Časopis 112 ROČNÍK XIX ČÍSLO 1/2020
V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA přinášíme informace o požáru v podzemních garážích v Brně-Žebětíně. Dále si přečtete o požáru v obci Tursko. Představujeme HZS podniku ČEPRO, Cerekvice nad Bystřicí. Jaké jsou požadavky na uskladnění a kompletování zboží a s tím související požární ochranu ve výtahových a karuselových skladovacích systémech. Co přinesla zkouška požáru autobusu na CNG? V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM informujeme o novém Cvičebním řádu jednotek PO. Dvě příslušnice HaZZ SR navštívily OPIS MV-GŘ HZS ČR. Seznámíme vás s průběhem taktického cvičení Potopa 2019 v Karlovarském kraji. Motorová řetězová pila se stala nezbytným pomocníkem hasičů. Čtyřem HZS krajů byla předány drony. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ přinášíme informace o tom, jak hasiči v Liberci školili asistenty prevence kriminality. V rubrice INFORMACE si přečtete o akci „Daruj život, aneb i hrdinové občas potřebují pomoci“. ČEPS udělil medaile za zásluhy i příslušníkům HZS ČR.
- OBSAH č. 1/2020 ROČNÍKU XIX
- Takový byl loňský rok 2019
- Požár osobních automobilů v podzemních garážích bytového domu
- Požár skladové haly použitých baterií
- Hasičský záchranný sbor podniku ČEPRO
- Požární ochrana ve výtahových a karuselových skladovacích systémech
- Zkouška požáru autobusu na stlačený zemní plyn
- Nový Cvičební řád jednotek požární ochrany
- Výměnná stáž operačních středisek
- Taktické cvičení Potopa 2019
- Zásahů s motorovými pilami přibývá
- Hasičská bezpilotní letadla
- Hasiči v Liberci školili asistenty prevence kriminality
- Daruj život aneb i hrdinové občas potřebují pomoci
- ČEPS udělil medaile za zásluhy také příslušníkům HZS ČR
V úterý 16. července 2019 v 09.43 hodin byl operačnímu a informačnímu středisku HZS Středočeského kraje (KOPIS HZS SČK) oznámen požár budovy v zemědělském podniku v obci Tursko s informací, že v jedné z hal, která je v plamenech, jsou uskladněné použité baterie.
Popis areálu a objektu
Jde o bývalý areál zemědělského družstva, kde v jedné ze čtyř hal původního kravína je sklad použitého elektromateriálu převážně akumulátorů a baterií uskladněných v několika typech obalů (IBC kontejnery, pytle, železné přepravky, volně položené sudy, obaly vrstvené i do výše 4 m). Okolní haly využívají další nájemci k podnikatelské činnosti.
Objektem byla budova kravína o rozměrech 65 × 30 m. Její konstrukce byly tvořené z kovových nosníků, střešní konstrukce byla z dvojitého trapézového plechu, kde mezi plechy byla tepelná izolace, zděné obvodové zdi po celém obvodu, z čela zděná stavba jako technické zázemí kravína včetně elektrického rozvaděče a hlavního přívodu elektrické energie do haly.
Průběh zásahu
KOPIS HZS SČK na místo události vyslalo jednotky HZS SČK – ze stanice Roztoky jednotku s technikou CAS 20 a CAS 32 v počtu 1+3, ze stanice Kralupy nad Vltavou jednotku s technikou CAS 32 a AZ 30 v počtu 1+4, ze stanice Kladno jednotku s technikou VEA a AZ 40 v počtu 1+2, dále jednotky SDH obcí Kozinec s technikou CAS 32, Libčice nad Vltavou s technikou CAS 25 v počtu 1+3 a jednotku HZS Správy železniční dopravní cesty z Kralup nad Vltavou s požární technikou CAS 30. Během jízdy jednotek požární ochrany (PO) k požáru byl na základě upřesňujících informací KOPIS dále vyslán ze stanice Kladno automobilový nosič kontejnerů s kombinovaným hasicím kontejnerem a CAS 30 v počtu 1+4. Po příjezdu prvních jednotek PO na místo události bylo upřesněno, že požár haly je v plném rozsahu. Hořely uskladněné baterie různých typů a materiál v přilehlých kontejnerech kolem haly. Došlo také k částečnému prohoření střechy a celý zemědělský objekt halil hustý dým. Z hořící haly se ozývaly silné výbuchy a docházelo k odlétávání hořících baterií do blízkého okolí, které místy zapalovaly i travní porost. Jednotky PO postupně přijíždějící na místo události se pod velením velitele družstva ze stanice Roztoky soustředily na ochranu okolních hal a zamezení rozšíření požáru. Z důvodu velmi rychlého rozvoje požáru a nedostatku sil a prostředků (SaP) na místě události v první fázi zásahu velitel zásahu (VZ) stanovil hlavní cíl požárního zásahu, a to zamezit rozšíření požáru na okolní budovy v těsné blízkosti hořící haly a na uskladněný materiál na volném prostranství umožňující přenos požáru, dále podle soustředění dalších SaP provádět hašení hořící haly s přihlédnutím k rizikům zásahu.
