Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XXIII ČÍSLO 3/2024

HZS Moravskoslezského kraje v srpnu roku 2023 likvidoval požár rodinného domu ve Lhotce. V průběhu zásahu došlo k výbuchu akumulátoru fotovoltaické elektrárny. Velitel zásahu povolal technický automobil se zařízením CCS Cobra, které bylo okamžitě nasazeno k prořezání a zaplavení baterií. Použití u zásahu ukázalo, že jednotky jsou s jeho pomocí schopny dostat vodu do nitra akumulátorů a bez problémů prostoupit jejich schránkou. Kurz „Potápěč a obsluha přilbového potápění“ na podzim loňského roku absolvovalo osm hasičů-potápěčů, kteří se zdokonalovali jak v teoretických znalostech, tak praktických dovednostech. Příslušníci HZS Moravskoslezského kraje zorganizovali několik workshopů, jejichž cílem bylo vytvoření metod a postupů pro zvládání povodňových rizik v rámci přeshraniční spolupráce na řekách protékající územím západního Balkánu. V únoru uplynuly dva roky od začátku konfliktu na Ukrajině. Většina států světa stále Ukrajinu podporuje zejména dodávkami humanitární pomoci. 

I v roce 2023 zdárně pokračovala činnost Výboru pro civilní nouzové plánování (VCNP), který je jedním ze šesti stálých pracovních výborů Bezpečnostní rady státu (BRS). Činnost VCNP zajišťuje sekretariát, jehož funkci plní MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky (MV-GŘ HZS ČR).

Členové VCNP se v průběhu loňského roku sešli na dvou řádných schůzích, a to 1. března a 13. září. Zároveň podle potřeb předkladatelů byly některé materiály projednávány procesem tiché procedury, což je plně v souladu s předpisy VCNP (čl. 4 jednacího řádu VCNP a čl. 9 organizačního řádu VCNP). Procesem tiché procedury členové VCNP rozhodovali v roce 2023 celkem pětkrát a výsledkem těchto procesů jsou usnesení přijatá 22. března, 27. dubna, 7. června, 16. listopadu a 23. listopadu.

32V roce 2023 členové VCNP zpracovali celkem 22 materiálů. Šíře projednávaných problematik byla různorodá. Za všechny lze obecně uvést hospodářská opatření pro krizové stavy, civilní nouzová připravenost a odolnost NATO, rozvoj mobilních komunikací bezpečnostních a záchranných složek, plnění opatření souvisejících s elektromobilitou, zvýšení požární ochrany v lesích se zaměřením na požární prevenci a budování kapacit na hašení lesních požárů, dovozní závislost ČR na dodávkách strategických nerostných surovin a vytváření a udržování státních hmotných rezerv k zajištění bezpečnosti ČR.

Následuje představení dokumentů, které se věnují zmíněným oblastem včetně procesů schvalování těchto dokumentů. Krátký popis jednotlivých materiálů vychází z podkladů, které archivuje sekretariát VCNP.
 

Vyhodnocení plnění úkolů vyplývajících z Koncepce hospodářských opatření pro krizové stavy na léta 2020–2024 s výhledem do roku 2030(předkladatel Správa státních hmotných rezerv /SSHR/)

K tomuto materiálu je nutné uvést, že usnesením BRS č. 32 byl 6. listopadu 2020 schválen materiál Koncepce hospodářských opatření pro krizové stavy na léta 2020–2024 s výhledem do roku 2030. Za celou oblast hospodářských opatření pro krizové stavy (HOPKS) se jednalo o ucelený dokument, který vymezil jednotlivé oblasti jak z hlediska působnosti, tak z hlediska věcného obsahu a definoval směr dalšího rozvoje HOPKS se zaměřením na účelné využití věcných zdrojů. Uvedeným usnesením BRS bylo zároveň uloženo předsedovi SSHR zpracovat vyhodnocení plnění úkolů z této koncepce. Průběžné vyhodnocení společně s aktualizací termínů plnění úkolů bylo členům VCNP předloženo na jejich schůzi 1. března 2023.

