Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XII ČÍSLO 7/2013

V úvodu přinášíme zpravodajství o zásahové činnosti HZS ČR a dalších složek IZS při likvidaci následků červnových ničivých povodní a seznamujeme s novelou zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, která řeší zapojení pojišťoven do financování jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme únorový zásah jednotek PO při likvidaci tragických následků výbuchu plynu v bytovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm a zabýváme se také nejčastějšími nedostatky v projektové dokumentaci a praktickém provedení komínů ve stavbách. Spolupráce příslušníků laboratoře Zařízení Tišnov HZS JmK s Pyrotechnickou službou Policie ČR a analýza komunikace na TCTV 112 jsou náplní části časopisu zaměřené na oblast IZS. V bloku OCHRANA OBYVATELSTVA přinášíme první díl seriálu „Ochrana dýchacích cest – historie a současnost“ a informujeme o průběhu mezinárodního kurzu zaměřeného na ochranu proti chemickým zbraním. 

V neděli 17. února 2013 došlo v časných ranních hodinách k výbuchu plynu a následnému požáru v bytovém domě v ulici 6. května ve Frenštátě pod Radhoštěm. V té době se v domě nacházelo celkem 18 osob, z nichž šest při této události zahynulo, 11 bylo hospitalizováno se zraněním.

Na likvidaci této mimořádné události se podílelo na 162 hasičů z 18 jednotek PO, přes 60 policistů, 18 zdravotníků a desítky dalších osob, ať už jako zaměstnanci města nebo jiných přizvaných subjektů.

Popis objektu

Typový bytový dům v ulici 6. května ve Frenštátě pod Radhoštěm byl kolaudován v roce 1973 a v roce 2009 byl dodatečně kompletně zateplen kontaktním systémem Baumit. Tři vchody do domu byly vůči sobě posunuty o 1,3 m. Půdorysné rozměry části objektu, kde došlo k výbuchu s následným požárem, byly 15,21 m x 11,77 m, a stavební výška 9,25 m. Objekt tvořila nehořlavá konstrukční soustava ze svislých blokopanelových dílců a vodorovných stropních panelů Spiroll o tloušťce 250 mm. Nosný systém se skládal z železobetonových blokopanelů o tloušťce 375 mm a schodišťové nosné příčné stěny o tloušťce 200 mm. Příčky v bytech byly cihelné, sádrové a mezi byty zdvojené z dutých cihel. Plochá střecha byla tvořena struskovým násypem, plynosilikátovými deskami a živičnou hydroizolací. Okna a dveře ve vstupech do bytů byly celodřevěné, výplně otvorů dveří uvnitř bytů ze dřeva, případně prosklené. Dveře hlavního vchodu byly vyrobeny z hliníku s prosklenou plochou. Dům měl jedno centrální schodiště, tři nadzemní a jedno podzemní podlaží. Do podzemního podlaží byl přístup také dveřmi v boční stěně objektu. V každém nadzemním podlaží (NP) se nacházely dvě bytové jednotky o dispozici 3+1.

Průběh zásahu

První hlášení o výbuchu a následném požáru přijalo krajské operační a informační středisko Moravskoslezského kraje (KOPIS) 17. února 2013 v 03.50 hodin. Na místo události byly ve 03.52 hodin vyslány jednotky PO v I. stupni poplachového plánu, a to jednotka HZS Moravskoslezského kraje stanice Nový Jičín s CAS 20 a AZ 30, jednotky SDH obcí Frenštát pod Radhoštěm s CAS 20, Kunčice pod Ondřejníkem s CAS 24 a Trojanovice s CAS 24. Současně s vysláním jednotek PO byly informovány další složky IZS – Policie ČR a Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje. O události byli vyrozuměni řídící důstojník územního odboru Nový Jičín a příslušník pro zjišťování příčin vzniku požáru. Na příkaz řídícího důstojníka územního odboru byly ve 03.55 hodin na místo zásahu vyslány další dvě jednotky SDH obcí (Kopřivnice s CAS 20 a Příbor s CAS 32). Na KOPIS přicházelo velké množství telefonických hlášení, z nichž se již dal tušit značný rozsah události. Byl vyhlášen II. stupeň poplachového plánu a zároveň byli vyrozuměni krajský řídící důstojník, starostka města Frenštát pod Radhoštěm, Městská policie Frenštát pod Radhoštěm a pohotovostní služby dodavatelů plynu, elektrické energie a vody.