V 10.13 hodin se na místo události dostavil velitel stanice Roztoky a podílel se na činnostech pomocníka VZ do doby příjezdu dalších jednotek PO. Požádal o spolupráci Policii ČR při informování starostů okolních obcí o šíření dýmu a občanů místními informačními systémy (místní rozhlas, SMS apod.). Dále koordinoval příjezd jednotek PO a zajišťoval dodávku a odběr hasební vody v okolí. Evidoval jednotky PO a jejich počty při jejich příjezdu na místo události. Také komunikoval se zástupci majitele firmy, areálu a se starostou obce Tursko. Ve spolupráci se zaměstnanci areálu byla evakuována veškerá technika zaparkovaná v první hale.
Podle prvotních zpráv se v hale nenacházely žádné osoby. Po příjezdu VEA se sloužícím velitelem čety ze stanice Kladno a seznámení se situací, velitel čety v 10.20 hodin převzal velení zásahu. Prostřednictvím KOPIS byly povolány další jednotky PO – výjezdová skupina chemické laboratoře Kamenice, protiplynový automobil ze stanice Mělník a automobilový nosič kontejnerů s čerpacím kontejnerem HFS Somati ze stanice Kladno, který byl po příjezdu na místo zásahu nasazen na obecní rybník. Do jeho příjezdu byla hasební voda odebírána z hydrantu v objektu a kyvadlově dovážena z vodáren v obci Úholičky a z hydrantové sítě v obci Svrkyně, kudy vede hlavní řad na Kladno a je tady dostatečný tlak. V 10.24 hodin VZ vyhlásil 2. stupeň požárního poplachu a KOPIS následně vyslalo další jednotky PO na místo události. Zásah byl z důvodu velkého výronu kouře, který často měnil směr, veden v dýchacích přístrojích. Po příjezdu jednotek PO na místo události byly jednotky PO nasazovány na vytvoření dalších proudů na likvidaci požáru a na další ochranu okolních hal. Pět cisternových automobilových stříkaček bylo určeno k zajištění kyvadlové dálkové dopravy vody.
Po příjezdu řídícího důstojníka Územního odboru Kladno proběhlo předání informací, převzetí velení v čase 11.03 hodin, následně došlo z rozhodnutí VZ ke zvýšení požárního poplachu na 3. stupeň za účelem zajištění dostatečného množství SaP na místě zásahu. Dále došlo k rozdělení místa zásahu na tři úseky a jmenování velitelů na jednotlivých úsecích z řad příslušníků HZS SČK.
V západní části objektu na úseku č. 1 probíhalo hašení uskladněného materiálu na dvoře vedle hořící haly a ochrana přilehlých objektů. Nasazeny byly tři proudy C a podle potřeby a vývoje požáru byl nasazován oscilační monitor; později byl jeden proud C změněn na D – s hašením těžkou pěnou pomocí přiměšovače před proudnicí (Propak). Po uhašení plamenů hasiči v dýchacích přístrojích třemi vysokozdvižnými vozíky vyváželi kontejnery s bateriemi. Vysokozdvižné vozíky byly vyžádány od firem z areálu jako věcná pomoc na místě zásahu a obsluhou byli pověřeni příslušníci HZS SČK. Na volném prostranství bylo vytvořeno útočné vedení od CAS na ochranu vyvezeného materiálu a na chlazení. Pro kontrolu a provádění hasebních prací se využívala termokamera.
