Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XIII ČÍSLO 6/2014

V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme zásah na rozsáhlý požár historické horské chaty Libušín na Pustevnách, seznamujeme s možnostmi ochrany skladů pneumatik před požáry, s výsledky požárních kontrol v obcích Pardubického kraje, se zajištěním požární ochrany v JE Temelín a také s výsledky požárně technických expertiz zaměřených na požáry osobních automobilů. Analýza tísňových volání na čísla 150 a 112 a seznámení s projektem Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje, který ocenila Evropská asociace tísňových volání, jsou náplní části časopisu zaměřené na oblast IZS. V bloku zaměřeném na OCHRANU OBYVATELSTVA a KRIZOVÉ ŘÍZENÍ informujeme o výcviku dobrovolných hasičů v montáži protipovodňových stěn, o požární ochraně podzemního zásobníku plynu na Příbramsku, seznamujeme se závěry mezinárodní konference Společná bezpečnostní budoucnost a připomínáme výročí závažné průmyslové chemické havárie v Nypro Flixborough ve Velké Británii.  

Evropská asociace tísňových volání (EENA) ocenila projekt Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje (IBC MSK) prestižní cenou v kategorii „Mimořádné operační středisko“.

Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil 2. dubna 2014 ve Varšavě, převzali společně ocenění JUDr. Josef Babka, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, a plk. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., náměstek ředitele HZS Moravskoslezského kraje. HZS Moravskoslezského kraje, který se na přípravě a realizaci projektu významně podílel, v současnosti zajišťuje správu a provoz objektu IBC MSK. Na realizaci projektu se spolupodílely i Statutární město Ostrava a Ministerstvo vnitra. Projekt byl z významné části spolufinancovaný z fondů Evropské unie a do provozu bylo IBC MSK uvedeno v prosinci 2010.

Asociace EENA (European Emergency Number Asociation) představuje profesní sdružení přibližně 890 zástupců emergentních institucí a organizací působících v oblasti vývoje softwaru a technologií pro příjem a odbavování tísňových volání a pro varování obyvatelstva. Asociace EENA, mimo jiné, iniciuje a účastní se různých projektů EU v oblasti příjmu tísňových volání a varování obyvatelstva. Mezi ně například patří projekt HeERO (tzv. eCall jednotky automatického tísňového volání do automobilů), projekt REACH112 (systémy tísňového volání pro hendikepované občany), projekt ESENet (mezinárodní spolupráce při řešení mimořádných událostí), nebo projekt NG112 (Next Generation 112 – nová generace systému 112 umožňující netradiční způsoby komunikace s operátory 112 využívající on-line textové zprávy, videohovory, sociální sítě apod.).

EENA pravidelně oceňuje mimořádné aktivity v oblasti příjmu tísňových volání a varování obyvatelstva. V letošním roce byl v silné mezinárodní konkurenci jako mimořádný projekt v oblasti příjmu a odbavování tísňových volání oceněn projekt IBC MSK. Jednotlivé projekty z celé Evropy byly hodnoceny podle více kritérií, mezi které patří například technologická úroveň projektu, stupeň integrace, počet a rychlost odbavování tísňových volání, nebo možnost komunikace s hendikepovanými občany (technologie IBC MSK umožňuje emergentní SMS komunikaci se sluchově postiženými občany).

Co se v objektu nachází

Srdcem celého projektu IBC MSK je takzvané krajské centrum tísňového volání, v němž jsou odbavována všechna volání na tísňové linky z území celého Moravskoslezského kraje. Zároveň se zde nacházejí prostory operačních středisek HZS MSK, Zdravotnické záchranné služby MSK a Policie ČR, které zajišťují řešení všech mimořádných událostí v Moravskoslezském kraji. V IBC MSK je dále umístněno výjezdové stanoviště Zdravotnické záchranné služby MSK a operační středisko, služebna a ředitelství Městské policie Ostrava.

V objektu se nacházejí i prostory pro zasedání krizových orgánů Moravskoslezského kraje a Statutárního města Ostrava (krizové štáby, povodňové komise apod.). V případě rozsáhlých mimořádných událostí, jako jsou například povodně, jsou pak všechny záchranné a likvidační práce koordinovány a řešeny z jednoho místa.

Oedinělé řešení integrace

IBjC MSK představuje ojedinělé řešení integrace záchranných složek, které je výjimečné nejen v České republice, ale i v celoevropském kontextu. Kromě ekonomického efektu tato integrace přináší zejména rychlejší odbavování tísňových hovorů a lepší koordinaci záchranných prací složek integrovaného záchranného systému (HZS ČR, Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje, Policie ČR a Městská policie Ostrava). To vše v konečném důsledku šetří čas záchranářům. A to je nejdůležitější přínos projektu, protože v případě záchrany životů, zdraví a majetku není nic důležitějšího, než právě čas.

npor. Ing. Marek GAŠPARÍN, plk. Ing. Jiří NĚMČÍK, HZS Moravskoslezského kraje, foto archiv HZS Moravskoslezského kraje

Print  E-mail