Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 12/2018

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA si můžete přečíst nejen rozbor požáru průmyslové a skladovací haly v Hostivaři, ale také detailní analýzu vlivu dynamiky požáru v uzavřeném prostoru při určování kriminalistického ohniska. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se mimo jiné dozvíte, jak probíhalo cvičení na Ukrajině, kterého se zúčastnil český CBRN odřad v rámci projektu EU‑CHEM‑REACT 2018. V rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ vás seznámíme s dvěma taktickými cvičeními a instruktážně metodickými zaměstnáními, které se uskutečnily v jihočeské Bechyni. V INFORMACÍCH shrnujeme výsledky Ankety Dobrovolných hasičů roku 2018. Dále si připomeneme oslavy vzniku československé republiky v Praze. Prosincové číslo uzavírá článek o předávání pamětních medailí u příležitosti 100. výročí vzniku republiky. Celkem bylo vyznamenáno přes tři sta osob jak z řad příslušníků, tak zaměstnanců HZS ČR. Zároveň byly oceněny osobnosti z veřejného i soukromého sektoru, které se zasloužily o rozvoj HZS ČR. 

Dne 8. května 2018 krátce před jednou hodinou odpolední přijal operátor tísňové linky informaci o požáru průmyslové a skladovací haly v ulici U Pekáren v pražské Hostivaři.

Krajské operační a informační středisko HZS hl. m. Prahy (KOPIS) ve 12.55 hodin vyhlásilo poplach jednotkám požární ochrany (PO) v I. stupni požárního poplachu. Celkem v prvním sledu vyslalo pět jednotek HZS hl. m. Prahy a tři jednotky SDH obcí. Dále byl na místo vyslán velicí důstojník směny.

Popis objektu
Skladovací hala byla objektem o rozměrech 60 × 150 m s naskladněným větším množstvím neznámého materiálu převážně na bázi textilu a plastických hmot. Tato část tvořila jeden požární úsek. Převážná část tohoto úseku se již nacházela ve třetí fázi rozvoje požáru. Konstrukce objektu byla ze železobetonového skeletu s kovovou střešní konstrukcí pobytou dřevěnými prkny (sendvičová střecha) a asfaltovou lepenkou. Na střeše haly bylo několik světlíků. Vstup do objektu byl přes plechová vrata. Veškeré okenní otvory byly osazeny dřevěnými okny a mřížemi. Podlahy byly betonové. Hala byla vnitřně rozdělena jednou dlouhou chodbou přes celou délku a dále na pět segmentů po jedné straně. Tyto prostory se uzavíraly plechovými vraty. Šlo pouze o vnitřní dělení haly z cihel a ocelových sítí bez požární odolnosti. V objektu byly instalovány rozvody elektrické energie, plynu a kompresorovna s rozvodem vzduchu. Hala byla ze tří stran obestavěna pneuservisem, truhlářskou a zámečnickou dílnou a množstvím drobných skladů pro pronájem. Tyto objekty tvořily samostatné požární úseky s vlastními vchody.

Průběh zásahu
Při příjezdu první jednotky ze stanice Strašnice (CAS-20, CAS-30, AZ-30) ve 13.02 hodin na místo události bylo zřejmé, že se jedná o požár velkého rozsahu. Intenzivním hořením byla zasažena podstatná část haly včetně střešní konstrukce. Informace předala na KOPIS, a to na místo vyslalo další jednotky PO podle požárního poplachového plánu.

V prvním sledu na místo události přijely jednotky ze stanic Chodov (CAS-20), Krč (CAS-24, CAS-24/9000), Holešovice (CAS-30, CAS-24, AZ-40) a Sokolská (CAS-24, TA­ L3 Cobra). Dále jednotky SDH obcí Horní a Dolní Měcholupy (CAS-24, CAS-30, CAS-32) a Chodov (CAS-32).
Velitel zásahu (VZ) dostal informaci, že se v objektu mohou nacházet osoby. Následně vydal rozkaz k vytvoření dopravního vedení na tři proudy C a jeden proud po AZ-30. Hasiči zahájili průzkum bojem s vyhledáváním osob s termokamerami. Zásah vedli hlavním vstupem do objektu.