Záchrana osob z objektu

Ve 03.51 hodin se na místo zásahu dostavili příslušníci obvodního oddělení Policie ČR Frenštát pod Radhoštěm a územního odboru Policie ČR Nový Jičín. Policisté se za doprovodu obyvatele ze sousedního vchodu pokusili vniknout do hořícího objektu a zachránit přítomné osoby. Jejich pokus byl však pro značný žár ohně neúspěšný. Již pět minut poté se na místo dostavila první posádka zdravotnické záchranné služby, hlídka městské policie a místní jednotka SDH. Policie ČR společně s městskou policií provedla uzávěru okolí nepovolaným osobám a řídila dopravu v oblasti místa zásahu. Z hlášení velitele zásahu (VZ) bylo zřejmé, že požárem jsou plně zasaženy bytové jednotky i sklepní prostory a v objektu se stále nacházejí obyvatelé bytů. Na hašení požáru byl nasazen vysokotlaký proud ze zadní strany objektu, jeden proud C 52 z vnějšku z čelní strany budovy a další proud C 52 proud dovnitř budovy. Hasičům se podařilo z nastavovacích žebříků zachránit dvě osoby z 2. NP.

Opětovný výbuch poranil dobrovolného hasiče z jednotky SDH obce Frenštát pod Radhoštěm, který se nacházel před hořícím objektem. Po dojezdu jednotky PO ze stanice Nový Jičín ve 04.15 hodin převzal velitel čety velení zásahu. V té době už byla požárem zasažena i střecha budovy a bytový dům byl viditelně staticky narušen. Po výbuchu plynu v levé části domu se propadla střecha, což znemožnilo záchranu obyvatel vnitřní cestou. Hlavní směr záchrany osob byl veden z čelní strany objektu s použitím AZ 30 do 3. NP, odkud byly zachráněni čtyři obyvatelé jednoho bytu.

Odpojení přívodu plynu

Pracovník plynáren se na místo zásahu dostavil ve 04.30 hodin, ale situace mu neumožňovala uzavřít plyn unikající v suterénu budovy, který značně podporoval hoření. Ve 04.40 hodin se na místo zásahu dostavil řídící důstojník územního odboru, převzal velení zásahu, rozdělil místo zásahu na tři úseky a zřídil štáb velitele zásahu. Za hlavní cíle zásahu bylo určeno pokračovat v průzkumu, vyhledat a zachránit zbylé osoby, zastavit unikající plyn a lokalizovat požár. Z důvodu značného statického poškození budovy, kdy polovina střechy a stropní konstrukce z 3. a 2. NP byly propadlé až do přízemí a zadní stěna objektu vychýlena ven asi o jeden metr, byl na místo zásahu povolán statik. S ohledem na velmi vysokou míru rizika ohrožení života a zdraví zasahujících VZ nařídil, že do objektu nadále mohou vstupovat pouze příslušníci HZS Moravskoslezského kraje.

Veliteli družstva ze stanice Bílovec vydal VZ přímý rozkaz, aby se svou jednotkou zastavil unikající plyn v suterénu hořícího domu. Hasiči se pod ochranou vodního proudu dostali až k hlavnímu uzávěru plynu, ze kterého stále unikal hořící plyn, a na smluvený signál srazili plamen. Kusem mokré textilie a následně plynárenskou páskou dotěsnili místo úniku. Po celou dobu byly soustavně měřeny koncentrace plynu. Provizorní zastavení unikajícího plynu bylo zlomem ve vývoji situace, již krátce poté ohlásil velitel zásahu lokalizaci požáru. Úplné odpojení objektu od přívodu plynu provedli pracovníci plynáren přerušením přípojky před domem. V době lokalizace požáru bylo nasazeno celkem sedm proudů C 52, jeden vysokotlaký proud a jeden proud z AZ 30.