V úseku č. 2 se v dýchacích přístrojích provádělo hašení střechy a ochlazování konstrukce přilehlé haly třemi proudy C, následně VZ rozhodl o nasazení dvou útočných proudů D s hasicími hřeby na hašení izolace střešní konstrukce s využitím termokamery a snížení proudů C na dva. Současně byl nasazen útočný proud C do sousední haly východně od místa zásahu z důvodu ochrany zaparkované zemědělské techniky, která nebyla v první fázi schopna pohybu a další proud C k ochraně objektu. Následně byl na úseku nasazen oscilační monitor a technika AZ 40 s monitorem na koši a docházelo k hašení ohnisek uvnitř haly s využitím pěnidla jako smáčedla. Rovněž byl nasazen agregát na výrobu suché pěny (ONE Seven).
V úseku č. 3 bylo vytvořeno dopravní vedení a dva útočné proudy C s úkolem zabránit rozšíření požáru na přilehlou halu a likvidaci požáru trávy v nejbližším okolí. Během vývoje na místě události byl počet proudů snížen na jeden. Pro kontrolu a ochranu objektů v okolí se využívala termokamera.
V místě zásahu došlo k vytyčení vnější zóny z důvodu zamezení vstupu neoprávněných osob do prostoru zásahu a bezpečného prostoru pro zasahující jednotky PO. V této době na místo přijela výjezdová skupina chemické laboratoře Kamenice a byla VZ pověřena monitorováním okolí z důvodu šířícího se kouře a výskytu nebezpečných látek šířících se kouřem do okolí, hlavně ve směru větru. V 11.38 hodin se na místo události dostavil ředitel HZS Středočeského kraje společně s tiskovou mluvčí, která předala první informace sdělovacím prostředkům. Souběžně byly povolány zálohy na stanice HZS SČK, které se podílely na zásahu, pro případný další výjezd.
Při průběžném příjezdu dalších jednotek PO ve třetím stupni požárního poplachu byly tyto jednotky rozmístěny na jednotlivé úseky ke střídání zasahujících na místě události. Starosta obce byl požádán o zajištění ochranných nápojů a stravy pro zasahující hasiče a současně VZ požádal o stejnou pomoc zástupce majitele společnosti, která zasahujícím poskytla ochranné nápoje.
V době příjezdu řídícího důstojníka územního odboru na místo události VZ prostřednictvím KOPIS informoval starosty okolních obcí o výskytu zplodin hoření, které se šíří ve směru větru od události a o možném nebezpečí. Zásah na místě probíhal podle nasazených SaP za průběžného střídání zasahujících hasičů. Vzhledem k vývoji situace na místě události a předpokladu delší doby zásahu povolal VZ na místo události automobilový nosič kontejnerů s tankovacím kontejnerem ze stanice Rakovník s posádkou, pro zajištění pohonných hmot (PHM) pro zasahující techniku na místě události.
Po příjezdu jednotky PO stanice Kladno s velkokapacitním čerpadlem HSF došlo k jeho instalaci na rybníku v obci Tursko a bylo vytvořeno 800 m dlouhé dopravní vedení na místo zásahu, po jeho uvedení do činnosti přibližně v 11.50 hodin bylo již místo zásahu dostatečně zásobováno hasební vodou a CAS provádějící kyvadlovou dopravu zůstaly na místě zásahu v záloze a posádky byly nasazeny na střídání na jednotlivých úsecích v místě zásahu. VZ konzultoval s majitelem objektu problematiku odpadní požární vody, kdy obdržel informaci, že kanalizace objektu vyúsťuje do záchytné jímky v západní části areálu.
Ve 12.00 hodin se na místo události dostavil ředitel Územního odboru Kladno, který se seznámil s průběhem zásahu a po domluvě s VZ se zapojil do organizace zásahu. Ve spolupráci s veliteli stanic Roztoky a Stochov a obsluhou velitelského kontejneru připravil velitelské stanoviště a organizoval podpůrnou činnost pro VZ na úseku spojení, týlu, analýzy vývoje zásahu a účinnosti hasebních prací a nasazení SaP podle aktuálních potřeb VZ.
