Časopis 112 ROČNÍK XIV ČÍSLO 1/2015
V úvodu přinášíme rozhovor s generálním ředitelem HZS ČR brig. gen. Ing. Drahoslavem Rybou věnovaný hodnocení činnosti sboru v uplynulém roce. V tematickém bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme zásah na rozsáhlý požár výrobní haly na letišti ve Skutči. Seznamujeme s průběhem modelové zkoušky osobního automobilu Škoda Fabia, s požárními předpisy v oblasti zateplování budov a se specifiky použití práškových hasicích přístrojů. V bloku IZS přinášíme čtvrtý díl seriálu o záchranářské kynologii a také přibližujeme průběh unikátní likvidace následků mohutných sesuvů půdy v Jihomoravském kraji. Možnosti odborné přípravy a využití jednotek SDH obcí pro ochranu obyvatelstva, závěry mezinárodního semináře proti hrozbám terorismu a radikalizace jsou hlavními tématy části zaměřené na OCHRANU OBYVATELSTVA a KRIZOVÉ ŘÍZENÍ. V závěrečné části časopisu otiskujeme první díl seriálu věnovaného historii a současnosti přenosných hasicích přístrojů.
- Hasiči dnes a denně prokazují, že jsou především univerzální záchranáři
- Požár výrobní haly na letišti ve Skutči
- Použití práškových hasicích přístrojů při hašení elektrických zařízení pod napětím
- Záchranářská kynologie
- Likvidace následků mohutných sesuvů půdy v Jihomoravském kraji
- Odborná příprava a využití jednotek SDH obcí pro ochranu obyvatelstva
- V tištěné podobě časopisu ještě najdete
Záchranářská kynologie u Městské policie hl. m. Prahy
Vznik a založení služební kynologie v rámci Městské policie hl. m. Prahy se datuje k říjnu roku 1992. V té době zahajoval útvar psovodů Městské policie hl. m. Prahy (dále jen „útvar psovodů“) svoji činnost se šesti strážníky se služebními psy, kteří byli dislokováni na jednotlivých obvodních ředitelstvích.
Vlastní prostory útvar psovodů následně získal v areálu městského útulku pro opuštěná zvířata v Praze Tróji, ale po ničivé povodni v roce 2002 bylo rozhodnuto o jeho přestěhování do nových prostor. Po kompletní rekonstrukci a nezbytných úpravách ukončených v roce 2004 se novým sídlem útvaru psovodů stal areál bývalého muničního skladu v katastru městské části Praha Klánovice, ulici V Soudním. V tomto areálu, který splňuje všechny atributy moderní kynologické základny, sídlí útvar psovodů Městské policie hl. m. Prahy do současnosti.
Organizační struktura
Útvar psovodů se skládá ze dvou složek, a to hlídkové služby a Záchranné kynologické skupiny (dále jen „ZKS“). Psovodi hlídkové služby jsou nasazováni zejména k posílení hlídek strážníků z obvodních ředitelství v rámci součinnostních akcí a bezpečnostních opatření, přispívají k zajištění veřejného pořádku při konání sportovních a kulturních akcí. Spolupracují se strážníky z obvodních ředitelství při hlídkové činnosti v rizikových lokalitách se zvýšenou koncentrací závadových osob, při zákrocích se zvýšeným rizikem napadení strážníků a při prověřování objektů napojených na pult centralizované ochrany. Zasahují na základě oznámení z tísňové linky 156, zejména v případech, kdy z charakteru události vyplývá možnost využití služebních psů. Samostatná činnost hlídek útvaru psovodů se zaměřuje zejména na dohled nad veřejným pořádkem v rizikových lokalitách a na vyhledávání a kontrolu osob odpovídajících popisu osob hledaných Policií ČR. V rámci hlídkové služby bylo k 31. březnu 2014 zařazeno celkem 15 psovodů s 13 služebními psy a pěti psy v přípravě. Z pohledu zastoupení plemen psů převládá plemeno německý ovčák (12 psů) nad ostatními plemeny (dva belgičtí ovčáci – malinois, jeden rottweiler).