Nasazení záchranářských psů

Evakuovaní obyvatelé okolních domů byli ve spolupráci se starostkou města Frenštát pod Radhoštěm soustředěni v prostorách radnice. Byly aktivovány posttraumatické intervenční týmy všech základních složek IZS. V té době se na místo zásahu dostavil krajský řídící důstojník, ředitel územního odboru a ředitel HZS Moravskoslezského kraje a také krajské vedení Policie ČR. Se situací se na místě zásahu seznámil 1. náměstek hejtmana, v odpoledních hodinách se dostavili zástupci MV-generálního ředitelství HZS ČR a náměstek ministra vnitra.

Na základě informací od Policie ČR bylo zřejmé, že se pohřešuje celkem pět osob, z toho dvě děti. Bylo rozhodnuto o přeskupení sil a prostředků. Pro další práce byla z Ostravy povolána část USAR týmu s technickým kontejnerem a lezecké družstvo, přivezen byl i kontejner se dřevem ke zhotovení výztuže dislokovaný u HZS Letiště Leoše Janáčka v Ostravě. Ze Záchranného útvaru HZS ČR byla vyžádána těžká technika a kynologové. Zároveň byli povoláni kynologové Městské policie Ostrava. Zázemí pro činnost štábu VZ bylo vytvořeno v týlovém kontejneru. Stravování zasahujících bylo zabezpečeno městským úřadem.

První nasazení kynologů se psy se uskutečnilo krátce před nedělním polednem. Došlo však k posunu stěn objektu a všichni museli na příkaz VZ budovu opustit. Pro další činnost zasahujících jednotek PO bylo nutné vytvořit bezpečné podmínky. Byly provedeny nezbytné terénní úpravy pro příjezd automobilových zemních strojů. S použitím zemního stroje UDS byla stržena nejprve zadní a poté boční stěna domu, k odstranění čelní stěny byl použit lanový naviják z VYA na podvozku T 815 8x8. Dřevěnými podpěrami byl stabilizován schodišťový prostor. V sutinách stále zůstávalo mnoho skrytých ohnisek požáru, z nichž stoupal kouř. Opětovné nasazení psů bylo možné až po třech hodinách. I když podmínky pro práci kynologů nebyly ideální, psi označili místa, kde byla později nalezena těla hledaných osob.

Od nedělního odpoledne do pondělního rána probíhalo kontinuální šetrné, především ruční, rozebírání sutin. Pracovní skupiny se střídaly v pravidelných intervalech. Na sutiny byli nasazováni kynologové se psy, kteří zpřesňovali prostor pro vyhledávání osob. Postupným odebíráním sutin vzrůstalo riziko posunutí svislých konstrukcí budovy.

Nasazení speciální techniky

V pondělí před sedmou hodinou ranní došlo k výraznému posunu stavebních prvků schodišťového prostoru a práce byly opět pro nepřijatelně vysoké riziko pro zasahující přerušeny. Jako relativně bezpečné bylo vyhodnoceno odebírání sutin shora. Pro tento postup však jednotky PO nedisponovaly příslušnou technikou. V 09.00 hodin bylo dojednáno s vedením městského úřadu využití dohody o plánované pomoci na vyžádání mezi HZS Moravskoslezského kraje a firmou Mrozek, a.s., která se specializuje na demolice objektů a disponuje potřebnou technikou i zkušenostmi.

Po celou dobu prohledávání sutin kriminalisté Policie ČR vše pečlivě dokumentovali a zajišťovali vzorky pro další expertní posouzení, např. plynové spotřebiče. V prohledaných sutinách byla nalezena mrtvá těla všech pohřešovaných osob. VZ ohlásil 18. února v 16.00 hodin likvidaci požáru a činnost jednotek PO byla ukončena v 17.00 hodin. Místo zásahu bylo se souhlasem Policie ČR protokolárně předáno Městskému úřadu Frenštát pod Radhoštěm, Policie ČR však i nadále zajišťovala střežení objektu a jeho bezprostředního okolí.