Zpráva o činnosti v oblasti civilní nouzové připravenosti a odolnosti NATO za rok 2022(předkladatel Ministerstvo vnitra)

Zprávu o činnosti v oblasti civilní nouzové připravenosti a odolnosti NATO za rok 2022 zpracovalo MV-GŘ HZS ČR, v jehož gesci je koordinace společného postupu příslušných ústředních správních úřadů ve vztahu k NATO za oblast civilní nouzové připravenosti a odolnosti. Zpráva popisuje vývoj v oblasti civilní nouzové připravenosti a odolnosti v NATO za rok 2022, kdy se strategické cíle NATO nadále přizpůsobovaly vyvíjejícímu se bezpečnostnímu prostředí. Tyto cíle zásadním způsobem změnila ruská invaze na Ukrajinu a madridský summit NATO konaný 28.–30. června 2022, který odsouhlasil nový cyklus plánování cílů v oblasti civilní nouzové připravenosti a odolnosti NATO. Zpráva byla schválena členy VCNP 1. března 2023 usnesením č. 513. Více o této problematice si lze přečíst ve 112, 5/2023.

Národní cíle ČR pro civilní nouzovou připravenost a odolnost NATO(předkladatel Ministerstvo vnitra)

Materiál představuje výsledek společné práce ústředních správních úřadů zapojených do mezirezortní pracovní skupiny VCNP pro koordinaci agendy civilní nouzové připravenosti a odolnosti NATO, jejímž gestorem je MV-GŘ HZS ČR. Materiál na národní úrovni rozpracovává kolektivní vodítka NATO pro odolnost v sedmi základních oblastech odolnosti NATO. Členové zmíněné pracovní skupiny VCNP na svém jednání 7. září 2023 odsouhlasili výběr čtyř národních cílů ČR. Při určování těchto cílů byly zohledněny zejména předcházející materiály k sebehodnocení státu v sedmi základních oblastech odolnosti NATO z roku 2019 a 2021. Materiál byl odsouhlasen členy VCNP 16. listopadu 2023 a byl projednán na schůzi BRS 21. února 2024.

Zpráva o změně koncepce letecké hasičské služby (LHS)a vyhlášení veřejné zakázky na poskytovatele LHS (předkladatel Ministerstvo vnitra)

Vzrůstající počet lesních požárů a zejména zkušenosti z požáru v národním parku České Švýcarsko v červenci 2022 a jejich vyhodnocení vedly k závěru, že současný systém LHS je nutné změnit. Reakcí na to bylo zpracování materiálu zabývající se změnou její koncepce, kdy ČR deklarovala zájem o vytvoření kapacit „rescEU“ v rámci Mechanismu civilní ochrany Unie ve formě modulů pro letecké hašení pomocí vrtulníků. Ty by měly být pořízeny z grantu EU, přičemž na území ČR bude vytvořena základna leteckého hašení, kde by bylo dislokováno celkem šest vrtulníků s kapacitou nádrže na hasivo o objemu min. 3 000 litrů. Materiál byl členy VCNP vzat na vědomí 1. března 2023 usnesením č. 514.

Koncepce zvýšení požární ochrany v lesích se zaměřením na požární prevenci a budování kapacit na hašení lesních požárů (předkladatel Ministerstvo vnitra)

Materiál je výsledkem činnosti pracovní skupiny zřízené v gesci Ministerstva vnitra, které bylo uloženo ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem pro místní rozvoj optimalizovat požární ochranu v lesích na území ČR. Obsahem materiálu je analýza stavu právních předpisů v oblasti požární ochrany, lesního hospodaření a ochrany přírody a návrh jejich optimalizace s ohledem na stanovení pravidel požární bezpečnosti lesních porostů. Předmětná analýza je rovněž zaměřena na zhodnocení kapacit pro hašení lesních požárů dostupných na území ČR. V neposlední řadě jsou v materiálu shrnuta i legislativní opatření k posílení požární prevence v lesních porostech a dále návrhy na budování kapacit pro hašení lesních požárů, a to vše s ohledem i na implementaci legislativních dokumentů a projektů v rámci EU. Materiál byl členy VCNP odsouhlasen 13. září 2023 a členové BRS materiál schválili 21. září 2023 usnesením č. 31.

Koncept cílového řešení zajištění a rozvoje mobilních komunikací bezpečnostních a záchranných složek v kontextu aktuálního stavu modernizace sítě PEGAS a budoucích potřeb uživatelů bezpečnostních a záchranných složek státu, technologického rozvoje a bezpečnostních rizik – doplnění vazby na Projekt BIVOJ (předkladatel Ministerstvo vnitra)

Úkol aktualizovat znění „Konceptu cílového řešení zajištění a rozvoje mobilních komunikací bezpečnostních a záchranných složek“ v kontextu Projektu BIVOJ byl uložen usnesením BRS č. 53 ze dne 7. prosince 2022. Materiál kromě potřebné aktualizace zohledňuje i základní teze ideového záměru Projektu BIVOJ, který se zaměřuje na jednotnou a centrální správu komunikačních systémů s plošným navýšením kybernetické bezpečnosti. Členy VCNP byl materiál odsouhlasen 22. března 2023 a následně byl schválen členy BRS 12. dubna 2023.