S ohledem na vývoj hasebních prací VZ na místo události povolal prostřednictvím KOPIS techniku Záchranného útvaru HZS ČR (ZÚ HZS ČR) Zbiroh, a to kolový nakladač a univerzální dokončovací stroj (UDS). Po následujících konzultacích upřesnil VZ techniku na kolový nakladač JSB a UDS. Jednotka ZÚ HZS ČR Zbiroh se po příjezdu na místo zásahu spojila s VZ a podle jeho požadavku nasadila techniku zejména na odklízení skladovaného materiálu na ploše kolem hořící haly a následně rozebírala zděné stěny haly a části střešní konstrukce z důvodu přípravy na vyskladňování prostoru haly pro následné dohašování ohnisek.
Kolem 13.00 hodiny situace umožnila ve druhém úseku nasazení proudů D a hasicích hřebů na střešním plášti první haly k úplné likvidaci dílčích ohnisek požáru izolace střechy. Následně byla na druhém úseku nasazena technika AZ 40 a začala se hasit ohniska uvnitř požárem zasažené haly pomocí monitoru v koši techniky s nasazením smáčedla, postupně se nasazuje agregát One seven na likvidaci dalších ohnisek uvnitř haly pěnou, na další část haly je nasazen oscilační monitor z důvodu dodávky hasební látky do prostoru haly bez nasazení hasičů. Na prvním úseku probíhalo vyklízení skladovaného materiálu z nástupní plochy vysokozdvižnými vozíky až do příjezdu těžké techniky ZÚ HZS ČR Zbiroh. Na třetím úseku probíhalo hašení proudem C a ochrana okolí a přilehlé haly z důvodu zamezení rozšíření požáru.
Ve 14.06 hodin povolává VZ na místo události zdravotnickou záchrannou službu (ZZS) z důvodu nevolnosti příslušníka Policie ČR, který byl po příjezdu ZZS na místě ošetřen a následně byla celá hlídka odeslána VZ na služebnu.
V této době na místě události došlo ke snížení zásoby vzduchu v tlakových lahvích, a proto VZ na místo povolal protiplynový automobil ze stanice Kladno se zásobou dýchacích přístrojů a tlakových lahví. Po jejich příjezdu byly dýchací přístroje stanice Mělník odeslány na základnu, aby hasiči naplnili láhve a provedli jejich údržbu.
V 15.26 hodin se na místo dostavila jednotka ZÚ HZS ČR Zbiroh s těžkou technikou a její činnost byla soustředěna na vyklizení skladovaného materiálu mezi halami, dále na odvoz kontejnerů uskladněných mezi halami a dále na rozebírání konstrukce haly a následné vyklízení prostor hořící haly. Vzhledem k vývinu toxických zplodin hoření bylo nutné zásah provádět v dýchacích přístrojích. V této době se již dařilo požár dostávat pod kontrolu a snižovat intenzitu hoření a VZ v 15.44 hodin rozhodl o snížení požárního poplachu na 2. stupeň a postupně odeslal na základny vybrané jednotky PO, s jejímiž veliteli dohodl případnou další spolupráci v nočních hodinách v případě pokračování zásahu a nutnosti vystřídání zasahujících jednotek PO.
V 16.06 hodin byl VZ informován KOPIS o vzniku požáru pole přibližně jeden kilometr od místa zásahu, z tohoto důvodu podle domluvy s KOPIS na místo požáru vyslal šest CAS z jednotek stanice Kladno, jednotky SDH obce Veltrusy, Zákolany, Roztoky a Minice a současně velitele stanice Roztoky.