Příčina vzniku požáru a následky

Podle svědeckých výpovědí samotnému požáru předcházel mohutný výbuch. Plameny byly nejdříve zpozorovány v bytě v 1. NP a současně v suterénu, kde se nacházel hlavní uzávěr plynu, na němž byl demontován kužel ventilu.

Na základě všech zadokumentovaných skutečností, získaných důkazů a poznatků, které jsou uvedeny v odborném vyjádření zpracovaném k této události, byla stanovena jediná příčina vzniku požáru: úmyslné zapálení. Mimořádná událost byla v době zpracování tohoto textu v šetření Policie ČR.
Z 18 osob, které se nacházely v objektu v době výbuchu, šest osob zahynulo (3 děti a 3 dospělí), 12 bylo zraněno (3 děti a 9 dospělých), z čehož 11 bylo hospitalizováno ve specializovaných zdravotnických zařízeních. Zranění obyvatel domu byla různá, od řezných nebo tržných ran, přes intoxikaci až po popáleniny od 10 do 90 % těla. Z okolních vchodů a domů bylo evakuováno na 50 osob. Došlo ke zranění jednoho dobrovolného hasiče, který byl hospitalizován s popáleninami v obličeji. Předběžná škoda byla vyčíslena na 10 miliónů Kč.

Objekt byl výbuchem natolik staticky poškozen, že musela být provedena celková demolice. Sousední části domu (dva vchody) byly staticky zajištěny a zpevněny ocelovými lany, jejich obyvatelé se po několik týdnů nemohli vrátit do svých domovů.

Posttraumatickou péči psychologa HZS Moravskoslezského kraje využila jednotka SDH obce Frenštát pod Radhoštěm. Další psychosociální pomoc pro oběti neštěstí, pozůstalé po obětech nebo rodinné příslušníky nadále poskytuje občanské sdružení Krizové centrum Ostrava.

Specifika zásahu

Pozitiva
včasné povolání dostatečného množství sil a prostředků,
rychlost nasazení a efektivní spolupráce všech složek IZS,
velmi rychlé vytyčení dostatečně velké uzávěry proti vstupu nepovolaných osob,
zřízení štábu VZ a rozdělení místa zásahu na úseky,
vysoké nasazení, disciplinovanost a odvaha všech zasahujících osob podílejících se na řešení mimořádné události,
výborná spolupráce s vedením městského úřadu a všemi jeho orgány,
možnost evakuované umístit v prostorách radnice,
týlové zabezpečení, včetně nepřetržitého zajišťování nápojů a stravy,
nasazení speciálních týmů – kynologové, lezci, USAR, Speciální pořádková jednotka Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje,
činnost posttraumatických týmů,
nasazení speciální pořární techniky a věcných prostředků HZS Moravskoslezského kraje a prostředků Policie ČR,
rychlost nasazení a zručnost obsluhy zemního stroje UDS Záchranného útvaru HZS ČR,
nasazení nakladače soukromé firmy pro nakládání a odvoz sutin.

Negativa
velký počet usmrcených a zraněných osob,
zranění člena jednotky SDH obce,
pozdní uzavření unikajícího plynu,
destrukce objektu a jeho nestabilita po celou dobu zásahu,
skladba sutin neumožňovala nasadit speciální prostředky – např. štěrbinovou kameru,
obtížný přístup těžké techniky ze zadní strany budovy,
HZS Moravskoslezského kraje nedisponoval technikou pro odebírání sutin shora,
zimní klimatické podmínky.

plk. Ing. Tomáš KLOS, npor. Ing. Jan NĚMEČEK, HZS Moravskoslezského kraje, foto archiv HZS Moravskoslezského kraje
 

Print  E-mail