Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XI ČÍSLO 10/2012

V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme zásah na požár výletní lodi na vodní nádrži Vranov, informujeme o změnách v organizaci zkoušek odborné způsobilosti fyzických osob na úseku PO a přinášíme závěry konference Požární ochrana 2012. V části IZS seznamujeme se systémem psychosociální péče a podpory lidem zasaženým mimořádnou událostí, se změnami ve vstupní přípravě příslušníků HZS ČR a s činností Horské služby ČR. V blocích OCHRANA OBYVATELSTVA a KRIZOVÉ ŘÍZENÍ informujeme o specifikách výcviku členů zařízení CO ke zjišťování a označování nebezpečných oblastí i o postupu určování prvků KI. Dále přinášíme zpravodajství z veletrhu FSDays 2012 a připomínáme také desáté výročí založení Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TU Ostrava. Provázíme průběhem Mistrovství profesionálních a dobrovolných hasičů, přinášíme zpravodajství ze závěru Ligy ČR ve výstupu na věž 2012, Mistrovství HZS ČR ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel a také Velké ceny v požárním útoku. 

Zkoušky odborné způsobilosti fyzických osob dle § 11 zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, se doposud konaly v rámci všech hasičských záchranných sborů krajů a ve vybraných případech (zahraniční uchazeči) byly zkoušky pořádány před komisí MV-generálního ředitelství HZS ČR. Od účinnosti nového Pokynu generálního ředitele HZS ČR č. 37/2012 (11. září 2012) přebírá celou agendu spojenou s organizováním zkoušek a s vydáváním osvědčení o odborné způsobilosti Střední odborná škola požární ochrany a Vyšší odborná škola požární ochrany ve Frýdku-Místku (dále jen „SOŠ PO a VOŠ PO“ nebo „škola“).

Co vedlo ke změně?

Od počátku roku 2011 bylo zřejmé, že je potřeba, aby došlo v oblasti odborné způsobilosti fyzických osob ke změně. Existuje pro to řada důvodů, jedním z nich je výrazně nestejnoměrné vytížení prací v této oblasti u jednotlivých hasičských záchranných sborů krajů (dále jen „HZS krajů“). Posledním a asi i rozhodujícím důvodem je současná situace celého Hasičského záchranného sboru ČR, kdy dochází ke snižování počtu příslušníků HZS krajů a klade se důraz na finanční úspory při výkonu svěřených funkcí.

V oblasti ověřování odborné způsobilosti fyzických osob byl v minulých letech nastaven pro občany poměrně vysoký standard, spočívající v provádění zkoušek na 14 místech v republice a v častých termínech. V současné situaci, kdy hledáme možné úspory, jak časové, tak finanční, téměř ve všech oblastech, již nelze takto vysoký standard udržet. Příslušníkům HZS ČR jsou zákonem stanoveny i jiné povinnosti, především výkon státního požárního dozoru, zjišťování příčin vzniku požárů, kontrolní činnost a řada činností v rámci stavební prevence, kterou musí zajistit v zákonem stanovených lhůtách. I přesto bylo naší prioritou najít takové řešení, které by budoucí žadatele o zkoušku neodradilo, protože jsme si vědomi, že odborně způsobilé osoby jsou součástí systému požární ochrany v České republice a mají zde své zákonné místo.

Postupně jsme navrhli a vyhodnotili několik možností, jak tuto situaci vyřešit. Jako optimální řešení se ukázalo organizování zkoušek i vydávání osvědčení jednou institucí. Za tímto účelem pak byla vybrána SOŠ PO a VOŠ PO.

Jak bude celý systém fungovat?

Zkoušky k ověřování odborné způsobilosti fyzických osob, jako i vydávání osvědčení o odborné způsobilosti bude organizačně zabezpečovat SOŠ PO a VOŠ PO. Neznamená to však, že všechny zkoušky musí být prováděny výhradně v prostorách této školy. V případě dostatečného počtu zájemců mohou být zkoušky uspořádány i jinde, např. v prostorách HZS krajů, Záchranného útvaru HZS ČR nebo v zařízeních MV- generálního ředitelství HZS ČR. Stanovení místa konání zkoušky bude plně v kompetenci SOŠ PO a VOŠ PO, stejně tak stanovení jednotlivých termínů. Termíny a místa konání zkoušek budou vyhlašovány vždy na pololetí běžného roku a budou zveřejňovány takovým způsobem, aby byly dostupné veřejnosti - veškeré informace budou k dispozici na internetových stránkách školy (www.sospofm.cz) a MV-generálního ředitelství HZS ČR (www.hzscr.cz). Občané budou informování o těchto změnách i na internetových stránkách HZS krajů. Pokud budou zkoušky probíhat v prostorách školy, mohou zde uchazeči o zkoušku využít i možnosti ubytování. Veškeré informace včetně poplatku za ubytování budou rovněž dostupné na výše uvedených internetových adresách.

Podstatnou změnou, která přispěje ke snížení zátěže příslušníků HZS krajů, kteří vykonávají státní požární dozor, je změna ve složení komisí ke zkouškám. Vzhledem k tomu, že hlavní administrativní zátěž spojenou s organizováním zkoušek nese předseda komise, budou předsedové komisí jmenováni pouze z řad příslušníků SOŠ PO a VOŠ PO. HZS krajů budou do komisí navrhovat své příslušníky pouze jako členy komisí. I v tomto spatřujeme snížení pracovní vytíženosti příslušníků HZS krajů. Zda bude v každé komisi zastoupen příslušník HZS kraje nebo zda bude celá komise složena pouze z příslušníků SOŠ PO a VOŠ PO, je na rozhodnutí ředitele školy.

Co se změní pro uchazeče o zkoušku?

Zásadní a v podstatě jedinou změnou pro uchazeče o zkoušku bude místo konání zkoušky. Nebude již poskytována taková škála možností. Pro některé uchazeče o zkoušku to bude znamenat větší dojezdovou vzdálenost a tím i větší finanční náklady. Pokud ale vezmeme v úvahu, že osvědčení o odborné způsobilosti na úseku požární ochrany získává úspěšný uchazeč na celý život, lze tyto náklady akceptovat. SOŠ PO a VOŠ PO se bude snažit vyjít uchazečům o zkoušku maximálně vstříc podle svých kapacit a možností.

Jako přínos lze označit naprosto rovné podmínky pro všechny uchazeče. Příslušníci SOŠ PO a VOŠ PO, kteří budou předsedy a členy komisí, jsou zkušenými pedagogickými pracovníky, kteří mají rozsáhlé znalosti v požární ochraně a dovedou posoudit potřebnou míru znalostí uchazečů o odbornou způsobilost, která je tematicky dána vyhláškou č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci).

Závěr

Hasičský záchranný sbor ČR musí neustále přehodnocovat organizaci svěřených úkolů tak, aby dosáhl maximální optimalizace výkonu a minimalizace nákladů. Věříme, že nově nastavený systém v oblasti ověřování odborné způsobilosti fyzických osob bude přínosem pro všechny zúčastněné strany a přejeme všem budoucím uchazečům o získání odborné způsobilosti v oblasti požární ochrany úspěšné složení zkoušek a další úspěšné působení v oblasti požární ochrany.

kpt. Ing. Jitka PICKOVÁ, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv autorky
 

Print  E-mail