V době kolem 17.00 hodin byl VZ informován od obsluhy velkokapacitního čerpadla umístěného na rybníku v obci, že pravděpodobně dochází k přítoku kontaminované vody z požářiště do místního chovného rybníka. VZ dal pokyn ke snížení dodávky hasiva na místo požáru na nezbytné minimum a cestou KOPIS informoval vodoprávní úřad obce s rozšířenou působností Černošice a starostu obce Tursko a dalším řešením situace pověřil řídícího důstojníka Územního odboru Kladno. Na místo zásahu byla znovu povolána chemická laboratoř Kamenice z důvodu odběru vzorků na rybníku, potoku a dalších místech v okolí místa zásahu, současně byl o situaci vyrozuměn vodoprávní úřad ORP Černošice s výzvou k přímé účasti na místě zásahu a řešení celé záležitosti z titulu vzniku havárie podle zákona o vodách. Ve spolupráci se starostou obce a členy místního rybářského svazu bylo provizorně zahrazeno ústí kanalizační sítě do Turského potoka pytli s pískem, současně byla povolána jednotka ze stanice Beroun s automobilovým nosičem kontejnerů a chemickým kontejnerem s kanálovou ucpávkou a vzdouvací přepážkou – kanálová ucpávka byla instalována na výtok kanalizace do Turského potoka v 18.45 hodin, vzdouvací přepážka do toku Turského potoka před ústím do rybníka v 19.05 hodin. Dále byl s vědomím VZ na pokyn ředitele územního odboru cestou KOPIS přizván k odborným konzultacím na místo technik společnosti Dekonta. Za přítomnosti starosty obce, zástupců vodoprávního úřadu, technika Dekonty a ředitele Územního odboru Kladno proběhl v čase od 20.43 hodin fyzický monitoring celého koryta Turského potoka od ústí kanalizace z areálu společnosti Agrivep, na hranici obce v ulici Křížovnická až po jeho ústí do rybníka v ulici U Rybníka, během monitoringu byly v toku zjištěny patrné zbytky hasební vody (zápach po smáčedle). Po monitoringu toku proběhla porada dotčených na velitelském stanovišti, kdy zástupce vodoprávního úřadu označil stav jako havárii podle zákona o vodách a podle dostupných informací stanovil původcem havárie společnost užívající hořící halu s tím, že aktuálně přijatá opatření jsou přiměřená a opatření k odstranění následků havárie stanoví rozhodnutím na základě rozboru odebraných vzorků – minimálně je předpoklad odčerpání hasební vody z kanalizační sítě.
Z důvodu pokračujícího zásahu a předpokladu zásahu přes celou noc požádal VZ prostřednictvím KOPIS o výjezd humanitární jednotky Českého červeného kříže (ČČK) na místo události a zajištění ochranných nápojů a stravy pro zasahující.
Přibližně v 19.30 hodin informovalo KOPIS okolní dotčené obce o stavu na místě události. V této době rozhodl VZ o povolání příslušníků stanice Kladno do pohotovosti v době mezisměnného volna, z důvodu vystřídání zasahujících na místě události a pokračování v hasebních pracích přes noc, ve spolupráci s KOPIS vytipoval tři jednotky (SDH obce Kozinec, Lysolaje a Středokluky), které byly povolány na místo události k zajištění vystřídání zasahujících v místě události. Ve 21.20 hodin rozhodl VZ o redukci SaP na místě události a na základě povolaných jednotek došlo k vystřídání zasahujících a bylo provedeno snížení požárního poplachu na 1. stupeň. Následně místo zásahu přebral velitel stanice Jílové. Po celkové prohlídce místa zásahu se seznámil se situací i s jednotkami PO, které zasahovaly na místě události. Následně byla provedena redukce SaP, byly ponechány stále tři úseky, byly stanoveny nové úkoly a došlo k výměně velitelů úseků.
Na úseku č. 1 hasiči rozebírali opláštění haly a vyváželi požárem zasažený materiál. Na bourací práce byla využita technika ZÚ HZS ČR Zbiroh, a to nakladač UDS 214 T815-7 a k vyvážení byl použit kolový nakladač JCB 437. Na prolití vyvezeného materiálu byly nasazeny dva C proudy. Zásah probíhal v dýchacích přístrojích. Na tomto úseku zasahovala jednotka SDH obce Lysolaje, SDH obce Hostivice a střídala se s příslušníky stanice Kladno.
Na úseku č. 2 byl rozebírán plášť budovy a částečně vyvážen zasažený materiál, který byl proléván na volném prostranství. Technika ZÚ HZS ČR Zbiroh přejížděla v rámci potřeby mezi prvním a druhým úsekem. Zásah rovněž probíhal v dýchacích přístrojích. Na tomto úseku byla nasazena jednotka SDH obce Kozinec a příslušníci stanice Kladno.
Na úseku č. 3 probíhalo prolévání zasažené střešní konstrukce a hašení hořícího materiálu uvnitř haly za pomoci nastavovacího žebříku a jednoho C proudu. Následně bylo místo monitorováno, pro případ že by došlo k nějakému zahoření, případně k požáru na konci budovy. K monitoringu byla využívána termokamera. Na tomto úseku byli zasahující hasiči rovněž vybaveni dýchacími přístroji. Zasahující jednotky PO na tomto úseku byli z jednotky SDH obce Hostivice a příslušníci ze stanice Kladno.