Odbornou způsobilost psovodů a služebních psů Městské policie hl. m. Prahy upravuje Závazný pokyn policejního prezidenta č. 43/2003, kterým se stanoví postup Policie České republiky při zajišťování výcviku strážníků obecní (městské) policie k výkonu oprávnění a používání donucovacích prostředků. Zkoušku odborné způsobilosti psovoda před komisí Policie ČR skládá psovod jednorázově. Osvědčení služebního psa probíhá rovněž před komisí Policie ČR formou zkoušky v rozsahu cviků poslušnosti a cviků obrany. Osvědčení služebního psa má platnost omezenou na dva roky.
Záchranná kynologická skupina
V roce 2004 zahájila vedle psovodů provádějících hlídkovou službu činnost také záchranná kynologická skupina. Na základě uzavřené Dohody o plánované pomoci na vyžádání mezi MV generálním ředitelstvím HZS ČR (dále jen „MV GŘ HZS ČR“) a hlavním městem Praha se vyčleněné síly a prostředky Městské policie hl. m. Prahy staly podle § 4 odst. 2 zákona č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ostatní složkou IZS a byly zahrnuty do ústředního poplachového plánu IZS.
Systém služeb a aktivace
V rámci systému denních služeb a nočních pohotovostí skupina zajišťuje nepřetržitou dostupnost dvou až tří kynologických týmů (psovod + záchranný pes) k zajištění okamžitého výjezdu na žádost HZS ČR nebo Policie ČR. Jde o mimořádné události typu vyhledání a záchrana osob ve zřícených objektech a budovách a vyhledání pohřešovaných osob v terénu. Čtyři kynologické týmy ZKS jsou také vedeny MV GŘ HZS ČR na seznamu psovodů předurčených pro mezinárodní záchranné operace. V případě nasazení v zahraničí je sestavena záchranná jednotka Ministerstva vnitra, jejíž součástí jsou také psovodi se psy.
HZS ČR povolává ZKS k vyhledávání osob zavalených sutinami zřícených budov nejčastěji při výbuchu plynu, nehodách při provádění stavebních prací, při nelegální demontáži nosných kovových konstrukcí nebo při zřícení střech vlivem přírodních živlů. K nasazení ZKS k záchranným pracím v rámci České republiky dochází i při dalších mimořádných událostech, kdy je třeba lokalizovat nebo vyloučit přítomnost zavalených nebo zaklíněných osob (např. závaly při výkopových pracích, nehody v průmyslové výrobě, pády a sesuvy většího množství sněhu, dopravní nehody).
Policie ČR využívá ZKS zejména v rámci pátracích akcí po pohřešovaných osobách, kdy je v denní i noční době využíváno ZKS k rychlému prohledání rozsáhlé plochy přírodního terénu včetně těžko přístupných míst (strže, okolí skal, křoviska). V rámci pátracích akcí Policie ČR se ZKS nejčastěji podílí na pátrání po pohřešovaných seniorech a dětech, pátrání po osobách s předpokladem spáchání sebevraždy a pátrání po účastnících dopravních nehod. V rámci ZKS byli k 31. březnu 2014 zařazeni celkem čtyři psovodi s pěti psy s platným kynologickým atestem MV GŘ HZS ČR a třemi psy v přípravě.
Technické prostředky a odborná příprava
Od počátku svého založení je skupina vybavena všemi nezbytnými technickými prostředky souvisejícími s tímto zaměřením. Vozidlo VW Transporter je upraveno na převoz čtyř psů a vybaveno výstražným světelným a zvukovým zařízením. Součástí je i výbava pro několikadenní nasazení podle interních předpisů MV GŘ HZS ČR pro vyslání záchranné jednotky na mezinárodní záchrannou operaci. ZKS má k dispozici výstroj s povinnými bezpečnostními prvky pro letní i zimní období, obuv určenou pro pohyb jak v sutinách, tak i v těžkém terénu. V současnosti je již samozřejmostí vybavenost pro orientaci v terénu (přístroje GPS ve vozidle, osobní GPS do terénu), stejně tak osvětlení pro psovody a jejich psy a speciální výbava pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. Ve výbavě je dále skládací žebřík (3,5 m) a materiál pro první pomoc (lékárna, lékárna pro psy, ruční resuscitátor - ambuvak, dýchací maska).
