Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XII ČÍSLO 8/2013

V bloku zaměřeném na POŽÁRNÍ OCHRANU analyzujeme zásah při likvidaci následků dubnového výbuchu plynu v pražské Divadelní ulici, seznamujeme se zajištěním požární ochrany mrazírenských a chladírenských skladů a odpovídáme na otázku, zda elektronické cigarety mohou zapříčinit vznik požáru. Hodnocení cvičení složek IZS na hradě Helfštýn, prezentace chemického automobilu s plynotěsnou komorou a popis výcvikového zařízení simulujícího reálné podmínky požáru najdete v části IZS. V bloku OCHRANA OBYVATELSTVA přinášíme další díl seriálu „Ochrana dýchacích cest – historie a současnost“ a informujeme o spolupráci mezi HZS Jihomoravského kraje a Masarykovou univerzitou při výuce předmětu „Ochrana obyvatelstva“. V části KRIZOVÉ ŘÍZENÍ seznamujeme se zkušenostmi HZS Jihomoravského kraje z poskytování metodické pomoci zpracovatelům plánů krizové připravenosti, s projektem intranetu krizového řízení HZS Zlínského kraje a bilancujeme předsednictví Irska a Litvy v Radě EU v oblasti civilní ochrany.  

V loňském roce došlo k několika požárům, kdy příčina vzniku požáru souvisela s provozem elektronické cigarety. Ta funguje tak, že při vdechnutí vzduchu je nejprve sepnut podtlakový spínač, který připojí akumulátor na elektrickou spirálu, která je umístěna v kovovém knotu napuštěném dýmotvornou látkou. U některých cigaret je uváděn glykol. Spirála se rozžhaví až do červeného svitu, což odpovídá teplotě převyšující 600 °C. Vytvořený dým je vdechován přes kapsle plněné roztokem obsahujícím nikotin (v různých koncentracích – případně bez nikotinu) a rozličná ochucovadla.

Vyhoření postele, kde probíhalo plamenné hoření Vyhoření postele, kde probíhalo plamenné hoření
Jeden z prvních evidovaných případů požáru elektronické cigarety se stal v Ostravě. Při ohledání místa požáru bylo zjištěno, že uživatelka bytu zakoupila elektronickou cigaretu značky eGo-T. O dva dny později, přibližně v 01.00 hodin, dala elektronickou cigaretu do nabíječky a poté do zásuvky. Cigaretu položila na kuchyňskou linku a nabíječku zasunula do zásuvky nad kuchyňskou linkou. V bytě byla se svým přítelem. Ten spal na posteli ve vzdálenosti přibližně dva metry od kuchyňské linky. V čase kolem 06.00 hodin ucítil na posteli u nohou teplo, probudil se a uviděl na okraji postele asi 0,5 metru vysoké plameny. Přikrývkou plameny zlikvidoval.

Ohledáním místa požáru bylo dále zjištěno, že došlo k „vystřelení“ baterie z elektronické cigarety směrem na postel. Zbytky baterie byly roztroušeny na různých místech ve směru od elektronické cigarety k místu, kde došlo k plamennému hoření postele (vzdálenost přibližně 2 m).

Příčina vzniku požáru

Pro zjištění konkrétního důvodu „vystřelení“ baterie z elektronické cigarety byla celá cigareta a zbytky baterie z místa požáru odebrány a odeslány k expertiznímu zkoumání na Technický ústav požární ochrany Praha.

Na základě jejich zkoumání bylo vypracováno odborné vyjádření, ve kterém se mimo jiné konstatuje, že elektronická cigareta byla poškozena v důsledku exploze a následného vystřelení akumulátoru Li-Pol z obalu cigarety. Akumulátor Li-Pol slouží k napájení elektronických obvodů a žhavicího vlákna cigarety. Exploze akumulátoru může nastat vlivem jeho přehřátí buď vnitřním zkratem, působením teploty z vnějšího tepelného zdroje nebo velkým nabíjecím proudem při nabíjení. Vzhledem k tomu, že v akumulátoru je použit prvek lithium, dojde vzhledem k chemickým vlastnostem lithia skoro vždy ke vzniku požáru (dochází k rozkladu hydridu lithného na lithium a vodík, kde oba prvky jsou na vzduchu velmi reaktivní).

