Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK VIII ČÍSLO 12/2009

Představujeme novou CAS 30/9000/540 – S3LP, která je společným dílem Tatra, a.s., Kopřivnice a THT, s.r.o., Polička. V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA odpovídáme, zda se teplovodní rozvody mohou stát zdrojem vzniku požáru. V části IZS je rozbor zásahu při zřícení objetu v Soukenické ulici v Praze, pod jehož sutinami zahynuli čtyři lidé. Dále informujeme o cvičení FOREST FIRES 2009 zaměřeném na zdolávání rozsáhlých lesních požárů konaném v září ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách. Zkušenosti z mezinárodního kurzu ochrany proti chemickým zbraním ve finském Kuopiu jsou jedním z témat bloku OCHRANA OBYVATELSTVA. V bloku KRIZOVÉ ŘÍZENÍ informujeme o mezinárodní konferenci Bezpečnost Evropské unie a České republiky v multipolárním světě na začátku druhé dekády 21. století a otiskujeme materiál k poskytování psychosociální pomoci při pandemii chřipky. V časopisu informujeme o prvním setkání prezidentů profesních komor požární ochrany zemí Visegrádské čtyřky a Ukrajiny. 

Tréninkový set ChemPro 100Tréninkový set ChemPro 100Nácvik vzorkováníNácvik vzorkování

Polygon v KuopiuPolygon v KuopiuV září 2009 se ve finském městě Kuopio konal mezinárodní kurz zaměřený na pomoc a ochranu proti chemickým zbraním. Akce byla pořádána pod hlavičkou světové Organizace pro zákaz chemických zbraní (dále jen OPCW), sídlící v nizozemském Haagu. Tréninkového kurzu se zúčastnilo dvacet specialistů v oblasti chemických zbraní a terorizmu z dvaceti různých zemí světa, evropský kontinent byl zastoupen účastníky z Itálie, České republiky a Běloruska.

Tréninkové středisko
Kuopio je známé nejen jako pořadatel světového poháru ve skocích na lyžích, ale také jako centrum pro výuku a výcvik finských hasičů. Výukové a výcvikové zařízení s mezinárodním názvem The Crisis Management Centre Finland (dále jen CMC Finland) vzniklo teprve nedávno a v současnosti slouží nejen k výcviku finských hasičů (jak dobrovolných, tak profesionálních), ale organizují se zde také mezinárodní kurzy – zpravidla jedna akce v anglickém jazyce týdně, což svědčí jak o vysoké prestiži, tak i o zázemí, kterým se může výcvikové středisko skutečně chlubit.


Výukové zařízení je společně s ubytovacím zařízením CMC Hotel, sloužícím pro ubytování posluchačů a hostů, postaveno na předměstí Kuopia. Tréninkový prostor (polygon) o rozloze přibližně 23 hektarů, je situován v lesích a od výukového centra je vzdálený asi deset kilometrů. Komfortně a moderně zařízené ubytovací zařízení má kapacitu 450 osob. Nácvik různých činností je možný ve velkém množství variant, od vyprošťování zraněných osob z automobilů až po nácvik hašení různých typů požárů v budovách i na otevřených prostranstvích. Vybudované simulační systémy, umístění areálu v lese a jeho distance od obydlených oblastí umožňuje výcvik nejen výše zmíněných aktivit, ale také trénink zásahu na nebezpečné chemické látky.
Na naši žádost s námi průvodce absolvoval jízdu po celém tréninkovém území, kde nás zaujaly jak různé typy budov, tak i vozidel sloužících k výcviku, a to od osobních automobilů až po části osobních a nákladních vlaků. Prohlídka tohoto areálu pro nás byla zážitkem, a pokud by se podařilo vytvořit podobný tréninkový model v Hradci Králové, kde má být od roku 2013 v provozu národní vzdělávací, výzkumné a výcvikové středisko analogického charakteru, byl by trénink našich hasičů prováděn zaručeně za vysoce profesionálních podmínek.


Organizace kurzu
Kurzy „Ochrany proti chemickým zbraním“ pod hlavičkou OPCW jsou pořádány buď ve stupni „Basic“ (základní), mezi které patřil i kurz finský, nebo ve vyšším stupni „Advanced“ (pokročilý). Kurzy probíhají podle standardního, již zavedeného a praxí ověřeného postupu.