Ve 13.11 hodin byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu. Po příjezdu na místo přebral velicí důstojník směny velení zásahu a zřídil štáb VZ v ulici Sklářská. O dané situaci na místě události informoval Operační a informační středisko MV­ generálního ředitelství HZS ČR, Operační středisko krizového štábu Magistrátu hl. m. Prahy, krajského řídicího důstojníka, ředitele HZS hl. m. Prahy. Místo zásahu rozdělil na tři úseky:
Úsek č. 1 - Ulice U pekáren
Zásah byl vedený vstupními vraty. V další fázi ze střechy přilehlé budovy celkem na pět proudů C. Jednotky se stanic Strašnice, Chodov a Krč hasily s použitím pěny pro zmírnění intenzity hoření. Dále jednotka naváděla vrtulník Letecké služby (LS) Policie ČR na místo shozu. Na vnitřní hašení se použil hasicí robot z HZS podniku Škoda Auto Mladá Boleslav.

Úsek č. 2 - Křižovatka ulic U továren x U pekáren
Zásah byl vedený po AZ-30 a AZ-40 a dvěma proudy C. Jednotky ze stanic Strašnice, Holešovice a Sokolská nasadily zařízení Cobra převážně k ochraně přilehlé truhlárny. Poté použily speciální CAS z HZS podniku Škoda Auto se systémem One Seven.

Úsek č. 3 - Ulice U továren
Zásah probíhal na dva C proudy a jeden proud z AP-40 převážně k ochraně pneuservisu. Jednotky ze stanic Sokolská, Petřiny a Modřany násilně vstoupily přes mříže do části haly. Z prostoru pneuservisu hasiči evakuovali asi 300 uskladněných pneumatik.

Policie ČR uzavřela ulici U továren a přilehlé okolí. Jednotky SDH obcí zřídily dvě čerpací stanoviště pro kyvadlovou dopravu vody. Následně další čerpací stanoviště pro LS Policie ČR na plnění bambi vaku v ulici Rabakovská. Ve 14.08 hodin byl vyhlášen III. stupeň požárního poplachu. Z důvodu rychlého šíření požáru a kvůli četným výbuchům na místě zásahu vydal VZ zákaz vstupu do objektu. Krátce na to došlo k částečnému zřícení střešní konstrukce. V té době byla již požárem zasažena celá plocha haly. VZ rozhodl o zásahu pouze z vnější strany objektu a na místo si vyžádal vrtulník LS Policie ČR. V daný okamžik bylo nasazeno 12 proudů C, z toho čtyři výškovou technikou. Práce probíhala v dýchacích přístrojích. Ve 14.30 hodin vznesl VZ požadavek na vyslání hasicího robota LUF - 60 z HZS podniku Škoda Auto. Zároveň se ukázalo, že čerpací stanoviště jsou neefektivní a hydrantová síť začala kolabovat. Na místo tedy povolal další CAS kvůli dopravě vody.

Na místo vyjely CAS z dalších stanic HZS hl. m. Prahy, HZS Středočeského kraje, vojenská hasičská jednotka Letiště Kbely, chemická laboratoř HZS Středočeského kraje Kamenice, HZS podniku Mitas a další jednotky SDH obcí. Pro zázemí štábu byl na místo události přepraven týlový kontejner. Do objektu byly odpojeny veškeré energie. Během zásahu proběhla evakuace historických vozidel z přilehlého objektu garáží. Ze vzduchu probíhalo hašení bambi vakem LS Policie ČR.

