Časopis 112 ROČNÍK XXI ČÍSLO 2/2022
V únorovém čísle časopisu vás seznámíme s informacemi z bilanční tiskové konference Hasičského záchranného sboru ČR za rok 2021, kde generální ředitel genmjr. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., MBA zhodnotil uplynulý rok sboru. V Praze-Holešovicích, byla slavnostně otevřena nová stanice, která nahradila poslední dochovanou stanici, ta byla postavena v roce 1942. Na stanici typu C3 budou sloužit tři směny, v každé 26 příslušníků. Zajímavý je článek o návrzích nových způsobů hašení li-baterií a jejich zkoušení. Aktuální postupy schválené výrobci doporučují uhasit tyto zdroje elektrické energie ponořením do velkého množství vody. Mimořádná událost s přítomností biologických látek (B-agens) byla tématem společného cvičení HZS Libereckého kraje s Armádou České republiky. Odborný seminář k problematice ochrany domácností před požáry a nebezpečnými plyny se uskutečnil koncem října ve Zlíně. Zlínský kraj tak přispěl k zvýšení zabezpečení domácností zařízením autonomní detekce a signalizace.
Česká asociace hasičských důstojníků, z.s., ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Olomouckého kraje (HZS OLK), Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje (HZS MSK) a Olomouckým krajem (OLK) zorganizovala 9. listopadu 2021 v olomouckém Park Hotelu Prachárna odborný seminář na téma „Problematika nástupních ploch pro požární techniku“. Byl určen pro zástupce obcí, bytových družstev, společenství vlastníků bytových jednotek a dále pro projektanty a odborně způsobilé osoby v oblasti požární ochrany.
Jako první vystoupil kpt. Ing. Aleš Směja z HZS MSK s prezentací na téma „Požadavky na nástupní plochy pro požární techniku“. V průběhu přednášky vysvětlil požadavky na nástupní plochy stanovené vyhláškou č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb, a hlavně českými technickými normami ČSN 73 0802 Požární bezpečnost staveb – Nevýrobní objekty a ČSN 73 0804 Požární bezpečnost staveb – Výrobní objekty, kde jsou uvedeny minimální požadavky na stavební provedení a rozměry nástupních ploch. Následně se věnoval objektům, u nichž je nutné zřídit tuto plochu, a též shrnul, za jakých podmínek zřízena být nemusí.
Dále pokračoval kpt. Ing. Aleš Tulach s prezentací na téma „Problematika nástupních ploch u stávajících objektů v Olomouckém kraji“. V ní se věnoval snaze příslušníků úseku prevence HZS OLK zjistit skutečný stav nástupních ploch u stávajících objektů. Účastníky semináře seznámil s konkrétními výsledky kontroly těchto ploch u vytipovaných výškových budov na území města Olomouce, které odhalily, že u některých budov vůbec nejsou zřízeny. Tam, kde zřízeny byly, se navíc našla řada nedostatků, jako například špatné označení nebo neudržovaný stav. Na některých místech by z důvodu nesprávně zaparkovaných aut vůbec nešlo požární techniku ustavit.
Na téma navázal por. Ing. Milan Turčík s výsledky analýzy nástupních ploch vybraných objektů na území statutárního města Ostravy. Jejím úkolem bylo posouzení daného stavu těchto ploch u objektů o patnácti a více nadzemních podlažích a realizace opatření pro zlepšení stavu nástupních ploch u příslušných staveb.
Plk. Ing. Jaroslav Černý v příspěvku „Nové nahlížení na nástupní plochy s návrhy řešení“ shrnul poznatky z předešlých prezentací a na příkladu statistických údajů o požárech demonstroval prioritu zřízení a udržování nástupních ploch pro potřeby rychlého a účinného zdolávání požárů. Upozornil na skutečnost, že zřizování těchto ploch by mělo probíhat v těsné spolupráci s hasičskými záchrannými sbory krajů v návaznosti na parametry používané techniky. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že správný návrh a spolupráce při zřizování nástupních ploch není jen v zájmu hasičského záchranného sboru, ale rovněž v zájmu projektantů, investorů a orgánů obce, přičemž ideální je navázat spolupráci v této oblasti již ve fázi předprojektové přípravy stavebních akcí.
V závěrečném vystoupení s názvem „Požáry na území Olomouckého kraje s využitím výškové techniky“ kpt. Ing. Jan Ondruch z HZS OLK uvedl konkrétní příklady požárů objektů, kdy byla využita výšková technika k hašení nebo záchraně osob.
Účastníci akce následně mohli zhlédnout ukázku ustavení výškové techniky používané hasiči při likvidaci požárů výškových budov.
Že seminář splnil svůj účel, potvrdily dotazy účastníků k probírané problematice a také reakce zástupců stavebních úřadů, kteří projevili zájem o spolupráci na odstranění nedostatků u stávajících nástupních ploch na území měst nebo při přípravě revitalizace veřejného prostoru sídlišť.
plk. Ing. Jaroslav ČERNÝ, HZS Olomouckého kraje, foto archiv HZS Olomouckého kraje