Na zbytcích vnitřku akumulátoru nebyly nalezeny stopy po působení zkratu a akumulátor byl umístěn na kuchyňské lince za normální pokojové teploty. Příčinou exploze bylo přehřátí akumulátoru při nabíjení. Přehřátí akumulátoru nastane nadměrným proudem při poruše nabíječky.

nprap. Ing. Kamil KLAR, HZS Moravskoslezského kraje, foto autor

Testování elektronické cigarety

Než došlo k prvním požárům od elektronických cigaret, požádalo MV-generální ředitelství HZS ČR několik prodejců, aby poskytli vzorky těchto výrobků pro provedení zkoumání v Technickém ústavu požární ochrany Praha. Jako první a zatím poslední vzorek se podařilo získat elektronickou cigaretu INTELLICIG Evolution (obr. 1), která se svým vzhledem asi nejvíce podobá běžné cigaretě.

Obr. 1 INTELLICIG Evolution elektronická cigaretaObr. 1 INTELLICIG Evolution elektronická cigareta
Tato elektronická cigareta byla zkoušena z hlediska možných dosahovaných teplot na jejím povrchu i uvnitř při aktivním kouření z důvodu nebezpečí výbuchu ve výbušném prostředí, byť jsou tyto výrobky na obalech nebo v návodech označeny jako výrobky nevhodné do výbušného prostředí. Cílem měření bylo získat reálné teplotní hodnoty zejména pro potřeby příslušníků zabývajících se zjišťováním příčin vzniku požárů. Samotné měření teplot v elektronické cigaretě (dále jen „cigareta“) bylo rozděleno do dvou kroků. V prvním kroku byla měřena povrchová teplota těla cigarety při jejím použití, tj. „potáhnutí“ při kouření. Měření povrchové teploty cigarety bylo provedeno za použití termovizní kamery (obr. 2). Dosažená teplota činila 42,7 °C.

Ve druhém kroku se měřila teplota uvnitř cigarety (obr. 2). Vzhledem k tomu, že při potáhnutí prochází vzduch průduchy v těle cigarety přes punčošku a topnou spirálku, která se žhaví, odpařuje se e-liquid (obsahuje vonné látky a určitou koncentraci nikotinu). Kouřící pak vdechuje vzduch s příměsí odpařeného e-liquidu. Topná spirálka je uložena pod punčoškou tvořenou jemnými kovovými vlákny v atomizéru.

Obr. 2 Termovizní snímek znázorňující rozložení teplot při aktivním kouření e-cigaretyObr. 2 Termovizní snímek znázorňující rozložení teplot při aktivním kouření e-cigarety
Demontáží cigarety bylo zjištěno, že při proudění vzduchu (sepnutí elektrického obvodu) se topná spirálka rozžhaví až do světle žluté/bělavé barvy, což odpovídá teplotám v rozmezí přibližně 600 až 700 °C. Vzhledem k miniaturnímu provedení a geometrickému uspořádání se však přesnou teplotu nepodařilo stanovit.

Závěr

Požáry od elektronických cigaret nejsou časté. Při zjišťování příčiny vzniku požáru je potřeba vzít v úvahu použití lithia v akumulátoru. Vzhledem k vysoké teplotě žhavicího vlákna není přípustné použití elektronické cigarety ve výbušném prostřední. Tato důležitá bezpečnostní skutečnost není v návodu k použití uvedena. Taktéž je potřeba věnovat pozornost výpovědi přítomných svědků z důvodu vytvoření časové osy.

 

plk. Ing. Vlasta CHARVÁTOVÁ, Technický ústav požární ochrany Praha, kpt. Bc. Radek KISLINGER, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto autoři

 

Print  E-mail