V úvodu prvního dne kurzu byli účastníci seznámeni se zněním Článku X. Úmluvy, který je zaměřen na pomoc a ochranu proti chemickým zbraním. Následovaly teoretické přednášky, během nichž byli účastníci školeni v principech ochrany proti chemickým zbraním, které každý pořádající stát většinou specifikuje na své vlastní podmínky a možnosti. Po úvodní „přednáškové“ aklimatizaci následovaly dny ukázek techniky a věcných prostředků a náročný trénink, který vyvrcholil závěrečným cvičením, při kterém účastníci zúročili vše, co se během kurzu naučili.


Cílem kurzu je během tří dnů tréninku naučit účastníky, z nichž někteří ovládají angličtinu jen na základní úrovni, zvládnout zásah na nebezpečnou chemickou látku v rozsahu:

  • pohybu v ochranném oděvu,
  • zásad chování v kontaminovaném prostoru,
  • prvotní detekce nebezpečné látky,
  • vzorkování,
  • dekontaminace.
DetekceDetekce


Náročné úkoly jsou kladeny nejen na účastníky kurzu, ale též na lektory, kteří během kurzu věnují veškerý svůj čas nejen odbornému výcviku, ale po jeho ukončení i samotným zahraničním ú­častníkům.


Kurz na pomoc a ochranu proti chemickým zbraním (Course on Assistance and Protection against Chemical Weapons) byl specifický zvláště ve způsobu detekce, která byla trénována s finským detektorem ChemPro společnosti Environics. Finové používají nejen samotné detektory, ale též jejich tréninkový set, tj. kombinaci se systémem, který dokáže nasimulovat přítomnost nebezpečné látky v prostoru. Předností tohoto setu je, že vyučující nasimuluje studentovi typ určité nebezpečné látky a čas, kdy bude přístrojem detekována, a poté sleduje jeho činnost a reakce.


Selektivní analyzátor bojových otravných látek ChemPro hodnotili aktéři pro jeho jednoduché a intuitivní ovládání velmi kladně. Detekce byla rychle a bezproblémově natrénována, a proto nás překvapilo, že nebyla zařazena do závěrečného cvičení.


Další činností, natrénovanou při výcviku, byl odběr vzorků. Kontaminovaná zemina byla odebírána z lesa a znečištěná voda přímo z rozlehlého jezera, které je také součástí výcvikového areálu.


Týdenní kurz vyvrcholil závěrečným cvičením, při kterém byli posluchači rozděleni do čtyřčlenných týmů a postupně odváženi na místo mimořádné události s únikem nebezpečné látky. Úkolem týmů bylo provést odběr vzorků zeminy a vody z jezera a následně projít přes dekontaminační stanoviště. Svůj úkol zvládli všichni s menšími či většími chybami, je jen škoda, že ze strany organizátorů nebyl dán aktérům cvičení žádný prostor pro závěrečnou diskuzi, takže někdo si své případné chyby ani neuvědomil, natož aby se jim byl příště schopen vyhnout.


Hodnocení kurzu
Do Finska jsem odjížděla s představou, že získám nové zkušenosti, které se týkají organizace a způsobu tréninku na kurzech OPCW. Vzhledem k tomu, že Institut ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč tento typ kurzů také každoročně pořádá, těšila jsem se na finské inovace, které bude možné do našich kurzů zahrnout a případně je vylepšit. Po absolvování týdenního výcviku jsem z pozice cvičícího dospěla k závěru, že implementace nových metod do českého kurzu nebude možná z jednoho prostého důvodu, že totiž není téměř co vylepšovat. S potěšením mohu konstatovat, že naše kurzy, které jsou společně s kurzy švýcarskými hodnoceny jako jedny z nejlepších, patří ke světové špičce. Toto konstatovali nejen samotní účastníci kurzu „Advanced“, uskutečněného v květnu letošního roku v našem institutu, ale kurz byl velmi pozitivně kurz hodnocen také ze strany zástupců technického sekretariátu OPCW. Vizitkou kvality českých kurzů je také skutečnost, že v letošním roce měly tu čest pořádat kurz vyššího odborného stupně pouze dva státy světa, a to právě Švýcarsko a Česká republika.


pplk. Ing. Ladislava NAVRÁTILOVÁ, Institut ochrany obyvatelstva
Lázně Bohdaneč, foto autorka

Print  E-mail