Na osvětlení prvního a druhého úseku byly použity osvětlovací balony, třetí úsek byl osvětlen přenosným osvětlovacím světlem. Před odjezdem sdělil VZ řediteli Územního odboru Kladno, že byla instalována ucpávka a vzdouvací přepážka před místním rybníkem a monitoring místa události budou provádět místní rybáři a obsluha velkokapacitního čerpadla HSF.
Na místě zůstal pouze jeden příslušník ZÚ HZS ČR Zbiroh, který obsluhoval kolový nakladač JCB 437 až do ranních hodin. Okolo druhé hodiny ranní byla odeslána zpět na základnu jednotka SDH obce Lysolaje a byla nahrazena jednotkou SDH obce Středokluky.
Hasební práce probíhaly po celou noc až do ranních hodin, byly prováděny pravidelné přestávky na odpočinutí a občerstvení zasahujících hasičů. Okolo 04.00 hodin byl zrušen třetí úsek a ponechány jen dva úseky, na kterých byly stále prováděny hasební a rozebírací práce. Přibližně v 06.00 hodin byl zrušen druhý úsek, hasební práce pokračovaly jen na prvním úseku za pomoci dvou C proudů a v dýchacích přístrojích. Prostor haly na prvním úseku byl skoro celý vyvezen a prolit, a proto byla zrušena druhá doplňovací hadice od čerpadla HFS.
Okolo sedmé hodiny se dostavil na místo velitel stanice Roztoky, který byl na místě zásahu seznámen s aktuální situací a v čase 07.16 hodin mu bylo předáno velení zásahu.
Po převzetí místa události došlo k přeskupení SaP. Jednotky PO, které zasahovaly v noci, byly odeslány zpět na základny. Na místo zásahu se dostavila jednotka ze stanice Roztoky s CAS 20 v počtu 1+3 a jednotka SDH obce Úholičky s CAS 32 v počtu 1+3. Došlo k výměně příslušníků ze stanice Kladno v počtu 1+7 včetně obsluhy velkokapacitního čerpadla. Na místo se dostavil velitel stanice Stochov jako pomocník VZ. Na místě zůstávala humanitární jednotka ČČK, která zajišťovala občerstvení a pitný režim pro zasahující. Na místě nadále zůstával ZÚ HZS ČR Zbiroh s těžkou technikou. Bylo zrušeno rozdělení místa zásahu na úseky. Těžká technika demolovala betonové stěny a vyvážela odpad z haly na volné prostranství, kde se provádělo dohašování jedním C proudem v dýchacích přístrojích. Dále probíhaly kontroly kanálové ucpávky na místním potoce a vzdouvací přepážky umístěné u ústí do místního rybníka. Tady hrozilo, pravděpodobně vinou poškození dešťové kanalizace v minulosti, znečištění vodou z požářiště. Tato kanalizace se nacházela v objektu bývalého JZD a měla být svedena do retenční nádrže. Do ní z místa zásahu nepřitékala žádná voda. 17. července 2019 ve 12.00 hodin byla ukončena činnost ZÚ HZS ČR Zbiroh. Pokračovalo dohašování a likvidační práce.
Ve 12.48 hodin byla provedena likvidace požáru a zasahující jednotky PO začaly s úklidem věcných prostředků a požární techniky.
Ve 13.45 hodin pak došlo k předání místa zásahu zástupci společnosti Nimetal. Zároveň byla prováděna dohlídka na místním potoku a rybníku, kde hrozilo znečištění odpadní požární vodou. Na místě události byla ponechána kanálová ucpávka a vzdouvací přepážka do příjezdu speciální firmy, která likviduje znečištěnou vodu. Tato firma ve spolupráci s firmou Nimetal odčerpala a zlikvidovala znečištěnou vodu. VZ telefonicky informoval starostu obce Tursko o likvidaci a dalším postupu do uzavření události. Poté se všechny zúčastněné jednotky PO vrátily zpět na základny.