III. zpráva o postupu ke studii proveditelnosti podle „Konceptu cílového řešení zajištění a rozvoje mobilních komunikací bezpečnostních a záchranných složek“ (předkladatel Ministerstvo vnitra)

III. zpráva o postupu představuje další stav rozpracování nákladového modelu vycházejícího z II. postupové zprávy, předběžné studie proveditelnosti podle „Konceptu cílového řešení zajištění a rozvoje mobilních komunikací bezpečnostních a záchranných složek“ a doplnění o vazbu Projektu BIVOJ, vazbu na mezinárodní bezpečnostní situaci a plán úkolů na další období včetně plánu na vytvoření Kompetenčního centra Ministerstva vnitra. Členové VCNP odsouhlasili III. zprávu o postupu 27. dubna 2023 a na schůzi BRS byla schválena 21. června 2023.

Vyhodnocení plnění opatření v oblasti elektromobility(předkladatel Ministerstvo vnitra)

Problematika elektromobility se významně týká mnoha oblastí, jako je životní prostředí, stavebnictví, doprava, průmysl, včetně hlediska požární bezpečnosti, a to vše s výrazným dopadem na ekonomiku státu. Z těchto důvodů byla v rámci činnosti VCNP v roce 2020 zřízena odborná pracovní skupina, jejímž úkolem bylo zajistit požární bezpečnost v souvislosti s elektromobilitou a s možností rozšíření na další alternativní paliva. Pro plnění cílů odborné pracovní skupiny byla nezbytná součinnost příslušných rezortů, aby byly identifikovány problematické oblasti a navrženy technické a legislativní podmínky. Koordinátorem celého procesu bylo MV-GŘ HZS ČR. Za tři roky existence pracovní skupiny se zástupci zainteresovaných rezortů shodli na závěru, že pracovní skupina plnila úkoly a přispěla k naplnění hlavních cílů. Každý z příslušných rezortů má nadále možnost navrhovat úpravy a doplnění stávajících technických a legislativních podmínek ve své působnosti i po ukončení činnosti této pracovní skupiny. Materiál byl vzat na vědomí členy VCNP 13. září 2023 a členy BRS 7. prosince 2023.

Úprava statutu, jednacího a organizačního řádu Výboru pro civilní nouzové plánování – 2023(předkladatel Ministerstvo vnitra)

Revize předpisů VCNP byla především zpracována v návaznosti na schválenou novelu zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě, ve znění pozdějších předpisů. Do úpravy vnitřních předpisů VCNP byly dále zahrnuty návrhy jeho členů a využity praktické zkušenosti z činnosti sekretariátu BRS a ostatních pracovních výborů BRS. Po projednání na schůzi VCNP 13. září 2023 byly odsouhlasené úpravy předpisů VCNP zahrnuty do souhrnného materiálu s názvem Revize statutů a jednacích řádů Bezpečnostní rady státu (BRS) a pracovních výborů BRS a cestou BRS schváleny na schůzi vlády ČR 3. ledna 2024.

V závěrečném přehledu projednávaných důležitých dokumentů je možné pouze zmínit další dva, kterým se v loňském roce věnovali členové VCNP, a to Informace o stavu dovozní závislosti České republiky na dodávkách strategických nerostných surovin k 30. dubnu 2023(předkladatel Ministerstvo průmyslu a obchodu) a Plán vytváření a udržování státních hmotných rezerv k zajištění bezpečnosti České republiky na léta 2024–2025(předkladatel Správa státních hmotných rezerv). Nicméně k jejich obsahu nelze napsat více, neboť byly projednávány v režimu utajení „vyhrazené“.

Vzhledem k tomu, že činnost tohoto pracovního výboru BRS zabezpečuje MV-GŘ HZS ČR, jsou informace o VCNP zveřejněny na webových stránkách www.hzscr.cz v záložce „CNP a strategie“ pod odkazem „Aktivity na národní úrovni“. Pro odborníky, kteří vyhledávají informace o činnosti VCNP aktivněji, byla zřízena zkrácená adresa www.hzscr.cz/vcnp nebo lze použít přiložený QR kód.

pplk. Ing. Ilona ŠTĚPÁNKOVÁ, MV-generální ředitelství HZS ČR

Print  E-mail