Psovodi ZKS se každoročně účastní instrukčně metodických zaměstnání, která pořádá MV GŘ HZS ČR, dále absolvují školení na práci ve výškách ve smyslu nařízení vlády č. 362/2005 Sb., o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky, se závěrečnou zkouškou, školení na řízení služebního vozidla s použitím výstražného světelného a zvukového zařízení, školí se ve zdravovědě a v kurzech první pomoci. Skupina se také školí v oblasti topografie a práce s navigačními systémy. Psovodi se též účastní certifikace USAR týmu v rámci INSARAG, které je nutné pro použití v mezinárodních záchranných operacích.
Odborný výcvik zaměřený na vyhledávání pohřešovaných osob v terénu se uskutečňuje každý týden v místech, která jsou vhodná vzhledem k zaměření výcviku. Výcvik plošného vyhledávání probíhá téměř výhradně na území hlavního města Prahy. V rámci tohoto výcviku se využívají přírodní terény, kde nejčastěji psovodi zasahují při pátrání po pohřešovaných osobách. Výhodou pak je při zásahu pro psovody dobrá znalost těchto lokalit, stejně tak psi už jsou seznámeni se střídáním profilu terénu a přírodních kultur. Výcvik sutinového vyhledávání je v tomto ohledu daleko složitější na častou obměnu terénů a následné simulování situací pro praxi. Území hlavního města Prahy však nedostačuje pro celoroční výcvik v neustále nových prostorech, proto psovodi se psy vyjíždějí na výcvik mimo Prahu.
„Běžný“ pracovní den
Jak vypadá „běžný“ pracovní den psovoda ZKS? Skupina je rozdělena na polovinu, tzn. dva psovodi ve službě ve čtyřdenním cyklu, kteří slouží 12hodinovou denní nebo noční směnu a dva psovodi ve směnovém volnu. Po čtyřech dnech se skupiny vystřídají. Pracovní náplň je různorodá, od běžných povinností strážníka, přes preventivní činnost v parcích a lesoparcích k prezentaci činnosti útvaru psovodů ve školách až po ukázky výcviku. Vše samozřejmě začíná a končí výcvikem psů i samotných kynologů.
Praktické nasazení
Největší výhodou a devizou této skupiny je nepřetržitá pohotovost minimálně dvou psovodů, kteří jsou v případě vyžádání ze strany HZS ČR nebo Policie ČR schopni okamžitě vyjet na místo události. Při akcích většího rozsahu jsou však zpravidla povoláni na místo všichni členové ZKS s platným atestem Ministerstva vnitra v dané specializaci. Od roku 2010 k dnešnímu dni se skupina účastnila více než 60 pátrání po pohřešovaných osobách a 36 nasazení při vyhledávání zavalených osob v sutinách.
Mediálně známé zásahy s účastí ZKS
→ leden 2010 – Zdice (Středočeský kraj) – destrukce objektu
→ březen 2010 – Varnsdorf (Ústecký kraj) – destrukce objektu
→ únor 2011 – Praha – destrukce objektu
→ říjen 2011 – Chomutov (Ústecký kraj) – destrukce střechy aquaparku
→ únor 2012 – Praha – destrukce objektu po výbuchu plynu
→ květen 2012 – Beroun (Středočeský kraj) – destrukce haly závodu
→ duben 2013 – Praha – destrukce objektu po výbuchu plynu
→ červen 2013 – Třebenice (Středočeský kraj) – sesutý svah s chatou při povodních
→ červen 2013 – Dětenice (Královéhradecký kraj) – zřícený objekt
→ květen 2014 – Cerhenice (Středočeský kraj) – destrukce objektu po výbuchu plynu
→ září 2014 – Vilémov (Kraj Vysočina) – zřícený most
Bc. Jiří PAVLOVSKÝ, Útvar psovodů Městské policie hl. m. Prahy, Michal SITTE, Záchranná kynologická skupina, foto pplk. Ing. Roman HEJZLAR, MV generální ředitelství HZS ČR