V 17.17 hodin vyjela na místo události jednotka PO ze stanice Roztoky k asistenci při odčerpání vody z požářiště a následnému odstranění kanálové ucpávky na výtoku do potoka se zjištěním, že voda teče již jen velmi málo. Z tohoto důvodu byla na potoce ponechána vzdouvací textilní přepážka. Následujícího dne, 18. července, v 08.35 hodin jednotka stanice Roztoky zkontrolovala požářiště termokamerou (zjištěna teplota 35 °C) a z preventivních důvodů místo zásahu zkropila vodou. Dále zkontrolovala vzdouvací přepážky na potoce a po zjištění, že stěna stále zachycuje vodu, byla na místě ponechána a domluveno odčerpání vody během dne s vedoucím provozu. Dne 19. července v 18.00 hodin po další prohlídce potoka byla vzdouvací přepážka odstraněna a odvezena zpět na stanici Beroun. Následně došlo k ukončení události.
Specifika zásahu
Pozitiva
- nasazení techniky ZÚ HZS ČR Zbiroh (UDS 214 a kolový nakladač JSB 437),
- zapůjčení vysokozdvižných vozíků od majitele truhlárny v areálu bývalého JZD – věcná pomoc na vyžádání VZ,
- spolupráce s ČČK – zajištění zázemí pro zasahující hasiče (pitný režim a strava) – věcná pomoc na vyžádání,
- využití čerpacího kontejneru HFS na kontinuální dodávku vody na požářiště,
- zabránění rozšíření požáru na okolní budovy rychlým soustředěním SaP,
- včasná evakuace zemědělské techniky ze sousední haly (velká hodnota techniky),
- spolupráce s vedením obce – podpora podle požadavků VZ v době rozvoje zásahu (pitný režim, občerstvení),
- spolupráce s Policií ČR při informování starostů okolních obcí o šíření dýmu a informování občanů místními informačními systémy (místní rozhlas, SMS apod.),
- regulace dopravy na místní komunikaci v místě, kudy vedla hadice velkokapacitního čerpadla od rybníka na místo zásahu.
Negativa
- extrémně rychlý rozvoj požáru doprovázený výbuchy,
- chybějící dokumentace zdolávání požárů, která by podle požárně technické charakteristiky skladovaných látek definovala místa, která nelze hasit vodou, a doporučila vhodná hasiva,
- uskladnění různých typů baterií v objektu bez členění na menší požární úseky,
- skladované nádoby s bateriemi nevhodné pro manipulaci při požáru (IBC kontejnery s odřezanou horní částí, big bagy – jutové vaky, volně ložené hromady baterií),
- navrstvení skladovaného materiálu místy až do výšky čtyř metrů, při požáru docházelo k borcení materiálu, což mělo za následek komplikace při vyklízení a rozebírání ztavených bloků hořícího materiálu,
- skladování nádob a baterií i mimo objekt (v nástupní ploše), a tím vytvořeny zábrany pro hasební zásah a přístup požární techniky,
- nefunkční a pravděpodobně porušená kanalizace na povrchovou vodu včetně nefunkčního lapolu,
- neefektivní hašení vodou, docházelo k reakci a následným výbuchům,
- velké množství hořlavého materiálu v sousedních objektech (4+1 haly 65 × 30 m), které byly ohrožovány odlétajícími částmi vybuchujících baterií a sálavým teplem. Při odlétání těchto částí docházelo k zapalování trávy a křoví do vzdálenosti přibližně 40 m od hořící budovy. V jednom sousedícím objektu byla uskladněna zemědělská technika. Ve druhém drogistické zboží jako toaletní papír a různé papírové zboží v jedné polovině a v druhé polovině uskladněné dřevěné výrobky vyrobené v posledním objektu, který sloužil jako truhlárna. Nutná ochrana objektů, což vyvolalo vyšší potřebu dalších SaP na místě události,
- v objektu před hořící halou byla uskladněna suchá řepka o objemu 400 tun a nádrž na lehké topné oleje s neupřesněným množstvím hořlavé kapaliny, to vše zvyšovalo nároky na SaP k ochraně těchto objektů,
- zhoršení průjezdnosti komunikace – v tomto období probíhala na hlavních komunikacích a v okolí výměna asfaltového povrchu, tím se prodlužovaly dojezdové časy jednotek PO,
- odpoledne v 16.06 hodin vznikl jeden km od místa zásahu souběžný požár neposekaného pole, který si vyžádal vyhlášení 2. stupně požárního poplachu (požár neměl přímou souvislost s probíhajícím požárem haly, vznikl na návětrné straně).
mjr. Bc. Pavel NOVÁK, HZS Středočeského kraje, foto archiv HZS Středočeského kraje