Časopis 112 ROČNÍK XVIII ČÍSLO 10/2019
V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru výrobní haly v Blansku. HZS ČR opět podpořil zakarpatské kolegy. Představíme HZS podniku BOSCH DIESEL Jihlava. V Ostravě se konala konference Požární ochrana 2019. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o modulu CZERT MUSAR a cvičení EU MODEX 2019 na Sicílii. Pražští potápěči obstáli na Mezinárodním mistrovství záchranářů a potápěčů. Elita kynologů se předvedla na mistrovství u Mimoně. V areálu ŠVZ středisku Brno se konalo zaměstnání ve vyprošťování s názvem „Rescue meeting Brno 2019“. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ informujeme o cvičení ZÓNA 2019. Představíme nová kontejnerová energocentra pro HZS ČR. Znáte bezpečnostní desatero pro obyvatele obcí ČR? Evropu i Amazonii letos postihly lesní požáry. Ve Vídni proběhla konference NCT Europe 2019. V rubrice INFORMACE si přečtete, že v Ústí nad Labem padly národní rekordy. V Plzni se konalo IX. mistrovství ČR v TFA. Nominace Ankety Dobrovolní hasiči na rok 2019.
- OBSAH č. 10/2019 ROČNÍKU XVIII
- Výstavba stanice v pražských Holešovicích zahájena
- Požár výrobní haly v Blansku
- HZS ČR opět podpořil zakarpatské kolegy
- Hasičský záchranný sbor podniku BOSCH DIESEL Jihlava
- V ostravské metropoli se konala konference Požární ochrana 2019
- Cvičení CZERT MUSAR
- Pražští potápěči obstáli v silné konkurenci
- Elita kynologů se předvedla u Mimoně
- Rescue meeting Brno 2019
- Cvičení ZÓNA 2019
- Nová kontejnerová energocentra pro HZS ČR
- Analýza civilní nouzové připravenosti státu v sedmi základních oblastech odolnosti NATO
- Bezpečnostní desatero pro obyvatele obcí České republiky
- Výtěžek z aukce pistole REPUBLIKA podpořil nadaci
- Aktuální mimořádné události řešené na úrovni EU Sezona lesních požárů 2019
- Hasiči z chemických laboratoří HZS ČR se zúčastnili mezinárodního CBRNe cvičení
V rámci dlouholeté spolupráce Kraje Vysočina se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny tuto oblast v srpnu letošního roku opětovně navštívil i generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba, který se spolu s ředitelem HZS Kraje Vysočina plk. Mgr. Jiřím Němcem, DiS., připojil k delegaci vedené hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem, přítomen byl i starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jan Slámečka.
V rámci pracovní cesty se uskutečnilo setkání generálního ředitele HZS ČR s velitelem Státní služby Ukrajiny pro mimořádné situace v Zakarpatské oblasti Ukrajiny Romanem Hudakem. Na tomto setkání se diskutovalo o zkušenostech z výkonu služby na úseku požární ochrany v obou státech, rozdílech ve způsobu ekonomického zabezpečení a v neposlední řadě možnostech vzájemné spolupráce (např. možnosti pomoci z ukrajinské strany při průjezdu vozidla Záchranného útvaru HZS ČR přepravujícího materiál na Mistrovství světa v požárním sportu v Saratovu). Se zástupci ukrajinské strany se též probíralo, o jaký typ materiálu by měla ukrajinská strana zájem v rámci plánovaného pokračování rozvojové spolupráce.
Pořízený materiál byl dne 15. srpna 2019 při slavnostním aktu na stanici v Užhorodě předán osobně generálním ředitelem HZS ČR, a to velitelům stanic, které vybral velitel Státní služby Ukrajiny pro mimořádné situace v Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Šlo o materiál v celkové hodnotě 454 900 Kč; konkrétně 30 přileb Gallet, tři motorové pily HUSQVARNA 372 XPG, elektrocentrálu HERON EGM 68 AVR-1E1, dvě elektrocentrály HERON EGM 60 AVR-1E, tři mobilní reflektory CHIP LED REFLEKTOR 30 W IP54.
Oproti loňskému roku, kdy předmětem daru byly pouze přilby, byl rozsah pomoci navýšen, a to díky pochopení Ministerstva vnitra, které na tuto spolupráci v rámci příslušného projektu Bezpečnostní rozvojové spolupráce vyčlenilo vyšší částku (v roce 2018 šlo „pouze“ o částku 200 tis. Kč). Větší rozsah pomoci byl ukrajinskou stranou pochopitelně kvitován, neboť například v případě elektrocentrál byly vybrány typy s poměrně vysokým výkonem, a to s ohledem na fakt, že tyto elektrocentrály budou moci zakarpatští hasiči použít nejen při zásahu (osvětlení – proto byl pořízen i odpovídající počet reflektorů), ale především i jako záložní zdroje elektrické energie pro stanice.
Delegace také navštívila stanici ve Vrchním Vodjaném a sídlo místních dobrovolných hasičů v Poljaně. Na tomto místě stojí za zmínku, že systém a úroveň dobrovolných jednotek v České republice je na Zakarpatí něco prakticky neznámého, a to, že v Poljaně mají své „dobrovolné hasiče“, představuje v oblasti v současné době opravdu výjimku. Ostatně tomu odpovídá i vybavení poljanských dobrovolných hasičů představované pouze „matesem“ – Š706 RTHP, prakticky bez jakéhokoli dalšího hasičského vybavení; z tohoto důvodu zde předal krajský úřad svoji materiální pomoc – plovoucí čerpadlo PH POSEIDON.
Mimo seznámení s prací a vybavením zakarpatských hasičů se delegace opět seznámila s činností a vybavením pracovníků Záchranné horské služby.
Byť zejména na stanicích ve velkých městech se začínají ve vybavení zakarpatských kolegů mimo opravdu „historických“ cisternových automobilových stříkaček na podvozcích Zil, Ural a podobně objevovat moderní cisternové automobilové stříkačky na podvozcích MAZ (s nástavbami produkovanými na Ukrajině), které se svým provedením blíží tomu, co je u nás považováno za standard, většina techniky a vybavení zakarpatských kolegů stále není srovnatelná ani s většinou jednotek našich dobrovolných hasičů; totéž platí i pro pracovní podmínky na stanicích.
S ohledem na toto nezbývá než v zastoupení za zakarpatské kolegy vyslovit přání, abychom byli opět úspěšní se žádostí, která v rámci Bezpečnostní rozvojové spolupráce Ministerstva vnitra pro rok 2020 umožní pokračování v projektu, a tedy budeme mít možnost realizovat alespoň další malé zlepšení vybavení, které kolegové ze Zakarpatí potřebují pro svoji práci.
plk. Mgr. Martin KUČERA, MBA, foto Michal BRANDEJS, MV-generální ředitelství HZS ČR