Těsně před 15.00 hodinou byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu. Na místě pracovala chemická laboratoř Kamenice, která po dobu zásahu měřila škodliviny v ovzduší a naměřila zvýšenou koncentraci CO a chlorovodíku v několika lokalitách. Leteckým průzkumem se zjistilo šíření zplodin hoření na městské části Prahy 10, 11 a 4. Tato informace byla předána starostům městských částí. Po poradě štábu VZ bylo rozhodnuto o svolání příslušníků směny B do zálohy na jednotlivé stanice HZS hl. m. Prahy. Na místo události se ve 21.00 hodin dostavil řídicí důstojník MV­ generálního ředitelství HZS ČR, který byl obeznámen s průběhem zásahu.

Příslušníci odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení zajistili informování dotčených obyvatel. V součinnosti s Magistrátem hl. m. Prahy byla vyhlášena informace o zákazu větrání.

Zdravotnická záchranná služba přijela se speciálním vozem Atego využívaným pro likvidaci následků mimořádných událostí a na místě ošetřila jednoho příslušníka kvůli celkovému vyčerpání organismu. Na místo zásahu se dostavil radní pro bezpečnost Bc. Libor Hadrava. Byl aktivován Český červený kříž (ČČK), který zajistil pitný režim a stravu pro zasahující jednotky PO.

Lokalizace požáru
V 01.03 hodin byl požár lokalizován a došlo k redukci na pět proudů C. V 02.20 byly zrušeny úseky a štáb VZ. Následně se redukovaly síly a prostředky na místě události. Dohašovala se skrytá ohniska až do ranních hodin. V 06.30 hodin místo zásahu přebrala směna B, která na místo povolala statika. Ten vydal zákaz vstupu do středových částí místa zásahu kvůli nestabilitě konstrukce.

Pokračovala dohlídka místa zásahu směnou B a následně směnou C, která dne 10. května 2018 ve 14.52 hodin ukončila zásah a místo předala Policii ČR.

Příčina vzniku požáru
Na místě požáru proběhla celkem tři došetření spolu s Kriminalistickým ústavem a Technickým ústavem požární ochrany. Na základě vyhodnocení expertíz a dalšího šetření nebyla příčina požáru jednoznačně stanovena. Nebylo totiž možné zcela vyloučit technickou závadu elektroinstalace.

Specifika zásahu
Pozitiva

  • zabránění přenosu požáru na vedlejší budovy včasným nasazením sil a prostředků,
  • nedošlo k žádnému závažnému zranění zasahujících hasičů,
  • vysoké nasazení zasahujících hasičů a dalších složek IZS zejména v počátku zásahu,
  • dobrá součinnost všech složek IZS při organizaci místa zásahu,
  • dobrá spolupráce s KOPIS, s ČČK Praha 1 a starosty městských částí,
  • nasazení prostředků z HZS podniku Škoda Auto Mladá Boleslav,
  • bezchybná činnost štábu a velitelů úseků a spolupráce s laboratoří Kamenice.

Negativa

  • pozdní ohlášení na KOPIS,
  • chybějící veškerá dokumentace k objektu,
  • rychlý rozvoj a šíření požáru,
  • velké množství uskladněného materiálu včetně tlakových láhví,
  • fyzicky náročný zásah,
  • exploze tlakových nádob,
  • destrukce a pády střešní konstrukce,
  • nedostatek hasební vody, slabá hydrantová síť,
  • šíření zplodin hoření.

Shrnutí

  • celkem na místě zasahovalo deset pražských profesionálních jednotek PO, dvě jednotky HZS Středočeského kraje, čtyři jednotky HZS podniku, jednotka Armády ČR, 27 jednotek SDH obcí a LS Policie ČR,
  • celkem nasazeno 12 proudů C včetně čtyř proudů po výškové technice,
  • provedeno 90 shozů LS Policie ČR,
  • nasazen hasicí robot LUF - 60 a cisterna s pěnou One Seven,
  • použito celkem 247 izolačních dýchacích přístrojů,
  • škoda 45 000 000 Kč,
  • uchráněno 15 000 000 Kč.

nprap. Pavel SCHNURPFEIL, nprap. Blažej UHRINČAŤ, ppor Bc. Pavel ČERVENKA, HZS hl. m. Prahy, foto prap. Jan KOSTÍK, HZS hl. m. Prahy

Print  E-mail