční prostředky, k dispozici je rovněž průvodka sběru uhynulého ptáka nebo odhad spotřeby plynu potřebného k zaplynování haly.

Za mimořádnou událost se považuje situace, kdy nelze zvládnout likvidaci ohniska nákazy silami a prostředky chovatele, respektive příslušného orgánu veterinární správy. Likvidace ohnisek nákazy je specifickou odbornou záležitostí, kde sehrávají hlavní roli Státní veterinární správa ČR, místně příslušné krajské veterinární správy a působí další subjekty (HZS ČR, Policie ČR, Armády ČR apod.). Složky IZS budou zapojeny v případě, že příslušný orgán veterinární správy požádá HZS ČR o společné řešení mimořádné události spojené s mimořádnými opatřeními ke zdolání nákazy chřipky ptáků a v zájmu ochrany veřejného zdraví a k zabránění šíření nákazy.

Právním důsledkem uvedené žádosti je organizace záchranných a likvidačních prací podle zákona o IZS na úrovni:
a) místa zásahu (v místě bezprostředního působení mimořádné události, zpravidla v ohnisku chřipky ptáků nebo v ochranném pásmu), kde bude ustaven velitel zásahu pro koordinaci nasazení složek IZS dle zákona o IZS (§19),
b) operačního řízení společného zásahu složek IZS prostřednictvím operačního a informačního střediska IZS,
c) obce s rozšířenou působností, kraje, generálního ředitelství HZS ČR nebo Ministerstva vnitra jako tzv. strategické řízení, při kterém může být svolán pro koordinaci záchranných a likvidačních prací příslušný krizový štáb (obce s rozšířenou působností, kraje, generálního ředitelství HZS ČR, Ministerstva vnitra),
přičemž opatření a postup orgánů veterinární správy dle zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů („veterinární zákon“), jakož i všechna ustanovení vyplývající z uvedeného zákona budou v souladu s odst. 5, § 4 zákona o IZS plně respektována na všech úrovních řízení v IZS.

Velitelem zásahu je velitel jednotky požární ochrany, který řídí zásah a koordinuje součinnost složek IZS v místě zásahu; při rozhodování vychází z odborných stanovisek nebo doporučení orgánů veterinární správy. Ke koordinaci činnosti složek IZS v místě zásahu zřizuje velitel zásahu štáb velitele zásahu. Taktika na místě zásahu spočívá na obecných pravidlech při zásahu na nebezpečnou látku. Prioritně je třeba zajistit ochranu zasahujících osob a zabránit šíření nákazy.

Zásah v místě nakaženého chovu spočívá v provedení průzkumu, uzavření místa mimořádné události; určení nebezpečné a vnější zóny se stanovením vstupů a výstupů pro zásah složek IZS a spolupracujících osob, likvidace chovu, vyklizení objektu, zajištění dezinfekce osob a techniky a provedení závěrečné dezinfekce objektu nakaženého chovu, vždy v souladu s pokyny orgánů veterinární správy. V případě jednotlivého sběru uhynulých ptáků v přírodě spočívá zásah ve sběru uhynulého zvířete (kadáveru), jeho uložení do transportních obalů k vyšetření nebo k likvidaci a případné dezinfekci místa nálezu.

Řešení mimořádné události začíná žádostí orgánů veterinární správy o společné řešení mimořádné události a končí ukončením požadovaných likvidačních prací, zpravidla po závěrečné dezinfekci objektu, kde byl nakažený chov.

Pro zdolání ohnisek nákazy ptačí chřipkou ve velkochovech byl Státní veterinární správou ČR vytvořen „Operační manuál pro zdolání aviární influenzy“, který je průběžně aktualizován. Ten stanovuje závazný postup orgánů veterinární správy v širším rozsahu (např. kdy ještě nejsou využity složky IZS). Nová typová činnost nahrazuje přílohu č. 10 Operačního manuálu pro zdolání aviární influenzy, která se zapojením složek IZS do záchranných a likvidačních prací dosud zabývala.

O vlastním způsobu utrácení drůbeže rozhodují v konečném důsledku orgány veterinární správy ČR. K tomuto účelu vedou „Standardní operační postupy usmrcování zvířat při likvidaci nákaz a jiných mimořádných událostech.“ Jde o materiál, průběžně aktualizovaný Státní veterinární správou ČR, který obsahuje veškeré povolené způsoby utrácení zvířat v ČR, z nichž pro danou konkrétní potřebu jde zejména o utrácení v kontejnerech pomocí CO2 a zaplynování haly pomocí CO2 nebo CO.

Na vytváření typové činnosti se podíleli zástupci Státní veterinární správy ČR, ministerstev zemědělství, zdravotnictví, vnitra a obrany, Policie ČR, a dále HZS Pardubického kraje. Posledně jmenovaní se ve svém kraji na likvidaci ohnisek nákazy ptačí chřipkou ve velkochovech podíleli. Postup vytváření nové typové činnosti koordinoval odbor integrovaného záchranného systému a výkonu služby, MV-GŘ HZS ČR.

Všem aktérům patří poděkování.

Všechny typové činnosti jsou k dispozici na internetových stránkách www.hzscr.cz v sekci Dokumentace IZS.

pplk. Ing. Jiří MATĚJKA, kpt. Ing. Jaromír KONEČNÝ, MV-generální ředitelství HZS ČR, plk. Ing. Ivo OPRCHALSKÝ, HZS Pardubického kraje, foto archiv autorů

 

Print  E-mail